Ubezpieczenie komunikacyjne
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo rozbudowane może być ubezpieczenie komunikacyjne. Zdecydowana większość posiadaczy aut kojarzy tylko ubezpieczenie OC, które jest jedyną obowiązkową polisą. Jednak oferty asekuratorów kryją w sobie wiele innych świadczeń komunikacyjnych. Część takich ubezpieczeń ma bardzo ogólny charakter (np. assistance), natomiast inne są skrojone pod konkretne sytuacje (np. ubezpieczenie szyb). Dlatego warto wiedzieć o tym, jak można ubezpieczyć posiadany samochód!
Ubezpieczenie Food Truck
Czytaj więcejJazda pod wpływem alkoholu. Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce?
Czytaj więcejIle wynosi mandat za brak przeglądu 2024?
Czytaj więcejOdwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Czytaj więcejUbezpieczenie przyczepy samochodowej
Czytaj więcejUbezpieczenie przyczepy kempingowej
Czytaj więcejWyrejestrowanie samochodu po sprzedaży
Czytaj więcejWyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela
Czytaj więcejWyrejestrowanie samochodu po złomowaniu
Czytaj więcejWspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym
Czytaj więcejUmowa kupna sprzedaży samochodu
Czytaj więcejOświadczenie sprawcy kolizji drogowej
Czytaj więcejGdzie i kiedy zgłosić sprzedaż samochodu?
Czytaj więcejNiewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo rozbudowane może być ubezpieczenie komunikacyjne. Zdecydowana większość posiadaczy aut kojarzy tylko ubezpieczenie OC, które jest jedyną obowiązkową polisą. Jednak oferty asekuratorów kryją w sobie wiele innych świadczeń komunikacyjnych. Część takich ubezpieczeń ma bardzo ogólny charakter (np. assistance), natomiast inne są skrojone pod konkretne sytuacje (np. ubezpieczenie szyb). Dlatego warto wiedzieć o tym, jak można ubezpieczyć posiadany samochód!
Z artykułu dowiesz się:
- Ubezpieczenia komunikacyjne – ogólne założenia
- Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC
- Dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne
- Polisa Autocasco (AC)
- Polisa OC/AC
- Ubezpieczenie assistance dla pojazdów mechanicznych
- Ubezpieczenie NNW
- Zielona Karta
- Ubezpieczenie szyb
- Ubezpieczenie opon
- Ubezpieczenie z gwarancją pojazdu zastępczego
- Ubezpieczenie bagażu
- Ubezpieczenie auta – najważniejsze informacje
- Ubezpieczenie komunikacyjne – od czego zależy cena?
- Gdzie kupować ubezpieczenia komunikacyjne?
- Jak można kupić ubezpieczenie komunikacyjne?
- Podsumowanie
Ubezpieczenia komunikacyjne – ogólne założenia
Dostępne ubezpieczenia samochodowe są często określane mianem polis komunikacyjnych. Taki termin jest nieco bardziej zasadny, ponieważ opisywane polisy mogą chronić nie tylko sam pojazd, ale także kierowcę i pasażerów. Z tego względu warto podkreślić, że ubezpieczenia komunikacyjne dotyczą wszystkich aspektów związanych z ruchem drogowym.
Zakres i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych mogą być bardzo zróżnicowane. Z tego względu warto pokrótce omówić kilka ważniejszych świadczeń.
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC
Komunikacyjne ubezpieczenie OC bez wątpienia zasługuje na miano najpopularniejszej i najczęściej kupowanej polisy. Oczywiście nie wynika to z upodobań kierowców, lecz z obowiązujących regulacji prawnych. Ubezpieczenie OC jest bowiem jedyną obowiązkową polisą komunikacyjną. Obowiązek jej zakupu spoczywa na każdej osobie posiadającej własny samochód.
Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych innym osobom podczas prowadzenia pojazdu. Jeżeli np. kierowca zignoruje znak drogowy i uderzy w inny pojazd, jego obowiązkiem będzie zapłacenie za naprawę uszkodzonego samochodu. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o zapłatę z własnej kieszeni, ponieważ taka kwota zostanie przyznana z ubezpieczenia OC. Właśnie dlatego zakup i posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe.
Dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne
Posiadanie ważnego ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej oraz prawa jazdy to jedyne wymogi stawiane przed kierowcami. W związku z tym zakup wszystkich innych polis komunikacyjnych ma już charakter dobrowolny. Natomiast brak prawnego wymogu nie oznacza, że pozostałe polisy są niepotrzebne!
