Ubezpieczenie mieszkania to dobra opcja, żeby zabezpieczyć swój majątek na dynamicznym rynku nieruchomości. Dla wielu osób to właśnie mieszkanie stanowi najważniejszą część posiadanego majątku. Jeżeli nawet dojdzie do ewentualnego spadku cen nieruchomości, wartość mieszkań wciąż pozostaje relatywnie duża. Dlatego ich właściciele robią wszystko, aby zabezpieczyć swoje lokale przed potencjalnymi zagrożeniami. W tym celu wiele osób decyduje się na zakup ubezpieczenia mieszkania. Jest to najbardziej popularna polisa w kategorii świadczeń dotyczących nieruchomości. Jakie zalety ma ubezpieczenie mieszkania i kto powinien zakupić takie świadczenie?
Z artykułu dowiesz się:
- Ubezpieczenie mieszkania – co to za polisa?
- Ubezpieczenie mieszkania a zakres ochrony – co obejmuje polisa?
- Ochrona murów, czyli kluczowy zapis w ubezpieczeniach mieszkania i domu
- Ochrona elementów stałych
- Zabezpieczenie elementów ruchomych
- Przed czym chronią ubezpieczenia domu i mieszkania?
- Ubezpieczenie domu i mieszkania a wyłączenia odpowiedzialności – na co uważać?
- Czym różni się ubezpieczenie domu i mieszkania?
- Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?
- Ubezpieczenie mieszkania – podsumowanie
Ubezpieczenie mieszkania – co to za polisa?
Praktycznie wszystkie polisy dotyczące nieruchomości mają podobne założenia. Ich głównym celem jest zabezpieczenie lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie mieszkania, gwarantuje ono ochronę lokali znajdujących się w blokach i kamienicach. Dzięki takiemu świadczeniu właściciel nieruchomości może uzyskać odszkodowanie w sytuacji, gdy jego lokal zostanie zniszczony na skutek np. zdarzeń losowych. Szczegółowy zakres ochrony zależy jednak od wybranego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie mieszkania a zakres ochrony – co obejmuje polisa?
Polisy mieszkaniowe to idealny przykład świadczeń, które mogą diametralnie różnić się pod względem zakresu ochrony. Firmy ubezpieczeniowe mają naprawdę dużo swobody podczas ustalania indywidualnych warunków każdej polisy. Co to oznacza dla klientów? Przede wszystkim większy wybór, ponieważ wysokie zróżnicowanie sprawia, że na rynku znajdują się polisy o zgoła odmiennym charakterze. To z kolei ma swoje zalety i wady. Największą zaletę stanowi oczywiście możliwość dopasowania ubezpieczenia do swoich personalnych oczekiwań. Natomiast pewną wadą będzie konieczność dłuższego poszukiwania polisy, która zapewni najlepsze warunki ochrony. Jednak biorąc pod uwagę wysokie ceny nieruchomości – naprawdę warto o to zadbać!
Ochrona murów, czyli kluczowy zapis w ubezpieczeniach mieszkania i domu
Podstawowym świadczeniem w każdej polisie tego typu jest tzw. ochrona murów. Taki zapis oznacza, że ubezpieczenie mieszkania zapewnia ochronę dosłownie wszystkich elementów konstrukcyjnych danego lokalu. Jak należy je definiować? Powszechnie stosowana zasada głosi, że są to te części mieszkania, które nadają mu formę zamkniętego lokalu. Będą to przede wszystkim: ściany, dach wraz z poszyciem, a nawet materiały budowlane użyte w trakcie budowy (np. tynk, płyty dachowe itd.). Zakres kompleksowego ubezpieczenia nieruchomości powinien obejmować wszystkie wymienione elementy.
Ochrona elementów stałych
O ile zapis dotyczący ochrony murów widnieje praktycznie we wszystkich ubezpieczeniach domu i mieszkania, o tyle pozostałe świadczenia zależą już wyłącznie od asekuratora. Większość ubezpieczycieli w ramach takiej polisy gwarantuje także ochronę elementów stałych. Jest to kolejny istotny zapis, gdyż elementy stałe to między innymi: drzwi, okna, kominek, a nawet zabudowane meble. Takie wyposażenie stanowi więc bardzo ważną część każdego domu lub mieszkania. Z tego względu należy objąć je ochroną!
Zabezpieczenie elementów ruchomych
Trzecim bardzo przydatnym świadczeniem w polisie mieszkaniowej będzie ochrona elementów ruchomych. Czym dokładnie są takie ruchomości? W zasadzie można uznać, że jest to całe wyposażenie mieszkania, które nie zostało przytwierdzone do ścian lub sufitu. Taki warunek spełniają między innymi: urządzenia AGD, kino domowe, ubrania, rzeczy osobiste, gotówka, dokumenty i mnóstwo innych przedmiotów. Jak widać, ten zapis obejmuje wiele różnych elementów.
Co ciekawe, większość ruchomości zostaje objęta ochroną ze względu na swoją wysoką wartość materialną. Jednak niektórzy asekuratorzy w ramach tego zapisu pozwalają nawet na ubezpieczenie zwierząt domowych! Tym oto sposobem w treści polisy może znaleźć się zapis dotyczący ochrony: psa, kota, kanarka lub innych zwierząt.
Przed czym chronią ubezpieczenia domu i mieszkania?
Wcześniejsze akapity były poświęcone elementom mieszkania, które mogą zostać objęte ochroną. Natomiast kolejnym ważnym zapisem jest sam zakres tej ochrony. Ubezpieczenie mieszkania ma chronić głównie przed ryzykiem wynikającym ze zdarzeń losowych, takich jak: pożar, działanie sił przyrody lub zalanie. To oznacza, że ochrona obejmuje zarówno szkody związane z działaniem natury (np. huragan lub gradobicie), jak i z zaniedbaniami człowieka (np. zalanie, wybuch gazu).
Jeżeli ktoś zamierza kupić kompleksowe ubezpieczenie mieszkania, mieszkanie powinno być chronione również przed włamaniem z kradzieżą. Niestety, sytuacje tego typu zdarzają się już od dawna. Co gorsza, włamanie często jest związane nie tylko z kradzieżą, ale również z dewastacją danego lokalu. Toteż straty spowodowane takim wydarzeniem mogą okazać się naprawdę wysokie. Dlatego tak ważne jest to, aby ubezpieczenie mieszkania pod tym względem gwarantowało wymaganą ochronę.
Właściciel nieruchomości może również skorzystać z prawa do rozszerzenia zakresu kupowanej polisy. Jeśli ubezpieczenie mieszkania ma zbyt niski zakres ochrony, warto zawrzeć w jego treści kilka dodatkowych gwarancji. Jednym z najbardziej popularnych świadczeń tego typu jest OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie zapewnia gwarancję pokrycia szkód finansowych, które zostaną wyrządzone innym osobom. Chyba najlepszym przykładem takiej szkody będzie zalanie mieszkania sąsiada. Wówczas naprawienie powstałych zniszczeń może oznaczać naprawdę spory wydatek. Dlatego ubezpieczenie mieszkania zawierające OC w życiu prywatnym będzie wtedy bardzo przydatne!
Ubezpieczenie domu i mieszkania a wyłączenia odpowiedzialności – na co uważać?
Wyłączenia odpowiedzialności są często określane mianem „kruczków” zawartych w umowie. Takie zapisy określają bowiem sytuacje, w których asekurator przestaje odpowiadać finansowo za powstałe szkody. Innymi słowy, właściciel mieszkania nie otrzyma rekompensaty pieniężnej, jeżeli szkoda będzie wynikać z wymienionych okoliczności.
Niestety, ubezpieczenia nieruchomości są z reguły objęte naprawdę wieloma wyłączeniami. Wynika to głównie z długiej listy zagrożeń, które mogą doprowadzić do zniszczenia lokalu mieszkalnego. Przykładowo, część ubezpieczycieli wyłącza z zakresu ochrony np. powódź. Dotyczy to szczególnie mieszkań położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek lub akwenów wodnych. Z tego względu warto skontrolować zawartość zapisów związanych z działaniem sił przyrody.
