Czym jest karta EKUZ i jak można ją wyrobić?

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Zdecydowana większość Polaków jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach NFZ. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że posiadanie takiego świadczenia uprawnia również do korzystania z opieki medycznej poza granicami Polski. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli po prostu karta EKUZ, to międzynarodowy odpowiednik karty NFZ. Osoby posługujące się tym dokumentem mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną w niemal wszystkich europejskich krajach. Jaki jest zakres dokładny zakres karty EKUZ? Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest EKUZ?

Powstanie Unii Europejskiej wpłynęło na ujednolicenie procedur stosowanych wewnątrz wspólnoty. Wszystko po to, aby obywatele poszczególnych państw członkowskich uzyskali równe uprawnienia.

Jednym z najważniejszych świadczeń dla każdego obywatela jest dostęp do opieki medycznej. Czasami konieczność uzyskania pomocy lekarskiej pojawia się nagle – w wyniku wypadku lub zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. W takich momentach pomoc powinna zostać udzielona jak najszybciej.

Aby więc zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Unii Europejskiej, rządy poszczególnych państw należących do wspólnoty przyjęły projekt ogólnoeuropejskiego ubezpieczenia. W Polsce jest on znany jako Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Karta EKUZ jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z opieki medycznej na terytorium Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA.

Kto może otrzymać kartę EKUZ?

Posiadanie karty EKUZ dowodzi, że dana osoba dysponuje ważnym krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlatego takie dokumenty mogą wydawać jedynie instytucje zajmujące się ochroną zdrowia obywateli. W Polsce taką funkcję pełni Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak można się domyślić, karta EKUZ przysługuje wszystkim osobom ubezpieczonym w NFZ. Do tej grupy należą między innymi:

  • uczniowie i studenci;
  • osoby pracujące;
  • przedsiębiorcy;
  • bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy;
  • emeryci i renciści;
  • krewni osoby ubezpieczonej (pod warunkiem zgłoszenia ich do ubezpieczenia).

Jak wyrobić kartę?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przyznawana wyłącznie tym osobom, które złożą odpowiedni wniosek w oddziale NFZ. Zazwyczaj nie wymaga to dostarczania dodatkowych dokumentów, ponieważ urzędnicy mogą szybko sprawdzić, czy petent posiada ważne ubezpieczenie. Jednym z wyjątków są jednak wnioski składane przez studentów. Osoby kontynuujące naukę po ukończeniu 18 roku życia powinny przedstawić stosowne zaświadczenie z uczelni.

Zarówno samo złożenie wniosku, jak i otrzymanie karty EKUZ jest bezpłatne.

Na naszej stronie można znaleźć szczegółowe poradniki dotyczące wyrabiania karty EKUZ w poszczególnych polskich miastach:

Jak długo trzeba czekać na wydanie karty EKUZ?

Wyrabianie karty EKUZ nie jest czasochłonną procedurą. Zazwyczaj wnioski składane przez internet są rozpatrywane w ciągu kilku dni. Rzecz jasna w okresie wakacyjnym czas oczekiwania może być nieco dłuższy ze względu na wyższą liczbę składanych podań.

Jeżeli komuś zależy na czasie, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z wypełnionym wnioskiem do najbliższego oddziału NFZ. Dzięki temu urzędnicy na miejscu sprawdzą i rozpatrzą podanie. W takiej sytuacji kartę EKUZ zazwyczaj można otrzymać od ręki.

Co obejmuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Zdecydowanie najważniejszym aspektem w przypadku każdego ubezpieczenia jest zakres jego ochrony. Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie – co daje karta EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Przede wszystkim daje ona prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej poza granicami kraju. Koszty związane z udzieleniem takich świadczeń są refundowane przez NFZ. Ogólna zasada głosi, że posiadacze karty EKUZ zyskują prawo do tych samych świadczeń medycznych, co obywatele danego kraju.

