karta ekuz w koszalinie
EKUZ

Gdzie w Koszalinie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Koszalinie wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ jest często określana mianem podstawowego zabezpieczenia dla turystów. Faktycznie ma ona bardzo duże znaczenie w przypadku podróży poza granice Polski. Dlaczego? Ponieważ okazanie karty EKUZ uprawnia do uzyskania refundowanej pomocy medycznej w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Jest więc to niezwykle ważne świadczenie dla wszystkich osób, które planują wyjazd poza granice Polski. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Koszalinie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie od ręki?

Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że nasze państwowe ubezpieczenie zdrowotne jest ważne także w innych krajach wspólnoty. Dzięki karcie EKUZ Narodowy Fundusz Zdrowia może zrefundować koszty zagranicznego leczenia obywatela Polski. Co więcej, to właśnie NFZ odpowiada za wydawanie takich kart.

Zazwyczaj wyrabianie kart EKUZ leży w kompetencji Wojewódzkich Oddziałów NFZ. Jednak w przypadku województwa zachodniopomorskiego taka placówka mieści się w Szczecinie. Na szczęście mieszkańcy Koszalina mogą skorzystać z usług miejscowej delegatury NFZ. Działa ona w budynku położonym przy ulicy Władysława Andersa.

Tutaj warto zadać pytanie, czy w Koszalinie można uzyskać kartę EKUZ od ręki? Tak, ale jest to możliwe pod jednym warunkiem. Mianowicie osoby zainteresowane szybkim uzyskaniem karty EKUZ muszą udać się osobiście do wspomnianego oddziału NFZ.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Koszalinie?

Opisana wyżej zasada ma związek z wytycznymi w zakresie rozpatrywania wniosków. Urzędnicy NFZ w pierwszej kolejności rozpatrują podania o EKUZ składane osobiście przez petentów. Dzięki temu gotowa karta może zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Przy tej procedurze czas oczekiwania na ogół nie przekracza 30-45 minut.

Zupełnie inaczej jest w przypadku składania wniosku o EKUZ inną metodą. Jeśli ktoś nie pojawi się osobiście w oddziale NFZ, rozpatrzenie złożonego wniosku zajmie przynajmniej kilka dni. Cały proces wydłuży się również za sprawą wysyłki gotowej karty. W efekcie czas oczekiwania wynosi wtedy 2 tygodnie lub 3 tygodnie w okresach wzmożonej pracy oddziałów NFZ.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Koszalinie?

Wydawanie kart EKUZ obywa się na podstawie składanych wniosków. Taki dokument trzeba dostarczyć do urzędu osobiście lub przesłać go w inny sposób.

W przypadku zdalnej wysyłki dokumentu warto skorzystać z platformy ePUAP. Dzięki niej zarówno wypełnianie wniosku, jak i jego wysyłka przebiegnie naprawdę szybko.

Wniosek można również wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną (poprzez wysyłkę skanu). Wszystkie niezbędne dane kontaktowe znajdują się w jednej z poniższych zakładek.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Koszalinie?

Aby przyjąć złożony wniosek o wydanie karty EKUZ, urzędnicy muszą dopilnować kilku formalności. Pierwszą z nich będzie weryfikacja tożsamości wnioskodawcy. W tym celu wnioskodawca musi okazać dowód osobisty lub pisemne upoważnienie, jeśli składa wniosek w imieniu innej osoby.

Ponadto sama karta EKUZ może zostać wydana tylko pod warunkiem, że wnioskodawca jest objęty ubezpieczeniem NFZ. Dlatego kolejnym krokiem będzie właśnie weryfikacja prawa do korzystania z takich świadczeń. Można to zrobić poprzez sprawdzenie dokumentów, takich jak: legitymacja szkolna, umowa zatrudnienia lub legitymacja emeryta-rencisty.

Dobra wiadomość jest taka, że do wniosku o wydanie karty EKUZ nie trzeba dołączać zdjęcia.

Karta EKUZ w Koszalinie – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Koszalinie
ul. Władysława Andersa 34, 75-820 Koszalin;
numer telefonu: (94) 346 52 27 lub 800 190 590;
adres e-mail: koszalin@nfz-szczecin.pl lub ekuz@nfz.gov.pl.

UWAGA!
Niedawno NFZ zmienił lokalizację placówki w Koszalinie. Dawniej mieściła się ona przy ulicy Konstytucji Trzeciego Maja 7. Obecnie jednak placówka działa w budynku położonym na ulicy Władysława Andersa 34.

Godziny otwarcia NFZ w Koszalinie

Oddział NFZ w Koszalinie otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-18:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Najważniejsze informacje o karcie EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest darmowym świadczeniem, z którego może skorzystać każda ubezpieczona osoba. Zazwyczaj sam proces wydawania karty EKUZ trwa kilka lub kilkanaście dni. Wyjątkiem jest opisana wyżej sytuacja, gdy petent osobiście składa wniosek w urzędzie.

Podstawowe zadanie karty EKUZ polega na zapewnieniu turyście refundowanego dostępu do opieki medycznej w nagłych przypadkach. NFZ pokrywa wtedy wszystkie koszty związane z hospitalizacją i leczeniem obywatela. Refundacja ma jednak pewne warunki. Przede wszystkim zwrot kosztów opieki medycznej dotyczy tylko publicznych placówek. Tym samym turysta nie może skorzystać z prywatnych poradni ani szpitali.

Sama nazwa ubezpieczenia świadczy o tym, że jest ono ważne tylko na terytorium Unii Europejskiej. Karta EKUZ zapewni pomoc również na terytorium państw należących do EFTA: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Wyjątkiem od tej zasady są: Grenlandia, Wyspy Owcze, Wyspy Normandzkie i Wyspa Man. Tam karta EKUZ nie zapewni ochrony.

Czy ubezpieczenie turystyczne może zastąpić kartę EKUZ?

Poza kartą EKUZ każdy turysta może zdecydować się na zakup prywatnej polisy dla podróżnych. Takie świadczenia widnieją w ofertach profesjonalnych towarzystw ubezpieczeniowych, które zajmują się ich obsługą. Co istotne, prywatna polisa turystyczna pod wieloma względami przewyższa kartę EKUZ.

Pierwszym istotnym aspektem są nieporównywalnie mniejsze ograniczenia. Z karty EKUZ można korzystać tylko wtedy, gdy istnieje realne zagrożenie życia lub zdrowia. Tymczasem ubezpieczenie turystyczne zapewnia dostęp do pomocy lekarskiej w przypadku jakichkolwiek dolegliwości. Ponadto polisa może zrefundować np. koszty transportu medycznego do kraju lub wydatki związane z ratownictwem medycznym.

Trzeba również pamiętać o zakresie terytorialnym. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, które są ważne na całym świecie. Natomiast osoby korzystające z karty EKUZ mogą liczyć na pomoc jedynie w Europie.

Ponadto przy zakupie polisy dla podróżnych turysta może otrzymać liczne świadczenia dodatkowe. Tutaj warto wspomnieć choćby o: ubezpieczeniu bagażu, NNW oraz OC.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • W Koszalinie mieści się delegatura podlegająca pod Zachodniopomorski Wojewódzki Oddział NFZ w Szczecinie. Jej obecność sprawia, że mieszkańcy Koszalina mogą wyrobić i odebrać kartę EKUZ bez konieczności opuszczania miasta.
  • Aktualnie koszalińska delegatura mieści się w budynku zlokalizowanym przy ulicy Władysława Andersa 34. Warto o tym pamiętać, ponieważ zmiana adresu placówki nastąpiła stosunkowo niedawno.
  • Placówka ta jest czynna od poniedziałku do piątku. Zazwyczaj działa w godzinach 8:00-16:00, ale w poniedziałki urzędnicy przyjmują petentów aż do godziny 18:00.
  • Sama karta EKUZ zapewnia bardzo ograniczoną ochronę. Znacznie większe bezpieczeństwo mogą zagwarantować płatne ubezpieczenia turystyczne, które dodatkowo zachowują ważność na całym świecie.
  • Dlatego w przypadku odleglejszych wyjazdów zagranicznych to właśnie prywatne polisy będą lepszym rozwiązaniem. Dzięki nim turyści zyskają dostęp do większej liczby refundowanych świadczeń, a ponadto będą mogli korzystać z prywatnych punktów medycznych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie?
Odpowiednim do tego miejscem jest lokalna delegatura NFZ. Należy jednak wiedzieć o tym, że ostatnio placówka ta została przeniesiona. Aktualne mieści się ona przy ulicy Władysława Andersa 34.
Ile trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Koszalinie?
Jeżeli ktoś osobiście złoży wniosek o wydanie karty EKUZ, prawdopodobnie uzyska ją jeszcze tego samego dnia. Natomiast przy składaniu wniosku online cała procedura może potrwać około 2-3 tygodni.
Dlaczego nie zawsze można polegać na karcie EKUZ podczas wyjazdu zagranicznego?
Ponieważ karta EKUZ ma istotne braki w ochronie, a ponadto nie działa ona poza Europą. Dlatego wielu turystów musi sięgnąć po bardziej kompleksowe rozwiązanie, którym będzie prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.