Porównywarka ubezpieczeń

Porównywarka ubezpieczeń to serwis internetowy, który pozwala na sprawdzenie zakresu ochrony i wysokości składki danego ubezpieczenia w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie. Jest to wygodne rozwiązanie. Umożliwia znalezienie dopasowanej do indywidualnych potrzeb oferty w najlepszej cenie. Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń jest całkowicie darmowe. I nie zobowiązuje do zakupu polisy.

Porównywarka ubezpieczeń – zalety

Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń ma liczne korzyści. Do najważniejszych należy:

  • oszczędność czasu — zestawienie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu pozwala na ich sprawne porównanie i wybór najlepszej z nich dla siebie, wizyta w placówce ubezpieczyciela lub u agenta ubezpieczeniowego nie jest konieczna;
  • oszczędność pieniędzy — składka ubezpieczeniowa jest niższa niż podczas standardowego zakupu ubezpieczenia w placówce ubezpieczyciela lub u agenta ubezpieczeniowego;
  • wygoda i dostępność 24/7 – umowa ubezpieczenia może być zawarta w dowolnym miejscu oraz o dowolnej porze dnia i nocy, wystarczy dostęp do Internetu.

Jak działa porównywarka ubezpieczeń?

Porównywarka ubezpieczeń to narzędzie zbudowane z kilku/kilkunastu kalkulatorów ubezpieczeniowych (w zależności od liczby towarzystw ubezpieczeniowych, których oferty przedstawia). Po otwarciu strony wystarczy wypełnić formularz, który jest dedykowany danej polisie. Procedura ta zajmuje kilka minut. Zestaw pytań dotyczy po pierwsze zakresu ochrony ubezpieczenia, którym klient jest zainteresowany. Po drugie natomiast odnosi się do określonych parametrów polisy, które z punktu widzenia poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są ważne dla kalkulacji składki ubezpieczeniowej (np. w przypadku ubezpieczenia samochodu OC/AC są to m.in. marka i rocznik pojazdu, miejsce zamieszkania i wiek kierowcy).

Po dostarczeniu przez klienta tych informacji porównywarka ubezpieczeń generuje dostępne oferty. Klient może zapisać otrzymany wynik, by powrócić do niego w innym terminie. Może też od razu zakupić wybrane przez siebie ubezpieczenie – bezpośrednio na stronie porównywarki ubezpieczeń lub po przekierowaniu na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli się na to zdecyduje, dopiero w tym momencie jest proszony o podanie szczegółowych danych osobowych.

Sama polisa może być przesłana w formie elektronicznej na adres e-mail klienta lub w formie pisemnej – za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Stąd składka ubezpieczeniowa może być opłacona przez klienta m.in. przelewem online lub za potwierdzeniem odbioru. Umowa ubezpieczenia zawarta przy pomocy porównywarki ubezpieczeń jest pełnoprawnym dokumentem.

W przypadku niektórych ubezpieczeń (np. ubezpieczenia na życie) z powodu szczególnie zróżnicowanej oferty towarzystw ubezpieczeniowych niemożliwe jest stworzenie w porównywarce ubezpieczeń formularza, który pozwoli na wygenerowanie konkretnych wyników. Dlatego po zebraniu od klienta danych, zgłoszenie jest przekazywane do agentów ubezpieczeniowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ciągu kilku dni zazwyczaj dzwonią oni do klienta, by przedstawić mu swoje niezobowiązujące oferty.

Najlepsza porównywarka ubezpieczeń, czyli jaka?

Dobra porównywarka ubezpieczeń powinna działać niczym wirtualna multiagencja. W sieci funkcjonuje coraz więcej tego typu serwisów internetowych. A jak wybrać najlepszy? Przed skorzystaniem z porównywarki ubezpieczeń dobrze jest sprawdzić:

Ile towarzystw ubezpieczeniowych współpracuje z serwisem?

Zasada jest prosta – im jest ich więcej, tym lepiej. W końcu w ten sposób klient ma większy wybór.

Kto jest właścicielem serwisu?

Informacja na ten temat zazwyczaj jest podana na podstronie „o nas” lub w regulaminie. Trzeba wiedzieć, że tylko porównywarka ubezpieczeń, której właścicielem jest multiagencja wpisana do rejestru KNF spełnia wymogi prawne w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i ochrony danych osobowych.

Czy strona internetowa serwisu zapewnia połączenie szyfrowane (certyfikat zabezpieczający SSL)?

Jest to gwarancja zachowania poufności wprowadzonych i przesyłanych przez klienta danych. O zastosowaniu połączenia szyfrowanego po pierwsze świadczy obecność w adresie URL strony prefixu https://, a nie http://. A po drugie obecność w pasku adresu nieprzekreślonej kłódki. Kliknięcie jej symbolu powoduje pojawienie się informacji o bezpiecznym połączeniu i ważności certyfikatu.

Czy serwis pozwala na kontakt z rzeczywistym agentem ubezpieczeniowym/konsultantem?

Dobra porównywarka ubezpieczeń powinna umożliwiać klientowi otrzymanie fachowej porady w sprawie danej oferty.