karta ekuz w krakowie
EKUZ

Gdzie w Krakowie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Krakowie wyrobić kartę EKUZ?

Kraków to wyjątkowe miejsce na podróżniczej mapie Polski. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że turyści z całego świata chętnie odwiedzają stolicę Małopolski. Oczywiście mieszkańcy Krakowa sami często podróżują. Dlatego warto pamiętać o tym, aby w podróż zabrać ze sobą kartę EKUZ. Uprawnia ona bowiem do korzystania z bezpłatnej pomocy lekarskiej w trakcie pobytu za granicą. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Krakowie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Krakowie od ręki?

Darmową kartę EKUZ mogą otrzymać wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym: studenci, uczniowie, osoby pracujące, seniorzy itd. Wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie osobistej karty EKUZ. Rozpatrywaniem i realizowaniem takich podań zajmują się terenowe oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeżeli chodzi o Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, ma on kilka swoich oddziałów, które mieszczą się w Krakowie. Główna placówka znajduje się przy ulicy Józefa 21. Niemniej petenci mogą skorzystać również z Sali Obsługi Ubezpieczonych, która mieści się przy ulicy Wadowickiej 8W. To właśnie tam można obecnie najszybciej i najłatwiej wypełnić niezbędne formalności.

Co ciekawe, nadal bardzo liczna grupa petentów decyduje się na osobiste złożenie wniosku o EKUZ. Ma to jednak swoje uzasadnienie, a jest nim krótki czas oczekiwania na wydanie karty.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Krakowie?

Zasadniczo czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ może wynosić kilkanaście minut… albo około 2-3 tygodnie. Skąd bierze się tak ogromna różnica?

Odpowiedź tkwi w sposobie rozpatrywania złożonych wniosków o wydanie karty EKUZ. Wytyczne NFZ wskazują, że pierwszeństwo mają w tej kwestii wnioski składane osobiście. Dzięki temu osoby, które pojawią się w oddziale NFZ, mogą uzyskać kartę w ciągu 15-30 minut.

Natomiast wnioski składane innymi metodami mają zostać rozpatrzone w ciągu kilku dni roboczych. Już po tym względem pojawia się więc ogromna dysproporcja. Do tego należy również doliczyć czas potrzebny na dostarczenie dokumentu wnioskodawcy. Zazwyczaj jest to wysyłka pocztowa. To wszystko sprawia, że wyrobienie karty EKUZ zajmuje wtedy średnio 2 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Krakowie?

Od pewnego czasu Małopolski Oddział NFZ w Krakowie funkcjonuje według nowego schematu organizacji. Petenci bardzo chwalą wprowadzone zmiany, gdyż dzięki nim kartę EKUZ można uzyskać bezpośrednio w lokalnym oddziale.

Dobrym pomysłem będzie także wysłanie wniosku online. W ten sposób można uniknąć kolejek i wygodniej załatwić całą procedurę. Aby to zrobić, należy wydrukować i wypełnić wniosek, a następnie przesłać go przez platformę ePUAP. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, wypełniony wniosek można dostarczyć również za pomocą:

 • poczty tradycyjnej (adres do korespondencji: ul. Wadowicka 8W, 31-056 Kraków);
 • systemu poczty elektronicznej (skan dokumentu należy wysłać na adres: eu@nfz-krakow.pl).

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Krakowie?

Prawną podstawą do wydania karty EKUZ jest wypełniony oraz podpisany wniosek. Aby wydać taki dokument, urzędnicy muszą również upewnić się, że wnioskodawca jest objęty ubezpieczeniem NFZ. W tym celu wnioskodawca często musi okazać stosowne potwierdzenie w urzędzie NFZ. Takim potwierdzeniem może być np. posiadana legitymacja lub umowa o pracę. Warto bowiem pamiętać, że karta EKUZ może mieć różny okres ważności i zależy on właśnie od rodzaju posiadanych praw do świadczeń NFZ.

Jednocześnie warto mieć przy sobie dowód osobisty. Jeżeli zaś składamy wniosek w imieniu kogoś bliskiego, musimy okazać pisemne pełnomocnictwo.

Jeżeli chodzi o zdjęcie, aktualnie fotografia nie jest potrzebna do wydania karty EKUZ.

Karta EKUZ w Krakowie – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Krakowie
ul. Wadowicka 8W, 31-056 Kraków;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: eu@nfz-krakow.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Krakowie

Oddział NFZ w Krakowie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-18:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00.

Karta EKUZ i jej najważniejsze zasady

Dużym plusem karty EKUZ jest fakt, że może z niej skorzystać każdy ubezpieczony Polak. Dzięki temu koszty zagranicznej opieki lekarskiej pokryje NFZ, a sama karta zabezpiecza życie i zdrowie. Toteż jako podstawowa ochrona karta EKUZ sprawdzi się naprawdę dobrze.

Z drugiej strony karta EKUZ ma istotne ograniczenia dotyczące jej zakresu. Najważniejszym z nich jest zakres terytorialny, gdyż obejmuje ona tylko kraje należące do Unii Europejskiej/EFTA*. Poza Europą karta EKUZ nie będzie w ogóle przydatna.

To jednak nie wszystko. Posiadacz karty EKUZ może ubiegać się o refundację kosztów leczenia tylko wtedy, gdy było ono absolutnie niezbędne. Dotyczy to więc sytuacji skutkujących bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Ponadto NFZ rozlicza się tylko z publicznymi placówkami. Prywatne firmy świadczące opiekę medyczną są wyłączone z zakresu ochrony gwarantowanej przez kartę EKUZ. To wszystko sprawia, że dla wielu osób zakres ochrony karty EKUZ może być po prostu zbyt wąski.

*wyjątkiem są Wyspy Owcze, Grenlandia i dependencje Wielkiej Brytanii.

Polisa turystyczna – kompleksowa wersja karty EKUZ

Wspomniane braki w zakresie ochrony mogą stanowić poważne utrudnienie w trakcie podróży. Dlatego turyści dbający o bezpieczeństwo często decydują się na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Polisy turystyczne nie mają większych ograniczeń pod względem zakresu ochrony. Oznacza to, że osoby podróżujące mogą je niemal w pełni dopasować do swoich potrzeb.

Należy podkreślić, że międzynarodowe polisy turystyczne są uznawane na całym świecie. Tymczasem zasięg karty EKUZ ogranicza się tylko do Europy. Dodatkowo polisy turystyczne umożliwiają korzystanie z prywatnych punktów opieki lekarskiej. Z tego względu przy odległych wyjazdach zagranicznych to właśnie takie polisy stają się lepszym rozwiązaniem.

Warto przy tym dodać, że asekuratorzy często oferują bezgotówkowe rozliczenie kosztów leczenia. Polega ono na tym, iż ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z placówką medyczną. Dzięki temu turysta nie musi martwić się o konieczność samodzielnego uregulowania takiej należności.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Mieszkańcy Krakowa mogą uzyskać kartę EKUZ w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Szczególnie dobrymi opiniami cieszy się Punkt Obsługi Osób Ubezpieczonych, który mieści się przy ulicy Wadowickiej 8W.
 • Punkt Obsługi Osób Ubezpieczonych w Krakowie działa od poniedziałku do piątku. Zazwyczaj jest czynny w godzinach 8:00-16:00, ale w poniedziałki placówka działa przez dwie godziny dłużej.
 • Osobista wizyta we wspomnianym punkcie będzie zdecydowanie najszybszym sposobem na uzyskanie karty EKUZ. Co jasne, alternatywą do tej metody zawsze pozostaje złożenie wniosku online.
 • Sama karta EKUZ przyda się głównie turystom podróżującym po Europie. W przypadku odleglejszych wypraw tylko ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę i pomoc medyczną.
 • Warto również pamiętać, że prywatne ubezpieczenia mają znacznie bardziej kompleksowy zakres ochrony. Dlatego będą one dobrą alternatywą dla turystów, którzy stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Krakowie?
W samym Krakowie mieści się kilka placówek, które należą do struktur NFZ-u. Jednak bardzo dobrymi opiniami cieszy się Punkt Obsługi Osób Ubezpieczonych zlokalizowany przy ulicy Wadowickiej 8W. To tam można złożyć wniosek i szybko otrzymać gotową kartę EKUZ.
Dlaczego wniosek o kartę EKUZ warto złożyć osobiście w oddziale?
Powód jest bardzo prosty. Przy osobistym złożeniu wniosku można otrzymać kartę EKUZ niemalże od ręki. Natomiast wnioski składane przez internet są rozpatrywane dłużej, przez co wydanie karty może trwać około 2-3 tygodnie.
Czy karta EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę?
Karta EKUZ najlepiej sprawdza się podczas krótkich podróży po Europie. Niestety, jej zasięg terytorialny nie obejmuje innych krajów, a sam zakres ochrony jest dość podstawowy. Dlatego bardziej wymagającym osobom warto polecić zakup prywatnego ubezpieczenia.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.