ubezpieczenie na ferie zimowe
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie na ferie zimowe

Ferie zimowe to obok wakacji chyba najbardziej wyczekiwany czas przez wszystkie dzieci. W trakcie tej dwutygodniowej przerwy od zajęć szkolnych uczniowie często udają się na zimowiska lub wyjeżdżają na ferie wraz ze swoimi rodzicami. Niestety, podczas takiego wyjazdu może dojść do wypadku, w którym to właśnie dziecko zostanie poszkodowane. Dlatego tak istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony przed podobnymi sytuacjami. Pomóc w tym może specjalne ubezpieczenie na ferie zimowe. Jakie są najważniejsze zalety takiej polisy?

Ubezpieczenie na ferie zimowe – co to za polisa?

Polisa zapewniająca dzieciom bezpieczeństwo w trakcie ferii zimowych to zmodyfikowany wariant standardowego ubezpieczenia turystycznego. Takie świadczenia są tworzone głównie z myślą o turystach, którzy przez pewien czas będą przebywać poza granicami Polski. Warto jednak nadmienić, że niektóre polisy tego typu są również przeznaczone dla osób podróżujących po naszym kraju. W obydwu przypadkach głównym celem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie podróżnym pomocy, jeżeli w trakcie wyjazdu ulegną wypadkowi.

Co odróżnia ubezpieczenie turystyczne od polisy obowiązującej podczas ferii? Główna różnica tkwi tutaj w zakresie ochrony, który został dostosowany do potrzeb uczniów. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że ich dzieci będą bezpieczne w trakcie zimowych wakacji.

Jakie zapisy powinny wchodzić w skład takiego ubezpieczenia?

Przede wszystkim polisa tego typu powinna uwzględniać ubezpieczenie NNW, czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ten zapis jest niezwykle ważny, ponieważ obejmuje naprawdę szeroką gamę różnych sytuacji, które zapewnią możliwość otrzymania rekompensaty finansowej. Wysokość odszkodowania wypłacanego z tytułu polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest jednolita. Zazwyczaj ubezpieczyciele warunkują kwotę przyznanej rekompensaty finansowej od rodzaju doznanej szkody. Im dotkliwsze były obrażenia, tym wyższe odszkodowanie może uzyskać osoba poszkodowana.

Z drugiej strony każde ubezpieczenie turystyczne musi zapewniać tzw. koszty leczenia. Pod tym pojęciem kryje się refundacja wydatków związanych z hospitalizacją oraz leczeniem poza granicami Polski. Dlaczego zwrot kosztów leczenia jest tak istotny? Ponieważ w większości państw europejskich obcokrajowcy muszą samodzielnie płacić za niektóre świadczenia medyczne. Co więcej, niektóre kraje wymagają od poszkodowanych również samodzielnego opłacenia kosztów ratownictwa oraz medycznego transportu. W efekcie łączny rachunek może okazać się naprawdę wysoki. Na szczęście asekuratorzy zapewniają osobom poszkodowanym refundację takich wydatków. Co istotne, wysokość kosztów leczenia powinna być adekwatna do cen obowiązujących w danym kraju!

Kolejnym istotnym świadczeniem w przypadku ubezpieczenie na ferie zimowe jest ochrona od odpowiedzialności cywilnej (OC). Dotyczy ona w zasadzie wszystkich sytuacji, gdy dziecko wyrządzi szkodę na mieniu innej osoby. Tym samym rodzice nie będą musieli martwić się o konieczność pokrycia takich wydatków z własnej kieszeni.

Ferie narciarskie lub snowboardowe? Kup właściwe ubezpieczenie!

Ferie zimowe są wręcz idealną okazją do zorganizowania narciarskiego lub snowboardowego wyjazdu. Obydwie te dyscypliny zapewniają dzieciom mnóstwo frajdy i wiele godzin doskonałej zabawy. Warto jednak pamiętać, że nie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w trakcie uprawiania sportu. Aby zatem uchronić siebie i swoje dziecko przed przykrymi niespodziankami, należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia!

Wszystkie polisy dostępne na rynku zawierają pewne wyłączenia odpowiedzialności. Jeżeli uprawianie sportu znajdzie się w tej kategorii, dziecko nie otrzyma odszkodowania za np. kontuzję odniesioną na stoku. Nic więc dziwnego, że takie ubezpieczenie będzie złym wyborem podczas sportowego wyjazdu.

Na szczęście niektóre ubezpieczenia nie tylko zapewniają ochronę podczas uprawiania sportu, ale nawet obejmują dodatkowe świadczenia dla aktywnych dzieci! Ich zakres bywa bardzo różny, ale zazwyczaj są to: wyższe odszkodowania, refundacja kosztów rehabilitacji pourazowej lub pomoc w organizacji leczenia.

