karta EKUZ w Katowicach
EKUZ

Gdzie w Katowicach wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Katowicach wyrobić kartę EKUZ?

Polisa zdrowotna NFZ to ważny dokument dla każdego obywatela Polski. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że jest to świadczenie o szerokim zasięgu. Jeżeli ktoś posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne, może z niego korzystać nawet poza granicami kraju. Taką możliwość zapewnia karta EKUZ, czyli dokument wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto więc pamiętać o tym, aby przed wyjazdem zadbać o uzyskanie karty. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Katowicach? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Katowicach od ręki?

Pasjonaci podróżowania powinni wiedzieć o tym, że karta EKUZ jest wydawana wyłącznie osobom, które złożą stosowny wniosek. Na szczęście cała procedura nie jest w tym przypadku szczególnie skomplikowana. Podpisany dokument należy dostarczyć do najbliższego oddziału NFZ i czekać na wydanie karty. Zgodnie z obecnymi przepisami wydanie karty EKUZ to usługa bezpłatna. Nie trzeba więc martwić się żadnymi dodatkowymi kosztami.

Gdzie należy złożyć wspomniane pismo? Mieszkańcy Katowic mogą złożyć taki wniosek w Śląskim Oddziale NFZ, który mieści się nieopodal Osiedla Witosa. Znajduje się on w budynku położonym przy ulicy Kossutha, a więc pomiędzy autostradą A4 i znaną drogą DTŚ.

Wiedza na temat lokalizacji oddziału NFZ będzie szczególnie ważna dla osób, które planują osobiste złożenie wniosku o wydanie EKUZ. Ma to zresztą swoje uzasadnienie. Osobiste złożenie wniosku jest bowiem jedynym sposobem na załatwienie tej procedury w ciągu jednego dnia. Tylko wtedy można bowiem otrzymać kartę EKUZ od ręki.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Katowicach?

Jeżeli ktoś zdecyduje się na osobistą wizytę w oddziale NFZ, kartę EKUZ uzyska jeszcze tego samego dnia. Czas oczekiwania będzie w tym przypadku zależeć głównie od tego, ilu ludzi pojawi się w oddziale. Przy braku kolejek cała procedura może zająć jedynie kilka lub kilkanaście minut. Jeśli natomiast będą kolejki, czas oczekiwania wyniesie 30-45 minut.

Jednak trzeba przyznać, że niezależnie od wspomnianych kolejek – taki czas oczekiwania jest naprawdę krótki. Wystarczy bowiem porównać go ze średnim czasem oczekiwania na wydanie karty EKUZ przy złożeniu wniosku online. Wtedy wynosi on bowiem średnio 2 tygodnie. Tyle czasu zazwyczaj NFZ potrzebuje na rozpatrzenie wniosku, a następnie na wyrobienie i wydanie dokumentu.

Jednocześnie urzędnicy zastrzegają, że przy wyjątkowo dużej liczbie złożonych wniosków czas oczekiwania wynosi nawet 3 tygodnie. Dlatego na tę opcję mogą zdecydować się tylko osoby, które mają jeszcze zapas czasu.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Katowicach?

Jeżeli ktoś mieszka blisko placówki NFZ, może złożyć wniosek osobiście lub poprzez osobę upoważnioną. Co jasne, niektórzy nadal będą woleli złożyć taki wniosek bez wizyty w oddziale NFZ. Aby więc skorzystać z takiej możliwości, należy wydrukować i wypełnić dokument, a następnie przekazać go poprzez platformę ePUAP lub poprzez:

 • pocztę tradycyjną;
 • wysłanie skanu dokumentu drogą elektroniczną;
 • przesłanie wniosku faksem pod numer – (32) 735 15 71.

Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ będzie dłuższy.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Katowicach?

Wykaz takich dokumentów nie jest szczególnie długi. Głównym wymogiem jest złożenie wspomnianego wniosku przez wnioskodawcę lub osobę upoważnioną. W zależności od tego, w czyim imieniu jest składany wniosek, należy okazać urzędnikom dowód osobisty lub pisemne pełnomocnictwo.

Bardzo przydatne mogą być także dokumenty potwierdzające prawo do ubezpieczenia. Takim dokumentem może być np. legitymacja szkolna, legitymacja emeryta-rencisty lub umowa o pracę. Co istotne, obecnie przy składaniu wniosku nie trzeba dostarczać dodatkowego zdjęcia. Wystarczy tylko sam wniosek oraz dowód posiadania ubezpieczenia NFZ.