Innym powszechnie stosowanym zapisem jest „rażące zaniedbanie”. Oznacza ono sytuacje, w których powstanie szkody było wynikiem oczywistego zaniedbania ze strony właściciela mieszkania lub domu. Takim przypadkiem może być choćby pożar spowodowany zapaleniem świecy lub niedopałkiem papierosa. Podobna zależność dotyczy także kradzieży. Jeżeli bowiem włamywacze dostaną się do nieodpowiednio zabezpieczonego lokalu, ubezpieczyciel również może uznać to za rażące zaniedbanie.
We wszystkich opisanych przypadkach ważne jest to, aby dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia mieszkania. To właśnie w jej treści powinien znaleźć się szczegółowy wykaz wszystkich wyłączeń. Przed zawarciem polisy należy uważnie się z nim zapoznać!
Czym różni się ubezpieczenie domu i mieszkania?
Pod wieloma względami ubezpieczenia mieszkania i domu są do siebie dość podobne. Jednak przy zakupie obydwu świadczeń warto mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim dom jednorodzinny często mieści się na prywatnej działce. Natomiast mieszkanie jest zlokalizowane w kamienicy lub bloku. To oznacza, że właścicielom mieszkań częściej przyda się np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W końcu posiadaczom domów jednorodzinnych rzadko kiedy grozi zalanie sąsiadów.
Z drugiej strony to domy jednorodzinne są bardziej narażone na zagrożenia wynikające ze zdarzeń losowych. Dlatego dopasowanie zakresu polisy do typu nieruchomości stanowi bardzo istotną kwestię. Warto zadbać o to, aby wybrane ubezpieczenie domu lub mieszkania gwarantowało odpowiednio szeroką ochronę.
Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenia domu i mieszkania znajdują się w ofertach wielu różnych ubezpieczycieli. Dlatego posiadacze nieruchomości mogą liczyć na naprawdę bogaty wybór. Koniec końców dopasowanie zakresu ochrony ubezpieczenia jest bardzo istotne. Niemniej równie duże znaczenie ma wybór odpowiedniej formy zakupu. Gdzie i jak warto zatem kupić ubezpieczenie mieszkania?
Aby ubezpieczyć dom lub mieszkanie, wystarczy skorzystać z możliwości zakupu polisy przez internet. Taka forma zakupu coraz mocniej wypiera tradycyjną metodę sprzedaży stacjonarnej. Dlaczego? Ponieważ zakup ubezpieczenia za pomocą internetu jest po prostu wygodniejszy i bardziej opłacalny! Większość asekuratorów zamieszcza na swoich stronach internetowych szczegółowe opisy poszczególnych świadczeń. Dzięki temu klienci mogą łatwo zapoznać się z wybranym ubezpieczeń nieruchomości online. Sam zakup polisy sprowadza się z kolei do wypełnienia formularza i opłacenia składki. Przez to cała procedura zajmuje około kilkunastu minut.
Niektórzy ubezpieczyciele prowadzą również swoje własne infolinie. Zakup ubezpieczenia przez telefon stanowi na pewno ciekawą alternatywę. Właściciel nieruchomości może wtedy liczyć na pomoc konsultanta w zakresie dopasowania ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że za pośrednictwem telefonu nie da się wypełnić wszystkich formalności. Dlatego nie jest to aż tak wygodna metoda, jak zamówienie polisy online.
Ubezpieczenie mieszkania – podsumowanie
Jeżeli właściciel nieruchomości chciałby zabezpieczyć swoje mieszkanie, zakup ubezpieczenia mieszkania wydaje się najlepszą decyzją. Polisa tego typu może zapewnić wysokie odszkodowanie, dzięki czemu likwidacja powstałej szkody nie będzie aż tak problematyczna. Zakres ochrony w takim ubezpieczeniu obejmuje przede wszystkim ochronę murów, choć większość ubezpieczycieli gwarantuje również ochronę ruchomości i elementów stałych. Co więcej, właściciel lokalu może rozszerzyć ochronę o np. OC w życiu prywatnym. To świadczenie zapewni mu pomoc w razie wyrządzenia szkód innym lokatorom. Ubezpieczenie mieszkania widnieją w ofertach wielu ubezpieczycieli, dlatego można je łatwo kupić przez internet lub telefon.