Zagraniczne lub krajowe wyjazdy to dla niektórych osób jedynie okazjonalne wydarzenia, a dla innych stanowią one codzienność. Co jasne, sam charakter takich podróży może być zgoła odmienny. Większość organizowanych wyjazdów ma charakter rozrywkowy lub rekreacyjny. Jedynie przedsiębiorcy i przedstawiciele określonych firm dość regularnie podróżują w celach służbowych. Jednakże każdy taki wyjazd, niezależnie od jego charakteru, można dodatkowo zabezpieczyć poprzez zakup ubezpieczenia. Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie Assistance? Kiedy warto je zakupić?
Z artykułu dowiesz się:
Assistance – jakie to ubezpieczenie?
Idea ubezpieczenia assistance narodziła się w drugiej połowie XX wieku. Wtedy to we Francji pojawiły się polisy, które były kierowane do osób planujących zagraniczną podróż. Idea takich świadczeń jest bardzo prosta. Ubezpieczenie assistance ma zapewnić turystom pomoc w razie nagłych wypadków podczas podróży. Wprowadzenie polis tego typu było więc pierwszym krokiem na drodze do powstania współczesnych ubezpieczeń turystycznych.
Dzisiaj to właśnie wspomniane ubezpieczenia turystyczne są w głównej mierze odpowiedzialne za ochronę podczas różnych wyjazdów. Natomiast ubezpieczenie assistance służy przede wszystkim jako zabezpieczenie kierowców podróżujących własnym samochodem. Takie świadczenie zapewnia im pomoc w razie wypadku drogowego, awarii lub kradzieży pojazdu. Oczywiście zakres ubezpieczenia assistance może także obejmować inne usługi. Wszelkie informacje dotyczące ochrony ubezpieczeniowej widnieją w treści OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Zazwyczaj takie ubezpieczenie jest sprzedawane jako assistance krótkoterminowe. Oznacza to, że polisa obowiązuje tylko podczas określonej podróży. Jeżeli kierowca chciałby uzyskać taką ochronę przez dłuższy czas, powinien wybrać całoroczne ubezpieczenie assistance kupione w pakiecie z ubezpieczeniem samochodu.
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie assistance w podróży?
Zasadniczo zakres ubezpieczenia assistance powinien obejmować kilka podstawowych świadczeń związanych z ochroną samochodu podczas wyjazdu. Jednym z najważniejszych zapisów jest gwarancja udzielenia kierowcy pomocy w razie wypadku lub awarii samochodu. Dlaczego ma to aż duże znaczenie? Otóż w razie awarii poza granicami kraju kierowca musi samodzielnie zorganizować naprawę swojego pojazdu. Niestety, ceny obowiązujące w zagranicznych warsztatach są często wyższe niż w Polsce. Przez to kierowca będzie musiał wydać sporo pieniędzy na naprawę pojazdu, aby móc kontynuować podróż.
Opisana sytuacja staje się jednak jeszcze groźniejsza, jeżeli stanowi ona wynik wypadku. Wówczas dodatkowym obowiązkiem kierowcy będzie rozmowa z miejscowymi policjantami i w razie stwierdzenia jego winy – wypłata odszkodowania z posiadanej polisy OC. To jeszcze bardziej utrudnia całą procedurę związaną z naprawą samochodu.
Jednakże ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc na drodze zarówno w przypadku awarii, jak i wypadku drogowego. Kierowca będący jego posiadaczem może więc liczyć na darmowe holowanie swojego pojazdu do wskazanego warsztatu oraz pokrycie kosztów naprawy. Ponadto w razie awarii o mniej skomplikowanym podłożu wysłana ekipa dokona naprawy usterki bezpośrednio na miejscu zdarzenia! Dzięki temu kierowca będzie mógł niemal od razu kontynuować zaplanowany wyjazd.
Jakie świadczenia dodatkowe może obejmować to ubezpieczenie samochodu?
Ubezpieczenia assistance z reguły mają szeroki zakres terytorialny. Oznacza to, że takie świadczenia obowiązują na terenie Polski, a także poza granicami kraju. Ten zapis jest bardzo istotny w przypadku wielu różnych gwarancji ubezpieczeniowych.
Jeśli chodzi o zakres ubezpieczeń komunikacyjnych assistance, tutaj ważnym zapisem będzie choćby pomoc w razie kradzieży pojazdu. Ponadto w ramach tego świadczenia asekurator może zapewnić kierowcy samochód zastępczy. Możliwość skorzystania z takiego pojazdu pozwala na dokończenie planowanej trasy oraz ewentualny powrót do kraju. Dlatego samochód zastępczy jest dużym udogodnieniem i warto, aby gwarancja jego udostępnienia znalazła się w treści polisy.
Bardziej rozbudowane ubezpieczenia assistance obejmują również inne świadczenia. Ich posiadacze mogą prosić np. o dowóz paliwa w wypadku, gdy z różnych przyczyn nie mogą zatankować. Innym przydatnym zapisem jest dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży określonych części samochodu, takich jak: koła, akumulator lub radio.
Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenia mające szerszy zakres ochrony są z reguły droższe. Dlatego kierowca powinien sam zastanowić się nad tym, jakie świadczenia są dla niego szczególnie istotne. Następnie pozostaje tylko kupić ubezpieczenie, które obejmuje wszystkie wskazane zapisy. Wówczas jego zakres pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie nadchodzącej podróży.
Jak korzystać z polisy assistance?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą ubezpieczeń assistance jest fakt, że zapewniają one całodobową ochronę przez 7 dni w tygodniu. W związku z tym ich posiadacze mogą w każdej chwili zgłosić ubezpieczycielowi sytuację awaryjną. Zazwyczaj zgłoszenie szkody wymaga telefonu na specjalną infolinię. Jest to dedykowana metoda kontaktu dla klientów ubezpieczyciela, którzy chcieliby zgłosić roszczenie z tytułu posiadanej polisy. W treści każdego świadczenia assistance powinien widnieć numer alarmowy, pod który będzie można zadzwonić, żeby uzyskać pomoc. Naturalnie taka infolinia również działa przez 7 dni w tygodniu.
Infolinie alarmowe są obsługiwane przez upoważnionych konsultantów, którzy dbają o szybką likwidację zaistniałej szkody. Ich obowiązkiem jest także weryfikacja klienta, dlatego w trakcie rozmowy konsultanci proszą o podanie numeru polisy w celu identyfikacji. Toteż kierowca zawsze powinien mieć ten numer przy sobie! Następnie konsultant poprosi o krótkie opisanie zdarzenia i podanie przybliżonej lokalizacji pojazdu. Wszystkie te informacje pozwolą mu na wszczęcie odpowiednich procedur, dzięki czemu pomoc szybciej dotrze do kierowcy.
Gdzie można kupić ubezpieczenie assistance?
Ubezpieczenie Assistance jest dostępny w ofercie praktycznie wszystkich firm, które sprzedają inne polisy dla kierowców. Jednak taka zależność w istotny sposób wpływa na zakup assistance. Dlaczego? Otóż niektóre firmy mogą sprzedawać assistance jedynie jako dodatek do innego ubezpieczenia komunikacyjnego. Oznacza to, że kierowca będzie musiał najpierw zakupić ubezpieczenie OC/AC, a dopiero później otrzyma możliwość nabycia assistance. Z tego powodu warto dokładnie czytać informacje znajdujące się w OWU danej polisy.
Jak kupić komunikacyjne assistance?
Zakup polisy tego typu jest możliwy na kilka sposobów. Każda z metod ma swoje wady i zalety,:
- zakup online – nabycie polisy drogą elektroniczną jest uznawane za najwygodniejsze rozwiązanie. Całą procedurę można wówczas wypełnić zaledwie w ciągu kilku minut, a formalności są ograniczone do minimum. Kierowca musi jedynie wybrać interesujący go wariant ubezpieczenia, a następnie uzupełnić formularz o jego danych osobowych i danych posiadanego pojazdu. Na tej podstawie asekurator dokona wyliczenia składki, którą należy opłacić. Po zaksięgowaniu płatności polisa w formie elektronicznej zostanie wysłana na podany adres e-mail.
- nabycie polisy telefonicznie – zamówienie ubezpieczenia przez telefon to również wygodna metoda. Jej dodatkową zaletą jest możliwość rozmowy z konsultantem, który służy doradztwem przy wyborze polisy. Natomiast wadą tego rozwiązania będą bardziej czasochłonne procedury.
- kupno polisy u agenta lub w placówce – stacjonarny zakup polisy także zapewnia pomoc konsultanta w aspekcie wyboru ubezpieczenia. Niestety, taka procedura jest bardzo czasochłonna i wymaga osobistej wizyty u agenta.
Podsumowanie
Komunikacyjna polisa assistance to idealne rozwiązanie dla turystów i przedsiębiorców, którzy często podróżują własnym samochodem. Takie ubezpieczenie gwarantuje pomoc w przypadku problemów z pojazdem, takich jak: nagła awaria, przebicie opony lub wypadek drogowy. Jeżeli do tego dojdzie, kierowca powinien wezwać zespół pomocy technicznej. Wówczas wezwani mechanicy sprawdzą, czy naprawa na miejscu jest w danej sytuacji wykonalna. Jeśli nie będzie to możliwe, samochód zostanie odholowany do najbliższego warsztatu, a ubezpieczyciel zapewni pokrycie kosztów jego naprawy. Co więcej, polisy o rozszerzonym zakresie ochrony zapewnią dodatkowo: pomoc w razie kradzieży pojazdu, włamania do samochodu lub innych nieprzewidzianych okoliczności. Posiadaczom takich ubezpieczeń często przysługuje także samochód zastępczy. Ubezpieczenie assistance jest zazwyczaj ważne na terenie Polski i poza granicami kraju. Dlatego zakup tej polisy pozwoli na skuteczne zabezpieczenie planowanego wyjazdu.