Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ

Karta EKUZ to jedyny dokument uprawiający obywateli Polski do darmowego korzystania z opieki lekarskiej poza granicami kraju. Dobrą informacją dla turystów jest fakt, że kartę EKUZ można uzyskać bezpłatnie. Wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu. Jak długo trzeba czekać na kartę EKUZ? Od czego zależy czas oczekiwania na wydanie dokumentu?

Jak przebiega procedura wydawania karty EKUZ?

Niektóre procedury urzędowe mogą naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście wyrabianie karty EKUZ to jedna z łatwiejszych formalności. Tak naprawdę cała procedura składa się tylko z dwóch kroków.

Pierwszym z nich jest wypełnienie wniosku o wydanie karty. Wzór podania można pobrać ze strony NFZ lub skorzystać z gotowych druków w placówkach. Wniosek trzeba dokładnie wypełnić i podpisać.

Drugim krokiem będzie dostarczenie wniosku do placówki NFZ. Aktualnie petenci mogą to zrobić poprzez:

  • dostarczenie wniosku osobiście lub przy pomocy pełnomocnika;
  • wysłanie wniosku poprzez platformę ePUAP;
  • przesłanie zeskanowanego dokumentu za pomocą poczty elektronicznej;
  • wysłanie wydrukowanego i wypełnionego wniosku pocztą tradycyjną;
  • przekazanie wniosku faksem (nie wszystkie placówki NFZ oferują taką możliwość).

Ile się czeka na wydanie karty EKUZ?

Nie bez powodu wspomnieliśmy o powyższych metodach. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie od sposobu dostarczenia wniosku zależy czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ!

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W najlepszej sytuacji są osoby, które złożą wniosek osobiście. Dlaczego? Ponieważ większość placówek NFZ wydaje karty EKUZ od ręki. Co prawda, minusem tego rozwiązania jest konieczność stania w kolejkach. Jeżeli jednak komuś zależy na czasie, trudno znaleźć lepszą alternatywę.

Karty EKUZ nie trzeba jednak odbierać osobiście. Przy składaniu wniosku można także poprosić o to, aby dokument został wysłany pocztą na wskazany adres. Ile idzie karta EKUZ pocztą? Zazwyczaj trafi ona do wnioskodawcy w czasie kilku dni (średnio około tygodnia).

Jeżeli chodzi o wnioski składane online, tutaj wszystko przebiega nieco szybciej.

Ile czeka się na jej wydanie karty EKUZ? Normalnie trwa to 2-3 dni roboczych od wysłania wniosku. W wakacje może to potrwać nieco dłużej.

Powyższe wyliczenia nie dotyczą jednak sezonu letniego, gdyż wtedy liczba składanych wniosków jest dużo wyższa. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość lub złożyć wniosek osobiście.

Czas oczekiwania na kartę EKUZ – Podsumowanie

Wydawanie karty EKUZ nie trwa zbyt długo. Jeśli petent osobiście złoży wniosek w placówce NFZ, zazwyczaj od razu otrzyma gotową kartę. W przypadku wniosków wysyłanych drogą elektroniczną czas oczekiwania wydłuża się do kilku dni. Najbardziej czasochłonną alternatywą będzie składanie wniosku przy pomocy poczty tradycyjnej. Jeżeli dodatkowo karta EKUZ również ma zostać wysłana pocztą, cała procedura potrwa około tygodnia. Trzeba również pamiętać, że w sezonie letnim NFZ wydaje znacznie więcej kart EKUZ. To z kolei wpływa na dłuższy czas oczekiwania.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć