Ubezpieczenie podróżne to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa finansowego podczas wakacji. Jednak tylko wtedy, kiedy jest właściwie dobrana. Można powiedzieć, że ubezpieczenie podróżne musi być skrojone na miarę naszych potrzeb. Ale jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę? Sprawy nie ułatwia fakt, że umowy ubezpieczeniowe są napisane branżowym językiem. Przebrnięcie przez warunki, jakie proponuje dany ubezpieczyciel, przyprawia o ból głowy. Z tego powodu albo wybieramy polisę w ciemno, albo polegamy na czyimś poleceniu, na przykład agenta ubezpieczeniowego. Rezultat jest jeden – w rzeczywistości nie wiemy, co kupujemy. Dlatego dziś weźmiemy pod lupę ubezpieczenie podróżne. Przedstawimy najważniejsze informacje na temat polisy, której zadaniem jest zapewnienie ochrony Tobie i Twoim bliskim podczas wakacyjnego wypoczynku.
Czym jest ubezpieczenie podróżne?
Ubezpieczenie podróżne (zwana też turystyczną) umożliwia ubezpieczenie się na każdą, przykrą okoliczność, która może się wydarzyć podczas podróży i pobytu z dala od domu. Ubezpieczenie podróżne jest istotne szczególnie podczas zagranicznych wakacji. Ale także na wyjazd w Polsce warto się w nie zaopatrzyć. Cena za polisę zależy od kilku czynników:
- Na wypadek jakich zdarzeń chcemy się ubezpieczyć?
- Na jaką kwotę ubezpieczamy poszczególne zdarzenia w polisie?
- Jak długie będzie ubezpieczenie podróżne?
- Ile osób chcemy ubezpieczyć? Tylko siebie, a może również swoich bliskich?
- Gdzie wyjeżdżamy na wakacje? Miejsce w Polsce, czy za granicą? Jeśli za granicą to w Europie czy dalej?
Zazwyczaj cena ubezpieczenia to kilkanaście złotych za dzień ubezpieczenia. Kwota nie jest więc wysoka.
Ubezpieczenie podróżne – jaką ofertę wybrać?
Ubezpieczenie podróżne w swoim podstawowym zakresie zapewnia ochronę związaną z kosztami leczenia (KL) i następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz pomoc w podróży — Assistance. Do kosztów leczenia za chwilę wrócimy. Przyjrzyjmy się najpierw dwóm pozostałym ryzykom z polisy. NNW zapewnia odszkodowanie w razie wypadku, który doprowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa, czy śmierci. Z kolei w ramach Assistance otrzymamy pomoc po uprzednim kontakcie telefonicznym z infolinią naszego ubezpieczyciela. Pracownik znajdzie dla nas lekarza i umówi wizytę albo zablokuje karty płatnicze w razie kradzieży. Assistance zapewnia też transport medyczny do Polski, a nawet transport zwłok. Także na terenie Polski, kiedy śmierć jest wynikiem wypadku. Ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty. Dodatkowo możemy ubezpieczyć się na wypadek nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej zarówno przez nas, jak i przez nasze dzieci (OC w życiu prywatnym).
Ubezpieczenie podróżne – przydatne dodatki
Możemy zapewnić sobie również ochronę w razie kradzieży, czy zagubienia bagażu. A nawet ubezpieczyć się na wypadek rezygnacji z wyjazdu. Wówczas ubezpieczyciel zwróci nam koszt noclegów, czy biletu na samolot. Osoby chore przewlekle muszą ubezpieczyć się na wypadek zaostrzenia objawów takiej choroby podczas zagranicznych wakacji. Z kolei miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą ubezpieczyć swój sprzęt i zapewnić sobie ochronę w razie wypadku podczas uprawiania sportu. Natomiast dla tych, którzy zimą wybierają białe szaleństwo, istnieje szczególny rodzaj polisy podróżnej – ubezpieczenie na narty.
Koszty leczenia to podstawa
Ubezpieczenie kosztów leczenia jest najważniejszym składnikiem polisy podróżnej. Kwoty za leczenie za granicą są horrendalne. Brak ubezpieczenia kosztów leczenia skutkuje ogromnym zadłużeniem. Ubezpieczenie podróżne natomiast gwarantuje zwrot kosztów za badania, zabiegi, honoraria lekarzy, leki, rehabilitację, transport medyczny. W Polsce co prawda publiczne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do lekarzy i leczenia szpitalnego. Jednak niektóre urazy wymagają późniejszej, długotrwałej rehabilitacji, a czas ma znaczenie. Tymczasem kolejki przed gabinetami lekarskimi w publicznych placówkach są tak samo, jak ubezpieczenie – powszechne.
Uwaga Nie oszczędzaj na sumie ubezpieczenia za koszty leczenia. Pamiętaj, że im wyższa, tym wyższe odszkodowanie otrzymasz. Szczególnie zwróć na to uwagę, kiedy wyjeżdżasz za granicę. O jak wysokich kwotach za leczenie mowa najlepiej widać na przykładach. Jak wynika z informacji udzielonych na stronie firmy Mondial Assistance kwota za leczenie zapalenia płuc w USA polskiego turysty wyniosła 295.000 zł. Inny rodak, który w Serbii doznał upadku z wysokości, a w jego wyniku złamania miednicy oraz otwartego złamania kości łokciowej otrzymał rachunek w wysokości 86.000 zł. Na szczęście w obu sytuacjach ubezpieczyciel pokrył wszystkie koszty. W krajach Unii Europejskiej też nie jest taniej.
Dlaczego EKUZ nie wystarczy?
Zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi z roku na rok wzrasta. Niestety nadal też panuje silne przekonanie, że podczas wyjazdu za granicę wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sprawa nie jest jednak tak oczywista. Należy zacząć od tego czym jest EKUZ. Otóż karta ta jest wydawana przez NFZ każdemu, kto posiada w Polsce powszechne ubezpieczenie zdrowotne. EKUZ jest ważna tylko na terenie Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Za wyrobienie EKUZ nic nie zapłacimy. Jej posiadanie na pewno nie zaszkodzi. Trzeba jednak wiedzieć, że z kartą tą otrzymamy tylko podstawową opiekę medyczną w placówce publicznej. Co więcej, na zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym przebywamy. W UE pacjent zazwyczaj partycypuje w kosztach leczenia. Zwyczajna wizyta u internisty kosztuje 100-200 euro. To nie mała suma. A EKUZ nie obejmuje leczenia specjalistycznego, czy kosztu transportu medycznego do Polski!
Oferta dopasowana Twoich potrzeb!!!
Pamiętaj!!! Ubezpieczenie podróżne jest niezbędne i musisz je kupić przed wyjazdem. Najłatwiej kupić polisę przez internet w Polisotece bez wychodzenia z domu! Wypełnij prosty formularz, wybierz zakres – Polisę otrzymasz mailem. W tym miejscu warto dodać, że mając na uwadze własne dobro szczególnie nie powinniśmy oszczędzać na kosztach leczenia, czy kosztach akcji ratowniczej. W ten sposób spersonalizowane ubezpieczenie podróżne jest najlepszym pomysłem. A zakup przez internet – najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem.