Słownik ubezpieczeniowy

Nawigacja po świecie ubezpieczeń może być zawiła i pełna skomplikowanych terminów. Nasz przewodnik, słownik ubezpieczeniowy, to niezbędne narzędzie, które pomoże Ci przebrnąć przez zawiłości polis i umów. Zrozumienie tych pojęć to pierwszy krok do świadomego wyboru i bezpieczeństwa Twojego oraz Twojej rodziny.

Więcej haseł o ubezpieczeniach

Ubezpieczenia powinny być proste. Sprawdź co oznaczają poszczególne pojęcia

AUTOCASCO (AC)

Ubezpieczenie Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu mechanicznego. Polisa zapewnia odszkodowanie w przypadku kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu mechanicznego, w tym jego części i wyposażenia.

Agent ubezpieczeniowy

Agent ubezpieczeniowy to przedsiębiorca, który jest wpisany do prowadzonego przez KNF rejestru agentów ubezpieczeniowych i prowadzi działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego na podstawie umowy agencyjnej zawartej z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym. Umowa agencyjna umożliwia agentowi ubezpieczeniowemu zawieranie umów ubezpieczeniowych z klientami w imieniu i na rzecz określonego ubezpieczyciela i/lub prezentowanie przed nimi produktów ubezpieczeniowych z oferty danego ubezpieczyciela. Z kolei towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie umowy agencyjnej zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia (prowizji) agentowi ubezpieczeniowemu.

Aktuariusz

Aktuariusz to profesjonalista w dziedzinie matematyki finansowej i ubezpieczeniowej oraz rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Praca aktuariusza polega na obliczaniu ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych, zwłaszcza długoterminowych lub obarczonych ryzykiem. Na mocy artykułu 158 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązują się do posiadania w swoim zespole pracowników aktuariuszy. Chociaż podstawowym miejscem zatrudnienia aktuariusza jest towarzystwo ubezpieczeniowe, to zatrudnienie znajdzie też w innych instytucjach finansowych, których domeną jest zarządzanie ryzykiem finansowym.

Alokacja składki

Alokacja składki to termin, który odnosi się do ubezpieczenia mieszanego na życie. Oznacza przeznaczenie części składki ubezpieczenia na inwestowanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Te natomiast są reinwestowane w rozmaite aktywa, na przykład akcje czy obligacje. Celem jest gromadzenie oszczędności na rachunek ubezpieczonego. Na koniec okresu ubezpieczenia TU jest zobowiązane do ich wypłaty na rzecz ubezpieczonego. Trzeba jednak zaznaczyć, że alokowana składka podlega ryzyku inwestycyjnemu. A zatem ubezpieczony może zarówno zyskać, jak i stracić.

Amortyzacja części

Amortyzacja części to zużycie części w pojeździe spowodowane wiekiem pojazdu i eksploatowaniem go. Po zaistnieniu szkody w pojeździe towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje potrącenia amortyzacyjnego za części zamienne. Oznacza to pomniejszenie odszkodowania za części zamienne zastosowane w pojeździe o określony w umowie ubezpieczenia komunikacyjnego procent. Amortyzacja części stosuje się w przypadku szkód na pojeździe zgłoszonych z ubezpieczenia Autocasco (AC), natomiast co do zasady potrącenie amortyzacyjne nie dotyczy szkód na pojeździe zgłoszonych z ubezpieczenia OC sprawcy.

Asekurator

Asekurator to jeden z terminów, którym określa się podmiot odpowiedzialny za udzielenie ochrony w ramach polisy. Innymi słowy, najczęściej jest nim po prostu towarzystwo ubezpieczeniowe. Wiele osób mogłoby zatem uznać, że w tym przypadku problem polega jedynie na kwestii nazewnictwa. Jednak w niektórych sytuacjach terminologia ma naprawdę duże znaczenie. Aby więc lepiej poznać świat ubezpieczeń, warto zwracać uwagę na takie niuanse.

Assistance

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia udzielenie ubezpieczonemu przez towarzystwo ubezpieczeniowe określonej i natychmiastowej pomocy w nieoczekiwanej sytuacji na drodze, w domu, w podróży, w firmie, czy też medycznej. Wystarczy kontakt telefoniczny ubezpieczonego z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela, które jest czynne 24/7, a pracownik zorganizuje konieczne usługi pomocowe. Należy przestrzegać wskazanego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy czasu na wezwanie pomocy i zaleceń pracownika Centrum Alarmowego.

Audatex

Audatex to niezależny system ekspercki, który umożliwia sporządzenie kosztorysu naprawy pojazdu po szkodzie. Pozwala na określenie zakresu uszkodzeń w pojeździe oraz sposobu i koszów ich naprawy. Zawiera systematycznie aktualizowane informacje odnośnie cen części oryginalnych i nieoryginalnych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz naczep, autobusów i motocykli wszystkich marek i modeli. Dzięki temu kalkulacja Audatex może być wykonana na podstawie zaleceń producenta odnośnie naprawy pojazdu lub dowolnie skorygowana. Z tych powodów Audatex jest wykorzystywany przez towarzystwa ubezpieczeniowe, rzeczoznawców oraz warsztaty samochodowe w 65 krajach na sześciu kontynentach świata.

Automatyczne wznowienie

Automatyczne wznowienie to samoczynne przedłużenie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego na następny rok w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym polisa została zawarta w roku poprzednim.

Beneficjent

Beneficjent to osoba uprawniona do otrzymania świadczenia lub odszkodowania z polisy w razie śmierci ubezpieczonego. Co istotne, beneficjentem może być osoba fizyczna lub prawna. Termin ten widnieje jedynie w tych ubezpieczeniach, w których ochrona obejmuje życie ubezpieczonego (ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie NNW). To oznacza, że po jego śmierci asekurator jest zobowiązany do wypłacenia beneficjentowi wyznaczonego odszkodowania.

Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS)

Bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) to jeden ze sposobów likwidacji szkody komunikacyjnej. BLS umożliwia poszkodowanemu w zdarzeniu komunikacyjnym powierzenie likwidacji szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu, w którym zawarł on umowę ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Zanim wprowadzono BLS kierowca pojazdu, który uczestniczył w kolizji drogowej nie ze swojej winy, w celu uzyskania odszkodowania zmuszony był kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy szkody. Natomiast po wprowadzeniu BLS posiadacz poszkodowanego pojazdu ma wybór, któremu z towarzystw ubezpieczeniowych zleci likwidowanie szkody na swoim pojeździe.

Bonus Malus (BM)

Bonus Malus – określenie pochodzi z języka łacińskiego i oznacza dobry/zły. Odnosi się się do historii ubezpieczenia. Na podstawie dobrej lub złej historii ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowa ustala zniżki lub zwyżki w składce ubezpieczeniowej. Poza komunikacją ma zastosowanie w ubezpieczeniach majątkowych. Znany jest pod skrótem B/M.

Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to rodzaj pośrednika ubezpieczeniowego. W odróżnieniu od agenta ubezpieczeniowego i multiagenta, broker ubezpieczeniowy jest niezależny od towarzystwa ubezpieczeniowego. Działa w imieniu i na rzecz podmiotu, który poszukuje ochrony ubezpieczeniowej. Inaczej mówiąc, broker ubezpieczeniowy reprezentuje przed ubezpieczycielem interesy klienta w celu zawarcia określonej umowy ubezpieczenia. Stąd bywa określany mianem „adwokata ubezpieczeniowego”.

Budowla

Budowla to obiekt położony w miejscu ubezpieczenia, którego przeznaczenie jest inne niż mieszkanie w nim. Może być przedmiotem ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia domu (np. basen ogrodowy), ubezpieczenia domu w budowie (np. ogrodzenie posesji wraz z bramą) czy ubezpieczenia mieszkania (np. nagrobek cmentarny). Jeżeli zawarta umowa ubezpieczenia nieruchomości w swoim zakresie nie zawiera ubezpieczenia budowli, a klient jest zainteresowany ubezpieczeniem ich, w każdym czasie okresu ubezpieczenia może rozszerzyć zakres ochrony swojej polisy o inne obiekty. Trzeba jednoznacznie zaznaczyć, że posiadanie ubezpieczenia nieruchomości jest warunkiem koniecznym do ubezpieczenia budowli. Nie ma możliwości ubezpieczenia jedynie ich.

Budynek

Budynek to obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach wraz ze stałymi elementami oraz elementami zewnętrznymi. Budynek może być ubezpieczony w ramach ubezpieczenia nieruchomości (np. ubezpieczenie domu) lub ubezpieczenia nieruchomości w budowie (np. ubezpieczenie domu w budowie). Trzeba wiedzieć, że grunt, czyli działka, na której stoi lub jest wznoszony budynek, nie podlega ochronie ubezpieczeniowej.

Business Interruption

Wypadki losowe mogą stać się źródłem poważnych problemów dla każdego człowieka. Wszelkie nieprzewidziane zdarzenia są szczególnie groźne w przypadku ludzi, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Na szczęście przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć się przed taką ewentualnością poprzez zakup polisy Business Interruption. Jest to specjalne ubezpieczenie chroniące przed utratą zysków na skutek nieprzewidzianych okoliczności. Zakres polisy obejmuje wszelkie zdarzenia, które są przyczyną częściowego lub całkowitego przerwania pracy. Jakie są warunki tego ubezpieczenia i dlaczego warto je zakupić?

Casco

Casco to dobrowolne ubezpieczenie środków transportu oraz ich wyposażenia. Polisa zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia częściowego lub całkowitego w danym środku transportu i wyposażeniu oraz w przypadku utraty środka transportu w wyniku kradzieży. Casco jest skierowane do osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, które są właścicielami lub użytkownikami określonych środków transportu. Na podstawie umowy ubezpieczenia Casco towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za szkody w granicach sumy ubezpieczenia i w zakresie ochrony określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy na terytorium Polski i terytorium zagranicznym wskazanym w polisie. Zakres ochrony ubezpieczenia Casco uzależniony jest od rodzaju środka transportu oraz od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisa została zawarta.

Cedent

Cedent to osoba, który przenosi prawa z umowy ubezpieczenia przedmiotu, na którego zakup otrzymał kredyt, na cesjonariusza, czyli podmiot, który kredytu mu udzielił. Operacja ta nosi miano cesji ubezpieczenia. Na jej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty odszkodowania, w razie zaistnienia szkody na przedmiocie kredytu na skutek przewidzianego w umowie ubezpieczenia zdarzenia, cesjonariuszowi. Pomimo tego, że umowa ubezpieczenia jest zawarta przez cedenta, a więc to on jest zobowiązany do opłacania składek ubezpieczenia.

Certyfikat ubezpieczenia

Certyfikat ubezpieczenia to potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dokument ten jest przesyłany przez towarzystwo ubezpieczeniowe elektronicznie lub tradycyjnie, w zależności od woli posiadacza pojazdu. Certyfikat ubezpieczenia OC komunikacyjnego w formie elektronicznej jest identyczny z tym, który towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła pocztą tradycyjną.

Cesja ubezpieczenia

Cesja ubezpieczenia dotyczy kredytu samochodowego lub hipotecznego. Oznacza przeniesienie przez cedenta (kredytobiorcę) prawa do odszkodowania z umowy ubezpieczenia samochodu lub nieruchomości na bank (cesjonariusza), który udzielił określonego kredytu. Jest to zabezpieczenie danej umowy kredytowej i interesów banku. Na podstawie cesji ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty odszkodowania, w razie zaistnienia szkody na przedmiocie kredytu na skutek przewidzianego w umowie ubezpieczenia zdarzenia, cesjonariuszowi. Pomimo tego, że umowa ubezpieczenia jest zawarta przez cedenta, a co za tym idzie, to on jest zobowiązany do opłacania składek ubezpieczenia.

Cesjonariusz

Cesjonariusz to podmiot, który nabywa prawa z umowy ubezpieczenia przedmiotu, na którego zakup udzielił kredytu, od cedenta, czyli kredytobiorcy, który jest zobowiązany do ubezpieczenia przedmiotu kredytu i opłacania składek ubezpieczenia. Inaczej mówiąc, cedent dokonuje cesji ubezpieczenia na cesjonariusza. I na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty odszkodowania, w razie zaistnienia szkody na przedmiocie kredytu na skutek przewidzianego w umowie ubezpieczenia zdarzenia, cesjonariuszowi.

Concierge

Concierge to jeden z zakresów ubezpieczenia Assistance, o który standardowa polisa może być rozszerzona zazwyczaj po opłaceniu wyższej składki ubezpieczenia. Concierge to osobisty asystent, który świadczy usługi informacyjne i organizacyjne wedle upodobania i życzenia klienta. Wystarczy kontakt telefoniczny z Centrum Alarmowym towarzystwa ubezpieczeniowego, które jest czynne 24/7 przez 365 dni w roku. Co jednak ważne, klient płaci za nie z własnej kieszeni.

Dewastacja

Dewastacja to umyślne i bezprawne spowodowanie szkody w ubezpieczonym mieniu (murach, elementach stałych, elementach ruchomych, budowlach, etc.) przez osoby trzecie.

Direct

Direct oznacza zawarcie umowy ubezpieczenia przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, a zatem za pośrednictwem infolinii lub Internetu. W celu zawarcia polisy wystarczy kontakt telefoniczny z określonym ubezpieczycielem lub wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej.

Dobrowolne ubezpieczenie

Dobrowolne ubezpieczenie to ubezpieczenie, które klient zawiera z własnej woli. Ustawa z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej wprowadza podział ubezpieczeń na dobrowolne i obowiązkowe. Ubezpieczenie dobrowolne to np. ubezpieczenie pojazdu mechanicznego Autocasco. Natomiast ubezpieczenie obowiązkowe to np. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Doubezpieczenie

Doubezpieczenie to dodatkowa umowa ubezpieczenia do zawartej już polisy, na przykład samochodowej lub mieszkaniowej. Na jej podstawie suma ubezpieczenia danego przedmiotu ubezpieczenia wzrasta. W ten sposób ubezpieczone mienie jest właściwie chronione.

Elementy ruchome

Elementy ruchome, określane też jako mienie ruchome lub ruchomości domowe, to przedmioty, które można wynieść z nieruchomości, ponieważ nie są zamontowane lub przytwierdzone trwale do podłoża lub ściany. Ubezpieczenie elementów ruchomych jest dostępne w ramach m.in. ubezpieczenia domu czy ubezpieczenia mieszkania.

Elementy stałe

Elementy stałe to przedmioty wyposażenia zamontowane wewnątrz mieszkania lub domu na stałe. Inaczej mówiąc, są to przedmioty trwale przytwierdzone do podłoża lub ściany.

Franszyza integralna

Franszyza integralna (określana też jako szkoda minimalna) to rodzaj ograniczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego za szkodę, do której doszło w okresie ochrony ubezpieczeniowej na skutek zdarzenia zawartego w zakresie ubezpieczenia. Zastosowanie franszyzy integralnej zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy wartość szkody nie przekracza wskazanej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) lub na polisie kwoty albo też procentu sumy ubezpieczenia. Dopiero wówczas, gdy wartość szkody przekracza wartość szkody minimalnej, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty należnego odszkodowania.

Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna (określana też jako udział własny) to wskazana w umowie ubezpieczenia (kwotowo, procentowo lub kwotowo-procentowo) wartość, o którą towarzystwo ubezpieczeniowe każdorazowo pomniejsza odszkodowanie za szkodę, do której doszło w okresie ochrony ubezpieczeniowej na skutek zdarzenia zawartego w zakresie ubezpieczenia. Wartość szkody nie ma znaczenia. Na podstawie udziału własnego ubezpieczony partycypuje w szkodzie, czyli jej część opłaca z własnej kieszeni. Im wyższa wartość franszyzy redukcyjnej, tym tańsza polisa. Franszyza redukcyjna jest obecna w ubezpieczeniach dobrowolnych i ubezpieczeniach obowiązkowych (poza ubezpieczeniem OC komunikacyjnym).

Fraud ubezpieczeniowy

Fraud ubezpieczeniowy to oszustwo ubezpieczeniowe, czyli świadome działanie na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego. Polega na poświadczeniu nieprawdy celem uzyskania nienależnego odszkodowania/świadczenia w związku z zawartą umową ubezpieczenia. Fraud ubezpieczeniowy jest czynem karalnym. Zarówno ten, kto popełnia oszustwo ubezpieczeniowe, jak i ten, kto mu pomaga, może być skazany.

Fundator

Fundator to osoba fizyczna, która jest zobowiązana, na podstawie zawartej umowy ubezpieczenia posagowego, do opłacania składek ubezpieczenienia przez cały okres ubezpieczenia.

Fundusz ubezpieczeniowy

Przy zakupie ubezpieczenia większość osób koncentruje się tylko na zawartości i warunkach wybranej polisy. Oczywiście są to bardzo ważne informacje, jednak nie można zapominać o weryfikacji samego ubezpieczyciela. Każde towarzystwo prowadzące działalność w zakresie sprzedaży polis musi spełniać rygorystyczne normy. Jednym z ważniejszych wymogów jest posiadanie funduszu ubezpieczeniowego. Służy on do przechowywania części środków pieniężnych trafiających na konto firmy w formie wpłacanych składek. Następnie ten kapitał towarzystwo ubezpieczeniowe wykorzystuje do wypłaty odszkodowań z tytułu sprzedanych polis. Co jeszcze sprawia, że fundusz ubezpieczeniowy odgrywa tak istotną rolę w działalności towarzystw?

Identyfikacja ryzyka

Stworzenie uniwersalnej definicji ryzyka jest niezwykle trudne, gdyż termin ten ma naprawdę wiele znaczeń. Niemniej to właśnie ochrona przed szeroko rozumianym niebezpieczeństwem odgrywa kluczową rolę w świecie ubezpieczeń. Dlatego firmy oferujące wiele rodzajów polis korzystają ze specjalnego pojęcia, jakim jest tzw. identyfikacja ryzyka. Polega ona na oszacowaniu prawdopodobieństwa wystąpienia okoliczności, przed którymi ma chronić ubezpieczenie. Uzyskany rezultat zostaje wykorzystany do skalkulowania wysokości składki w wybranej polisie. Co warto wiedzieć o identyfikacji ryzyka?

Indeksacja składki

Indeksacja składki to podwyższenie sumy ubezpieczenia, a tym samym składki ubezpieczenia na życie o wskaźnik inflacji. Jest to mechanizm obronny wartości świadczeń przed skutkami inflacji. Do indeksacji składki dochodzi każdorazowo w rocznicę zawarcia umowy ubezpieczenia na życie.

Instalacja

Instalacja to termin stosowany w odniesieniu do umiejscowienia przewodów wodnych i kanalizacyjnych w budynku wielorodzinnym (kamienica, blok). Rozróżnia się instalację pionową (elementy umieszczone w ścianie) i instalację poziomą (elementy umieszczone w podłodze). Ma to istotne znaczenie w przypadku zalania mieszkania. Umożliwia wskazanie sprawcy szkody, który jest zobowiązany do jej naprawienia.

Karencja

Karencja to czasowe zawieszenie ochrony ubezpieczeniowej. Jest to okres, bezpośrednio po zawarciu umowy ubezpieczenia, w którym pomimo opłacenia składki i zaistnienia zdarzenia zawartego w zakresie ubezpieczenia (wypadku ubezpieczeniowego), towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania/świadczenia. W zależności od rodzaju polisy karencja wynosi od kilku dni do kilku (niekiedy kilkunastu) miesięcy. Szczegółowe informacje na temat jej stosowaniu przez towarzystwo ubezpieczeniowe zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy.

