karta ekuz w rzeszowie
EKUZ

Gdzie w Rzeszowie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Rzeszowie wyrobić kartę EKUZ?

Wypadek, choroba lub inna nieprzewidziana sytuacja zawsze stanowi pewien problem. Jednak taka okoliczność staje się szczególnie trudna podczas pobytu za granicą. Wówczas uzyskanie pomocy medycznej jest utrudnione, a samo leczenie może generować naprawdę wysokie koszty. Aby zapobiegać takim sytuacjom, każdy turysta powinien jeszcze przed wyjazdem zadbać o uzyskanie karty EKUZ. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Rzeszowie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rzeszowie od ręki?

Karta EKUZ jest dokumentem, który rozszerza zakres posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że jej posiadacze mogą uzyskać bezpłatną pomoc lekarską także poza granicami swojego kraju. W Polsce wydawaniem i obsługiwaniem kart EKUZ zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Rzeszowie mieści się Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ. Jest to jedna z placówek, gdzie można za darmo wyrobić kartę EKUZ. Placówka ta działa w budynku zlokalizowanym przy ulicy Zamkowej.

Co jasne, wyrabianie karty EKUZ to procedura obwarowana kilkoma zasadami. Jedna z nich dotyczy sposobu rozpatrywania wniosków. To właśnie ona sprawia, że w przypadku karty EKUZ bardzo opłacalne może być samodzielne złożenie wniosku w oddziale.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Rzeszowie?

Taka opłacalność wynika przede wszystkim z bardzo krótkiego czasu oczekiwania. W tym miejscu warto więc zestawić ze sobą dwie sytuacje.

Pierwszą z nich będzie osobiste złożenie wniosku w oddziale NFZ. Przy wyborze tej metody petenci mają pewność, że urzędnicy od razu przyjmą ich podanie. W efekcie wyrobienie karty EKUZ nie powinno zająć dłużej niż 20-30 minut. Dokładnie tyle trwa zazwyczaj wypełnienie wszystkich wymaganych procedur. Tylko przy wyjątkowo dużym ruchu w oddziale NFZ czas oczekiwania może się nieznacznie zwiększyć.

Druga sytuacja dotyczy natomiast przypadków, gdzie dana osoba składa wniosek o EKUZ bez odwiedzenia urzędu. Wtedy szacowany czas oczekiwania wynosi średnio 2 tygodnie. Samo rozpatrzenie wniosku przeciąga się wówczas do kilku dni roboczych. Jeśli karta EKUZ ma zostać wysłana pocztą, procedura wydłuży się o kolejne kilka dni.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Rzeszowie?

Zgodnie z obecnymi przepisami karta EKUZ przysługuje wszystkim osobom mającym ważne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Warto jednak zaznaczyć, że taki dokument zostanie wydany dopiero po złożeniu wymaganego wniosku.

Wniosek o wydanie karty EKUZ można łatwo wypełnić np. poprzez platformę ePUAP. Gotowe wzory podania znajdują się także w placówkach NFZ. Jeżeli ktoś postanowi osobiście zanieść wniosek do urzędu, najczęściej będzie mógł uzyskać kartę EKUZ tego samego dnia!

Rozpatrywanie wniosków złożonych na odległość trwa nieco dłużej, ale z drugiej strony jest to wygodniejsza alternatywa. Podanie należy wydrukować i wypełnić, a później wysłać do placówki NFZ przy pomocy:

 • poczty tradycyjnej – Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów;
 • faksu – (17) 860 41 15;
 • poczty elektronicznej (wysyłka skanu podpisanego dokumentu) – ekuz@nfz.gov.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Rzeszowie?

Poza opisywanym wnioskiem warto zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeżeli chcemy złożyć wniosek w imieniu bliskiej osoby, potrzebne będzie także specjalne pisemne upoważnienie. Jego wzór można bez trudu znaleźć w internecie.

Jeśli chodzi o samo wydanie karty, NFZ musi sprawdzić, czy dana osoba posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu urzędnicy mogą poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do świadczeń NFZ. Wykaz takich dokumentów jest dość długi i obejmuje na przykład:

 • legitymacje wydawane uczniom i studentom;
 • dokumenty potwierdzające zatrudnienie na podstawie umowy o pracę/zlecenie;
 • legitymacje wydawane rencistom oraz emerytom.

Zgodnie z aktualnymi przepisami do wydania karty EKUZ nie jest potrzebne zdjęcie.

Karta EKUZ w Rzeszowie – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Rzeszowie
ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów;
numer telefonu: (17) 860 41 02 lub 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Rzeszowie

Oddział NFZ w Rzeszowie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

W jaki sposób działa karta EKUZ?

Możliwość darmowego uzyskania pomocy lekarskiej poza granicami Polski to główna korzyść wynikająca z posiadania karty EKUZ. Co istotne, samo wydanie karty EKUZ również nie generuje dodatkowych opłat. Jest więc to jedyne w pełni darmowe ubezpieczenie dla turystów!

Bezpłatny charakter karty EKUZ to bez wątpienia jej istotny atut. Nie oznacza to jednak, że EKUZ jest pozbawiona wad. W rzeczywistości zakres karty EKUZ ma kilka bardzo poważnych ograniczeń, które mogą okazać się kłopotliwe dla turystów.

Czego dotyczą takie ograniczenia? Przede wszystkim ten dokument zapewnia bowiem pomoc medyczną ograniczoną do kilku podstawowych świadczeń. Ponadto karta EKUZ zachowuje ważność tylko w krajach należących do struktur UE/EFTA. Tym samym nie można z niej skorzystać np. w czasie podróży na inny kontynent. Co więcej, refundacja gwarantowana przez NFZ dotyczy wyłącznie leczenia w publicznych placówkach medycznych. Jeśli turysta skorzysta z pomocy lekarskiej w placówce niepublicznej, będzie musiał za to zapłacić.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – różnice

Prywatne ubezpieczenia turystyczne mają zupełnie inny zakres niż karta EKUZ gwarantowana przez NFZ. Przede wszystkim zakup takiej polisy wiąże się z określonym wydatkiem. Tymczasem karta EKUZ jest w pełni darmowa.

Kwestia odpłatności to jednak nie wszystko. Znacznie ważniejszym czynnikiem w przypadku ubezpieczeń pozostaje zakres ochrony. Natomiast pod tym względem prywatne ubezpieczenia deklasują kartę EKUZ. Polisy turystyczne gwarantują bowiem ochronę na całym świecie, a nie tylko w Europie. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj refundują koszty wszystkich zabiegów medycznych. Oznacza to, że zwrot kosztów leczenia nie ogranicza się tylko do zabiegów ratujących zdrowie i życie. Co więcej, turysta objęty ochroną w ramach prywatnego ubezpieczenia może korzystać z usług niepublicznych placówek medycznych.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Wyrobienie karty EKUZ w Rzeszowie jest naprawdę proste. Wszystkie zainteresowane osoby mogą w tym celu skorzystać z usług Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
 • Placówka ta mieści się w budynku położonym przy ulicy Zamkowej 8. Jeśli ktoś chciałby pojawić się tam osobiście, oddział jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Co prawda, wniosku o wydanie karty EKUZ wcale nie trzeba składać osobiście. Równie dobrze można go po prostu wysłać online np. za pomocą platformy ePUAP. Jednak wtedy czas oczekiwania na wydanie karty staje się znacznie dłuższy.
 • Karta EKUZ zapewnia podstawową ochronę podczas zagranicznych wyjazdów. Jednak jej zakres pozostawia wiele do życzenia. Dlatego osoby z większymi wymaganiami powinny zdecydować się na zakup dodatkowej polisy turystycznej.
 • Tylko prywatne ubezpieczenie dla podróżnych może zapewnić pomoc poza obszarem obowiązywania karty EKUZ. Tym samym zakup polisy będzie obowiązkiem dla turystów wyjeżdżających np. do Turcji lub Egiptu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Rzeszowie?
W Rzeszowie placówką odpowiedzialną za wyrabianie i wydawanie takich kart jest Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ. Mieści się on w budynku zlokalizowanym przy ulicy Zamkowej 8.
Czy wniosek o wydanie karty EKUZ można także złożyć online?
Jak najbardziej. Obecnie taką możliwość zapewnia np. internetowa platforma ePUAP. Warto jednak pamiętać, że wnioski składane online są rozpatrywane dłużej, a to oznacza dłuższy czas oczekiwania na wydanie karty.
Dlaczego karta EKUZ może nie wystarczyć turystom?
Niestety, zakres karty EKUZ ma liczne braki, a przy tym sama karta jest respektowana na obszarze UE/EFTA. Dlatego wszystkie osoby wyjeżdżające w dalszą podróż muszą kupić prywatną polisę turystyczną. Tylko ona może im bowiem zapewnić ochronę i gwarancję refundacji leczenia zagranicznego.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.