ubezpieczenie na wyjazd za granicę
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Zagraniczne wyjazdy są dla wielu osób częścią codziennego życia, choć powody takich podróży mogą być zgoła odmienne. Oczywiście najliczniejszą grupę podróżujących stanowią turyści, którzy chętnie wykorzystują każdą okazję do tego, aby zwiedzić nowe miejsca na świecie. Z kolei przedsiębiorcy często wyjeżdżają do innych krajów z racji swoich obowiązków zawodowych. Jednak niezależnie od charakteru podróży warto przed jej rozpoczęciem zakupić specjalne ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Co zawiera taka polisa i dlaczego jest ona tak istotna?

Czym jest ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie tego typu zapewnia ochronę osobie lub grupie osób podróżujących do innego kraju. Co ważne, takie polisy są dostępne w wielu różnych wersjach i wariantach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się standardowe ubezpieczenie turystyczne, które jest przeznaczone dla osób wyjeżdżających na wakacje. Natomiast przedsiębiorcy podróżujący w celach służbowych mogą zdecydować się na zakup specjalnej polisy dla biznesu. Jest to z reguły indywidualne świadczenie o zakresie dopasowanym do potrzeb danej osoby. Jeszcze inną kategorię świadczeń stanowią ubezpieczenia dla osób pracujących za granicą.

Jak widać, wybór danego świadczenia zależy przede wszystkim od charakteru zaplanowanej podróży. Jest więc to bardzo istotne, aby kupiona polisa była dostosowana do potrzeb danej osoby.

Ubezpieczenie turystyczne – w trosce o bezpieczny wypoczynek

Według aktualnych statystyk Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie urlopu poza granicami naszego kraju. Z takiej tendencji korzystają oczywiście biura podróży, które w zasadzie przez cały rok organizują różne zagraniczne wycieczki. Dzięki temu turyści mogą łatwo znaleźć ofertę dostosowaną do swoich preferencji. Warto jednak podkreślić, że wakacyjny wypoczynek powinien być nie tylko udany, ale przede wszystkim bezpieczny! Dlatego przy okazji każdej podróży należy pamiętać o zakupie ubezpieczenia turystycznego.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje z reguły tylko najważniejsze świadczenia, takie jak: refundacja kosztów leczenia, NNW oraz niekiedy także ubezpieczenie bagażu. Niestety, taki zakres ochrony w wielu przypadkach może okazać się niewystarczający. Dlatego turyści mający większe wymagania mogą skorzystać z opcji rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony. Co jasne, dostępność takiej usługi zależy w głównej mierze od danego asekuratora. Jednakże większość ubezpieczycieli pozwala w łatwy sposób zakupić dodatkowe świadczenia do wybranej polisy. Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia może objąć między innymi: ochronę OC, wyższe koszty leczenia, pokrycie kosztów ratownictwa oraz rehabilitacji.

Oferty asekuratorów zawierają również tzw. rodzinne ubezpieczenia turystyczne. Dzięki takiej polisie ochrona obejmuje nie tylko posiadacza ubezpieczenia, ale również jego bliskich. Z kolei jej zakres nie odbiega od warunków obowiązujących przy zakupie świadczeń indywidualnych. Naturalnie w przypadku polisy rodzinnej także można skorzystać z opcji rozszerzenia zakresu ochrony. Jest więc to najlepszy wybór dla osób, które planują spędzenie urlopu wraz ze swoim partnerem oraz dziećmi.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę własnym samochodem

Jeśli chodzi o turystów poruszających się własnymi samochodami poza granicami Polski, powinni oni bezwzględnie zakupić turystyczne ubezpieczenie OC/AC. Jest to bowiem najlepszy sposób na zabezpieczenie swojego pojazdu przed nadchodzącą podróżą. Ubezpieczenie Assistance sprawia, że kierowca może korzystać z darmowej pomocy drogowej również poza granicami Polski. Ponadto takie polisy często zapewniają także ochronę przed NNW, która obejmuje kierowcę oraz pasażerów.

Spośród ogólnodostępnych polis turystycznych należy wyróżnić specjalne ubezpieczenia podróżne dla sportowców. Zakres takich świadczeń jest dodatkowo rozszerzony o wyższe koszty leczenia, a także ochronę przed ryzykiem związanym z uprawianiem dyscyplin określanych jako sporty ekstremalne. Co istotne, poszczególni ubezpieczyciele mogą w tym aspekcie uwzględniać zupełnie inne formy aktywności. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia i sprawdzić, czy dany sport znalazł się w zakresie polisy.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę dla przedsiębiorców

Opisane ubezpieczenia turystyczne są dość uniwersalne i tym samym odpowiednie dla większości osób. Jednakże przedsiębiorcy oraz pracownicy podróżujący służbowo mają zupełnie inne wymagania niż turyści. Dlatego w ich przypadku zwykłe ubezpieczenie podróżne może po prostu nie wystarczyć. Dużo lepszym wyborem będzie wtedy polisa dla biznesu.

Ubezpieczenie dla osób podróżujących służbowo posiada kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest ono zazwyczaj respektowane na terytorium całej Unii Europejskiej. Po drugie, najczęściej ma ono charakter długoterminowy. To oznacza, że polisa jest zawierana na czas kilku miesięcy lub nawet jednego roku. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje stałą gwarancję ochrony w trakcie każdej służbowej podróży. Oczywiście po upływie ważności polisy można ją bardzo łatwo odnowić. Ponadto takie ubezpieczenie posiada kilka dodatkowych świadczeń, które są szczególnie istotne podczas wyjazdu służbowego. Dobrym tego przykładem będzie między innymi: odszkodowanie za opóźniony lot, pomoc w kontynuacji podróży lub dodatkowe ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Warto również zaznaczyć, że niektórzy ubezpieczyciele sprzedają polisy przeznaczone dla firm działających w konkretnych branżach. Z tego powodu specjalistyczne świadczenie może okazać się zdecydowanie najlepszą alternatywą!

Nieco bardziej rozbudowaną wersją opisywanych polis jest grupowe ubezpieczenie podróżne dla firm. Ten rodzaj świadczenia będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla większych przedsiębiorstw, w których pracownicy regularnie wyjeżdżają na zagraniczne delegacje. Wówczas ubezpieczenie grupowe zapewni im kompleksową ochronę podczas każdej służbowej podróży.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Szeroka dostępność polis turystycznych może rodzić spore dylematy dotyczące wyboru konkretnego ubezpieczenia. Z tego względu warto zapamiętać kilka kluczowych zasad, które powinny być głównym wyznacznikiem przy zakupie polisy dla podróżujących:

  1. Wysokie koszty leczenia – każde ubezpieczenie podróżne musi przede wszystkim chronić zdrowie i bezpieczeństwo turystów. Pod tym względem największe znaczenie ma oczywiście zapis dotyczący zwrotu poniesionych kosztów leczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że w wielu państwach obcokrajowcy muszą samodzielnie opłacać wszelkie wydatki związane z opieką medyczną. Dlatego wysokie koszty leczenia są naprawdę istotnym elementem każdej polisy turystycznej.
  2. Dodatkowe świadczenia – zakres ochrony udzielanej w ramach ubezpieczeń podróżnych jest mocno zróżnicowany. Jednakże z punktu widzenia turysty najlepszym wyborem będzie polisa obejmująca możliwie najwięcej świadczeń dodatkowych. Może to być zarówno ochrona NNW lub OC, jak i np. wyższe koszty leczenia, ochrona bagażu lub ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
  3. Korzystne warunki ubezpieczenia – relacja ceny do jakości jest istotna praktycznie we wszystkich świadczeniach. Dlatego dobre ubezpieczenie powinno zapewniać szeroką ochronę przy zachowaniu atrakcyjnej wysokości składki.

Jak przebiega zgłoszenie szkody z tytułu ubezpieczenia turystycznego?

Nagły wypadek podczas podróży stanowi bardzo stresujące doświadczenie. Dlatego tak ważne jest to, aby turysta wiedział o tym, co powinien zrobić w takich przypadkach!

Przede wszystkim obowiązkiem osoby ubezpieczonej jest natychmiastowe zgłoszenie szkody. W ten sposób asekurator szybko dowie się o zaistniałej sytuacji i będzie mógł udzielić stosownej pomocy. Jeśli chodzi o sam przebieg procedury, większość ubezpieczycieli prowadzi całodobowe infolinie dla swoich klientów. Plusem tego rozwiązania jest możliwość telefonicznego zgłoszenia szkody praktycznie z każdego miejsca na świecie. Oczywiście w trakcie rozmowy należy podać konsultantowi wszelkie niezbędne informacje dotyczące zakupionego ubezpieczenia i aktualnej sytuacji. Dopiero wówczas ubezpieczyciel będzie mógł wszcząć procedurę likwidacji szkody.

W przypadku mniej poważnych sytuacji osoba ubezpieczona może także zgłosić szkodę drogą elektroniczną. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową asekuratora i skorzystać z gotowego formularza.

W jaki sposób kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne, możesz to zrobić na kilka sposobów. Najszybszą metodą jest zakup polisy przez internet, gdyż praktycznie wszyscy ubezpieczyciele wprowadzili już taką możliwość do swojej oferty. Informacje dotyczące przebiegu samej procedury można znaleźć na stronie wybranego asekuratora. Z reguły wystarczy tylko wybrać stosowne ubezpieczenie, wypełnić formularz oraz opłacić składkę. Gotowa polisa jest wysyłana przez ubezpieczyciela drogą elektroniczną w ciągu kilku minut. Oczywiście musisz pamiętać o dokładnym sprawdzeniu Twoich danych przed potwierdzeniem zakupu! Ewentualny błąd w tym zakresie może bowiem utrudnić późniejsze uzyskanie odszkodowania.

Alternatywą dla zakupu polisy online będzie zamówienia ubezpieczenia za pośrednictwem infolinii. Sama procedura wygląda niemal identycznie, a jedyna różnica polega na tym, że wprowadzaniem Twoich danych do systemu zajmie się konsultant. Ponadto w trakcie rozmowy możesz uzyskać od niego dodatkowe informacje na temat zakupionej polisy. Oczywiście taka forma zakupu jest również bardzo szybka i wygodna. Zależy Ci na czasie? W takim razie kup ubezpieczenie na odległość!

Ostatnim rozwiązaniem będzie stacjonarny zakup ubezpieczenia na wyjazd za granicę. W tym celu wystarczy skorzystać z oferty agenta lub udać się do placówki ubezpieczyciela. Niestety, taka forma zakupu jest bardziej czasochłonna, a czasami także i droższa niż nabycie polisy na odległość. Jeśli zatem do wyjazdu zostało niewiele czasu, warto skorzystać z jednej z powyższych możliwości.

Podsumowanie

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę pozwoli Ci zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Twoich bliskich lub pracowników. Kompleksowa polisa podróżna zapewnia nie tylko refundację kosztów leczenia, ale także gwarantuje wiele innych przydatnych świadczeń. Co więcej, zakup ubezpieczenia przez internet trwa zaledwie kilka minut. Dlatego polisę zdążysz nabyć nawet w sytuacji, gdy do wyjazdu zostało już niewiele czasu. Kup ubezpieczenie i zapewnij sobie bezpieczny wypoczynek!