karta ekuz w hiszpanii
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Hiszpanii? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Hiszpanii? Co obejmuje?

Hiszpania sama w sobie jest bardzo ciekawym miejscem dla turystów. Jednakże to należące do niej Wyspy Kanaryjskie każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote; wyspy te są wręcz wymarzonym miejscem do odpoczynku. Trudno zatem dziwić się turystom, którzy postanawiają spędzić nadchodzący urlop na hiszpańskim archipelagu. Warto jednak pamiętać o tym, że na Wyspach Kanaryjskich obowiązują nieco inne zasady w porównaniu do kontynentalnej części Hiszpanii. Powstaje więc pytanie – czy karta EKUZ w Hiszpanii przyda się podczas pobytu na Kanarach? A może jedynym rozwiązaniem dla turystów pozostaje ubezpieczenie turystyczne?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ do Hiszpanii?

Załatwianie spraw urzędowych nie należy z reguły do przyjemnych czynności. Jednak mamy dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych wyrobieniem karty EKUZ. W przypadku tego dokumentu procedury są naprawdę proste. Wystarczy tylko wypełnić stosowny wniosek i przekazać go do oddziału NFZ. Co więcej, nie trzeba robić tego osobiście, gdyż w tym celu można skorzystać np. z serwisu ePUAP.

Przy wyrabianiu karty EKUZ liczy się to, aby wnioskodawca był objęty ważnym ubezpieczeniem NFZ. W przeciwnym wypadku karta EKUZ nie zostanie mu wydana.

Karta EKUZ – co obejmuje w Hiszpanii?

Przy opisywaniu zakresu karty EKUZ należy zwrócić uwagę na pewien paradoks. Otóż zakres tego dokumentu jest pod pewnymi względami stały, a pod innymi zależy od zasad obowiązujących w danym kraju. Dlatego najpierw skupimy się na ogólnych i stałych regułach dotyczących używania karty EKUZ. Posiadacze tego dokumentu powinni pamiętać między innymi o tych trzech zasadach:

 1. Karta EKUZ służy do uzyskania refundowanej opieki medycznej w nagłych przypadkach. Toteż podstawą do jej użycia jest tylko nagły stan zagrożenia życia lub zdrowia.
 2. Refundacja gwarantowana przez kartę EKUZ obejmuje jedynie leczenie w publicznych placówkach.
 3. Zwrot kosztów leczenia zagranicznego dotyczy jedynie podstawowych usług medycznych.

Co daje nam karta EKUZ w Hiszpanii?

Kontynentalna część Hiszpanii stanowi niezwykle interesujący obszar dla wszystkich amatorów zwiedzania. W Madrycie, Barcelonie, Sevilli i innych miastach można odnaleźć mnóstwo interesujących zabytków oraz atrakcji turystycznych. Wizyta na Półwyspie Iberyjskim będzie również wspaniałym doświadczeniem dla każdego miłośnika futbolu. Hiszpańskie kluby piłkarskie od dawna stanowią bowiem ważną siłę na arenie międzynarodowej. Jeżeli natomiast ktoś nie interesuje się sportem i zwiedzaniem, powinien wybrać wypoczynek na wspomnianych Wyspach Kanaryjskich.

Tym samym hiszpańskie wakacje niemal z automatu oznaczają gwarancję doskonałej zabawy. Rzecz jasna tylko pod warunkiem, że taki wypoczynek będzie bezpieczny. O to z kolei muszą zadbać sami turyści. Podstawową formą zabezpieczenia podczas wyjazdów będzie karta EKUZ Hiszpania. Ten dokument w razie potrzeby pozwoli na skorzystanie z usług miejscowej służby zdrowia. Jego posiadacze mają bowiem prawo do uzyskania pomocy lekarskiej na ogólnych zasadach obowiązujących w kraju.

Kluczową informacją dla turystów jest to, że karta EKUZ Hiszpania obowiązuje również na Wyspach Kanaryjskich. Jeżeli turysta przebywający na Kanarach będzie potrzebować pomocy lekarskiej, może śmiało skorzystać z karty EKUZ.

Czym grozi brak karty EKUZ w Hiszpanii?

Okazanie karty EKUZ jest niezbędne do tego, aby turysta został uznany za pacjenta publicznej służby zdrowia. Jeśli więc zabraknie takiego dokumentu, leczenie turysty nabierze charakteru opieki prywatnej. To z kolei będzie wiązać się ze 100% odpłatnością. Z tego względu warto pamiętać o tym, aby zawczasu wyrobić kartę EKUZ.

