karta ekuz w nowym targu
EKUZ

Gdzie w Nowym Targu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Nowym Targu wyrobić kartę EKUZ?

Nowy Targ to miejscowość położona tuż obok powiatu tatrzańskiego, czyli jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy tego regionu muszą spędzać każdy urlop w górach. Niektórzy mogą przecież preferować wypoczynek poza granicami kraju. Takim osobom bez wątpienia przyda się karta EKUZ, która zapewnia dostęp do opieki lekarskiej na terenie UE/EFTA. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Nowym Targu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Nowym Targu od ręki?

Według obowiązujących przepisów kartę EKUZ może otrzymać każda osoba mająca ważne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Do tej grupy należy więc zaliczyć praktycznie wszystkich: uczniów, studentów, pracowników, przedsiębiorców, emerytów i rencistów. Warto jednak wiedzieć, że karta EKUZ jest wydawana tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Aby zatem uzyskać opisywany dokument, należy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w pobliskim oddziale NFZ.

W tym celu mieszkańcy Nowego Targu mogą udać się do miejscowej delegatury NFZ. Jest to Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, która mieści się przy ulicy Jana Kazimierza. Jeżeli ktoś zamierza osobiście złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ, powinien więc znać położenie tej placówki.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Nowym Targu?

Osobiste składanie dokumentów urzędowych nie jest już najwygodniejszą opcją. Obecnie wiele tego typu formalności można bowiem załatwić drogą elektroniczną. Jednak mimo to osobiste składanie wniosków o wydanie karty EKUZ cieszy się sporą popularnością. Wynika to jednak z ważnej kwestii, jaką jest czas oczekiwania na wydanie karty.

Taki czas może wynosić kilkanaście/kilkadziesiąt minut albo… kilka tygodni. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta. Kiedy ktoś osobiście składa wniosek w oddziale NFZ, dokument będzie rozpatrzony od raZu. Dzięki temu urzędnicy szybko przejdą do wyrabiania karty EKUZ. W efekcie gotowy dokument można zazwyczaj otrzymać w ciągu około 30-40 minut.

Jeżeli natomiast ktoś dostarczy taki wniosek inną metodą, rozpatrzenie podania zajmie kilka dni. To z kolei mocno wydłuża cały proces, który finalnie trwa nawet 2-3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Nowym Targu?

W terenowych oddziałach NFZ rzadko kiedy zdarzają się długie kolejki. Wobec tego osobiste złożenie wniosku stanowi naprawdę korzystną alternatywę.

Jeżeli jednak ktoś nie może sobie na to pozwolić, pozostaje mu złożenie dokumentu online lub wysyłka wniosku listem. Warto pamiętać o tym, że w tych przypadkach czas wyrobienia karty EKUZ będzie nieco dłuższy. Wypełniony i podpisany wniosek należy przesłać:

 • przy pomocy poczty elektronicznej na adres: nowytarg@nfz-krakow.pl;
 • listem na adres: ulica Jana Kazimierza 22, 34-400 Nowy Targ.

Wniosek o wydanie karty EKUZ można także złożyć za pomocą systemu ePUAP. Dodatkowo przy składaniu wniosku na odległość należy wybrać metodę odbioru gotowego dokumentu. Kartę EKUZ można odebrać osobiście w wybranym oddziale NFZ lub poprosić o wysłanie jej listem na wskazany adres.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Nowym Targu?

W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o podpisanym wniosku o wydanie karty EKUZ. Oprócz tego urzędnicy muszą sprawdzić, czy karta może zostać wydana danej osobie. Tutaj weryfikacja obejmuje dwie podstawowe kwestie. Pierwszą jest weryfikacja tożsamości, która polega na sprawdzeniu dokumentu tożsamości lub pisemnego pełnomocnictwa.

Natomiast drugą jest weryfikacja praw do korzystania ze świadczeń NFZ. Krajowe ubezpieczenie obejmuje bowiem większość, ale nie wszystkich obywateli Polski. Dlatego urzędnicy NFZ mogą poprosić o okazanie dokumentów, takich jak: legitymacja szkolna lub emeryta, umowa zatrudnienia lub potwierdzenie rejestracji w urzędzie pracy.

Zdjęcie nie jest konieczne do wyrobienia karty EKUZ.

Karta EKUZ w Nowym Targu – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Nowym Targu
ul. Jana Kazimierza 22, 34-400 Nowy Targ;
telefon: (18) 264 63 06, (18) 264 63 07, (18) 264 95 82;
adres e-mail: nowytarg@nfz-krakow.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Nowym Targu

Delegatura NFZ w Nowym Targu otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

Warunki i zakres karty EKUZ

Niektórzy turyści określają kartę EKUZ mianem darmowego ubezpieczenia. Rzeczywiście samo wyrobienie karty nie pociąga za sobą żadnych opłat. Jednak z drugiej strony ten dokument ma zupełnie inny zakres niż komercyjne ubezpieczenia. Tym samym posiadacze karty EKUZ muszą koniecznie pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze, karta EKUZ jest ważna tylko na terytorium państw członkowskich UE i EFTA. We wszystkich pozostałych krajach ten dokument nie będzie honorowany. Po drugie, kartą EKUZ można posługiwać się jedynie w placówkach mających ważną umowę z państwowym systemem opieki zdrowotnej. To oznacza, że wizyta w prywatnej poradni lub szpitalu będzie skutkować koniecznością samodzielnego opłacenia wszystkich rachunków. Po trzecie, karta EKUZ zapewnia pomoc jedynie w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

Jednak najważniejszą kwestią jest to, że karta EKUZ nie chroni przed wymogiem częściowej zapłaty za leczenie zagraniczne. Dlaczego? Ponieważ turysta korzystający z pomocy lekarskiej poza granicami Polski musi stosować się do miejscowych regulacji prawnych. Tymczasem konieczność płacenia za niektóre usługi medyczne jest powszechnym zjawiskiem w wielu europejskich krajach. Jeżeli takie opłaty wynikają z odgórnych regulacji, NFZ nie zwraca ich turystom. Wobec tego należy mieć na uwadze fakt, że karta EKUZ wcale nie musi gwarantować darmowego leczenia zagranicznego.

Dlaczego polisa turystyczna może być lepszą alternatywą niż EKUZ?

Przy dokładnym zapoznaniu się z warunkami karty EKUZ można od razu zauważyć braki tego dokumentu. Ich obecność sprawia, że przy dłuższych wyjazdach warto postawić na nieco bardziej kompleksową formę zabezpieczenia. W przypadku podróży będzie nią prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Polisy tego typu mają zdecydowanie szerszy zakres ochrony niż karty EKUZ. Tak naprawdę jedyne ograniczenie w ubezpieczeniach dotyczy limitu kosztów leczenia zagranicznego. Wystarczy jednak kupić polisę z wyższą sumą odszkodowania lub postawić na wariant bez limitu, aby uzyskać pełną ochronę!

Oprócz tego prywatne ubezpieczenie zapewnia refundację tych wydatków, których nie pokrywa karta EKUZ. Są to między innymi koszty związane z: prowadzeniem akcji ratunkowej, transportem medycznym do kraju oraz leczeniem w prywatnych placówkach.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Nowym Targu pozwala mieszkańcom na szybkie wyrobienie karty EKUZ. Placówka ta mieści się przy ulicy Jana Kazimierza 22.
 • Wszystkie delegatury NFZ są czynne w godzinach typowych dla urzędów. Warto więc pamiętać, że placówka w Nowym Targu działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście i szybko odebrać gotową kartę. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wysłanie wniosku listem, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
 • Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ nie gwarantuje refundacji wszystkich usług medycznych. Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu szerszej ochrony, poza kartą EKUZ powinien również zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.
 • Prywatna polisa turystyczna może skutecznie uzupełnić najważniejsze braki w zakresie karty EKUZ. Co więcej, tylko takie ubezpieczenie będzie honorowane w krajach położonych poza obszarem UE/EFTA.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Nowym Targu?
W Nowym Targu działa Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Delegatura znajduje się w budynku położonym przy ulicy Jana Kazimierza 22. Tam wniosek o wydanie karty EKUZ mogą złożyć wszyscy mieszkańcy Nowego Targu.
Co zrobić, aby szybko uzyskać kartę EKUZ w Nowym Targu?
Niezawodnym sposobem na szybkie otrzymanie karty EKUZ jest po prostu osobiste złożenie wniosku w oddziale lub delegaturze NFZ. Dzięki temu urzędnicy rozpatrzą go od ręki i często wydadzą kartę EKUZ jeszcze tego samego dnia.
Dlaczego karta EKUZ nie zastąpi polisy turystycznej?
Przede wszystkim dlatego, że ubezpieczenia turystyczne mają zdecydowanie szerszy zakres oraz zasięg terytorialny. Dlatego przy podróżach europejskich mogą one uzupełniać braki karty EKUZ, a przy odleglejszych wyjazdach mogą całkowicie ją zastąpić.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.