Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ
EKUZ

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ

Karta EKUZ to jedyny dokument uprawiający obywateli Polski do darmowego korzystania z opieki lekarskiej poza granicami kraju. Z tego względu stanowi on w wielu przypadkach podstawową formę zabezpieczenia dla turystów. Co więcej, nie jest to jedyna dobra informacją. Kolejną korzyścią dla turystów jest fakt, że kartę EKUZ można uzyskać bezpłatnie. Wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu. Jak długo trzeba czekać na ten dokument? Od czego zależy czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ? Te pytania zadają sobie praktycznie wszyscy turyści. Dlatego w tym tekście postaramy się na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury.

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak przebiega procedura wydawania karty EKUZ?

Niektóre osoby są z góry nastawione sceptycznie do wykonywania procedur urzędowych. Na dobrą sprawę trudno się temu dziwić. Liczne procedury są bowiem tak złożone i skomplikowane, że ich wykonywanie może naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście wyrabianie karty EKUZ to jedna z łatwiejszych formalności. Tak naprawdę cała procedura składa się tylko z dwóch kroków.

Pierwszym z nich jest wypełnienie wniosku o wydanie karty. Wzór podania można pobrać ze strony NFZ lub skorzystać z gotowych druków w placówkach. Wniosek trzeba dokładnie wypełnić i podpisać.

Drugim krokiem będzie dostarczenie wniosku do placówki NFZ. Aktualnie petenci mogą to zrobić poprzez:

  • dostarczenie wniosku osobiście lub przy pomocy pełnomocnika;
  • wysłanie wniosku poprzez platformę ePUAP;
  • przesłanie zeskanowanego dokumentu za pomocą poczty elektronicznej;
  • wysłanie wydrukowanego i wypełnionego wniosku pocztą tradycyjną;
  • przekazanie wniosku faksem (nie wszystkie placówki NFZ oferują taką możliwość).

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ – podstawowe informacje

Nie bez powodu wspomnieliśmy o powyższych metodach. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie od sposobu dostarczenia wniosku zależy czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ!

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ urzędnicy stosują w tym przypadku określoną kolejność rozpatrywania wniosków. To ona sprawia, że czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ jest zróżnicowany.

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ przy osobistym złożeniu wniosku

W najlepszej sytuacji są osoby, które złożą wniosek osobiście. Dlaczego? Ponieważ wspomniana wyżej kolejność zakłada, że urzędnicy w pierwszej kolejności rozpatrują podania składane bezpośrednio przez petentów. Tym samym wniosek złożony bezpośrednio w oddziale NFZ zazwyczaj zostanie rozpatrzony jeszcze tego samego dnia.

W efekcie większość placówek NFZ wydaje karty EKUZ od ręki. Co prawda, minusem tego rozwiązania jest konieczność stania w kolejkach. Jeżeli jednak komuś zależy na czasie, trudno znaleźć lepszą alternatywę.

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ przy złożeniu wniosku online

Rzecz jasna karty EKUZ nie trzeba wcale odbierać osobiście. Przy składaniu wniosku można także poprosić o to, aby dokument został wysłany pocztą na wskazany adres. Ile idzie karta EKUZ pocztą? Zazwyczaj trafi ona do wnioskodawcy w czasie kilku lub kilkunastu dni (średnio około tygodnia).

Jeżeli chodzi o wnioski składane online, wszystko przebiega wtedy nieco szybciej. Niestety, tutaj pojawia się także pewien problem. Otóż złożony EKUZ wniosek online zostanie rozpatrzony dopiero po jakimś czasie. Dlatego na wydanie gotowej karty trzeba będzie nieco poczekać.

Ile czeka się na jej wydanie karty EKUZ? Normalnie trwa to kilka lub kilkanaście dni roboczych od wysłania wniosku. W wakacje może to potrwać nieco dłużej.

Powyższe wyliczenia nie dotyczą jednak sezonu letniego, gdyż wtedy liczba składanych wniosków jest dużo wyższa. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość lub złożyć wniosek osobiście.

Najważniejsze informacje:

  • Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ nie jest zbyt długi. Jednak warto wiedzieć o tym, że dokładny czas oczekiwania zależy przede wszystkim od metody złożenia wniosku.
  • Jeśli petent osobiście złoży wniosek w placówce NFZ, zazwyczaj od razu otrzyma gotową kartę. Wynika to z faktu, że urzędnicy rozpatrują takie wnioski w pierwszej kolejności.
  • Natomiast w przypadku wniosków wysyłanych drogą elektroniczną czas oczekiwania wydłuża się do kilku lub kilkunastu dni.
  • Zdecydowanie najbardziej czasochłonną alternatywą będzie składanie wniosku przy pomocy poczty tradycyjnej. Jeżeli dodatkowo karta EKUZ również ma zostać wysłana pocztą, cała procedura potrwa około 1-2 tygodni.
  • Trzeba również pamiętać, że w sezonie letnim NFZ wydaje znacznie więcej kart EKUZ. To z kolei wpływa na dłuższy czas oczekiwania. Dlatego kartę EKUZ praktycznie zawsze warto wyrobić z pewnym wyprzedzeniem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile wynosi czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ?
Na wydanie karty EKUZ praktycznie nie muszą czekać osoby, które samodzielnie złożą wniosek w oddziale NFZ. Wtedy gotowa karta jest często wydawana od ręki. Jeżeli chodzi o wnioski składane online (np. wniosek EKUZ przez IKP), czas oczekiwania może wynieść 1-2 tygodnie.
Czy przedłużenie karty EKUZ przez internet jest możliwe?
Aktualnie nie ma takiej możliwości. Jeżeli ważność posiadanej karty EKUZ dobiegła końca, jej posiadacz musi po prostu złożyć wniosek o wydanie nowego egzemplarza.
Dlaczego karta EKUZ może nie wystarczyć przy okazji podróży zagranicznej?
Karta EKUZ jest bez wątpienia przydatna, ale jednocześnie ma ona istotne braki w zakresie ochrony. Dlatego przy odleglejszych wyjazdach turyści powinni postawić na prywatne ubezpieczenie. Polisa tego typu zapewni szersze i bardziej kompleksowe wsparcie.