Dobrowolne ubezpieczenia samochodów to bardzo szeroka grupa świadczeń. Znajdują się w niej liczne polisy, które niekiedy mogą dosłownie uratować kierowcę przed różnymi groźnymi wypadkami na drodze. Co to za świadczenia? Przyjrzyjmy się im bliżej…
Polisa Autocasco (AC)
Polisy OC i AC to dwa najchętniej wybierane ubezpieczenia komunikacyjne. Dlatego niektórzy uznają, że polisa znana jako autocasco stanowi po prostu dopełnienie OC. Jednak zakres jej ochrony jest zupełnie inny.
Autocasco chroni samochód przed kradzieżą i zdarzeniami losowymi. Pierwsza część tego zapisu jest z pewnością jasna. Jeżeli auto zostanie skradzione, kierowca musi zgłosić ten fakt policji, a następnie może ubiegać się o przyznanie odszkodowania z tytułu AC. Dużo więcej wątpliwości budzi zapis dotyczący ochrony przed zdarzeniami losowymi.
Ubezpieczenie AC może być dostępne w dwóch wariantach – od ryzyk nazwanych oraz all-risk. Polisa od ryzyk nazwanych zapewnia ochronę tylko wtedy, gdy dane zdarzenie losowe (np. pożar, gradobicie) widnieje w zakresie ubezpieczenia. Natomiast polisa all-risk obejmuje wszystkie wypadki spowodowane niefortunnym zrządzeniem losu.
Polisa OC/AC
Duże zainteresowanie opisanymi świadczeniami sprawia, że niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają do swojej oferty łączone polisy OC/AC. Jest to znakomita alternatywa dla osób, którym zależy na pełnym bezpieczeństwie. Trzeba przecież pamiętać, że zakup oferowanego świadczenia OC/AC zapewnia jednocześnie dwa różne zakresy ochrony. Bardzo korzystnie wygląda także jego opłacalność, gdyż ceny ubezpieczeń OC/AC są często naprawdę atrakcyjne. Dlatego z pewnością warto zastanowić się nad taką inwestycją!
Ubezpieczenie assistance dla pojazdów mechanicznych
Ubezpieczenie assistance to chyba najbardziej uniwersalne ubezpieczenie komunikacyjne. Ten rodzaj polisy zapewnia bowiem pomoc w razie jakiegokolwiek wypadku podczas jazdy. Ubezpieczenie assistance gwarantuje więc kierowcy między innymi:
- holowanie pojazdu;
- dowóz paliwa;
- naprawę awarii w miejscu (w miarę możliwości);
- wymianę przebitej opony;
- pomoc assistance w kontynuacji podróży (np. znalezienie kierowcy zastępczego, pomoc w znalezieniu hotelu).
Ubezpieczenie NNW
Statystyki dotyczące wypadków drogowych w Polsce nie napawają optymizmem. Raporty tego typu jednoznacznie pokazują, że nasze krajowe drogi są naprawdę niebezpieczne. Dlatego zakup ubezpieczenia NNW może okazać się znakomitą inwestycją. Taka polisa zapewnia odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu doznany w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Ogromne znaczenie ma jednak rodzaj posiadanego NNW:
- NNW dla kierowcy zapewnia odszkodowanie jedynie osobie kierującej pojazdem.
- Natomiast NNW dla kierowcy i pasażerów gwarantuje pomoc wszystkim osobom, które ucierpiały w danym wypadku.
Zielona Karta
Posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC pozwala kierowcy na legalne poruszanie się po krajowych drogach. Co więcej, polskie polisy komunikacyjne są uznawane również we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Sytuacja ulega jednak zmianie w momencie, gdy kierowca zamierza poruszać się swoim samochodem po terytorium państwa, które nie należy do wspólnoty. Wówczas posiadane ubezpieczenie OC przestaje obowiązywać. Jedynym rozwiązaniem staje się wtedy zakup tzw. Zielonej Karty, czyli zagranicznego ubezpieczenia.
Zielona Karta umożliwia kierowcy poruszanie się własnym samochodem po terytorium określonych państw. Obecnie do tzw. systemu Zielonej Karty należą te kraje, które nie przystąpiły do Unii Europejskiej. Kierowcy muszą więc być ubezpieczeni w krajach, takich jak:
- Rosja;
- Ukraina;
- Białoruś;
- Albania;
- Czarnogóra;
- Turcja;
- Bośnia i Hercegowina;
- Macedonia;
- Mołdawia.
Ubezpieczenie szyb
Oferty asekuratorów obejmują także szeroki wybór ubezpieczeń dotyczących ochrony konkretnego elementu auta. Zazwyczaj takie świadczenia zabezpieczają te części pojazdu, które są szczególnie narażone na uszkodzenie. Znakomitym przykładem będzie tutaj ubezpieczenie szyb. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj polisy gwarantuje ochronę wszystkich szyb i elementów szklanych będących częścią pojazdu. Jeżeli zatem jedna z szyb ulegnie pęknięciu, asekurator pokryje koszty jej wymiany.
Ubezpieczenie opon
Przebicie opony to zdecydowanie najczęstsza usterka, z którą muszą borykać się kierowcy. Co jasne, wymiana całego koła jest stosunkowo prosta i wielu kierowców potrafi to zrobić. Niestety, bez odpowiedniego wyposażenia będzie to dość czasochłonna procedura. Na szczęście tutaj z pomocą może przyjść ubezpieczenie opon. Zasady tej polisy są bardzo proste. Jeśli jedna z opon ulegnie przebiciu podczas jazdy, asekurator zagwarantuje kierowcy pomoc specjalistów. Na miejsce przybędzie wtedy specjalna ekipa, która wymieni przebitą oponę. Dzięki temu kierowca może zaoszczędzić wiele czasu i energii.
Ubezpieczenie z gwarancją pojazdu zastępczego
Dla wielu osób samochód stanowi narzędzie codziennej pracy. Dlatego nagła awaria i konieczność naprawy pojazdu staje się wówczas sporym problemem. Co można zrobić, aby uchronić się przed taką ewentualnością? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia z gwarancją udostępnienia samochodu zastępczego na czas trwania naprawy. Co prawda, taka polisa zazwyczaj nie jest dostępna w formie indywidualnego świadczenia. Oznacza to, że należy ją zakupić jako rozszerzenie innego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Ubezpieczenie bagażu
Jeżeli ktoś wybiera się na wakacje lub wyjazd służbowy własnym samochodem, zazwyczaj zabiera ze sobą spory bagaż. Jednak różne wydarzenia na drodze mogą sprawić, że przewożone pakunki ulegną uszkodzeniu. Co gorsza, pozostawienie cennego bagażu w samochodzie stanowi zachętę dla złodziei. Jeżeli więc kierowca często przewozi w swoim aucie wartościowe przedmioty, zakup ubezpieczenia bagażu wydaje się rozsądną decyzją. Posiadacze takiej polisy mogą uzyskać rekompensatę finansową za zniszczony lub skradziony bagaż.
Ubezpieczenie auta – najważniejsze informacje
Duża liczba dostępnych ubezpieczeń samochodu może rodzić dylematy dotyczące zakupu konkretnej polisy. Dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych informacji dla każdego kierowcy:
- Ubezpieczenie OC to najważniejsza i jedyna obowiązkowa polisa. Musi ją zakupić każdy właściciel auta niezależnie od tego, czy korzysta ze swojego pojazdu.
- Znakomitym dodatkiem do ubezpieczenia OC będzie polisa autocasco (AC). Dzięki niej samochód będzie chroniony przed zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą. Tutaj najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może okazać się zakup łączonych ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AC.
- Poza ubezpieczeniami OC i AC kierowcy mogą zakupić również inne świadczenia dodatkowe dla pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenia komunikacyjne assistance gwarantują pomoc w razie nagłych problemów podczas jazdy. Z kolei polisy NNW zapewniają odszkodowanie za szkody doznane na skutek wypadku drogowego.
- Oferty towarzystw ubezpieczeniowych obejmują również takie polisy, które zapewniają ochronę konkretnej części pojazdu. Największą popularnością cieszą się tutaj ubezpieczenia szyb i opon.
Ubezpieczenie komunikacyjne – od czego zależy cena?
Na pewno wszyscy kierowcy wiedzą o tym, że ubezpieczenia OC oraz inne polisy dla pojazdów mechanicznych mają zupełnie różne ceny. Co więcej, składka ubezpieczenia jest zawsze wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy. Z czego wynika taka sytuacja?
