karta EKUZ w Bydgoszczy
EKUZ

Gdzie w Bydgoszczy wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Bydgoszczy wyrobić kartę EKUZ?

Każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ może korzystać z pomocy lekarskiej zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Wszystko dzięki karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument uprawnia posiadacza do refundowanego uzyskania pomocy lekarskiej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Taka możliwość dotyczy sytuacji, które skutkują zagrożeniem życia lub zdrowia. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Bydgoszczy? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Bydgoszczy od ręki?

Karta EKUZ jest dowodem tego, że dana osoba posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego wydawaniem takich dokumentów zajmuje się instytucja odpowiedzialna za obsługę takich świadczeń. W Polsce jest więc to Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli zatem ktoś jest zainteresowany uzyskaniem karty EKUZ, powinien udać się do najbliższego oddziału NFZ.

Osoby mieszkające w Bydgoszczy mogą w tym celu skorzystać z usług Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ. Mieści się on przy ulicy Łomżyńskiej 33. Wizyta w tej placówce będzie jedynym sposobem na uzyskanie karty EKUZ od ręki. Wynika to z faktu, że urzędnicy NFZ w pierwszej kolejności rozpatrują wnioski złożone osobiście. Natomiast wniosku składane drogą elektroniczną zostają rozpatrzone dopiero po czasie.

Jeżeli więc ktoś chce od razu otrzymać gotową kartę EKUZ, powinien osobiście udać się do urzędu. Wtedy istnieje duża szansa, że jeszcze tego samego dnia otrzyma do ręki gotowy dokument.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Bydgoszczy?

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ jest uzależniony przede wszystkim od metody złożenia wniosku. Jeśli ktoś zrobi to osobiście, powinien uzyskać kartę EKUZ od ręki.

W przeciwnym wypadku średni czas oczekiwania wynosi 2 tygodnie. Przy wyjątkowo dużej liczbie złożonych wniosków (np. w okresie wakacyjnym) czas ten może się wydłużyć nawet do 3 tygodni. Jeżeli zatem ktoś chce złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ drogą elektroniczną, powinien wiedzieć o wydłużonym czasie oczekiwania.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Bydgoszczy?

Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście, ale nie jest to konieczne. Oddziały NFZ korzystają także z procedur pozwalających na zdalne obsługiwanie petentów. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Bydgoszczy może złożyć stosowny wniosek bez osobistej wizyty w placówce. Karta EKUZ Bydgoszcz online staje się więc realną perspektywą. Przy takim składaniu wniosku petent może zdecydować się na:

 1. Wysłanie wniosku pocztą tradycyjną – wypełniony wniosek można włożyć do koperty i wysłać pocztą do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.
 2. Elektroniczną wysyłkę skanu dokumentu – jeśli ktoś dysponuje skanerem, może wysłać skan wypełnionego dokumentu na adres: oddzial.bydgoszcz@nfz-bydgoszcz.pl.
 3. Wysyłkę wniosku faksem – Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ przyjmuje również dokumenty wysyłane faksem pod numer: (55) 325 27 09.

Karta EKUZ w Bydgoszczy – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Bydgoszczy
ul. Łomżyńska 33, 85-863 Bydgoszcz;
numer telefonu: (55) 325 27 06;
adres e-mail: oddzial.bydgoszcz@nfz-bydgoszcz.pl

Godziny otwarcia NFZ w Bydgoszczy

Aktualnie oddział NFZ w Bydgoszczy otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00;

Jakie korzyści zapewnia karta EKUZ?

Wszyscy posiadacze karty EKUZ mogą za darmo skorzystać z pomocy medycznej poza granicami Polski. Taka możliwość dotyczy nagłych wypadków, które skutkują bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia. Uzyskanie opieki jest wówczas refundowane, ponieważ koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niestety, karta EKUZ ma również pewne wady. Przede wszystkim jest to europejskie ubezpieczenie, co oznacza, że traci ono swoją ważność poza Starym Kontynentem. Co więcej, karta uprawnia do uzyskania pomocy tylko w momencie zagrożenia zdrowia. Tym samym mniej poważne urazy (wymagające np. pomocy dentystycznej) nie muszą być refundowane.

Ponadto zakres opisanej refundacji nie jest stały. Zależy od w głównej mierze od zasad obowiązujących w danym kraju. Jeśli w danym państwie ubezpieczeni pacjenci pokrywają część kosztów leczenia, posiadacze karty EKUZ również będą musieli opłacić niektóre wydatki.

Dlatego warto pamiętać, że karta EKUZ jest bardzo przydatna, jednak nie zapewnia ona kompleksowej ochrony.

Ubezpieczenie turystyczne – rozwiązanie dla wymagających

Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo podczas podróży, należy kupić ubezpieczenie turystyczne. Polisy tego typu zapewniają pomoc medyczną w niemal wszystkich krajach na świecie. Asekurator gwarantuje refundację kosztów leczenia oraz wydatków z nim związanych (np. kosztów transportu medycznego). Co ciekawe, niektóre polisy są dostępne nawet bez limitu kosztów leczenia.

Ponadto ubezpieczenie turystyczne to świadczenie indywidualne. Dzięki temu turyści mogą samodzielnie wybrać zakres ochrony. Najbardziej rozbudowane polisy zapewniają także szereg usług dodatkowych, takich jak: pokrycie kosztów ratownictwa, rehabilitacji powypadkowej oraz transportu do kraju.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ umożliwia mieszkańcom Bydgoszczy darmowe wyrobienie karty EKUZ. Placówka ta mieści się przy ulicy Łomżyńskiej 33.
 • Praktycznie wszystkie oddziały NFZ mają identyczne godziny otwarcia. Placówki te przyjmują petentów w dni powszechnie od godziny 8:00 do godziny 16:00. Dopiero od pewnego czasu zdecydowano, że w poniedziałki placówki będą działać do 18:00.
 • Wniosek o kartę EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ, aby od ręki odebrać gotową kartę. Alternatywą będzie z kolei złożenie takiego wniosku online. Jest to wygodniejsze, ale wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania.
 • Posiadacze karty EKUZ są uprawnieni do otrzymania refundowanej pomocy lekarskiej poza granicami Polski. Z drugiej strony karta EKUZ nie zapewnia refundacji wszystkich usług medycznych. Żeby uzyskać taką gwarancję, należy zakupić dedykowane ubezpieczenie turystyczne.
 • Zakup polisy będzie także jedynym rozwiązaniem dla osób, które wyjeżdżają poza obszar UE/EFTA. W pozostałych krajach tylko ubezpieczenia turystyczne mogą zapewnić refundację kosztów leczenia zagranicznego.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?
Wniosek o wydanie karty EKUZ należy skierować do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieści się on właśnie w Białymstoku, a dokładniej przy ulicy Łomżyńskiej 33. Dzięki temu oddziałowi mieszkańcy mogą otrzymać gotową kartę.
Ile trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Białymstoku?
Jeśli ktoś złoży wniosek osobiście w oddziale NFZ, zazwyczaj uzyska kartę EKUZ jeszcze tego samego dnia. Natomiast osoby składające wnioski online muszą czekać na wydanie karty średnio przez kilkanaście dni.
Czy karta EKUZ może zastąpić polisę turystyczną?
Choć karta EKUZ jest przydatna, ma ona zbyt wąski zakres ochrony i zasięg terytorialny, aby zastąpić kompleksowe ubezpieczenie. Dlatego prywatna polisa zawsze będzie lepszym rozwiązaniem dla turystów. Co więcej, tylko ubezpieczenia turystyczne mogą zapewnić pomoc poza obszarem UE/EFTA.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.