Klauzula ubezpieczeniowa

Klauzulą ubezpieczeniową w polisie nazywa się ograniczenie lub zmianę zakresu ochrony. Może zawierać ona również określone zakazy i nakazy. Jeżeli ubezpieczona osoba nie dochowa postanowień znajdujących się w klauzuli, może skutkować to w braku wypłaty odszkodowania i rozwiązaniu umowy ubezpieczenia.

Klauzule abuzywne

Umowy, aneksy i inne dokumenty stanowią nieodłączny element naszego współczesnego życia. Niestety, spora część ludzi wciąż nie pamięta o tym, aby przed podpisaniem zawsze przeczytać dany dokument. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie? Ponieważ tylko dokładne zapoznanie się z umową pozwoli stwierdzić, czy znajdują się w niej klauzule abuzywne. Są to po prostu niedozwolone zapisy, których treść jest niezgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Co gorsza, klauzule abuzywne pojawiają się nawet w umowach ubezpieczeniowych. Jak należy postępować w sytuacji, gdy taki zapis znajdzie się w podpisanym dokumencie?

Klauzule ubezpieczeniowe

Klauzule ubezpieczeniowe to postanowienia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy, na których podstawie dokonuje się zawarcia umowy ubezpieczenia. Mówiąc wprost, klauzule ubezpieczeniowe to prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia – ubezpieczającego (klienta) i ubezpieczyciela (towarzystwa ubezpieczeniowego, TU). Muszą być sformułowane w sposób jasny i jednoznaczny.

Koasekuracja

Dlaczego ludzie tak chętnie sięgają po różne ubezpieczenia? Odpowiedź jest prosta. Wszyscy chcą uzyskać gwarancję otrzymania pomocy w określonych sytuacjach, co przełoży się na większe poczucie bezpieczeństwa. Aby jednak polisa rzeczywiście mogła zapewnić należytą ochronę, ubezpieczyciel musi nienagannie wywiązać się ze swoich obowiązków. Obawa o brak rzetelności asekuratora stała się podstawą do wdrożenia zupełnie nowej formy ubezpieczeń. Jest nią tzw. koasekuracja, czyli zapewnienie ochrony przez minimum dwóch ubezpieczycieli jednocześnie. Każdy z nich zobowiązuje się wówczas do pokrycia określonej części szkód w ramach jednej polisy. Jakie korzyści zapewnia taki rodzaj ubezpieczenia?

Komisarz awaryjny

Niektóre ubezpieczenia zostały stworzone w celu udzielania ochrony również poza granicami kraju. Podstawowym przykładem są tutaj polisy turystyczne, jednak warto wspomnieć również o słynnym OC dla kierowców. Międzynarodowy zasięg wybranych świadczeń sprawia, że ubezpieczyciele muszą zagwarantować klientom szybką pomoc i możliwość zgłoszenia szkody. To właśnie te zadania wykonuje specjalny pracownik określany jako komisarz awaryjny. Jest on zagranicznym przedstawicielem ubezpieczyciela i działa w jego imieniu. Jakie czynności należą do kompetencji komisarza awaryjnego?

Komisja Nadzoru Finansowego – KNF

KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, to organ administracji publicznej, który sprawuje nadzór nad szeroko rozumianym rynkiem finansowym (w tym rynkiem ubezpieczeniowym) w Polsce. Celem tego nadzoru jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego oraz ochrona interesów wszystkich jego uczestników. W odniesieniu do rynku ubezpieczeniowego Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje zakłady ubezpieczeń (towarzystwa ubezpieczeniowe i towarzystwa reasekuracyjne) oraz pośredników ubezpieczeniowych.

Kompensacja szkody

W ubezpieczeniach nieruchomości kompensacja szkody jest rodzajem odszkodowania, czyli wyrównania doznanych strat materialnych na skutek zdarzenia losowego.

Konstrukcja palna

Konstrukcja palna jest określeniem odnoszącym się do konstrukcji wykonanej z materiału podatnego na palenie się. W przypadku domów mogą być to drewno, pianka poliuretanowa.

Konsumpcja sumy ubezpieczenia

Konsumpcja sumy ubezpieczenia, czy inaczej jej redukcja, to każdorazowe pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wartość wypłaconego odszkodowania po zaistnieniu szkody na przedmiocie ubezpieczenia. Przy czym wypłata odszkodowania w wysokości równej sumie ubezpieczenia oznacza rozwiązanie umowy ubezpieczenia.

Kradzież

Kradzieżą w kontekście ubezpieczeń nieruchomości określa się dokonanie przewłaszczenia lub usiłowanie przewłaszczenia mienia przez osobę trzecią.

Kradzież pojazdu

Kradzież pojazdu to bezprawne wejście w posiadanie cudzego pojazdu mechanicznego (np. samochodu osobowego), w tym jego części i elementów wyposażenia. Polisą, która uprawnia do odszkodowania w razie kradzieży pojazdu jest dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne Autocasco (AC).

Kradzież z włamaniem

Kradzież z włamaniem to termin obecny w ubezpieczeniu nieruchomości. Oznacza bezprawny zabór mienia z nieruchomości po uprzednim pokonaniu zabezpieczenia.

Kradzież zwykła

Kradzież zwykła oznacza kradzież bez włamania. Inaczej mówiąc, kradzież zwykła ma miejsce wówczas, gdy doszło do bezprawnego zaboru mienia z nieruchomości bez uprzedniego pokonania zabezpieczenia.

Kwota wykupu

Kwota wykupu to termin obecny w umowie ubezpieczenia mieszanego na życie. Oznacza świadczenie wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) na rzecz ubezpieczającego w sytuacji, kiedy dokonuje on wykupu polisy (rezygnuje z niej przed końcem umowy ubezpieczenia). Szczegółowe informacje na temat kwoty wykupu zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy.

Leczenie szpitalne

Leczenie szpitalne jest jednym z ryzyk w ubezpieczeniu na życie lub ubezpieczeniu zdrowotnym. Może ono dotyczyć określonych schorzeń znajdujących się w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a także urazów wywołanych przez nieszczęśliwe wypadki.

Likwidacja szkody

Likwidacja szkody to postępowanie prowadzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe (dalej: TU) w związku z zarejestrowanym zgłoszeniem szkody. Ma na celu stwierdzenie:

Matematyka aktuarialna

Matematyka aktuarialna jest specjalistycznym zbiorem metod obliczeniowych. Ubezpieczyciele korzystają z nich przy okazji tworzenia wyliczeń związanych z nowymi polisami. Większość takich wzorów opiera się na statystyce lub szacowaniu prawdopodobieństwa. Dlatego są one podstawową metodą pracy dla każdego ubezpieczyciela. Co jeszcze kryje w sobie matematyka aktuarialna? W jaki sposób przekłada się ona na warunki tworzonych ubezpieczeń?

Metoda kosztorysowa

Metoda kosztorysowa, czy też rozliczenie gotówkowe, to jeden z dwóch sposobów (obok metody serwisowej) rozliczenia szkody na pojeździe. Jest stosowany zarówno podczas likwidacji szkody z ubezpieczenia własnego (Autocasco), jak i z ubezpieczenia sprawcy (OC komunikacyjnego). Metoda kosztorysowa opiera się na kosztorysie naprawy pojazdu sporządzonym przez rzeczoznawcę towarzystwa ubezpieczeniowego podczas oględzin pojazdu. Po zaakceptowaniu przez klienta kwoty odszkodowania wskazanej w kosztorysie odszkodowanie jest wypłacane bezpośrednio do niego.

Metoda serwisowa

Metoda serwisowa (naprawa bezgotówkowa) to jeden z dwóch sposobów (obok metody kosztorysowej) rozliczenia szkody na pojeździe. Jest stosowana zarówno podczas likwidacji szkody z ubezpieczenia własnego (AC), jak i z ubezpieczenia sprawcy (OC komunikacyjnego). Metoda serwisowa polega na rozliczeniu kosztów naprawy pojazdu pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a warsztatem samochodowym, który naprawy dokonał. Wprost oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na rzecz warsztatu samochodowego uprawnionego przez właściciela pojazdu do odbioru odszkodowania.

Miesiąc polisowy

Miesiąc polisowy to termin stosowany w odniesieniu do okresu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) za szkody spowodowane zdarzeniami zawartymi w zakresie ubezpieczenia. Pierwszy miesiąc polisowy rozpoczyna określona data miesiąca kalendarzowego, wskazana w umowie ubezpieczenia jako pierwszy dzień okresu odpowiedzialności TU. Natomiast pierwszy dzień kolejnego miesiąca polisowego przypada w tej samej dacie następnego miesiąca kalendarzowego.

Multiagent ubezpieczeniowy

Multiagent to przedsiębiorca, który jest wpisany do prowadzonego przez KNF rejestru agentów ubezpieczeniowych i prowadzi działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego na podstawie umów agencyjnych zawartych z co najmniej dwoma określonymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w zakresie tego samego działu ubezpieczeń. Multiagent wykonuje czynności agencyjne w imieniu i na rzecz przynajmniej dwóch ubezpieczycieli, którzy w zamian są zobowiązani do wypłaty na jego rzecz wynagrodzenia (prowizji).

Mury

Mury to termin stosowany na określenie konstrukcji nieruchomości. Ubezpieczenie murów gwarantuje odszkodowanie w przypadku uszkodzenia i zniszczenia fundamentów, ścian i dachu nieruchomości na skutek zdarzeń losowych.

Nadubezpieczenie

Nadubezpieczenie to sytuacja, w której zadeklarowana w polisie suma ubezpieczenia przedmiotu ubezpieczenia (np. samochodu czy sprzętu elektronicznego) jest wyższa od rzeczywistej wartości ubezpieczonego mienia. Co jednak ważne, pomimo nadubezpieczenia w razie zaistnienia szkody towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność do wysokości rzeczywistej wartości tego przedmiotu.

Nadzór ubezpieczeniowy

Nadzór ubezpieczeniowy to jeden z rodzajów nadzoru finansowego, sprawowanego w Polsce przez KNF. Celem nadzoru ubezpieczeniowego jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku ubezpieczeniowego oraz ochrona interesów wszystkich jego uczestników.

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny to specjalny tryb wynajmowania mieszkań. Jego największym atutem jest fakt, że podpisywana umowa chroni właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi praktykami najemców. Posiadacz mieszkania może bowiem łatwiej eksmitować nowych lokatorów, jeżeli nie wywiążą się oni z zapisów zawartych w umowie najmu. Dzięki temu zachowuje on większą kontrolę nad własną nieruchomością. Jakie są zasady takiej formy wynajmu i czy warto z niej korzystać?

Naprawa bezgotówkowa

Naprawa bezgotówkowa (metoda serwisowa) to jeden z dwóch sposobów (obok naprawy gotówkowej) rozliczenia szkody na pojeździe. Jest stosowany zarówno podczas likwidacji szkody z ubezpieczenia własnego (AC), jak i z ubezpieczenia sprawcy (OC komunikacyjnego). Naprawa bezgotówkowa polega na rozliczeniu kosztów naprawy pojazdu pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a warsztatem samochodowym, który naprawy dokonał. Wprost oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na rzecz warsztatu samochodowego uprawnionego przez właściciela pojazdu do odbioru odszkodowania.

Naprawa na częściach oryginalnych

Naprawa na częściach oryginalnych to naprawa samochodu po szkodzie przy użyciu części oryginalnych, czyli wyprodukowanych zgodnie z wymogami i standardami producenta danej marki pojazdu oraz sygnowanych logo i numerem katalogowym tego producenta.

Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)

Ubezpieczenie Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) to dobrowolne ubezpieczenie osobowe, które chroni zdrowie i życie ubezpieczonego. Przedmiotem ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwego wypadku powstałe w okresie ubezpieczenia – trwały uszczerbek na zdrowiu i śmierć ubezpieczonego. Na podstawie zawartej umowy ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków NNW towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do wypłaty świadczenia na rzecz ubezpieczonego, jeżeli w okresie ubezpieczenia na skutek nieszczęśliwego wypadku dozna on trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli natomiast ubezpieczony poniesie śmierć, towarzystwo ubezpieczeniowe winne jest wypłacić świadczenie na rzecz uposażonego, czyli osoby uprzednio wskazanej przez ubezpieczonego do otrzymania świadczenia. Ubezpieczenie NNW jest oferowane przez ubezpieczycieli jako samodzielna polisa lub w pakiecie z innym ubezpieczeniem (np. komunikacyjnym).

Niedoubezpieczenie

Niedoubezpieczenie to sytuacja, w której zadeklarowana w polisie suma ubezpieczenia przedmiotu ubezpieczenia (np. samochodu czy nieruchomości) jest niższa od rzeczywistej wartości ubezpieczonego mienia.

Nieszczęśliwy wypadek (NW)

Nieszczęśliwy wypadek (NW) to termin obecny w ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Oznacza przypadkowe, nagłe i gwałtowne zdarzenie niezależne od woli i stanu zdrowia ubezpieczonego, spowodowane przyczyną zewnętrzną, która jest wyłącznym i bezpośrednim powodem trwałego uszczerbku na zdrowiu (uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia) lub śmierci ubezpieczonego.

OC graniczne

OC graniczne to czasowa (krótkoterminowa) polisa komunikacyjna. Chroni posiadacza (lub kierowcę) pojazdu mechanicznego przed finansowymi konsekwencjami szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim w związku z ruchem tego pojazdu. OC graniczne jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego poza terytorium EOG oraz Andory, Serbii i Szwajcarii, podczas podróży do jednego z tych krajów. I dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego na terytorium EOG oraz Andory, Serbii i Szwajcarii, podczas podróży poza jeden z tych krajów. Co ważne, w obu przypadkach warunkiem powstania obowiązku ubezpieczeniowego jest brak Zielonej Karty.

OC komunikacyjne

OC komunikacyjne to polisa obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego na terytorium RP. Tak stanowi ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna posiadacza pojazdu mechanicznego (lub kierowcy) za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobom trzecim w związku z ruchem tego pojazdu.

OC w życiu prywatnym

OC w życiu prywatnym to polisa dobrowolna. Gwarantuje ochronę przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkód rzeczowych i osobowych osobom trzecim. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego, jeżeli w związku z wykonywaniem czynnościami życia prywatnego lub posiadanym mieniem służącym wykonywaniu czynności życia prywatnego, w następstwie czynu niedozwolonego jest on zobowiązany do naprawienia danej szkody wyrządzonej osobie trzeciej. OC w życiu prywatnym jest oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako samodzielna polisa lub jako składnik innej polisy (zazwyczaj ubezpieczenia turystycznego czy ubezpieczenia nieruchomości).

OFWCA – Osoba Fizyczna Wykonująca Czynności Agencyjne

OFWCA to skrót od sformułowania: „osoba fizyczna wykonująca czynności agencyjne”. Jest to termin stosowany w odniesieniu do osoby fizycznej, będącej pracownikiem agenta ubezpieczeniowego. OFWCA wykonuje czynności agencyjne w imieniu i na rzecz agenta ubezpieczeniowego. A tym samym w imieniu i na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym ten agent współpracuje.

Obiekt małej architektury

Obiekt małej architektury (inaczej mała architektura) to termin obecny w ubezpieczeniu nieruchomości. Jest stosowany w odniesieniu do domu jednorodzinnego. Oznacza niewielki obiekt przeznaczony do zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Inaczej mówiąc, obiekt małej architektury służy dekoracji, rekreacji lub utrzymaniu porządku na działce budowlanej, na której wzniesiony jest dom.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Obowiązkowe ubezpieczenie to polisa, która jest normowana przepisami prawa. Wprost oznacza to, że obowiązek posiadania takiej polisy wynika z określonego aktu prawnego. Obowiązkowe ubezpieczenie jest ustanawiane, jeżeli przemawia za tym szczególny interes społeczny.

Ochrona prawna

Ochrona prawna to ubezpieczenie na wypadek sporów sądowych i problemów prawnych. Tego typu polisa zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do dbania o prawne interesy ubezpieczonego oraz do pokrycia kosztów z tym związanych.

Ochrona zniżek

Ochrona zniżek to termin obecny w polisach komunikacyjnych. Oznacza ubezpieczenie utraty zniżek. Ochrona zniżek gwarantuje utrzymanie posiadanych zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia komunikacyjnego AC lub OC, jeżeli w danym okresie ubezpieczenia dojdzie do szkody. W zamian trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia nieco wyższej składki.

Odpowiedzialność cywilna – OC

Odpowiedzialność cywilna to konsekwencja wyrządzenia szkody rzeczowej lub szkody osobowej. Sprawca szkody ma obowiązek jej naprawienia. Inaczej mówiąc, winien jest wynagrodzenia osobie poszkodowanej doznanej szkody. Odpowiedzialność cywilna jest umocowana w kodeksie cywilnym.

Odszkodowanie

Odszkodowaniem nazywa się świadczenie pieniężne, które wypłacane jest osobie poszkodowanej na skutek powstania szkody. Świadczenie przekazywane jest zgodnie z warunkami ustalonymi w dokumentach ubezpieczeniowych i innych przepisach.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to dokument, w którym zawarte są przepisy prawne stosowane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) w odniesieniu do określonego ubezpieczenia z jego oferty. Dokument OWU wskazuje prawa i obowiązki, którymi obwarowana jest określona polisa, towarzystwa ubezpieczeniowego wobec ubezpieczającego i odwrotnie (lub ubezpieczonego w przypadku umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek).

Okres odpowiedzialności

Każda umowa ubezpieczenia ma swój początek i koniec. Czas trwania umowy ubezpieczenia to okres odpowiedzialności, czyli okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej.

Osoba uposażona

Zazwyczaj reguły dotyczące wypłaty odszkodowania są jasne i nie budzą żadnych wątpliwości. Pieniądze są po prostu wypłacane osobie, która dokonała zakupu danego ubezpieczenia. Jednak takiej zależności nie można zastosować w przypadku polis obejmujących ryzyko śmierci ubezpieczonego. Dotyczy to przede wszystkim ubezpieczenia na życie oraz wszelkich ubezpieczeń NNW. Wówczas odszkodowanie powinien przyjąć człowiek figurujący w treści umowy jako „Osoba uposażona”. Co warto wiedzieć o tym zapisie i jakie są jego warunki?

Pojazd historyczny

Przepisy dotyczące obowiązkowej polisy OC dla kierowców mogą różnić się w zależności od typu ubezpieczanego auta. Ustawa o ruchu drogowym w szczególny sposób traktuje bowiem każdy model samochodu, który może zostać uznany za pojazd historyczny. Pojazd historyczny to w praktyce wszystkie auta wyprodukowane 40 (lub więcej) lat temu. W niektórych sytuacjach samochody z nowszych roczników uznaje się również za historyczne. Taką decyzję musi jednak podjąć rzeczoznawca po uprzednich oględzinach pojazdu. Największą zaletą posiadania samochodu historycznego jest to, iż jego właściciel zostaje zwolniony z obowiązku zakupu rocznej polisy OC. Co jeszcze warto wiedzieć o pojazdach historycznych?

Polisa

Zawarcie umowy ubezpieczenia powinno być potwierdzone dokumentem ubezpieczenia, wystawionym przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Najpopularniejszym tego typu dokumentem jest polisa.

Polisa a ubezpieczenie – czy te pojęcia znaczą to samo?

Branżowa terminologia pojawia się praktycznie w każdym sektorze gospodarczym. Sprawia ona, że tylko specjaliści z danej branży potrafią dokładnie zdefiniować znacznie wybranych pojęć. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ dla osób postronnych wybrane terminy mogą brzmieć niemalże identycznie. Przykładowo, niektórzy nabywcy ubezpieczeń z pewnością zauważyli, że asekuratorzy posługują się zamiennie dwoma pojęciami. Są to terminy „polisa” i „ubezpieczenie”. Jak dokładnie należy je rozumieć? Czy obydwa te pojęcia mają identyczne znaczenie, a może występują między nimi pewne różnice?

Polisa posagowa

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie o charakterze ochronno-oszczędnościowym. Uposażonym w umowie ubezpieczenia jest zawsze dziecko. Polisa posagowa spełnia równocześnie dwie funkcje. Po pierwsze zabezpiecza dziecko na wypadek przedwczesnej śmierci rodzica czy opiekuna prawnego. Natomiast po drugie zapewnia mu pieniądze na start w dorosłość. Składka ubezpieczenia jest zatem częściowo przeznaczana na ochronę, a częściowo na oszczędzanie.

Polska Izba Ubezpieczeń – co to za organ i jakie są jego kompetencje?

Rynek ubezpieczeń jest ważną częścią sektora finansowego. Trzeba pamiętać o tym, że ubezpieczyciele w ramach podpisywanych umów zapewniają klientom możliwość otrzymania wysokich świadczeń pieniężnych. Dlatego ich działalność musi być w pewien sposób regulowana. Takie założenie stało się podstawą do stworzenia Polskiej Izby Ubezpieczeń. Co warto wiedzieć o tej instytucji?

Pomieszczenie przynależne

Pomieszczenie przynależne to pomieszczenie przypisane do nieruchomości (mieszkania, domu jednorodzinnego) jako część składowa tej nieruchomości. Jest ono przeznaczone do celów innych niż mieszkaniowe. Pomieszczenie przynależne to zatem piwnica, komórka, strych i garaż. Co jednak ważne, w odniesieniu do polisy mieszkaniowej jest to pomieszczenie położone w obrębie tego samego budynku wielorodzinnego. A w odniesieniu do ubezpieczenia domu jednorodzinnego – pomieszczenie poza tym domem, ale położone w granicach nieruchomości gruntowej.

Porozumienie wielostronne

Porozumienie wielostronne to umowa międzynarodowa podpisana przez Biura Narodowe europejskich państw, które są członkami Systemu Zielonej Karty. Dotyczy wzajemnego honorowania przez te kraje ubezpieczenia OC komunikacyjnego zawartego na ich terytorium. Posiadacz lub kierowca samochodu (czy też innego pojazdu mechanicznego) zarejestrowanego w państwie, które jest sygnatariuszem porozumienia wielostronnego, jest uprawniony do przekraczania granicy i poruszania się po terytorium pozostałych państw-sygnatariuszy tego porozumienia na podstawie ubezpieczenia OC komunikacyjnego zawartego w kraju zarejestrowania samochodu. Tym samym nie musi on posiadać Zielonej Karty.

Porównywarka ubezpieczeń

Porównywarka ubezpieczeń to serwis internetowy, który pozwala na sprawdzenie zakresu ochrony i wysokości składki danego ubezpieczenia w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie. Jest to wygodne rozwiązanie. Umożliwia znalezienie dopasowanej do indywidualnych potrzeb oferty w najlepszej cenie. Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń jest całkowicie darmowe. I nie zobowiązuje do zakupu polisy.

Possible Maximum Loss

Skrót PML (Possible Maximum Loss) oznacza maksymalną stratę finansową, która może powstać na skutek wypadku lub innych nieprzewidzianych okoliczności. Wyznaczenie takiej kwoty jest bardzo istotne w przypadku ubezpieczeń. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ona definiuje maksymalną wysokość odszkodowania niezbędnego do pokrycia szkód. Najczęściej zapis dotyczący PML jest umieszczany w polisach mieszkaniowych, choć okazjonalnie pojawia się także w innych ubezpieczeniach. Co jeszcze warto wiedzieć o tym terminie?

Powódź

Powodzią w kontekście ubezpieczeń określa się zdarzenie losowe polegające na zalaniu obszaru, na którym znajduje się nieruchomość.

Przejęcie wraku samochodu

Przejęcie wraku samochodu to termin stosowany w odniesieniu do szkody całkowitej na samochodzie. Oznacza pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w zagospodarowaniu wraku samochodu w przypadku orzeczenia szkody całkowitej na nim. Co ważne, ubezpieczyciel nie ma obowiązku przejęcia wraku samochodu. I nie ma znaczenia to, czy dana szkoda komunikacyjna była likwidowana z ubezpieczenia Autocasco, czy z ubezpieczenia OC komunikacyjnego sprawcy zdarzenia drogowego. Jednak w drugim przypadku Komisja Nadzoru Finansowego poleca towarzystwom ubezpieczeniowym przychylenie się do wniosku poszkodowanego o przejęcie wraku samochodu.

Przepięcie

Przepięciem określa się krótkotrwały i nagły wzrost napięcia, do którego dochodzi w sieci lub instalacji elektrycznej. Przepięcie może spowodować uszkodzenie instalacji oraz urządzeń elektrycznych.

Rabunek

W ubezpieczeniach nieruchomości rabunkiem określa się przewłaszczenie mienia przez osobę trzecią z wykorzystaniem groźby użycia albo przy użyciu przemocy fizycznej. Do rabunku może dojść zarówno w ubezpieczonej nieruchomości, jak i poza nią.

Reasekuracja bierna

Każda umowa ubezpieczeniowa w jasny sposób określa podmiot, który jest odpowiedzialny za udzielanie ochrony. Pomimo to wskazany ubezpieczyciel nie zawsze musi w pełni wywiązywać się ze swoich obowiązków aż do wygaśnięcia polisy. Jak to możliwe? Odpowiedzią na to pytanie jest tzw. reasekuracja bierna. Polega ona na tym, że asekurant, czyli podmiot zapewniający ochronę, przenosi część swoich zobowiązań na innego ubezpieczyciela. Mówiąc krótko, cedent (podmiot określony w podpisywanej polisie) odstępuje ryzyko na rzecz reasekuratora. Ten z kolei po zawarciu porozumienia również staje się odpowiedzialny za zapewnienie ochrony w ramach podpisanego wcześniej ubezpieczenia. Dlaczego w ogóle taka procedura jest stosowana i jakie są jej najważniejsze korzyści?

Regres ubezpieczeniowy

Regres ubezpieczeniowy jest rodzajem roszczenia zwrotnego, które wysuwa towarzystwo ubezpieczeniowe. Towarzystwo żąda od sprawcy szkody zwrotu części lub całości kosztów poniesionych w celu wypłaty odszkodowania.

Reguła proporcjonalności

Reguła proporcjonalności to zasada stosowana w celu zmniejszenia wysokości składki, którą należy opłacić przy zakupie ubezpieczenia. Idea takiego rozwiązania polega na zmianie pierwotnego zakresu polisy. Wówczas wybrane mienie będzie objęte ochroną tylko w określonej części (tzw. niedoubezpieczenie). Co prawda, reguła proporcjonalności powoduje zmniejszenie kwoty otrzymywanego odszkodowania. Niemniej jej najważniejszą zaletą jest tańsza składka ubezpieczenia. Czy zatem warto zdecydować się na taką alternatywę?

