Ubezpieczenia odgrywają ważną rolę w licznych dziedzinach naszego życia. Idealnym przykładem będą tutaj podróże zagraniczne. Bez stosownego ubezpieczenia zdrowotnego turyści nie mogliby korzystać z pomocy lekarskiej poza granicami swojej ojczyzny. Nic więc dziwnego, że takie świadczenie jest niezwykle istotne w czasie wszystkich zagranicznych podróży. Pod tym względem podstawową ochronę może zapewnić karta EKUZ, czyli dokument wydawany przez NFZ. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Koninie? Gdzie można wyrobić ten dokument?
Z artykułu dowiesz się:
- Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Koninie od ręki?
- Ile czeka się na kartę EKUZ w Koninie?
- Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Koninie?
- Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Koninie?
- Karta EKUZ w Koninie – kontakt (e-mail i telefon)
- Godziny otwarcia NFZ w Koninie
- Zasady korzystania z karty EKUZ
- Czy polisa turystyczna jest lepszym wyborem niż karta EKUZ?
- Wnioski do pobrania na 2024 rok
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Koninie od ręki?
Karta EKUZ jest często uznawana za ubezpieczenie turystyczne. Jednak tak naprawdę stanowi ona międzynarodowe rozszerzenie polisy NFZ. Tym samym wszyscy posiadacze ubezpieczenia NFZ mogą złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.
Co istotne, samo złożenie wniosku oraz procedura wyrabiania karty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy jednak wiedzieć, gdzie należy złożyć wspomniany wniosek. Mieszkańcy Konina powinni kierować swoje wnioski do lokalnej Delegatury Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Wspomniana delegatura mieści się przy ulicy Szpitalnej 43.
Jeżeli ktoś chce uzyskać kartę EKUZ od ręki, musi osobiście udać się do tej placówki. Dlaczego w tym przypadku tak ważna jest właśnie osobista wizyta w oddziale NFZ? Wszystko ze względu na przebieg procedury dotyczącej wyrabiania kart EKUZ.
Ile czeka się na kartę EKUZ w Koninie?
Opisana procedura zakłada bowiem, że urzędnicy w pierwszej kolejności przyjmą wnioski złożone osobiście przez petentów. Co prawda, ten aspekt sprawia, że w oddziałach NFZ nieraz pojawiają się spore kolejki. Jednak nawet przy dość dużych kolejkach czas oczekiwania na wydanie karty nie przekracza zazwyczaj godziny.
Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku składania wniosków o EKUZ inną metodą. Jeżeli petent nie pojawi się osobiście w oddziale NFZ, jego wniosek będzie przyjęty w drugiej kolejności. W efekcie na jego rozpatrzenie trzeba poczekać nawet kilka dni. Co więcej, późniejsze procedury związane z wyrabianiem i wysyłką karty jeszcze bardziej wydłużają czas oczekiwania. Toteż łącznie na kartę EKUZ w takim przypadku trzeba czekać około 2-3 tygodnie.
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Koninie?
Złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ nie jest skomplikowane. Cała procedura sprowadza się tylko do wypełnienia stosownego formularza. Co ważne, gotowe wzory takich dokumentów można znaleźć we wszystkich oddziałach NFZ. Jeśli zatem ktoś będzie chciał osobiście złożyć wniosek, nie musi wypełniać go z wyprzedzeniem.
Wszystkim pozostałym osobom pozostaje samodzielne wypełnienie tego wniosku i dostarczenie go do placówki NFZ. W jaki sposób można to zrobić? Najbardziej praktyczną metodą będzie skorzystanie z platformy ePUAP, która umożliwia wypełnienie i złożenie pisma online. Dzięki niej gotowy wniosek trafia bezpośrednio do elektronicznego systemu NFZ.
Wzór wniosku można także wydrukować i wypełnić go w tradycyjny sposób. Należy przy tym pamiętać o podpisaniu gotowego pisma. Następnie taki dokument trzeba zeskanować i przesłać e-mailem na adres: konin@nfz-poznan.pl. Jeśli ktoś nie ma skanera, może po prostu wysłać wypełniony wniosek listem. Wówczas przesyłkę trzeba kierować na adres: ulica Szpitalna 43, 62-500 Konin.
Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Koninie?
Przyjęcie i zaakceptowanie wniosku oznacza zgodę na wydanie karty EKUZ. Aby jednak taka zgoda rzeczywiście została wydana, urzędnicy muszą najpierw dopilnować kilku formalności. Pierwszą z nich będzie weryfikacja tożsamości wnioskodawcy i ewentualne sprawdzenie pisemnego upoważnienia. Takie upoważnienie jest niezbędne, jeśli dana osoba składa wniosek w imieniu innego człowieka.
Do tego urzędnicy muszą mieć pewność, że wnioskodawca jest objęty ważnym ubezpieczeniem NFZ. W teorii urzędnicy powinni mieć dostęp do bazy danych, która pozwoli im na szybkie sprawdzenie tej kwestii. Jednak w praktyce często to petenci są proszeni o okazanie stosownych dokumentów. Ich wykaz może obejmować np.:
- ważną legitymację szkolną lub studencką;
- umowę zatrudnienia;
- legitymację emeryta-rencisty;
- potwierdzenie rejestracji w urzędzie pracy.
Przy wyrabianiu karty EKUZ nie trzeba dostarczać do urzędu zdjęcia.
Karta EKUZ w Koninie – kontakt (e-mail i telefon)
ul. Szpitalna 43, 62-500 Konin;
numer telefonu: (63) 222 35 48, (63) 222 35 49;
adres e-mail: konin@nfz-poznan.pl.
Godziny otwarcia NFZ w Koninie
Placówka w Koninie, podobnie jak inne oddziały NFZ, jest czynna w godzinach:
- poniedziałek: 8:00-16:00;
- wtorek: 8:00-16:00;
- środa: 8:00-16:00;
- czwartek: 8:00-16:00;
- piątek: 8:00-16:00.
Zasady korzystania z karty EKUZ
Co wspólnego mają ze sobą karta EKUZ oraz krajowe ubezpieczenie zdrowotne? Otóż z obydwu tych dokumentów należy korzystać w podobny sposób. Warunki tych świadczeń pod wieloma względami są podobne. Świadczy o tym choćby fakt, że karta EKUZ zapewnia refundację jedynie leczenia publicznego. Tym samym wszystkie usługi medyczne muszą zostać udzielone w państwowym szpitalu lub poradni. Natomiast za ewentualne leczenie prywatne pacjent zapłaci ze swojej kieszeni.
Niestety, nawet przy leczeniu w publicznych szpitalach mogą pojawić się pewne opłaty. Dlaczego? Ponieważ posiadacze karty EKUZ podlegają zasadom funkcjonowania miejscowego systemu opieki zdrowotnej. Te z kolei mogą nakładać na pacjentów obowiązek pokrycia części kosztów leczenia. Jeśli w danym kraju działa taka reguła, turyści są nią automatycznie objęci.
Nie jest to jedyna zła wiadomość dla posiadaczy karty EKUZ. Wbrew pozorom ten dokument nie gwarantuje refundacji we wszystkich przypadkach. Są nią objęte jedynie usługi świadczone w celu ratowania życia lub zdrowia. Tym samym niektórzy turyści mogą zostać zobowiązani do zapłaty za leczenie mniej poważnych dolegliwości. Co więcej, karta EKUZ nie pozwala na uzyskanie zwrotu kosztów zorganizowania transportu medycznego do kraju. Gdyby turysta chciał kontynuować swoje leczenie w Polsce, musi zapłacić za specjalistyczny przewóz pod opieką sanitariuszy.
Czy polisa turystyczna jest lepszym wyborem niż karta EKUZ?
Możliwość uzyskania karty EKUZ bez dodatkowych opłat jest bez wątpienia dużym atutem. Jednak nawet tak istotna zaleta nie powinna przesłaniać wad tego dokumentu. W przypadku karty EKUZ największym problemem są opisane wyżej braki dotyczące zakresu. Z tego względu sama karta EKUZ może nie zapewnić wystarczającej ochrony podczas wyjazdów zagranicznych. Trzeba również pamiętać o tym, iż poza obszarem UE/EFTA ten dokument nie przyda się do niczego.
To wszystko sprawia, że coraz liczniejsza grupa turystów wybiera prywatne ubezpieczenia. Wiele osób ma przy sobie zarówno ubezpieczenie turystyczne, jak i kartę EKUZ. Taki wybór jest bardzo rozsądny, gdyż zakresy tych świadczeń wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu turysta uzyskuje kompleksową ochronę w czasie zagranicznego pobytu.
Jeśli jednak ktoś chciałby dokonać wyboru, ubezpieczenie turystyczne jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przemawia za tym kilka ważnych argumentów. Po pierwsze, polisy turystyczne są uznawane także w prywatnych placówkach lekarskich. Po drugie, ubezpieczyciele gwarantują pełną refundację kosztów leczenia zagranicznego. Tym samym turyści mający ważne ubezpieczenie nie muszą płacić za udzieloną pomoc. Wyjątkiem są tylko sytuacje, w których koszty leczenia przekraczają określony limit. Jednak zdarzają się one niezwykle rzadko, a poza tym turysta może kupić ubezpieczenie bez takiego limitu. Po trzecie, ubezpieczyciele zazwyczaj pokrywają koszty związane z transportem medycznym do kraju.
Wnioski do pobrania na 2024 rok
Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wzór upoważnienia do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ dla pełnomocnika
Najważniejsze informacje:
- Wszyscy mieszkańcy Konina zainteresowani uzyskaniem karty EKUZ mogą skorzystać z usług lokalnej delegatury NFZ. Placówka mieści się przy ulicy Szpitalnej 43.
- Delegatury NFZ, w tym także placówka w Koninie, działają od poniedziałku do piątku. Punkt przy ulicy Szpitalnej przyjmuje petentów w godzinach 8:00-16:00.
- Osobista wizyta w tym oddziale będzie najlepszym wyborem dla osób, które chcą szybko uzyskać własną kartę EKUZ. Jeśli natomiast komuś zależy na wygodzie, może równie dobrze wypełnić wniosek online.
- Niestety, karta EKUZ ma istotne braki w swoim zakresie. Problemem może być choćby jej ograniczony zakres refundacji oraz niewielki zasięg terytorialny. Z tego względu warto uzupełnić te braki poprzez zakup polisy turystycznej.
- Dedykowane ubezpieczenie dla podróżnych zdecydowanie zwiększy zakres posiadanej ochrony. Co więcej, taka polisa będzie respektowana w placówkach medycznych na całym świecie. Nie ma więc lepszej alternatywy dla turystów, którzy chcą postawić na maksymalną ochronę.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Koninie?
- Za wyrabianie karty EKUZ w Koninie odpowiada miejscowa Delegatura Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieści się ona przy ulicy Szpitalnej 43 i to tam powinni się udać mieszkańcy Konina oraz okolicznych miejscowości.
- Czy za wydanie karty EKUZ trzeba zapłacić?
- Nie, ponieważ karta EKUZ jest po prostu potwierdzeniem tego, że dana osoba posiada ważne krajowe ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego takie karty, podobnie jak zwykłe karty NFZ, zawsze są wydawane bez dodatkowych opłat.
- Dlaczego karta EKUZ może nie wystarczyć podczas wyjazdu?
- Karta EKUZ ma bardzo mocno ograniczony zasięg terytorialny, ponieważ zachowuje ważność tylko na terytorium krajów członkowskich UE/EFTA. Do tego braki w zakresie ochrony tego dokumentu są ewidentne. Dlatego przy okazji bardziej wymagających wyjazdów należy postawić na kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.