Karta EKUZ w Katowicach – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Katowicach
ul. Kossutha 13, 40-844 Katowice;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: kancelaria@nfz-katowice.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Katowicach

Oddział NFZ w Katowicach jest czynny w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

Dlaczego warto podróżować z kartą EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ może okazać się przydatne w momencie, gdy dany turysta podczas podróży ulegnie wypadkowi. Wówczas karta EKUZ zapewni mu refundowane leczenie i gwarancję, że większość kosztów zostanie pokryta przez NFZ.

Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnym aspekcie. Jak sama nazwa wskazuje, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa tylko na terytorium UE/EFTA. Dlatego osoby planujące np. wakacje w Egipcie lub w Turcji nie będą mogły z niej skorzystać. Ograniczony zasięg terytorialny jest bez wątpienia ogromną wadą karty EKUZ.

Przed wyjazdem warto również sprawdzić, czy posiadana karta EKUZ jest ważna. Takie ubezpieczenie zdrowotne są z reguły wydawane na czas 18 miesięcy. Co jasne, przeterminowana karta EKUZ całkowicie traci swoją użyteczność. Dlatego po upływie tego terminu należy po prostu złożyć wniosek o wydanie nowej karty.

Co trzeba wiedzieć o karcie EKUZ?

Choć karta EKUZ ma liczne zalety, każdy turysta powinien być świadomym jej wad. Refundacja kosztów leczenia z tytułu karty EKUZ posiada bowiem kilka ograniczeń. Jednym z nich jest wspomniany zakres terytorialny ograniczający się wyłącznie do Starego Kontynentu. Karta EKUZ nie pozwoli na uzyskanie refundacji leczenia zagranicznego poza Europą.

Poza tym EKUZ zapewnia pomoc tylko w nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu. Jeśli ktoś ulegnie poważnemu wypadkowi, zazwyczaj faktycznie może uzyskać darmową opiekę medyczną. Jeżeli jednak stanie się coś mniej poważnego (np. wypadnięcie plomby z zęba), karta EKUZ nie zagwarantuje refundacji leczenia.

Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem dla bardziej wymagających osób jest polisa turystyczna. Komercyjne ubezpieczenia mają nieporównywalnie szerszy zakres ochrony, a ponadto gwarantują turyście liczne świadczenia dodatkowe. Polisa jest więc doskonałym sposobem na uzupełnienie braków karty EKUZ. Natomiast w przypadku podróży poza obszar UE/EFTA ubezpieczenie będzie całkowicie zastępować kartę EKUZ.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Osoby mieszkające w Katowicach mogą bezpłatnie wyrobić kartę EKUZ w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Oddział ten mieści się w budynku zlokalizowanym przy ulicy Kossutha 13.
 • Oddziały NFZ w polskich miastach działają jedynie w dni powszednie. Jeśli więc ktoś chce zgłosić się tam osobiście, może zrobić to od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • W przypadku zbliżającego się wyjazdu naprawdę warto złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ bezpośrednio w oddziale. Dzięki temu gotowy dokument będzie można odebrać praktycznie od ręki.
 • Sama karta EKUZ może bez wątpienia zapewnić potrzebną ochronę w czasie podróży po Europie. Jednak turyści wyjeżdżający poza Stary Kontynent nie będą mogli z niej skorzystać.
 • Takim osobom warto polecić zakup ubezpieczenia dla podróżnych, które zapewnia szerszą i bardziej kompleksową ochronę niż karta EKUZ. Ponadto tylko prywatne ubezpieczenie zachowa swoją ważność poza obszarem UE/EFTA.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Katowicach?
W Katowicach za wydawanie kart EKUZ odpowiada Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Jest to placówka zlokalizowana na ulicy Kossutha 13. To tam od poniedziałku do piątku mogą zgłaszać się osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ.
Czy wniosek o kartę EKUZ trzeba złożyć stacjonarnie?
Nie, gdyż od lat można to zrobić również przez internet (np. poprzez ePUAP). Jednak to właśnie wnioski składane w placówkach są rozpatrywane w pierwszej kolejności. Warto zatem mieć to w pamięci.
Dlaczego karta EKUZ nie zastąpi polisy turystycznej?
Problemem karty EKUZ jest stosunkowo ograniczony zakres refundacji oraz niewielki zasięg terytorialny. Z tego względu tylko prywatne ubezpieczenia mogą spełnić oczekiwania wszystkich turystów.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.