Renta ubezpieczeniowa

Renta ubezpieczeniowa jest rodzajem świadczenia, które może otrzymać osoba ubezpieczona w ramach umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwo przekazuje wtedy środki w określonej wysokości we wskazanych odstępach czasowych, na przykład raz w miesiącu. Renta może być wypłacana przez konkretny czas lub dożywotnio.

Rentowność nieruchomości

Najprostszym sposobem na obliczenie rentowności danej inwestycji jest użycie jednego z dwóch podstawowych schematów wyliczeń – ROI (zwrot z inwestycji) oraz ROE (zwrot z kapitału). Na co dzień tymi pojęciami posługują się między innymi maklerzy giełdowi. Jednak wzory ROI i ROE można zastosować również do kalkulacji np. rentowności wynajmu mieszkania. Na czym więc polegają obydwie te metody?

Witaj w świecie ubezpieczeń, gdzie język używany do opisu polis i warunków może wydawać się obcy i skomplikowany. Jak w każdej specjalistycznej dziedzinie, również tutaj kluczowe jest zrozumienie terminologii. Słownik ubezpieczeniowy to Twoja mapa przez meandry ubezpieczeniowe, która pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru i zabezpieczyć to, co najcenniejsze.

Podstawowe pojęcia

Na samym początku warto zrozumieć różnicę między ubezpieczającym a ubezpieczonym. Ubezpieczający to osoba lub instytucja, która oferuje ochronę ubezpieczeniową, natomiast ubezpieczony to ten, kto tę ochronę otrzymuje. Polisa ubezpieczeniowa to umowa między tymi dwoma stronami, określająca zakres ochrony, wysokość składek i warunki wypłaty odszkodowania. Kluczowym pojęciem jest też ryzyko – to potencjalna możliwość wystąpienia zdarzenia, które może spowodować szkodę lub stratę.

Rodzaje ubezpieczeń

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, od osobowych, przez majątkowe, aż po specjalistyczne ubezpieczenia dla firm. Ubezpieczenia na życie chronią rodzinę w przypadku śmierci ubezpieczonego, natomiast ubezpieczenia zdrowotne pokrywają koszty leczenia i hospitalizacji. Ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak OC (odpowiedzialność cywilna) i AC (autocasco), są niezbędne dla każdego kierowcy. Warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie nieruchomości, które ochronie przed skutkami pożarów, powodzi czy innych nieszczęśliwych zdarzeń.

Słownik ubezpieczeniowy: Ważne klauzule i wyłączenia

Każda polisa ma swoje klauzule i wyłączenia, które określają, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zrozumienie tych warunków jest kluczowe, aby nie zostać zaskoczonym w krytycznym momencie. Na przykład, wiele polis na życie ma wyłączenia dotyczące śmierci w wyniku działań wojennych czy uprawiania ekstremalnych sportów. Zawsze czytaj umowę dokładnie i nie wahaj się pytać o niejasności.

Proces składania roszczeń

Wiedza o tym, jak zgłaszać roszczenia, jest równie ważna, jak zrozumienie samej polisy. W przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Przygotuj się na to, że proces może wymagać czasu i dodatkowych informacji. Dobre zrozumienie procedur może znacząco przyspieszyć cały proces. Dlatego warto przeczytać nasz słownik ubezpieczeniowy.

Jak wybrać najlepszą polisę?

Wybór odpowiedniej polisy to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli, zwracając uwagę nie tylko na cenę, ale też na zakres ochrony i opinie innych klientów. Skorzystaj z pomocy doradców ubezpieczeniowych, którzy mogą wyjaśnić zawiłości poszczególnych ofert i pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Słownik ubezpieczeniowy nie tylko przekazuje podstawowe informacje, ale też zachęca do świadomego i odpowiedzialnego podejścia do kwestii ubezpieczeń. Pamiętaj, że wiedza to pierwszy krok do bezpieczeństwa i spokoju ducha.

Najważniejsze informacje:

  • Rozumienie terminologii jest kluczowe dla świadomego wyboru polisy.
  • Różnorodność ubezpieczeń oferuje ochronę na wiele aspektów życia i działalności.
  • Klauzule i wyłączenia są istotną częścią każdej polisy - zawsze je dokładnie czytaj.
  • Proces roszczeń wymaga przygotowania i zrozumienia procedur.
  • Wybór polisy to więcej niż cena - zakres ochrony i opinie też się liczą.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co to jest słownik ubezpieczeniowy?
Słownik ubezpieczeniowy Polisoteka.pl to miejsce, w którym w prosty i czytelny sposób wyjaśniamy pojęcia z branży ubezpieczeniowej.

Naszym celem są jedynie sprawdzone i rzetelne informacje z branży ubezpieczeń. Pokazujemy, jakie to proste.

Kto odpowiada za słownik ubezpieczeniowy?
Nasz słowniczek ubezpieczeniowy tworzą agenci z wieloletnim stażem. Branża ubezpieczeniowa nie ma dla nich tajemnic. Możesz być pewien, że wszystkie informacje są sprawdzone i prawdziwe.
Co zrobić jeśli hasło nie istnieje?
Staramy się ze wszystkich sił, żeby nasz słownik ubezpieczeniowy byłem czytelny i komplety. Jeśli nie możesz odszukać potrzebnych informacji, napisz do nas!
Co to jest składka ubezpieczeniowa?
Składka ubezpieczeniowa to kwota, którą płacisz ubezpieczycielowi za ochronę ubezpieczeniową. Wysokość składki zależy od rodzaju i zakresu ubezpieczenia oraz oceny ryzyka.
Czym różni się ubezpieczenie OC od AC?
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, pokrywa szkody wyrządzone innym osobom. AC, czyli autocasco, oferuje ochronę własnego pojazdu przed szkodami wynikającymi z wypadków, kradzieży i innych zdarzeń.
Czy mogę zmienić zakres swojej polisy w trakcie jej trwania?
Wiele polis pozwala na dokonanie zmian, ale zawsze należy to skonsultować z ubezpieczycielem i sprawdzić warunki umowy.
Co to jest suma ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel wypłaci w przypadku szkody lub zdarzenia ubezpieczeniowego. Jest to wartość, na którą ubezpieczasz swoje mienie lub życie.
Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze polisy ubezpieczeniowej?
Najczęstsze błędy to niewystarczające zrozumienie zakresu ochrony, ignorowanie klauzul i wyłączeń, wybór polisy tylko na podstawie ceny oraz brak regularnej aktualizacji polisy w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności życiowe.