Tutaj jednak pojawia się pewien haczyk. Poszczególne kraje Unii Europejskiej mają bowiem inne zasady dotyczące korzystania z publicznej służby zdrowia. Przykładowo, czeska służba zdrowia w dużej mierze opiera się na zasadzie współpłatności. Tym samym osoby korzystające z usług czeskich lekarzy mogą być zobowiązane do samodzielnego uregulowania części kosztów leczenia.

Podobna zależność dotyczy niektórych usług związanych z opieką medyczną. Tu z kolei warto odwołać się do przykładu Słowacji. Na terenie tego kraju działa górska Horská Záchranná Služba (HZS) będąca odpowiednikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Różnica polega jednak na tym, że słowackie służby ratunkowe działają na zasadach odpłatności. W efekcie turyści sami muszą płacić za zorganizowanie akcji ratunkowej w terenie wysokogórskim. Identyczna zasada obowiązuje także w Austrii.

Co pokrywa karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa przede wszystkim szeroko rozumiane koszty leczenia. Pod tym względem należy rozumieć:

  • wydatki związane z ewentualną hospitalizacją;
  • koszty związane z wizytą u lekarza lub lekarzy;
  • koszt zorganizowania akcji ratunkowej (opcjonalnie);
  • wydatki dotyczące transportu medycznego.

Kiedy karta EKUZ nie zapewni pomocy?

Dzięki powyższym informacjom można łatwo zapamiętać, co pokrywa karta EKUZ. Z drugiej strony stosowanie tego dokumentu wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Istnieją bowiem sytuacje, w których karta EKUZ nie zapewni ochrony.

Podstawowa reguła dotyczy tego, że z karty EKUZ można korzystać jedynie w nagłych przypadkach. Jeżeli turysta nagle się rozchoruje lub ulegnie wypadkowi, wówczas może skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej. Nie ma więc tutaj mowy o wykonywaniu planowanych zabiegów i swobodnym dostępie do wszystkich usług medycznych. Często z zakresu karty EKUZ jest wyłączona między innymi pomoc dentystyczna.

Kolejny ważny aspekt dotyczy samego procesu organizacji leczenia. Karta EKUZ umożliwia korzystanie wyłącznie z publicznej służby zdrowia. Jest to istotna informacja, ponieważ w każdym kraju działają prywatne przychodnie i szpitale. Jednak leczenie w takich placówkach jest całkowicie wyłączone z refundacji. Dlatego warto upewnić się, czy dany lekarz lub ośrodek działa w ramach publicznej opieki medycznej.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Jak sama nazwa wskazuje, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument wydawany z myślą o obywatelach Unii Europejskiej. Co istotne, do systemu EKUZ przystąpiły również państwa należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Dzięki temu zasięg karty EKUZ obejmuje 32 kraje*.

Zatem gdzie obowiązuje karta EKUZ?

  1. Państwa należące do Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.
  2. Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.
  3. Terytoria zależne od: Francji, Portugalii oraz Hiszpanii: Azory, Gujana Francuska, Gwadelupa, Ibiza, Madera, Majorka, Martynika, Minorka, Reunion, Wyspy Kanaryjskie.

*Do końca 2020 roku karty są honorowane również na terytorium Wielkiej Brytanii. Od 2021 roku zasięg EKUZ będzie obejmować 31 krajów.

Co jasne, karta EKUZ nie jest honorowana na żadnym innym kontynencie. Jednak nawet w Europie można znaleźć miejsca, gdzie takie ubezpieczenie nie zostanie uznane:

  1. Terytoria zależne Danii: Grenlandia, Wyspy Owcze.
  2. Dependencje Wielkiej Brytanii: Wyspy Normandzkie i Wyspa Man.

Podsumowanie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala Polakom na bezpłatne korzystanie z opieki medycznej poza granicami kraju. Taka możliwość ogranicza się jedynie do nagłych wypadków i bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Co istotne, warunki stosowania karty EKUZ są ściśle określone. Dlatego warto upewnić się, że w danej sytuacji można skorzystać z tego ubezpieczenia.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć