karta ekuz w kielcach
EKUZ

Gdzie w Kielcach wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Kielcach wyrobić kartę EKUZ?

Nagła choroba lub wypadek podczas podróży to prawdziwy koszmar dla każdego turysty. Najistotniejszą kwestią staje się wówczas uzyskanie profesjonalnej opieki medycznej. Na szczęście Polacy mogą w takich sytuacjach skorzystać z karty EKUZ, która uprawnia do otrzymania refundowanej pomocy lekarskiej. Warto jednak w pierwszej kolejności poznać dokładne warunki tej karty i dowiedzieć się, gdzie można ją wyrobić. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Kielcach? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Kielcach od ręki?

Zgodnie z obecnymi przepisami wszelkie formalności dotyczące państwowych ubezpieczeń zdrowotnych leżą w kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym NFZ odpowiada również za wydawanie Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Toteż każdy turysta zainteresowany otrzymaniem takiej karty powinien złożyć stosowny wniosek do najbliższej placówki NFZ.

W Kielcach mieści się Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ. Oprócz tego w mieście pojawił się także Punkt Obsługi Ubezpieczonych. Dzięki temu obywatele tego miasta mogą łatwo dostarczyć wymagany dokument.

Punkt Obsługi Ubezpieczonych mieści się przy alei IX wieków. Według relacji mieszkańców Kielc to właśnie tam można najszybciej wyrobić kartę EKUZ. Aby jednak do tego doszło, należy osobiście pojawić się we wspomnianym oddziale NFZ. Dlaczego?

Ile czeka się na kartę EKUZ w Kielcach?

Taka zależność wynika z czasu oczekiwania na wydanie karty. W przypadku osobistej wizyty w oddziale NFZ taki czas nie powinien przekroczyć kilkunastu minut. Wszystko dzięki temu, że urzędnicy zawsze od ręki rozpatrują wnioski o EKUZ składane przez petentów. W efekcie szybko rozpocznie się właściwa procedura wyrabiania karty EKUZ.

Na dłuższy czas oczekiwania muszą natomiast przygotować się osoby, które planują złożyć wniosek o EKUZ innym sposobem. Wtedy czas potrzebny na rozpatrzenie takiego podania wyniesie minimum kilka dni roboczych. Do tego dochodzi również czas związany z wyrabianiem samej karty oraz wysłaniem jej na wskazany adres. Toteż łącznie na wydanie karty trzeba będzie czekać nawet 2-3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Kielcach?

Przez dość długi czas złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ wiązało się z koniecznością wizyty w urzędzie. Jednak dzisiaj można załatwić tę sprawę bez wychodzenia z domu. Karta EKUZ Kielce online stała się w pełni realną perspektywą.

Wystarczy pobrać stosowny wniosek i wypełnić wszystkie wymagane pola. Następnie pozostaje już tylko kwestia dostarczenia go do placówki NFZ. Poza osobistym złożeniem wniosku można to zrobić na trzy sposoby:

 1. Wniosek można wysłać za pomocą poczty tradycyjnej na podany wyżej adres.
 2. Alternatywnym sposobem będzie przesłanie zeskanowanego wniosku poprzez pocztę elektroniczną – biuro@nfz-kielce.pl.
 3. Jeżeli ktoś korzysta z faksu, Świętokrzyski Oddział NFZ w Kielcach przyjmuje takie dokumenty pod numerem – (41) 343 04 90.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Kielcach?

Karta EKUZ jest tak naprawdę rozszerzeniem krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego kartę mogą otrzymać tylko te osoby, które dysponują prawami do wspomnianego ubezpieczenia. Co jasne, obecnie w Polsce ubezpieczenia NFZ obejmują zdecydowaną większość obywateli. Niemniej przy składaniu wniosku o EKUZ trzeba będzie okazać dokument potwierdzający prawo do takich świadczeń. Tym dokumentem może być np.: legitymacja szkolna, legitymacja emeryta-rencisty lub kopia umowy zatrudnienia.

W przeciwieństwie do np. dowodu osobistego lub paszportu – karta EKUZ może zostać wydana bez dostarczania fotografii.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby do placówki NFZ udać się z dokumentem tożsamości. Ponadto niektórym osobom potrzebne będzie pisemne upoważnienie. Tylko dzięki niemu można bowiem złożyć wniosek o wydanie karty w imieniu innej osoby.

Karta EKUZ w Kielcach – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Kielcach
ul. Jana Pawła II 9, 25-025 Kielce;
numer telefonu: (41) 364 61 00;
adres e-mail: biuro@nfz-kielce.pl.

UWAGA!
Obecnie kartę EKUZ można wyrobić we wspomnianym wyżej Punkcie Obsługi Osób Ubezpieczonych NFZ. Punkt ten mieści się przy al. IX Wieków Kielc 2A.

Godziny otwarcia NFZ w Kielcach

Oddziały NFZ w Kielcach otwarte są w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00;

Kiedy karta EKUZ zapewnia ochronę, a kiedy jej nie zapewnia?

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można korzystać jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Dotyczą one przypadków, w których zagrożone jest zdrowie lub życie turysty. Wówczas pacjent powinien trafić do najbliższej publicznej placówki, gdzie otrzyma niezbędną pomoc. Wszelkie koszty wynikające z udzielonych świadczeń medycznych zostaną później opłacone z budżetu NFZ.

Niestety, istnieją również przypadki, kiedy karta EKUZ nie zapewni ochrony. Podstawowym aspektem jest wyjazd poza Europę. Opisywane ubezpieczenie zachowuje ważność na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Co więcej, EKUZ nie uprawnia do korzystania ze wszystkich świadczeń medycznych. Jeżeli turysta jest lekko przeziębiony lub przytrafił mu się niegroźny uraz, pomoc lekarska może nie być refundowana.

Istotne ograniczenie dotyczy również charakteru placówki medycznej. NFZ refunduje leczenie organizowane tylko przez publiczne szpitale i przychodnie. Jeśli turysta skorzysta z prywatnej kliniki, sam będzie musiał ponieść koszty leczenia.

Jak uzupełnić braki w zakresie karty EKUZ?

Trzeba więc jasno stwierdzić, że karta EKUZ nie spełnia wymagań wszystkich turystów. Na szczęście istnieje prosty sposób na uzupełnienie jej zakresu. Jest nim zakup ubezpieczenia dla podróżnych.

Prywatne polisy turystyczne mają dość zróżnicowane warunki i zakres ochrony. Niemniej zdecydowana większość takich świadczeń zapewnia refundację wszelkich wydatków związanych z opieką medyczną. Jedynym ograniczeniem jest wówczas maksymalna kwota refundacji, choć niektóre firmy sprzedają również polisy bez takiego limitu!

Co ważne, ubezpieczenia turystyczne są honorowane na całym świecie. Przed wyjazdem turysta wskazuje cel podróży, dzięki czemu asekurator może dopasować warunki zawieranej polisy. To wszystko sprawia, że pod wieloma względami ubezpieczenie turystyczne jest lepszym rozwiązaniem niż karta EKUZ.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Mieszkańcy Kielc mogą złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w lokalnym Świętokrzyskim Oddziale NFZ. Jednak coraz więcej osób korzysta w tym celu z Punktu Obsługi Ubezpieczonych, który mieści się na alei IX Wieków Kielc 2A.
 • Oddziały NFZ działają jedynie w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. Większość tych placówek przyjmuje petentów w godzinach 8:00-16:00.
 • Jeśli ktoś chce szybko uzyskać kartę EKUZ, powinien osobiście złożyć wniosek w oddziale NFZ. W innym wypadku można zrobić to w sposób zdalny, aby zaoszczędzić czas i energię.
 • Karta EKUZ to naprawdę przydatne świadczenie dla wszystkich osób podróżujących po Europie. Natomiast osoby planujące wyprawę na inny kontynent oraz bardziej przezorni turyści powinni wybrać polisę turystyczną.
 • Ubezpieczenie dla podróżnych to świadczenie gwarantujące szerszy poziom ochrony. Taka polisa zapewni refundację wielu świadczeń, których nie obejmuje karta EKUZ. Ponadto zasięg terytorialny takich ubezpieczeń rozciąga się dosłownie na cały świat.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Kielcach?
W celu wyrobienia karty EKUZ mieszkańcy Kielc mogą zgłosić się np. do miejscowego Punktu Obsługi Ubezpieczonych. Mieści się on w budynku położonym przy alei IX Wieków Kielc 2A. Według opinii wielu osób to tam można najszybciej uzyskać kartę EKUZ.
Czy wniosek o wydanie karty EKUZ trzeba składać osobiście?
Nie, ponieważ wniosek można równie dobrze złożyć przez internet. Jednak to właśnie wnioski składane osobiście są rozpatrywane w pierwszej kolejności. Jeśli więc komuś zależy na czasie, powinien wybrać właśnie tę opcję.
Jaki zakres ochrony zapewnia karta EKUZ?
Karta EKUZ ma zapewnić refundację podstawowych świadczeń medycznych, które są niezbędne do ratowania życia i zdrowia. Dlatego bardziej wymagające osoby powinny wybrać prywatne ubezpieczenie, które gwarantuje zdecydowanie szerszą refundację. Ponadto taka polisa zachowa ważność na całym świecie.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.