Jak korzystać z karty EKUZ w Hiszpanii?

Ogólne standardy hiszpańskiej służby zdrowia stoją na średnim europejskim poziomie. Niemniej wciąż są one dużo lepsze od standardów obowiązujących w Polsce. Dlatego polscy turyści mogą być mile zaskoczeni… przynajmniej do czasu uregulowania należności za leczenie!

Warto bowiem podkreślić, że ceny usług medycznych obowiązujące w Hiszpanii są naprawdę wysokie. Zwykła wizyta u lekarza oznacza wydatek rzędu 100 euro! Na jeszcze wyższe koszty muszą być gotowe osoby, które skorzystają z usług pogotowia ratunkowego lub lekarzy specjalistów. W tych przypadkach cena udzielenia pomocy może wynieść nawet 150-200 euro za każdą wizytę.

Na szczęście publiczna opieka medyczna w Hiszpanii pozostaje darmowa dla osób z ważną kartą EKUZ. Posiadacze tego dokumentu korzystają bowiem z praw zapewnionych przez system SNS (Sistema Nacional de Salet). Jest to hiszpański odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego SNS nadzoruje funkcjonowanie publicznych placówek oraz sprawuje pieczę nad refundacją kosztów leczenia.

Darmowa pomoc medyczna dla turystów to z pewnością dobra informacja. Niemniej karta EKUZ Hiszpania jest niezbędna do tego, aby obcokrajowiec został zwolniony z konieczności zapłacenia za udzielone usługi. Toteż przed wyjazdem do Hiszpanii lub na Wyspy Kanaryjskie należy bezwzględnie zadbać o uzyskanie karty EKUZ.

Czy jadąc do Hiszpanii trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne w postaci karty EKUZ lub prywatnej polisy naprawdę przyda się w Hiszpanii. Jest to w zasadzie jedyny sposób na uniknięcie konieczności płacenia za udzieloną pomoc medyczną. Dlatego jedno z tych dwóch świadczeń powinno obowiązkowo znaleźć się w posiadaniu każdego turysty.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Hiszpanii?

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje zasada dotycząca uznawania zagranicznych ubezpieczeń zdrowotnych. Zresztą jej symbolem jest właśnie karta EKUZ. Dlatego odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

Karta EKUZ Hiszpania – potrzebna, ale nie doskonała

Hiszpania jest jednym z niewielu krajów, gdzie karta EKUZ zapewnia niemal całkowicie darmowy dostęp do opieki medycznej. Co prawda, niektóre zabiegi (np. usługi stomatologiczne) są wyłączone z jej zakresu. Mimo to karta EKUZ Hiszpania zapewnia relatywnie wysoki poziom ochrony i bezpieczeństwa.

Nie należy jednak zakładać, że jest ona idealną alternatywą. W rzeczywistości posiadacze karty EKUZ muszą być gotowi na kilka utrudnień. Zdecydowanie największym problemem jest konieczność korzystania z usług publicznych szpitali i poradni. Karta EKUZ Hiszpania zapewnia refundację tylko tych zabiegów, które zostały wykonane w placówkach SNS. Wszelkie opłaty o charakterze prywatnym nie podlegają zwrotowi.

Taka zależność może okazać się kłopotliwa, gdyż w kurortach turystycznych znajdują się głównie placówki prywatne. Co więcej, ewentualna konieczność zorganizowania transportu medycznego do Polski również nie jest refundowana z tytułu karty EKUZ. Są więc to ważne braki w zakresie ochrony.

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne może być tak istotne?

Opisane wady karty EKUZ nie umknęły uwadze bardziej ostrożnych turystów. Takie osoby często szukają sposobu na uzupełnienie braków w zakresie tego dokumentu. Pod tym względem jedynym rozwiązaniem będzie zakup prywatnej polisy turystycznej.

Ubezpieczenia dla podróżnych mają bowiem zupełnie inny charakter. Po pierwsze, realizacją świadczeń tego typu zajmują się prywatne firmy. Oznacza to, że prywatne polisy nie podlegają pod reguły wyznaczone przez NFZ. Po drugie, asekuratorzy gwarantują zwrot tych wydatków, które nie mieszczą się w zakresie karty EKUZ. W efekcie ich posiadacze mogą liczyć między innymi na zwrot kosztów leczenia prywatnego oraz refundację kosztów zorganizowania transportu do kraju.