Pozostając w wątku świadczeń dodatkowych, ubezpieczenia turystyczne nieraz obejmują także ubezpieczenie bagażu. Obecność takiego zapisu sprawia, że asekurator zapewni rekompensatę finansową za zgubione lub skradzione wyposażenie. Jeszcze inną wersją tego świadczenia jest ubezpieczenie sprzętu sportowego. Jak sama nazwa wskazuje, tutaj ochrona została rozciągnięta na narty, deskę snowboardową oraz inne akcesoria wykorzystywane podczas uprawiania sportów zimowych. Jeżeli więc dziecko wyjeżdża na turnus sportowy, warto zapewnić mu taką ochronę.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na ferie?

Na podstawie przytoczonych informacji można już wskazać kilka czynników, które są szczególnie istotne w przypadku ubezpieczenia na życie. Są to przede wszystkim:

  1. Szeroki zakres ochrony obejmujący uprawianie sportu – większa liczba świadczeń widniejących w zakresie ubezpieczenia przekłada się na bardziej kompleksową ochronę. Z tego powodu trzeba sprawdzić, czy polisa zawiera zapisy, takie jak: NNW, OC oraz ochrona bagażu. Jeżeli natomiast dziecko wyjeżdża na sportowe zimowisko, zakres ubezpieczenia musi obejmować także aktywność fizyczną.
  2. Wysokie koszty leczenia – ten zapis ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które udają się na zagraniczne ferie. Wówczas rodzice powinni zakupić dla swojej pociechy polisę gwarantującą refundację kosztów leczenia.
  3. Dodatkowa ochrona sprzętu – sprzęt narciarski lub snowboardowy ma nieraz naprawdę sporą wartość. Toteż warto zastanowić się nad jego dodatkowym zabezpieczeniem. Na szczęście liczne ubezpieczenia turystyczne zapewniają taką możliwość.

W jaki sposób można kupić polisę na ferie?

Zakup takiego świadczenia nie różni się zbytnio od kupna jakiejkolwiek innej polisy. Toteż najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienia ubezpieczenia online. Dlaczego warto wybrać właśnie taką formę? Po pierwsze, strona internetowa pozwala na szybkie zapoznanie się z warunkami danego ubezpieczenia. Dzięki temu każdy bez trudu znajdzie taką polisę, która będzie perfekcyjnie dopasowana do potrzeb jego dziecka. Po drugie, zakup ubezpieczenia online jest zdecydowanie najszybszą i najwygodniejszą alternatywą. Cała procedura trwa wówczas kilka lub kilkanaście minut i sprowadza się do:

  1. Wyboru określonego ubezpieczenia.
  2. Określenia preferowanego zakresu ochrony poprzez wybór jednego z wariantów danej polisy.
  3. Opcjonalnego rozszerzenia ochrony o dodatkowe świadczenia (np. ubezpieczenie OC, NNW lub ochronę bagażu).
  4. Wypełnienia formularza zawierającego informacje o danych osoby ubezpieczonej (w tym przypadku dziecka).
  5. Opłacenia składki i finalizacji zakupu.

Po zrealizowaniu wszystkich opisanych kroków polisa zostanie wysłana na adres e-mail podany w formularzu. Oczywiście warto zachować potwierdzenie zakupu ubezpieczenia, aby w razie potrzeby szybko przekazać asekuratorowi niezbędne informacje.

Zakup online nie jest jednak jedyną możliwością. Poza nim osoby zainteresowane danym ubezpieczeniem mogą je zakupić stacjonarnie lub drogą telefoniczną. Niemniej obydwa te rozwiązania wydają się mniej korzystne. Co prawda, telefoniczne zamówienie polisy również nie wymaga wychodzenia z domu. Jednak wówczas część formalności i tak trzeba będzie samodzielnie wypełnić przez internet. To z kolei niepotrzebnie przedłuża całą procedurę. Jeżeli zaś chodzi o zakup stacjonarny, tutaj głównym problemem, poza czasochłonną procedurą, okazuje się wyższa cena polisy.

Podsumowanie

Polisa przeznaczona dla dzieci wyjeżdżających na ferie zapewnia im kompleksową ochronę podczas całego pobytu. Jej zakup jest szczególnie istotny wtedy, gdy dziecko udaje się na zagraniczne zimowisko. Wówczas należy zadbać o to, żeby wybrana polisa gwarantowała refundację leczenia oraz dodatkową ochronę OC i NNW. Bardzo przydatna będzie również ochrona sprzętu sportowego, która pozwala zabezpieczyć wyposażenie narciarskie lub snowboardowe. Pod względem samego zakupu ubezpieczenie na ferie zimowe warto skorzystać z opcji kupna polisy online. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze, a ponadto wszystkie procedury zostaną wówczas ograniczone do minimum.