karta EKUZ w Sosnowcu
EKUZ

Gdzie w Sosnowcu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Sosnowcu wyrobić kartę EKUZ?

Sosnowiec jest trzecim najludniejszym miastem w województwie śląskim i zarazem kluczową aglomeracją Zagłębia Dąbrowskiego. Dlatego wśród okolicznych mieszkańców można znaleźć licznych wielbicieli wyjazdów poza miasto. Jeżeli celem takiej podróży jest zagraniczny kurort, warto zabrać ze sobą kartę EKUZ. Pozwoli ona na skorzystanie z pomocy lekarza w razie nagłych kłopotów ze zdrowiem. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Sosnowcu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Sosnowcu od ręki?

Wysoki poziom zaludnienia w miastach sąsiadujących z Katowicami sprawia, że Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia posiada liczne oddziały terenowe. Co istotne, jeden z nich mieści się właśnie w samym centrum Sosnowca. To właśnie tam swoje kroki muszą skierować mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego w celu uzyskania karty EKUZ.

Wspomniany oddział mieści się przy ulicy Modrzejowskiej 32A. Budynek jest więc zlokalizowany w pobliżu stacji kolejowej Sosnowiec Dworzec PKP, dzięki czemu dojazd nie powinien stanowić problemu. Ma to duże znaczenie dla wszystkich osób, które chcą osobiście złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Istnieje jednak ważny argument przemawiający za wyborem właśnie tej metody.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Sosnowcu?

Tym argumentem jest krótki czas oczekiwania. Tak naprawdę złożenie wniosku o EKUZ bezpośrednio w urzędzie stanowi jedyny sposób na natychmiastowe uzyskanie karty. Wynika to z priorytetu, jaki otrzymują wnioski złożone osobiście przez petentów. W efekcie na wydanie karty EKUZ trzeba będzie poczekać około 15-40 minut.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku wniosków składanych online. Takie wnioski zostaną przyjęte w drugiej kolejności, przez co ich rozpatrzenie zajmuje kilka dni roboczych. Do tego należy również doliczyć czas potrzebny na wyrobienie karty EKUZ oraz wysyłkę dokumentu na wskazany adres. W efekcie cała procedura zajmuje wtedy około 2-3 tygodni. Warto więc o tym pamiętać przy składaniu wniosku online.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Sosnowcu?

Aby uzyskać własną kartę EKUZ, osoba zainteresowana musi najpierw złożyć wymagany wniosek. Standardowa procedura zakłada osobiste dostarczenie takiego dokumentu do siedziby NFZ. Wtedy można w zasadzie od ręki odebrać gotową kartę. Niestety, jednocześnie wiąże się to ze staniem w kolejkach i koniecznością poświęcenia wolnego czasu. Dlatego mieszkańcy Sosnowca mogą również skorzystać z innej metody.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku poprzez platformę ePUAP. Jest to elektroniczny serwis przeznaczony między innymi dla osób korzystających z usług NFZ. Na tej platformie można znaleźć wzory wielu przydatnych dokumentów, w tym także wzór wniosku o wydanie karty EKUZ. Taki dokument wystarczy więc wypełnić i wysłać poprzez ePUAP.

Jeśli ktoś nie korzysta z serwisu ePUAP, pozostaje mu wysyłka dokumentu listem lub zeskanowanie wniosku i przesłanie go pocztą elektroniczną:

 • przesyłki listowe należy kierować na adres: ul. Modrzejowska 32A, 41-200 Sosnowiec;
 • dokumenty elektroniczne powinny trafić na adres: ekuz@nfz.gov.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Sosnowcu?

Przede wszystkim każdy wnioskodawca powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości. Sporo osób decyduje się także na złożenie wniosku o kartę EKUZ w imieniu kogoś bliskiego. Jest to w pełni dopuszczalne, ale wówczas należy zabrać ze sobą także pisemne upoważnienie. Bez niego urzędnicy nie będą mogli przyjąć takiego podania.

Czy przy składaniu wniosku trzeba okazać jakieś dokumenty? W niektórych przypadkach konieczne może być okazanie dowodu posiadania ważnej polisy zdrowotnej NFZ. Takim dowodem będzie dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia, czyli np.: legitymacja szkolna, studencka, legitymacja emeryta-rencisty albo umowa zatrudnienia.

Przy składaniu wniosków o wydanie licznych dokumentów urzędowych niezbędne jest również zdjęcie. Jednak wydanie karty EKUZ nie wymaga dostarczania zdjęcia.

Karta EKUZ w Sosnowcu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Sosnowcu
ul. Modrzejowska 32A, 41-200 Sosnowiec;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Sosnowcu

Delegatura NFZ w Sosnowcu otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00.

Dlaczego warto mieć przy sobie kartę EKUZ?

Karta EKUZ jest inicjatywą zapoczątkowaną przez rządy państw członkowskich UE i EFTA. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli podróżujących między poszczególnymi krajami wspólnoty. Dlatego posiadacze karty EKUZ mogą skorzystać z niej w celu uzyskania dostępu do opieki medycznej na terenie UE/EFTA. Niestety, otrzymanie takiej pomocy, wbrew powszechnej opinii, nie zawsze jest darmowe.

Warunki EKUZ zakładają bowiem udzielanie świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących w danym kraju. To z kolei może rodzić bardzo istotne różnice pod względem zakresu oraz sposobu finansowania opieki medycznej.

Karta EKUZ a opłaty za leczenie zagraniczne

Przykładowo, polscy turyści są przyzwyczajeni do tego, że niemal wszystkie świadczenia lekarskie są udzielane bezpłatnie. Jednak taka zasada nie działa w innych europejskich krajach. Dużo powszechniejszym rozwiązaniem jest reguła dotycząca częściowej płatności za leczenie, która obowiązuje między innymi w: Czechach, Francji oraz Portugalii.

Co jasne, turyści nie są obciążani pełnymi kosztami leczenia. Większość takich wydatków podlega bowiem refundacji w ramach karty EKUZ. Jedynie osoby niemające żadnego ubezpieczenia muszą liczyć się z koniecznością opłacenia 100% należności. Z drugiej strony należy zapamiętać, że karta EKUZ nie chroni w pełni przed ewentualnymi wydatkami. Oprócz tego jej posiadacze mogą leczyć się wyłącznie w publicznych placówkach. Jeżeli ktoś skorzysta z usług prywatnej kliniki, będzie musiał sam zapłacić za uzyskaną pomoc.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Osoby mające ważne ubezpieczenie NFZ mogą otrzymać kartę EKUZ bez żadnych dodatkowych opłat. Bardzo często jest to koronny argument przy wyborze świadczenia na nadchodzący wyjazd. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach karta EKUZ może po prostu nie wystarczyć. Mało tego, niekiedy będzie ona zupełnie bezużyteczna!

Podstawowym ograniczeniem jest w tym przypadku zakres terytorialny, gdyż karta EKUZ to międzynarodowe ubezpieczenie ważne w 31 zagranicznych krajach. Do tej grupy należą wszystkie państwa członkowskie UE oraz EFTA. Jeżeli jakiś kraj nie przystąpił do wymienionych wspólnot, karta EKUZ nie będzie honorowana na jego terytorium. Toteż przy odleglejszych podróżach prywatne ubezpieczenie turystyczne stanowi tak naprawdę jedyną opcję.

Z drugiej strony polisa turystyczna zapewnia dużo większe korzyści w porównaniu do karty EKUZ. Posiadacze ubezpieczenia mogą np. uzyskać refundację wydatków za leczenie w niepublicznych placówkach. Ponadto większość polis zapewnia gwarancję zorganizowania i opłacenia kosztów transportu medycznego do Polski. Należy również pamiętać, że karta EKUZ ma jednolity zakres ochrony, którego nie można rozszerzyć. Natomiast w przypadku ubezpieczeń turyści mogą niemal dowolnie modyfikować warunki kupowanych świadczeń. Tym samym polisa będzie znacznie bardziej kompleksowym rozwiązaniem.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • W samym centrum Sosnowca mieści się Sekcja Obsługi Ubezpieczonych należąca do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ-u. Taka placówka umożliwia mieszkańcom wyrobienie oraz odebranie karty EKUZ.
 • Sekcja Obsługi Ubezpieczonych działa w budynku zlokalizowanym przy ulicy Modrzejowskiej 32A. Petenci mogą korzystać z tej placówki od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Osobista wizyta w tym urzędzie może być dobrym wyborem dla osób, które chcą szybko uzyskać kartę EKUZ. Przy osobistym składaniu wniosku urzędnicy rozpatrują podanie na miejscu. Dzięki temu mogą wydać kartę jeszcze tego samego dnia.
 • Wszyscy muszą jednak być świadomi tego, że karta EKUZ ma pewne braki w zakresie. Dlatego w wielu przypadkach turyści powinni uzupełnić ich zakres poprzez zakup ubezpieczenia turystycznego.
 • Takie polisy zapewniają turystom dostęp do świadczeń, których nie obejmuje karta EKUZ. Co więcej, ubezpieczenia dla podróżnych działają dosłownie na całym świecie. Toteż ich zakup będzie rekomendowanym sposobem na zabezpieczenie odleglejszych i dłuższych wyjazdów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Sosnowcu?
Za przyjmowanie wniosków oraz wydawanie kart EKUZ w Sosnowcu odpowiada miejscowa Sekcja Obsługi Ubezpieczonych NFZ. Działa ona w budynku położonym przy ulicy Modrzejowskiej 32A. To tam powinni więc udać się mieszkańcy Sosnowca.
Jak można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
Taki wniosek można złożyć osobiście w oddziale lub złożyć go drogą elektroniczną. Osobiste złożenie wniosku jest bardziej czasochłonne, ale za to pozwala na szybsze uzyskanie gotowej karty. Każdy może więc wybrać taką metodę, która mu najbardziej odpowiada.
Czy karta EKUZ zastąpi ubezpieczenie turystyczne?
Choć karta EKUZ zapewnia podstawową ochronę podczas wyjazdów zagranicznych, jej zakres ochrony jest stosunkowo niewielki. Ponadto karta traci swoją ważność w momencie, kiedy turysta opuszcza teren UE/EFTA. Toteż w wielu przypadkach jedynie prywatna polisa turystyczna będzie mogła zapewnić gwarancję refundacji leczenia.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.