Kup ubezpieczenie domu drewnianego

Pomimo upływającego czasu drewno wciąż jest cenionym materiałem we współczesnym budownictwie. Wynika to w głównej mierze z jego ponadprzeciętnych walorów estetycznych oraz właściwości. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o tym, aby zbudować swój własny dom z drewna. Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady. Dlatego bardzo wskazaną inwestycją jest w tym przypadku ubezpieczenie domu drewnianego. Gdzie można kupić taką polisę i co warto o niej wiedzieć?

Ubezpieczenie domu z drewna – co to jest?

Wysoka wartość domów i mieszkań sprawia, że ubezpieczenia nieruchomości cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, takie polisy gwarantują zabezpieczenie danego lokalu mieszkalnego. Jednak w tej kategorii można znaleźć ubezpieczenia o zgoła odmiennym charakterze.

Idealnym tego przykładem jest właśnie ubezpieczenie domu drewnianego, które zostało stworzone z myślą o wszystkich drewnianych domach jednorodzinnych. Czasami taka polisa figuruje jako oddzielnie świadczenie, a co za tym idzie – różni się od zwykłego ubezpieczenia domu.

Dlaczego domy z drewna wymagają specjalnej ochrony?

Jedną z najważniejszych zalet drewnianych domów jest oczywiście ich wygląd. Architekci mogą bowiem wykorzystać drewno na wiele sposobów. To z kolei pozwala im na tworzenie domów, które zachwycają swoim naturalnym charakterem. Jednakże drewno ma także jedną istotną wadę…

Jest nią narażenie na pożar i szeroko rozumiane działanie ognia. Co prawda, nowoczesne systemy bezpieczeństwa znacząco ograniczają ryzyko pożaru. Niestety, statystyki jasno pokazują, że w ostatnich latach liczba pożarów budynków mieszkalnych stale wzrasta. Dlaczego? Główną przyczyną jest rosnąca liczba nieruchomości oraz brak modernizacji starszych budowli. Niemniej jednak trzeba podkreślić, iż to właśnie domy z drewna mogą najbardziej ucierpieć na skutek ognia.

Chyba każdy wie o tym, że drewno stanowi łatwopalny materiał. Rzecz jasna producenci drewnianych elementów konstrukcyjnych robią wszystko, aby zabezpieczyć tworzone części przed ogniem. W tym celu stosują zarówno specjalne techniki obróbki drewna, jak i odpowiednie impregnaty. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do innych materiałów – drewno jest łatwopalne.

Drewniana konstrukcja domu a cena polisy

Opisane czynniki siłą rzeczy wpływają na warunki ubezpieczeń domu drewnianego. Co ciekawe, poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą pod tym względem stosować własne regulacje. Niektóre firmy po prostu nie sprzedają takich polis. Natomiast inni asekuratorzy zdecydowanie zwiększają składki ubezpieczeń dla domów z drewna. Trzeba więc mieć to na uwadze.

Co istotne, nie każdy dom drewniany jest postrzegany w ten sam sposób. Jego łatwopalność zależy bowiem od kilku czynników. Jednym z nich jest pokrycie dachowe, które wcale nie musi składać się z gontów drewnianych. Niektórzy zamiast nich wybierają np. dachówki ceramiczne lub inne niepalne materiały. To z kolei pozytywnie przekłada się na cenę ubezpieczenia. Bardzo ważnym aspektem są również stałe elementy.

Dlatego z punktu widzenia ubezpieczycieli najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dom z konstrukcją łączoną. Takie nieruchomości są budowane przy użyciu drewna oraz innych (na ogół niepalnych) materiałów. Jeżeli więc ktoś zamieszkuje dom wykonany niemal w całości z drewna, musi być gotowym na wyższą cenę polisy.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie domu drewnianego – zakres ochrony

Ryzyko pożaru jest więc kluczowym aspektem przy zakupie ubezpieczenia dla domu z drewna. Jednakże ochrona od ognia nie wyczerpuje całego zakresu polisy. Co jeszcze powinno znaleźć się w treści kompleksowego ubezpieczenia nieruchomości?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ochrona od ognia stanowi część innego obszernego zapisu. Jest nim ochrona od zdarzeń losowych Mianem zdarzenia losowego określa się nie tylko pożar, ale również: powódź, gradobicie lub huragan. Dlatego zabezpieczenie domu przed zdarzeniami losowymi to absolutna konieczność.

Równie duże znacznie ma ochrona przed kradzieżą i dewastacją. Obydwa wymienione aspekty są związane z ryzykiem włamania się złodziei na teren posesji. Jeżeli chodzi o zakres tego świadczenia, warto ubezpieczyć zarówno stałe elementy, jak i ruchomości. W ten sposób uzyskane odszkodowanie pozwoli na pełne pokrycie zaistniałych szkód.

Wyłączenia odpowiedzialności – kiedy ubezpieczenie nie pomoże?

Kolejnym istotnym czynnikiem w przypadku ubezpieczeń domu są wyłączenia odpowiedzialności. Takie zapisy określają sytuacje, w których asekurator może zgodnie z umową odmówić wypłacenia odszkodowania. Jakie okoliczności mogą widnieć w treści ubezpieczenia nieruchomości?

Pierwszym i zarazem najważniejszym wyłączeniem jest zaniedbanie ze strony właściciela. Ten zapis obejmuje wszystkie szkody, które powstały na skutek popełnionych przez właściciela błędów. Przykładowo, pożar spowodowany niedopałkiem papierosa lub złą eksploatacją kominka nie będzie uprawniał do otrzymania rekompensaty finansowej. Brak zabezpieczeń antywłamaniowych również może stać się przyczyną odmowy przyznania pieniędzy, gdy dojdzie do włamania lub kradzieży. Innymi słowy – właściciel nieruchomości powinien zrobić wszystko, aby uchronić swój dom przed takimi zagrożeniami.

Bardziej skrajnym przypadkiem są również celowe działania mające doprowadzić do powstania szkody i wyłudzenia odszkodownia. Takie postępowanie nie tylko narusza warunki ubezpieczenia, ale także prowadzi do odpowiedzialności karnej. Dlatego należy się wystrzegać podobnych praktyk.

Jaki kupić ubezpieczenie dla domu z drewna?

Przedstawione informacje dowodzą tego, że ubezpieczenie nieruchomości z drewna powinno mieć nieco inne warunki niż polisa dla tradycyjnego domu murowanego. O czym należy pamiętać? Oto krótka ściągawka obejmująca kluczowe informacje:

  1. Zakres ubezpieczenia domu z drewna musi gwarantować kompleksową ochronę od zdarzeń losowych. Głównym zapisem jest tutaj ochrona od ognia, jednak warto zwrócić uwagę również na inne zdarzenia.
  2. Dom jednorodzinny powinien być także chroniony przed kradzieżą, włamaniem oraz dewastacją. Dodatkową ochroną można objąć również stałe elementy domu oraz cenne ruchomości.
  3. Wysokość składki będzie zależeć w głównej mierze od konstrukcji danego domu. Jeżeli budowa nieruchomości zakładała używanie tylko drewnianych materiałów trzeba liczyć się ze zwiększoną opłatą.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć