Najem okazjonalny to specjalny tryb wynajmowania mieszkań. Jego największym atutem jest fakt, że podpisywana umowa chroni właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi praktykami najemców. Posiadacz mieszkania może bowiem łatwiej eksmitować nowych lokatorów, jeżeli nie wywiążą się oni z zapisów zawartych w umowie najmu. Dzięki temu zachowuje on większą kontrolę nad własną nieruchomością. Jakie są zasady takiej formy wynajmu i czy warto z niej korzystać?
Dlaczego tradycyjny wynajem stał się bardzo problematyczny?
Standardowe umowy wynajmu z reguły zapewniają najemcom wiele dodatkowych praw, a co za tym idzie – wysoki poziom bezpieczeństwa. Naturalnie nie jest to nic złego. Problemem okazuje się jednak fakt, że mogą na tym ucierpieć interesy samego właściciela mieszkania. Niestety, liczne zapisy w umowach wynajmu są interpretowane na korzyść najemców. To zaś oznacza, że właściciele nieruchomości mają nieraz poważne problemy z egzekwowaniem swoich praw. Dlatego też posiadacze mieszkań coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnego wynajmu. Jedną z nich może być właśnie najem okazjonalny, który obecnie zdobywa coraz większą popularność.
Idea takiego rozwiązania jest dosyć prosta. Właściciel mieszkania udostępnia je lokatorom na ściśle określonych warunkach. Przykładowo, umowa musi koniecznie zawierać informację na temat długości najmu. W związku z tym bezterminowy najem okazjonalny jest niezgodny z prawem. Tutaj istnieje jednak pewna granica, gdyż mieszkanie można udostępnić maksymalnie na okres 10 lat. Dzięki temu właściciel nieruchomości ma pewność, że po upływie wyznaczonego terminu mieszkanie trafi w jego ręce.
Jakie korzyści zapewnia najem okazjonalny?
Kluczową cechą takiej formy wynajmu jest obniżenie zakresu ochrony udzielanej nowym lokatorom. Taka zależność działa na kilku niezwykle istotnych płaszczyznach. Pierwszy ważny aspekt to kwestia lokalu zastępczego. Jeżeli właściciel wynajmowanej nieruchomości będzie chciał eksmitować najemców, muszą oni mieć dostęp do zastępczego mieszkania. Brak takiego miejsca w przypadku tradycyjnej formy wynajmu oznacza, że przeprowadzenie eksmisji staje się niemożliwe. Najem okazjonalny chroni przed tym problemem. Dlaczego? Ponieważ każdy lokator przy podpisywaniu umowy musi wskazać lokal zastępczy, w którym może zamieszkać po opuszczeniu wynajmowanej nieruchomości. W ten sposób właściciel mieszkania zabezpiecza się przed ewentualnymi problemami podczas eksmisji.
Po drugie, najem okazjonalny wymaga podpisania umowy w obecności notariusza. Najemca mieszkania musi wówczas złożyć deklarację, że wyraża zgodę na opuszczenie lokalu w wyznaczonym terminie. Jego poświadczenie jest spisywane, a następnie gotowa deklaracja trafia do stosownego aktu notarialnego. Ten dokument staje się wtedy podstawą do przeprowadzenia eksmisji po upływie czasu określonego w umowie.
Najem okazjonalny – jakie formalności należy wypełnić?
Wszystkie opisane przepisy sprawiają, że najem okazjonalny naprawdę skutecznie chroni interesy właścicieli nieruchomości. Aby jednak umowa stała się ważna w świetle prawa, należy zadbać o poprawne wypełnienie niezbędnych formalności. Co dokładnie należy zrobić?
Zdecydowanie najistotniejszym obowiązkiem osoby wynajmującej mieszkanie jest zgłoszenie tego faktu do właściwego urzędu skarbowego. Taki wymóg obowiązuje w sytuacji, gdy właściciel lokalu nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania nieruchomości. Termin dostarczenia dokumentacji wynosi 14 dni od chwili rozpoczęcia najmu okazjonalnego. Jeśli podpisanie umowy nie zostanie zgłoszone w wymaganym terminie, mieszkanie zostaje uznane za lokal wynajęty na standardowych zasadach. Niestety, wówczas jego właściciel straci wszelkie przywileje wynikające z najmu okazjonalnego. Dlatego też niezbędne formalności należy wypełnić zgodnie z obowiązującymi terminami.
Najem okazjonalny to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących wynająć swoje mieszkanie, ale obawiających się o kwestię bezpieczeństwa. Taka umowa gwarantuje możliwość przeprowadzenia eksmisji lokatorów, którzy nie będą chcieli opuścić mieszkania po zakończeniu najmu. Ponadto właściciel lokalu nie musi wypełniać żadnych zobowiązań względem najemców, co będzie dużym ułatwieniem i zarazem ważnym argumentem podczas sporu sądowego. To wszystko sprawia, że najem okazjonalny jest idealnym wyborem dla bardziej ostrożnych ludzi. Jednakże na koniec warto wspomnieć o jednym ważnym aspekcie. Otóż trybu najmu okazjonalnego nie można stosować w przypadku lokali o charakterze komercyjnym. Prawo do skorzystania z takiej alternatywy przysługuje wyłącznie ludziom, którzy wynajmują mieszkania osobom prywatnym. Dlatego też dane zawarte w umowie najmu są weryfikowane przez notariusza zatwierdzającego dokument.