Przytoczone zapisy sprawiają, że prywatne ubezpieczenia są wręcz idealnym uzupełnieniem dla karty EKUZ Hiszpania.

Warunki polis turystycznych – na co trzeba uważać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą w pewien sposób chronić się przed próbami wyłudzenia odszkodowań. Dlatego we wszystkich polisach można znaleźć tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Ten wykaz obejmuje sytuacje, w których asekurator ma prawo do legalnej odmowy wypłacenia odszkodowania.

W przypadku polis turystycznych ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia, jeśli:

 • turysta uległ wypadkowi pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
 • wypadek był efektem złamania prawa;
 • turysta odniósł uraz w wyniku bójki;
 • wykonany zabieg medyczny nie wynikał z nagłej konieczności.

Co istotne, takie zapisy mogą różnić się w zależności od polityki poszczególnych firm. Z tego względu przed zakupem polisy trzeba koniecznie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Hiszpanii?

Zasady dotyczące działania publicznej służby zdrowia w Hiszpanii są bardzo korzystne dla turystów. Karta EKUZ Hiszpania zapewnia im dostęp do darmowej pomocy lekarskiej. Taka możliwość obowiązuje w całym kraju oraz na Wyspach Kanaryjskich. Jednak w niektórych miejscach znalezienie publicznej placówki medycznej może być dość trudne. Dlatego bardziej przezorni turyści powinni zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie dla podróżnych. Dzięki niemu można uzyskać refundację nawet tych zabiegów, które zostały wykonane w niepublicznych poradniach lub szpitalach. Co jasne, zakup prywatnego ubezpieczenia nie zwalnia z obowiązku posiadania karty EKUZ. W istocie te dwa świadczenia znakomicie się uzupełniają!

Najważniejsze informacje:

 • Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie stanowią bardzo atrakcyjny cel podróży dla turystów z całego świata. Na szczęście Hiszpania należy do Unii Europejskiej, a co za tym idzie – obowiązuje tutaj karta EKUZ.
 • Dzięki karcie EKUZ turyści mogą otrzymać refundowaną pomoc lekarską podczas pobytu w Hiszpanii. Jednak będzie to możliwe tylko pod warunkiem korzystania z placówek publicznych. Dlatego przy zapisywaniu się na wizytę warto sprawdzić, czy placówka ma status publicznej i honoruje karty EKUZ.
 • W Hiszpanii publiczny system opieki zdrowotnej zapewnia pacjentom darmowe usługi lekarskie. Jedynie w przypadku leczenia stomatologicznego oraz zakupu leków pacjenci muszą ponieść dodatkowe koszty.
 • Niestety, na terenie popularnych hiszpańskich kurortów turystycznych działają głównie prywatne placówki lekarskie. Wizyta w takich miejscach będzie skutkować pełną odpłatnością za leczenie, gdyż karta EKUZ nie zapewni wtedy refundacji.
 • Na szczęście taką refundację może już zapewnić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Przy sprzedaży takiej polisy ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia nawet kosztów leczenia prywatnego, o ile będzie ono konieczne. Co więcej, sama polisa gwarantuje także dodatkowe korzyści (np. refundację kosztów zorganizowania transportu medycznego do Polski).

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Hiszpanii działa karta EKUZ?
Karta EKUZ z założenia powinna zachowywać ważność we wszystkich krajach członkowskich UE oraz EFTA. Hiszpania należy do Unii Europejskiej, a więc karta EKUZ jest tutaj honorowana. Ponadto z EKUZ można korzystać także na należących do Hiszpanii Wyspach Kanaryjskich.
Czy leczenie z kartą EKUZ jest w Hiszpanii darmowe?
Praktycznie tak, bo pacjent musi płacić jedynie za leczenie stomatologiczne oraz pokrywać koszt zakupu leków. Pozostałe świadczenia są darmowe pod warunkiem, że udziela ich publiczna placówka medyczna. Dlatego zawsze należy się upewnić, że karta EKUZ jest honorowana przez wybrany punkt.
Kiedy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?
Prywatna polisa na pewno przyda się osobom, które wyjeżdżają do Hiszpanii na dłuższy turnus. Wynika to z faktu, że w miejscowościach o charakterze turystycznym działają przede wszystkim prywatne punkty medyczne. Aby więc otrzymać refundację za leczenie w takich miejscach, trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne z opcją leczenia zagranicznego.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.