Dla zdecydowanej większości osób to komunikacyjne ubezpieczenie OC stanowi pierwszą kupioną polisę w życiu. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ jest ono jednym z niewielu obowiązkowych świadczeń. Jego powszechność wynika z faktu, że musi je nabyć każdy właściciel samochodu. Niestety, problemem dla wielu kierowców okazują się wysokie składki ubezpieczeń OC. Dlatego niektórzy zastanawiają się nad tym, czy istnieje jakiś sposób, który umożliwia zakup polisy OC w korzystniejszej cenie? Odpowiedź brzmi – tak! Tanie ubezpieczenia OC to naprawdę realna perspektywa. Sprawdź, jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC.
Z artykułu dowiesz się:
- Co trzeba wiedzieć o cenach ubezpieczenia OC?
- Ubezpieczenie OC – od czego zależy jego cena?
- Ubezpieczenie OC a wiek
- Ubezpieczenie OC – dlaczego bezszkodowa jazda jest tak istotna?
- Najtańsze ubezpieczenie OC a pojemność silnika
- Marka i model pojazdu – nieznany sposób na tanie OC
- Czy miejsce zamieszkania może wpływać na cenę OC?
- Wiek, historia szkód oraz… stan cywilny!
- Łączona polisa OC/AC, czyli kompleksowe ubezpieczenie samochodu
- Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC? – kluczowe informacje
- Gdzie kupić OC, czyli różnice w cenie polisy
- Chcesz kupić OC? Zamów je przez internet!
- Podsumowanie
Co trzeba wiedzieć o cenach ubezpieczenia OC?
W branży ubezpieczeniowej bardzo powszechnym zjawiskiem jest indywidualna kalkulacja składki. Jeżeli klient zgłosi chęć zakupu określonego świadczenia, towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują wyliczenia składki specjalnie dla danej osoby. Oznacza to, że ceny poszczególnych polis nie są stałe i jednolite. Skąd bierze się taka zależność?
Głównym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczeń jest tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Najogólniej mówiąc, dotyczy ono prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia, przed którym ma chronić dana polisa. Jednakże to ryzyko w przypadku różnych osób może być diametralnie inne. Przykład? Jeżeli ubezpieczenie zdrowotne kupuje młoda osoba będąca w dobrej kondycji fizycznej, wysokość składki będzie naprawdę niska. Niemniej ta sama polisa okaże się znacznie droższa, jeśli zakupi ją np. schorowana osoba w podeszłym wieku. Wszystko ze względu na dużo większe ryzyko ubezpieczeniowe!
Ten sam mechanizm dotyczy także ubezpieczeń OC. Każdy asekurator wykonuje kalkulację ryzyka związanego z udzieleniem ochrony wybranemu kierowcy. To oznacza, że niektórzy mogą liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne ceny OC. Natomiast inni wydadzą naprawdę mnóstwo pieniędzy przy zakupie tego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC – od czego zależy jego cena?
Opisany przykład ubezpieczenia zdrowotnego jest dość prosty do zrozumienia. W takim przypadku to stan zdrowia stanowi absolutnie kluczowy czynnik, który determinuje wysokość ryzyka ubezpieczeniowego. Jednakże ubezpieczenia komunikacyjne (oraz np. ubezpieczenia nieruchomości) rządzą się już zupełnie innymi prawami. Przy takich świadczeniach to nie jeden, lecz kilka różnych aspektów wpływa na ostateczną ocenę ryzyka.
Jak więc kupić najtańsze ubezpieczenie OC? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy zrozumieć, dlaczego składki poszczególnych ubezpieczeń są tak różne. Dlatego teraz omówimy kilka najważniejszych czynników, które określają ceny OC.
Ubezpieczenie OC a wiek
Zacznijmy od jednego z najważniejszych aspektów, którym jest wiek kierowcy. Niestety, tutaj pojawia się pierwsza niekorzystna informacja. Otóż młode osoby muszą płacić zdecydowanie najwyższe składki OC. Dlaczego tak się dzieje?
Przede wszystkim dlatego, że osoby w wieku 20-25 lat mają swoje prawa jazdy dopiero od niedawna. To z kolei oznacza, że ich doświadczenie na drodze nie jest zbyt duże. Oczywiście nawet 20-latkowie mogą być świetnymi i bardzo ostrożnymi kierowcami. Jednak statystyki dotyczące wypadków drogowych jasno wskazują, iż to młode osoby są najczęstszymi sprawcami kolizji. Tym samym cały etos „młodzieńczej brawury” nie traci na aktualności.
Pod tym względem na dobre wiadomości mogą liczyć jedynie starsi kierowcy. Takie osoby z racji wieku uzyskują spore zniżki podczas zakupu OC. Tym samym w ich przypadku tanie OC staje się zupełnie realną perspektywą.
Ubezpieczenie OC – dlaczego bezszkodowa jazda jest tak istotna?
Istnieje jednak pewna pociecha dla młodych kierowców, którzy początkowo muszą płacić naprawdę wysokie składki OC. Mianowicie po upływie kilku lat asekuratorzy zaczną proponować im coraz tańsze ubezpieczenie samochodu. Często tacy kierowcy będą mogli płacić znacznie niższą składkę niż rówieśnicy. Jak to możliwe?
Wszystko za sprawą drugiego ważnego aspektu, czyli historii szkód. Każdy ubezpieczyciel korzysta z rejestru KNF, w którym odnotowuje wypadki i kolizje powstałe z winy posiadaczy OC. Jeżeli jakiś kierowca spowoduje wypadek drogowy, ten fakt zostanie odnotowany przy wypłacie odszkodowania z tytułu posiadanego ubezpieczenia. To z kolei wpłynie na wzrost składki podczas zakupu nowej polisy lub przedłużeniu ważności obowiązującego świadczenia.
Co istotne, taka zależność działa w dwie strony. To właśnie ostrożni kierowcy, którzy nie spowodowali żadnego wypadku drogowego – będą mogli liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC. Dlatego warto pamiętać o tym, że rozwaga na drodze stanowi pewną formę inwestycji. Dzięki temu kierowca będzie mógł liczyć nie tylko na tanie OC, ale także na korzystniejsze warunki assistance lub innych ubezpieczeń.
Najtańsze ubezpieczenie OC a pojemność silnika
Wiek oraz historia szkód to dwa czynniki związane bezpośrednio z danym kierowcą. Jednakże przy sprzedaży ubezpieczenia OC asekuratorzy biorą również pod uwagę aspekty techniczne dotyczące konkretnego samochodu. Dlatego jeden kierowca może otrzymać zupełnie różne wyliczenia OC. Każda taka kalkulacja będzie bowiem zależeć od ubezpieczanego pojazdu.
Pod tym względem zdecydowanie najważniejszym parametrem technicznym okazuje się pojemność silnika. Jeżeli kierowca chce kupić najtańsze ubezpieczenie OC, bardzo istotnym kryterium będzie wybór właściwego samochodu. Tutaj zasada jest prosta. Im mniejsza pojemność silnika, tym tańsze ubezpieczenie OC. W związku z tym na tanie OC mogą liczyć posiadacze aut z silnikiem o pojemności 1.0-1.5 litra. Niestety, każdy samochód napędzany jednostką o większej pojemności i mocy będzie wymagać droższego ubezpieczenia.
Marka i model pojazdu – nieznany sposób na tanie OC
Zapewne większość kierowców wie o tym, że trzy wymienione dotychczas aspekty wpływają na cenę OC. Natomiast ubezpieczyciele mogą wziąć pod uwagę również takie informacje, które dla wielu osób nie mają większego znaczenia. Idealnym tego przykładem będzie marka i model samochodu.
Obydwa wskazane czynniki są pośrednio związane ze wspomnianym ryzykiem ubezpieczeniowym. Asekuratorzy wychodzą z założenia, że samochody niektórych marek oznaczają większe zagrożenie przy obsłudze OC. Tutaj najczęściej wskazuje się na niemieckie firmy, które są znane z produkcji szybkich i sportowych samochodów. Wysoka cena OC będzie więc standardem przy pojeździe marki: BMW, Audi lub Mercedes.
Z drugiej strony ubezpieczyciele oferują tanie OC w przypadku samochodów uznawanych za auta rodzinne lub miejskie. Tutaj szczególnie wyróżniają się pojazdy marki: Toyota, Skoda, Fiat.
Czy miejsce zamieszkania może wpływać na cenę OC?
Kolejnym mniej znanym czynnikiem wpływającym na cenę OC jest miejsce zamieszkania. Dlaczego ma ono tak duże znaczenie? Przede wszystkim ze względu na natężenie ruchu ulicznego. W większych miastach wojewódzkich lub powiatowych ruch uliczny potrafi być naprawdę bardzo ogromny, szczególnie podczas tzw. godzin szczytu. Co jasne, większy ruch na drogach wpływa na wyższe prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku. To z kolei sprawia, że mieszkańcy np. Warszawy, Krakowa lub Wrocławia muszą liczyć się z wyższym kosztem ubezpieczenia samochodu.
Na znacznie lepszej pozycji znajdują się kierowcy mieszkający w małych miejscowościach. Oni mogą liczyć na zdecydowanie najtańsze ubezpieczenie OC. Jeżeli dodatkowo mają oni samochód rodzinny lub miejski, warunki polisy będą naprawdę atrakcyjne.
Wiek, historia szkód oraz… stan cywilny!
Prawdziwym zaskoczeniem przy zakupie OC może być chwila, gdy agent lub pracownik placówki zapyta kierowcę o jego stan cywilny. Dla wielu osób nie ma on żadnego związku z ubezpieczeniem samochodu. Jednak asekuratorzy mają na ten temat zupełnie inne zdanie.
Najtańsze OC mogą bowiem uzyskać osoby będące w związku małżeńskim, które dodatkowo są rodzicami. Posiadanie małżonka oraz dzieci jest dla ubezpieczycieli czynnikiem świadczącym o mniejszej skłonności do ryzykownej jazdy. Rzecz jasna taka zależność może budzić mnóstwo kontrowersji, a jej zasadność bywa mocno kwestionowana. Nie zmienia to jednak faktu, że panny oraz kawalerowie płacą najwięcej za ubezpieczenie OC.
Łączona polisa OC/AC, czyli kompleksowe ubezpieczenie samochodu
Pomimo faktu, że każdy samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC – kierowcy mają pełną dowolność przy wyborze asekuratora. To z kolei skłania poszczególnych ubezpieczycieli do walki o zdobycie nowych klientów. Aby zachęcić kierowców do zakupu, niektóre firmy decydują się na sprzedaż łączonych ubezpieczeń OC/AC.
Polisa OC/AC stanowy hybrydę obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dodatkowego AC. Ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, zapewnia ochronę samochodu przed zdarzeniami losowymi (np. kradzieżą, spaleniem itd.). Oczywiście nie będzie to najtańsze OC. Jednakże zakup tego świadczenia może okazać się znacznie bardziej opłacalny niż oddzielne zamówienie polisy OC i AC. Jeśli zatem ktoś chce zakupić kompleksowe ubezpieczenie samochodu, łączona polisa OC/AC będzie ciekawym rozwiązaniem.
Warto również podkreślić, że OC/AC to tylko jeden z dostępnych wariantów polisy. Niektóre firmy wprowadzają do swojej oferty np. ubezpieczenie OC/Assistance lub OC/AC/NNW. Dlatego pod tym względem wybór jest naprawdę bardzo bogaty.
Jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC? – kluczowe informacje
Wszystkie wymienione uwarunkowania mają mniejszy lub większy wpływ na cenę OC. Dobrą wiadomością jest to, że kierowca może przechylić kilka z tych aspektów na swoją korzyści. Z drugiej strony niektóre kwestie pozostają już poza jego zasięgiem. Z tego względu warto podsumować najważniejsze rady dla osób, które szukają sposobu na najtańsze OC:
- Wiek, stan cywilny oraz miejsce zamieszkania to trzy czynniki determinujące cenę OC. Najtańsze ubezpieczenie mogą nabyć starsi kierowcy z mniejszych miast, którzy dodatkowo zawarli związek małżeński. Niestety, te czynniki są w zasadzie niezależne od kierowców.
- Bardzo skutecznym sposobem na obniżenie ceny ubezpieczenia jest zakup auta z niewielką pojemnością silnika. Polisa OC dla samochodów z silnikiem 1.0-1.5 będzie zdecydowanie tańsza niż analogiczne ubezpieczenie dla pojazdów napędzanych większą jednostką.
- Nie bez znaczenia jest także marka i model pojazdu. Ubezpieczyciele oferują tańsze OC kierowcom korzystającym z aut miejskich lub rodzinnych. Niestety, miłośnicy sportowych samochodów muszą przygotować się na wyższą cenę polisy.
- W przypadku OC ogromną rolę odgrywa dotychczasowa historia szkód. Jeżeli kierowca przez kilka lat nie spowoduje żadnego wypadku, wysokość składki OC zacznie maleć.
- Łączona polisa OC/AC lub OC/Assistance stanowi świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dodatkowej ochronie. Takie ubezpieczenie jest z reguły bardziej opłacalne niż zakup dwóch indywidualnych świadczeń.
Gdzie kupić OC, czyli różnice w cenie polisy
Indywidualna kalkulacja składki OC oznacza, że poszczególni ubezpieczyciele mogą zaproponować temu samemu kierowcy inne warunki ubezpieczenia. Przez to różnice w cenach OC są nieraz naprawdę wyraźne. Czy kierowca może wykorzystać taką sytuację? Zdecydowanie tak!
Przy zakupie OC bardzo istotną rolę odgrywa więc porównywanie ubezpieczeń. Jest to bardzo proste, ponieważ zakres OC, na mocy ustawy, pozostaje niezmienny. Dzięki temu kierowca może skorzystać z tej oferty, która będzie najkorzystniejsza pod względem ceny lub dodatkowych usług (np. AC, assistance lub NNW w cenie polisy).
Chcesz kupić OC? Zamów je przez internet!
Obecnie to zamawianie ubezpieczeń online stanowi bez wątpienia najlepszą formą zakupu ubezpieczeń. Wynika to z kilku ważnych zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim dostępność polis OC online pozwala na błyskawiczne porównanie kilku lub kilkunastu wybranych ofert. W ten sposób każdy kierowca sprawdzi, która polisa będzie dla niego najbardziej opłacalna. Po drugie, wszystkie formalności związane z zakupem ubezpieczenia można wypełnić w ciągu raptem kilkunastu minut. Gotowe dokumenty zostaną wówczas wysłane bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Po trzecie, zamówienie polisy online nie wymaga nawet wychodzenia z domu!
Niewielu kierowców wie o tym, że polisa OC kupiona przez internet może być również tańsza niż OC nabyte stacjonarnie!
Podsumowanie
Ceny ubezpieczeń OC nie są jednolite, ponieważ zależą od kilku zmiennych czynników. Niektóre z nich dotyczą samego kierowcy (wiek, stan cywilny, historia szkód), a inne są związane z ubezpieczanym pojazdem (marka, model, pojemność silnika, rok produkcji). Na szczęście przy zakupie OC można skorzystać z kilku sposobów, które pozwolą na obniżenie składki ubezpieczenia. Podstawowym aspektem jest tutaj wybór właściwego samochodu oraz dbałość o bezszkodową jazdę. Jeżeli natomiast komuś zależy na kompleksowej ochronie auta, świetną alternatywą będzie zakup łączonego OC/AC lub OC/Assistance. We wszystkich wymienionych przypadkach warto zamówić polisę OC przez internet. Będzie mógł wówczas łatwo porównać oferty wybranych ubezpieczycieli. To wszystko sprawia, że zakup OC online wydaje się najlepszym posunięciem.