karta ekuz we włoszech
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Włoch? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Włoch? Co obejmuje?

Mediolan, Rzym, Wenecja, Werona, Sycylia, Triest; włoski wypoczynek może mieć naprawdę różne oblicza. Trudno więc dziwić się temu, że Italia do dzisiaj stanowi jeden z najpopularniejszych krajów turystycznych na świecie. W końcu wszystkie drogi i tak prowadzą do Rzymu! Ogromna popularność Italii sprawia, iż zorganizowanie włoskich wakacji nie stanowi większego problemu. Niemniej taki wyjazd należy dobrze zaplanować, aby uniknąć różnych niespodzianek podczas pobytu. Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, kluczowym elementem jest karta EKUZ Włochy. Ten dokument pozwoli bowiem na uzyskanie pomocy lekarskiej w nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia. Co tak naprawdę zapewnia karta EKUZ we Włoszech?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ do Włoch?

Włochy można odkrywać na wiele sposobów. Jednak wybór konkretnego miejsca we Włoszech jest drugorzędny pod kątem bezpieczeństwa. Karta EKUZ przyda się bowiem każdemu turyście odwiedzającemu Italię.

Co jasne, wszyscy turyści jeszcze przed wyjazdem powinni dobrze poznać ten dokument. Znajomość zasad działania karty EKUZ będzie mieć ogromne znaczenie w razie nagłej konieczności skorzystania z pomocy lekarza. Oprócz tego warto wiedzieć, w jaki sposób można wyrobić taką kartę.

Procedura jest w tym przypadku dosyć prosta. Kartę EKUZ może wyrobić każda osoba, która dysponuje prawem do ubezpieczenia NFZ. Są więc to zarówno dorosłe osoby pracujące, jak i dzieci oraz emeryci. Co istotne, karta EKUZ zostanie wydana dopiero w momencie złożenia stosownego wniosku.

Wniosek o kartę EKUZ do Włoch można złożyć na kilka sposobów. Aby szybko uzyskać gotową kartę, należy osobiście udać się do najbliższego oddziału NFZ i tam złożyć wypełniony wniosek. Przy wyborze tej opcji karta EKUZ powinna zostać wydana od ręki. Rzecz jasna wspomniany wniosek można także złożyć online (np. przez platformę ePUAP lub wysłanie zeskanowanego wniosku e-mailem). Jednak minusem takiego rozwiązania jest dłuższy czas oczekiwania na wydanie karty (średnio 2-3 tygodnie).

Karta EKUZ – co obejmuje we Włoszech?

Karta EKUZ jest dokumentem, z którego można korzystać na określonych zasadach. Najważniejsze reguły można streścić w trzech punktach:

 1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
 2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
 3. Karta EKUZ we Włoszech zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Te zasady mają więc kilka negatywnych stron, o których nie wolno zapominać. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w kolejnych akapitach.

Co daje nam karta EKUZ we Włoszech?

Dobra wiadomość jest taka, że karta EKUZ Włochy gwarantuje turystom stosunkowo łatwy dostęp do opieki medycznej. Pod tym względem dużą rolę odgrywa wysoka dostępność placówek medycznych. Z jednej strony turyści mogą udać się do „normalnych” oddziałów publicznej służby zdrowia – Servizio Sanitario Nazionale (SSN). Z drugiej strony władze niektórych miejscowości, dotyczy to głównie najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, zdecydowały się na stworzenie dodatkowych placówek przeznaczonych stricte dla osób odwiedzających Italię. Takie punkty funkcjonują pod nazwą Servizio di Guardia Turistica lub Servizio di Guardia Medica Estiva.

We wszystkich wymienionych placówkach karta EKUZ Włochy zapewni możliwość uzyskania pomocy lekarskiej. Niestety, zazwyczaj nie będzie to darmowa pomoc. Dlaczego? Albowiem we Włoszech obowiązuje system współpłacenia za leczenie. Oznacza to, że pacjenci muszą samodzielnie pokryć koszty niektórych usług. Nawet karta EKUZ Włochy nie zwalnia z takiej konieczności.

Jeśli chodzi o wysokość wspomnianych opłat, może być ona naprawdę bardzo zróżnicowana. Warto więc jeszcze przed wizytą dopytać o wysokość dopłaty dla posiadacza karty EKUZ. Jakie świadczenia medyczne są objęte dodatkową płatnością? Do tej kategorii należą:

 • wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu/internistów (maksymalna opłata wynosi 36,15 euro);
 • konsultacje z lekarzami o określonej specjalizacji (wysokość opłat zależy od placówki);
 • opłaty za lekarstwa (stawki zależne od poziomu refundacji);
 • transport medyczny (pacjent pokrywa część kosztów).

Czym grozi brak karty EKUZ we Włoszech?

Od przedstawionych wyżej reguł istnieją dwa wyjątki. Leczenie stomatologiczne nie jest w ogóle refundowane. Turyści potrzebujący pomocy dentysty będą więc musieli zapłacić za wszystkie udzielone świadczenia. Natomiast hospitalizacja w pilnych przypadkach pozostaje całkowicie darmowa.

Co jasne, każdy z opisanych scenariuszy zakłada, że turysta jest posiadaczem karty EKUZ. W przeciwnym wypadku sytuacja stanie się dużo bardziej problematyczna. Brak karty EKUZ sprawi bowiem, że turysta będzie musiał samodzielnie pokryć wszystkie koszty leczenia. Przy takim układzie wspomniane koszty będą liczone w setkach lub tysiącach euro. Nie trzeba więc chyba dodawać, że jest to ogromne obciążenie dla posiadanego budżetu.

Jak korzystać z karty EKUZ we Włoszech?

Jeżeli posiadacz karty EKUZ będzie potrzebować pomocy, powinien zabrać swoją kartę i udać się do placówki SSN lub SdGT/SdGME. Tam trzeba się zarejestrować oraz okazać posiadaną kartę. Na tej podstawie turysta powinien uzyskać prawo do refundowanej wizyty lekarskiej. Co jasne, na miejscu trzeba również uiścić częściową opłatę za wizytę.

Przed każdą wizytą należy upewnić się, że dana placówka należy do publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dla pewności warto o to po prostu zapytać przy rejestracji.

Naturalnie w nagłych przypadkach posiadacz karty EKUZ we Włoszech może wezwać karetkę. W stanie zagrożenia życia leczenie szpitalne pozostaje w Italii darmowe (pod warunkiem posiadania karty EKUZ).

Czy jadąc do Włoch trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Pod wieloma względami karta EKUZ Włochy stanowi bardzo użyteczny dokument. Tylko jej posiadacze mogą otrzymać częściową refundację kosztów leczenia. To z kolei przełoży się na niższą wysokość opłaty, którą musi wnieść każdy pacjent. Co więcej, samą kartę można uzyskać za darmo. Wystarczy tylko złożyć wniosek o jej wydanie w najbliższym oddziale NFZ.

Trzeba również mieć świadomość tego, że zakres karty EKUZ nie jest kompleksowy. Ten dokument nie zapewnia np. pokrycia kosztów związanych z transportem medycznym do Polski. Taka procedura może okazać się bardzo istotna, jeżeli turysta doznał poważnego uszczerbku zdrowotnego i chce kontynuować leczenie w kraju.

Oprócz tego karta EKUZ Włochy nie zapewnia refundacji w przypadku leczenia prywatnego. Co prawda, publiczna sieć placówek medycznych w Italii jest dobrze rozwinięta. Natomiast w niektórych sytuacjach turysta uzyska szybszą pomoc, gdy uda się do prywatnej kliniki lub poradni. Warto więc pamiętać o tej zależności.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje we Włoszech?

Jak najbardziej, ponieważ karta EKUZ Włochy stanowi rozszerzenie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Co jasne, dokument ten ma swoje zalety i wady. Niemniej ogólna zasada głosi, że każdy turysta powinien mieć przy sobie kartę EKUZ. Nie należy jednak ignorować oczywistych braków w jej zakresie. Zamiast tego należy zastanowić się nad sposobem, aby uzupełnić te luki w ochronie.

Pomóc w tym może prywatne ubezpieczenie turystyczne. Takie polisy gwarantują zwrot wszystkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym. Co prawda, dotyczy to jedynie zabiegów, których udzielenie było niezbędne i wynikało z zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast taka refundacja jest całkowita, co oznacza, że turysta nie musi pokrywać nawet wspomnianych wyżej opłat standardowych. W jego imieniu zrobi to bowiem ubezpieczyciel.

Oprócz tego polisa turystyczna gwarantuje możliwość refundacji kosztów leczenia prywatnego. Tym samym jej posiadacz może w razie potrzeby skorzystać z usług niepublicznych placówek medycznych. Warto również dodać, iż większość ubezpieczeń tego typu zapewnia pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski. Jest to bardzo istotny zapis, który uzupełnia jedną z największych luk w zakresie karty EKUZ.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Czy warto wyrobić kartę EKUZ przy podróży do Włoch?

Rzeczywiście posiadanie obydwu przedstawionych świadczeń wydaje się najlepszym posunięciem. Karta EKUZ Włochy zagwarantuje darmową hospitalizację oraz dostęp do placówek przeznaczonych dla turystów. Natomiast prywatna polisa turystyczna umożliwi uzyskanie pełnej refundacji leczenia. Dzięki temu turysta nie będzie musiał płacić za udzieloną pomoc medyczną. Jeśli więc komuś zależy na pełnym bezpieczeństwie, powinien zaopatrzyć się zarówno w kartę EKUZ, jak i prywatną polisę!

Najważniejsze informacje:

 • Karta EKUZ zachowuje swoją ważność w krajach należących do UE oraz EFTA. Dlatego polscy turyści mogą korzystać z niej np. we Włoszech.
 • Zakres karty EKUZ zależy w głównej mierze od zasad dotyczących udzielania opieki lekarskiej w danym kraju. Dlatego też osoby odwiedzające Półwysep Apeniński będą traktowane zgodnie z miejscowymi przepisami.
 • We Włoszech dosyć powszechna jest częściowa odpłatność za udzielone świadczenia medyczne. Z tego względu nawet posiadacze kart EKUZ będą musieli zapłacić z własnej kieszeni za niektóre usługi.
 • Dobrą informacją jest to, że w nagłych przypadkach posiadacze karty EKUZ mogą liczyć na darmową hospitalizację we Włoszech.
 • Niemniej dużo kompleksowym rozwiązaniem dla turystów będzie prywatne ubezpieczenie podróżne. Taka polisa zagwarantuje zwrot nawet tych wydatków, które nie są objęte refundacją z tytułu karty EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy z karty EKUZ można korzystać we Włoszech?
Jak najbardziej. Karty EKUZ zachowują ważność w krajach należących do Unii Europejskiej lub struktur porozumienia EFTA. Dlatego we Włoszech można korzystać z kart EKUZ.
Czy karta EKUZ zapewni darmową pomoc medyczną we Włoszech?
To zależy. Turysta w nagłych sytuacjach zagrożenia życia może liczyć np. na darmową hospitalizację. Jednak miejscowe przepisy sprawiają, że za wiele świadczeń medycznych trzeba zapłacić dodatkowo i to pomimo posiadania karty EKUZ.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Włoch?
Wspomniane regulacje sprawiają, że posiadaczom karty EKUZ trudno będzie uniknąć dodatkowych opłat. Jednak prywatna polisa turystyczna może pomóc w pokryciu takich kosztów. Z tego względu będzie ona idealnym uzupełnieniem karty EKUZ.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.