karta ekuz do austrii
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Austrii. Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Austrii. Co obejmuje?

Austria jest krajem, który bez wątpienia powinni odwiedzić wszyscy amatorzy sportów zimowych oraz górskich wędrówek. Alpejskie szczyty tworzą bowiem doskonałe warunki do uprawiania takich dyscyplin. Warto jednak pamiętać, że zarówno trekking górski, jak i narciarstwo oraz snowboarding to stosunkowo ryzykowne aktywności. Dlatego sportowcy, ale także zwykli turyści, przyjeżdżający do Austrii powinni zadbać o posiadanie stosownego ubezpieczenia. Co w tym przypadku będzie lepszym wyborem – prywatna polisa czy karta EKUZ do Austrii?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak działa EKUZ w Austrii?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest rodzajem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, która obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Tym samym można z niej skorzystać również podczas pobytu w Austrii.

Podstawowa rola karty EKUZ polega na zapewnieniu zagranicznym turystom dostępu do państwowej służby zdrowia w danym kraju. Dzięki niej obcokrajowiec może więc korzystać z publicznych przychodni i placówek medycznych.

Co obejmuje EKUZ w Austrii?

Co istotne, możliwość skorzystania z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami. Turysta musi ich przestrzegać, aby uzyskać refundację kosztów leczenia zagranicznego. Reguły te są następujące:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Austrii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa austriacka służba zdrowia?

Wielu turystów wychodzi z mylnego założenia, że karta EKUZ zawsze zapewni im dostęp do darmowej pomocy medycznej. Dlaczego nie jest to prawda? Ponieważ posiadacze karty EKUZ mają dokładnie te same prawa, co ubezpieczeni obywatele danego kraju. Oznacza to, iż turyści również muszą stosować się do zasad obowiązujących w przypadku miejscowej służby zdrowia.

Austriacka opieka zdrowotna już od pewnego czasu działa na zasadzie współpłacenia za niektóre usługi medyczne. Przykładowo, pacjent musi częściowo pokryć koszty hospitalizacji oraz płacić np. za zrealizowanie wystawionej recepty. Karta EKUZ nie chroni przed takimi wydatkami, co oznacza, że jej posiadacze będą musieli samodzielnie uregulować powstałą należność.

Jakie szkody pokrywa karta EKUZ w Austrii?

Bez wątpienia karta EKUZ ma istotne zalety. Podstawową z nich jest fakt, że takie ubezpieczenie można uzyskać za darmo. Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatnie wystawi kartę EKUZ wszystkim osobom, które mają ważne ubezpieczenie NFZ. Co więcej, karta EKUZ zapewnia pomoc w nagłych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

Niestety, nie można zapominać o pewnych wadach tego dokumentu. Posiadacze karty EKUZ muszą stale pamiętać o tym, żeby korzystać jedynie z usług państwowej służby zdrowia. W Austrii lekarze działający w ramach krajowej opieki są określani jako Kassenarzt. Jednak nawet przy wizycie u takiego lekarza – turysta wciąż musi zapłacić za zakup leków oraz zrealizowanie recepty.

Jeżeli chodzi o osoby preferujące aktywny wypoczynek, karta EKUZ ma inną poważną wadę. Otóż to świadczenie nie gwarantuje refundacji kosztów akcji ratunkowej oraz transportu medycznego. Jeśli więc takie działania będą konieczne, turysta zostanie obciążony ich kosztami.

Ubezpieczenie turystyczne Austria – czy jest to lepsza alternatywa?

Zakresu karty EKUZ nie można więc określić mianem kompleksowego. To z kolei skłania bardziej przezornych turystów do szukania alternatywy. W tej sytuacji naturalnym wyborem wydaje się polisa turystyczna. Czy rzeczywiście sprawdzi się ona tak dobrze?

Co prawda, ubezpieczenie turystyczne jest płatne i turysta musi je po prostu kupić. Na szczęście stawki takich polis wynoszą średnio kilka złotych na dzień. Dlatego łączny koszt zakupu polisy nie powinien przekraczać kilkudziesięciu złotych.

Jednak dużo ważniejszy jest zakres takiego świadczenia. Ubezpieczenie turystyczne na ogół gwarantuje refundację wszystkich wydatków związanych z zagranicznym leczeniem. Nie ma tutaj znaczenia to, czy pomoc została udzielona w państwowej lub prywatnej placówce. Asekuratorzy refundują także: koszty akcji ratunkowej oraz transportu medycznego do kraju, koszty hospitalizacji i zakupu lekarstw.

Co warto wiedzieć o polisie turystycznej?

Pod względem zakresu ochrony polisa turystyczna jest więc znacznie bardziej rozbudowanym świadczeniem. Niemniej nawet takie ubezpieczenie ma pewne ograniczenia. Dotyczą one następujących kwestii:

  1. Osoby starsze i przewlekle chore muszą nieraz zakupić droższy wariant polisy, aby uzyskać rozszerzoną ochronę.
  2. Sportowcy powinni rozszerzyć polisę o świadczenia dotyczące uprawiania sportów i sportów ekstremalnych.
  3. Każda polisa (z wyjątkiem świadczeń nielimitowanych) posiada pewien limit dotyczący kwoty kosztów leczenia. Jeżeli zostanie on przekroczony, asekurator nie zwróci nadwyżki poniesionych wydatków. Warto więc upewnić się, że suma kosztów leczenia jest odpowiednio wysoka.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Austrii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Austrii?

Tak, warto. Karta EKUZ Austria jest darmowym świadczeniem, ale jej zakres ochrony pozostaje dość ograniczony. Natomiast polisa turystyczna zapewnia szerszą ochronę, jednak trzeba za nią zapłacić. Przy wyborze świadczenia należy zatem wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak: długość, plan i cel wyjazdu. Dopiero wtedy będzie można podjąć bardziej świadomą decyzję i wybrać świadczenie dopasowane do planowanej podróży.

Najważniejsze informacje:

  • Austria jest krajem znanym z bardzo wysokiego poziomu opieki zdrowotnej. Co więcej, dzięki karcie EKUZ turyści w razie potrzeby mogą skorzystać z usług miejscowych lekarzy. Warto przy tym pamiętać jednak o kilku zasadach.
  • Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że karta EKUZ zapewnia tylko częściową refundację opieki lekarskiej. W Austrii nawet ubezpieczeni pacjenci muszą pokrywać liczne koszty związane z leczeniem publicznym. Taki wymóg obejmuje również posiadaczy kart EKUZ.
  • W Austrii trzeba więc zapłacić za liczne usługi medyczne. Przykładowo, każdy dzień pobytu w szpitalu to koszt 12-20 euro. Pacjenci muszą także pokrywać koszt zakupu licznych leków oraz płacić za ratownictwo górskie.
  • Ponadto karta EKUZ nie przewiduje np. refundacji transportu medycznego do Polski. Dlatego wszyscy turyści powinni mieć świadomość tego, że opisywany dokument posiada pewne istotne braki.
  • Na szczęście wspomniane braki można dość łatwo uzupełnić za sprawą zakupu ubezpieczenia turystycznego. Polisa tego typu może zapewnić szerszy zakres ochrony i zwrot wszystkich kosztów leczenia aż do określonej kwoty.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ działa w Austrii?
Tak, ale miejscowe regulacje prawne sprawiają, że karta EKUZ ma stosunkowo ograniczony zakres. To oznacza, że turyści mogą uzyskać pomoc lekarską i częściową refundację leczenia. Jednocześnie będą musieli zapłacić za niektóre usługi ze swojej kieszeni.
Jak działa system opieki zdrowotnej w Austrii?
Pod tym względem Austria wypada naprawdę dobrze, ponieważ system opieki zdrowotnej stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie. Miejscowe szpitale oraz przychodnie zapewniają pacjentom bardzo dobrą opiekę. Jednak w zamian pacjenci muszą płacić z własnej kieszeni za niektóre usługi.
Jakie zalety ma ubezpieczenie turystyczne do Austrii?
Podstawową zaletą jest to, że tylko polisa turystyczna może zapewnić pokrycie wspomnianych wyżej kosztów. Jeżeli więc turysta chce zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami leczenia, powinien kupić prywatne ubezpieczenie do Austrii.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.