karta ekuz w tarnowie
EKUZ

Gdzie w Tarnowie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Tarnowie wyrobić kartę EKUZ?

Perspektywa wakacyjnego wypoczynku na ogół budzi jedynie pozytywne skojarzenia. Nie należy jednak zapominać o tym, że różne wypadki mogą zdarzyć się także podczas beztroskiego urlopu. Dlatego obowiązkiem każdego odpowiedzialnego turysty jest zadbanie o własne bezpieczeństwo w trakcie podróży. Zdecydowanie najlepszym zabezpieczeniem podczas takich wyjazdów jest karta EKUZ lub dedykowane ubezpieczenie turystyczne. Wbrew powszechnej opinii pomiędzy tymi świadczeniami występują bardzo istotne różnice. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Tarnnowie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Tarnowie od ręki?

Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją odpowiedzialną za wyrabianie oraz wydawanie kart EKUZ. Trzeba przyznać, że ten dokument ma kilka bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim zapewnia on możliwość uzyskania pomocy lekarskiej podczas pobytu za granicą. Oprócz tego sama procedura wyrabiania karty EKUZ pozostaje bezpłatna.

Jedynym warunkiem niezbędnym do uzyskania opisywanego dokumentu jest posiadanie ważnego ubezpieczenia w NFZ. Osoby mające takie ubezpieczenie muszą tylko złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Należy to zrobić w najbliższej placówce NFZ. W przypadku mieszkańców Tarnowa będzie to lokalna Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieści się ona przy alei Solidarności, a więc nieopodal ścisłego centrum miasta.

Takie położenie sprawia, że do placówki można naprawdę łatwo dojechać. Jest to z kolejny ważny aspekt dla wszystkich osób planujących osobiste złożenie wniosku o wydanie EKUZ. Taka możliwość cieszy się zresztą sporym zainteresowaniem, gdyż ma ona jedną kluczową zaletę.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Tarnowie?

Wspomnianą zaletą jest możliwość odebrania karty EKUZ od ręki. Jest to bardzo istotna kwestia dla osób, którym zależy na czasie. Procedury NFZ zakładają bowiem, że najpierw urzędnicy będą przyjmować wnioski składane osobiście przez petentów. Wszystko po to, aby w oddziałach NFZ nie pojawiały się długie kolejki. W efekcie przy osobistym złożeniu wniosku na wydanie karty nie trzeba będzie czekać dłużej niż 30-45 minut.

Na taki komfort nie mogą jednak liczyć osoby, które postanowią wybrać inną metodę na złożenie wniosku. Wtedy czas oczekiwania wzrośnie średnio do 2, a czasami nawet 3 tygodni. Tyle bowiem np. w okresie wakacyjnym zajmuje przyjęcie wniosku i wydanie karty. Z pewnością nie jest więc to dobra opcja dla osób, którym zależy na czasie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Tarnowie?

Wymóg złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ nie oznacza, że każdy musi osobiście dostarczyć ten dokument do placówki NFZ. Równie dobrze można to zrobić poprzez wysyłkę pisma drogą elektroniczną. W tym celu warto skorzystać z platformy ePUAP, która pozwala na łatwe wysyłanie dokumentów urzędowych online. Po zalogowaniu się do tego serwisu trzeba wybrać wzór dokumentu i uważnie go wypełnić. Następnie pozostaje już tylko wybór adresata, do którego ma zostać dostarczony gotowy wniosek.

Niektórzy postanawiają jednak samodzielnie wydrukować wzór takiego wniosku i wypełnić go we własnym domu. Gotowy dokument można później przesłać do placówki NFZ listem tradycyjnym (aleja Solidarności 5, 33-100 Tarnów). Alternatywnym rozwiązaniem będzie zeskanowanie wniosku oraz przesłanie skanu na adres: tarnow@nfz-krakow.pl.

Jeżeli ktoś zamierza osobiście wybrać się do placówki NFZ, na miejscu znajdzie gotowe wzory do wypełnienia. Tym samym nie trzeba wówczas martwić się o wcześniejsze przygotowanie pisma.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Tarnowie?

Na szczęście wykaz takich dokumentów jest bardzo krótki. Najważniejszą kwestią jest tutaj złożenie wniosku oraz posiadanie ubezpieczenia NFZ. Co prawda, niektórzy przy składaniu wniosku o EKUZ będą musieli potwierdzić prawo do wspomnianego ubezpieczenia. Jednak nie jest to trudne. Można to bowiem zrobić np. poprzez okazanie dokumentów, takich jak: legitymacja (szkolna, studencka lub emeryta-rencisty) lub umowa o pracę. Co więcej, czasami nie będzie to potrzebne, gdyż NFZ posiada wspomniane dane we własnym systemie. Mimo to dla bezpieczeństwa warto zabrać te dokumenty.

Urzędnicy mogą również poprosić o okazanie dokumentu tożsamości przy składaniu wniosku. Natomiast osoby składające wniosek w imieniu kogoś innego muszą dysponować pisemnym upoważnieniem.

Do złożenia wniosku o kartę EKUZ nie jest wymagane zdjęcie.

Karta EKUZ w Tarnowie – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Tarnowie
aleja Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów;
numer telefonu: 800 190 590, (14) 627 37 77, (14) 696 31 55;
adres e-mail: tarnow@nfz-krakow.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Tarnowie

Delegatura NFZ w Tarnowie otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00,
  • wtorek: 8:00-16:00,
  • środa: 8:00-16:00,
  • czwartek: 8:00-16:00,
  • piątek: 8:00-16:00;

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

Wbrew pozorom karta EKUZ nie jest rodzajem polisy turystycznej. Pod względem zasad działania przypomina ona bardziej międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. To właśnie dlatego turyści muszą okazać kartę EKUZ podczas rejestracji u lekarza, aby otrzymać refundację kosztów wizyty. Co jasne, taka możliwość dotyczy wyłącznie leczenia w publicznych placówkach. Jeśli turysta uda się do prywatnego punktu, karta EKUZ nie zostanie tam uznana. Wówczas turysta będzie musiał samodzielne zapłacić za uzyskaną pomoc.

Konieczność leczenia w publicznych placówkach to tylko jedna z zasad. Oprócz tego turysta może korzystać z karty EKUZ tylko w pilnych przypadkach stanowiących zagrożenie życia lub zdrowia. Mniej poważne dolegliwości nie muszą uprawniać do uzyskania refundacji. Taka zależność dotyczy także zaawansowanych usług medycznych (np. specjalistycznego transportu do kraju).

Jeśli nawet karta EKUZ przewiduje zwrot kosztów leczenia, taka refundacja nie zawsze jest pełna. Dlaczego? Ponieważ w wielu europejskich krajach pacjenci muszą wziąć na siebie część kosztów leczenia. Dla polskich turystów może być to spore zaskoczenie, gdyż nad Wisłą NFZ refunduje praktycznie wszystkie świadczenia medyczne. Dlatego podczas wyjazdu zagranicznego warto mieć przy sobie nie tylko kartę EKUZ, ale także zapas dodatkowej gotówki.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ?

Ubezpieczenie turystyczne i karta EKUZ to dwa różne świadczenia, które jednak mogą wzajemnie się uzupełniać. Na jakiej zasadzie? Otóż prywatne ubezpieczenia turystyczne zapewniają refundację tych kosztów leczenia, które nie są objęte zakresem karty. Z kolei EKUZ pozwoli na darmowe uzyskanie pomocy lekarskiej w publicznych placówkach medycznych. Dzięki temu można uzyskać refundację niektórych wydatków i tym samym utrzymać posiadaną sumę ubezpieczenia.

Co jasne, takie połączenie nie zawsze jest możliwe. Jeśli celem wyjazdu jest państwo położone na innym kontynencie, karta EKUZ zupełnie traci przydatność. Wtedy to ubezpieczenie turystyczne staje się jedyną dostępną alternatywą. Dlatego przy okazji takich wyjazdów należy wybierać polisy gwarantujące wysokie, a nawet nielimitowane koszty leczenia.

Pod jakimi względami ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ? Dotyczy to między innymi możliwości leczenia prywatnego. Jak wiadomo, posiadacze EKUZ mogą korzystać wyłącznie z publicznych szpitali i poradni. Tymczasem dedykowane ubezpieczenie zapewnia prawo do darmowego leczenia we wszystkich placówkach medycznych. Ubezpieczyciele zwracają wtedy wszystkie poniesione wydatki aż do kwoty określonej w umowie. To z kolei sprawia, że prywatne polisy są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się pełną ochroną.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest zlokalizowana w ścisłym centrum Tarnowa, a konkretniej przy alei Solidarności 5-9. Mieszkańcy łatwo więc do niej trafią.
  • W tym miejscu można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ lub odebrać gotowy dokument. Delegatura NFZ w Tarnowie działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
  • Co ważne, samo wydanie takiej karty pozostaje darmowe. Z drugiej strony karta EKUZ to dokument mający pewne braki w zakresie ochrony i trzeba o tym pamiętać.
  • Nie można zatem uznać, że taka karta będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich turystów. Jeżeli ktoś wybiera się w odległą lub bardzo długą podróż, powinien wybrać kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.
  • Zakres takich polis jest dużo szerszy, a ponadto prywatne ubezpieczenia działają na całym świecie. Tym samym ich posiadacze będą mogli uzyskać znacznie większe wsparcie niż osoby stawiające jedynie na kartę EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Tarnowie?
Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć w miejscowej Delegaturze Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieści się ona w centrum Tarnowa przy alei Solidarności 5-9.
Jaki jest czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ?
To już zależy przede wszystkim od metody złożenia wniosku. Najszybszym rozwiązaniem będzie osobiste złożenie wniosku w urzędzie, gdyż wtedy karta EKUZ może zostać wydana od razu. W przypadku wniosków składanych online na wyrobienie karty trzeba będzie czekać przez kilka tygodni.
Czym karta EKUZ różni się od ubezpieczenia turystycznego?
Przede wszystkim węższym zakresem oraz ograniczonym zasięgiem terytorialnym. Płatne ubezpieczenie może bowiem zapewnić szerszą ochronę, a przy tym polisy zachowują ważność na całym świecie. Z tego względu liczni turyści będą musieli postawić właśnie na takie ubezpieczenie.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.