Asekurator obsługujący ubezpieczenie komunikacyjne zawsze bierze pod uwagę kilka czynników. Pierwszym ważnym aspektem są parametry danego samochodu. Szczególne znaczenie ma duża pojemność silnika, która może znacząco zwiększyć cenę ubezpieczenia. Oczywiście asekuratorzy zwracają uwagę również na: rok produkcji pojazdu, model, markę itd.
Z drugiej strony ubezpieczenie samochodu jest zawierane przez konkretną osobę. Dlatego asekuratorzy mają na uwadze również samego kierowcę. Tutaj głównym kryterium oceny jest wiek oraz liczba zarejestrowanych dotychczas pojazdów. Najwyższe ceny ubezpieczenia obowiązują w przypadku młodych kierowców, którzy dokonują rejestracji swojego pierwszego samochodu. Z kolei doświadczeni kierowcy mogą liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne warunki przy zakupie polisy.
Jeżeli ktoś zamierza kupić ubezpieczenie samochodu, asekurator sprawdzi również jego historię kolizji. Trzeba bowiem pamiętać, że kierowcy po upływie pewnego czasu zaczynają otrzymywać premię za bezszkodową jazdę. Jej wysokość rośnie wraz z upływem lat, co wpływa na niższą cenę ubezpieczeń. Jest to kolejny powód, dla którego zawsze warto zachowywać rozsądek na drodze.
Gdzie kupować ubezpieczenia komunikacyjne?
Na polskim rynku działa przynajmniej kilkanaście towarzystw, które prowadzą sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych. To jednak nie oznacza, że oferta poszczególnych firm wygląda identycznie. Czasami jest dokładnie na odwrót! Niektóre firmy mogą zaproponować temu samemu kierowcy zupełnie inne warunki ubezpieczeń OC i AC w porównaniu do konkurencji.
Spośród wszystkich ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia komunikacyjne warto wyróżnić firmę You Can Drive. Jest to marka należąca do największego polskiego ubezpieczyciela, czyli grupy ERGO Hestia. Założenia przyświecające działalności tego asekuratora są bardzo unikalne. Dlaczego? Ponieważ firma You Can Drive tworzy polisy z myślą o młodych kierowcach, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Asekurator zapewnia im preferencyjne warunki zakupu ubezpieczenia OC lub assistance. Co więcej, wszystkie polisy dostępne w ofercie asekuratora mają jasne i przejrzyste warunki. Z tego powodu zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w You Can Drive może być ciekawą alternatywą dla każdego młodego kierowcy.
Jak można kupić ubezpieczenie komunikacyjne?
Ubezpieczenie komunikacyjne można nabyć na kilka sposobów. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia przez internet. Ogromna większość asekuratorów prowadzi sprzedaż polis online, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości. Wystarczy tylko wprowadzić swoje dane do systemu, aby ten mógł dokonać indywidualnej kalkulacji składki. Następnie pozostaje zaakceptować przygotowaną ofertę lub skorzystać z usług innej firmy. Przy zakupie polisy online wszelkie formalności można wypełnić drogą elektroniczną. Gotowe ubezpieczenie oraz inne niezbędne dokumenty trafiają bezpośrednio na podany adres e-mail.
Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup polisy przez telefon. Warto jednak pamiętać, że przez telefon nie da się dokonać płatności i odebrać dokumentów. Dlatego pod tym względem zamówienie polisy online będzie bardziej praktyczne.
Podsumowanie
Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być zarówno obowiązkowe (OC), jak i dobrowolne (wszystkie inne świadczenia). Aktualnie to polisy OC i AC są najczęściej kupowanymi ubezpieczeniami. Jednak poza nimi warto zwrócić uwagę na: assistance, NNW i inne polisy dodatkowe. W ten sposób można uzyskać pomoc w razie wypadku lub innych problemów podczas jazdy. Warto również pamiętać o tym, że ubezpieczenie komunikacyjne może być dostępne w zupełnie różnych cenach. Asekuratorzy dokonują kalkulacji składki na podstawie informacji o ubezpieczanym pojeździe oraz jego właścicielu. Dlatego kierowcy powinni wybierać takie ubezpieczenia, które zapewnią im wymaganą ochronę w przystępnej cenie. Jeżeli nie chcesz przepłacać za polisę OC, AC lub assistance, kup ubezpieczenie online! Dzięki temu unikniesz dodatkowej prowizji, która jest naliczana przy sprzedaży stacjonarnej!