karta ekuz w islandii
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ na Islandię? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ na Islandię? Co obejmuje?

Islandia to jedno z tych państw, które powinien odwiedzić każdy miłośnik natury. Miejscowe krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach, a islandzkie gejzery są znane wszystkim turystom. Co istotne, wyjazd na Islandię wymaga naprawdę dobrych przygotowań. Szczególnie istotne jest to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pobytu na tej niezwykłej wyspie. Jeżeli chodzi o turystów z Polski, najlepszym zabezpieczeniem bez wątpienia będzie karta EKUZ w Islandii. Dlaczego warto mieć ją przy sobie i co zapewnia ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ na Islandię?

Wiele osób zapewne wie o tym, że karta EKUZ jest ważna na całym obszarze Unii Europejskiej. Dlatego niektórzy mogą kwestionować sens posiadania tego dokumentu, gdyż Islandia nie znajduje się w UE. Jednak mamy dobrą wiadomość dla turystów. Islandia należy do struktur EFTA, a na terytorium tej wspólnoty również obowiązuje karta EKUZ! Toteż można z niej śmiało korzystać podczas pobytu na wyspie gejzerów.

Co jasne, najpierw trzeba wyrobić taki dokument, ale nie jest to nic trudnego. Podstawą będzie złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ. Taki wniosek należy wypełnić i dostarczyć do najbliższego oddziału NFZ. Jeśli ktoś dostarczy taki wniosek osobiście, będzie mógł od razu odebrać kartę EKUZ. W przeciwnym razie na wydanie dokumentu trzeba czekać przez około 2-3 tygodnie.

Wymogiem niezbędnym do uzyskania karty EKUZ jest posiadanie ważnego ubezpieczenia NFZ. Na prośbę urzędników trzeba przedstawić dokument potwierdzający prawo do takich świadczeń (np. umowę zatrudnienia).

Karta EKUZ – co obejmuje na Islandii?

Wbrew pozorom karta EKUZ nie daje pełnej swobody pod kątem korzystania z pomocy medycznej. W rzeczywistości zasady dotyczące używania karty EKUZ zostały bardzo dokładnie zdefiniowane. Naruszenie takich reguł będzie skutkować utratą możliwości do skorzystania z refundacji leczenia zagranicznego. O czym więc muszą bezwzględnie pamiętać posiadacze tego dokumentu?

  1. Turyści mogą korzystać z refundowanej opieki lekarskiej wyłącznie w nagłych przypadkach, kiedy ich życie lub zdrowie znajdzie się w niebezpieczeństwie.
  2. Warunkiem niezbędnym do uzyskania refundacji jest poddanie się leczeniu w publicznej placówce lekarskiej. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie wchodzi w zakres karty EKUZ.
  3. Karta EKUZ na Islandii obejmuje wyłącznie zwrot kosztów za udzielenie tych podstawowych usług medycznych.

Co daje nam karta EKUZ na Islandii?

Już przy pierwszej wizycie na Islandii turyści szybko zorientują się, że w tym malowniczym kraju panują bardzo wysokie ceny. Co ciekawe, miejscowa waluta, czyli korona islandzka, jest zdecydowanie tańsza w porównaniu do polskiej złotówki. Na ten moment 1 złotówka stanowi równowartość 34-35 koron islandzkich. Mimo tego lokalne ceny będą bardzo wysokie z punktu widzenia polskiego turysty. Warto zatem mieć to na uwadze w kontekście świadczeń medycznych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli po prostu karta EKUZ, to świadczenie o charakterze ogólnoeuropejskim. Mogą z niego korzystać wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Choć Islandia nie należy do struktur unijnych, kraj ten od ponad 50 lat jest członkiem EFTA. Z tego względu karta EKUZ Islandia będzie honorowana w miejscowych szpitalach, a jej posiadacze będą mogli uzyskać refundowaną pomoc.

Aby uzyskać dostęp do opisywanego dokumentu, należy złożyć stosowny wniosek w najbliższym oddziale NFZ. Karta EKUZ Islandia jest wydawana bez pobierania dodatkowych opłat. Tym samym można ją otrzymać zupełnie za darmo. Dzięki niej turysta uzyska możliwość korzystania z publicznych placówek medycznych na terytorium Islandii.

Czym grozi brak karty EKUZ na Islandii?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Brak karty EKUZ oznacza konieczność samodzielnego pokrycia wszystkich kosztów opieki lekarskiej. Co więcej, nie są to tylko koszty np. konsultacji. Turysta będzie musiał zapłacić także za: transport medyczny, leki oraz inne usługi. W efekcie finalna wysokość rachunku może okazać się bardzo wysoka. Toteż nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że karta EKUZ jest po prostu niezbędna.

Jak korzystać z karty EKUZ na Islandii?

Islandia to jeden z najbogatszych krajów europejskich, co częściowo tłumaczy tak wysokie ceny poszczególnych usług. Jednak wysoki poziom zamożności wpływa również na standardy miejscowej służby zdrowia. Także i pod tym względem Islandia plasuje się w europejskiej czołówce.

Wysokie standardy usług medycznych to z pewnością dobra informacja dla podróżnych. Niestety jest też zła wiadomość. Otóż na Islandii obowiązuje powszechna zasada współpłacenia za usługi medyczne. Oznacza to, że nawet osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne – muszą płacić za udzieloną pomoc lekarską. Taka konieczność obejmuje również turystów.

Pewną pociechą będzie fakt, że jest to tylko częściowa odpłatność za leczenie. Zdecydowana większość kosztów podlega bowiem refundacji. Rzecz jasna dotyczy ona tylko tych przypadków, gdy leczenie miało miejsce w publicznym szpitalu lub poradni. Jak można to sprawdzić? Na Islandii działa tzw. Sjúkratryggingar Íslands, czyli organ będący odpowiednikiem polskiego NFZ-u. Pod jego nadzorem funkcjonuje sieć państwowych placówek medycznych określanych jako Heilsugæslustöð. Zasada jest więc prosta. Aby uzyskać prawo do częściowej refundacji leczenia, należy udać się do przychodni oznaczonej takim symbolem. Co jasne, potrzebna wtedy będzie również karta EKUZ Islandia.

Pozostaje więc odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Jak wysokie mogą być koszty związane z częściową odpłatnością leczenia? Tutaj wiele zależy od rodzaju udzielonych świadczeń. Islandzkie placówki medyczne zazwyczaj działają w godzinach 8:00-16:00. W późniejszym czasie dyżur pełni wyznaczony lekarz oraz pielęgniarka. Jeżeli zatem turysta uda się do poradni w godzinach jej otwarcia, zapłaci 1200 koron islandzkich. Jest to równowartość około 35 złotych za jedną wizytę. Natomiast udanie się do poradni poza godzinami otwarcia oznacza wydatek rzędu 3100 koron (około 90 złotych).

Turysta pokrywa również koszty leczenia stomatologicznego oraz wizyty u specjalisty. Natomiast hospitalizacja w nagłych przypadkach zagrożenia życia pozostaje w 100% refundowana.

Czy jadąc na Islandię trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Bardzo wysokie koszty leczenia na Islandii powinny wybić z głowy wszystkim turystom pomysł wyjazdu bez wcześniejszego uzyskania ochrony. Taką ochronę może zapewnić przede wszystkim karta EKUZ. Jeżeli jednak ktoś nie chcę płacić nawet częściowych opłat za leczenie, może rozszerzyć zakres EKUZ poprzez zakup prywatnego ubezpieczenia.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje na Islandii?

Tak. Karta EKUZ sprawia, że polskie ubezpieczenie zdrowotne ma międzynarodowy zakres terytorialny. W efekcie zaczyna ono obowiązywać na obszarze UE oraz EFTA, a więc także na Islandii.

Czy karta EKUZ Islandia jest potrzebna?

Ktoś może teraz pomyśleć, że konieczność pokrycia częściowej odpłatności za leczenie podważa sens posiadania karty EKUZ. Takie myślenie jest jednak całkowicie błędne. Bez tego dokumentu turysta będzie musiał opłacić 100% kosztów leczenia. To z kolei wiązałoby się z ogromnymi wydatkami. Dlatego karta EKUZ Islandia jest bez wątpienia potrzebna.

Nie znaczy to jednak, że ten dokument rozwiązuje wszystkie kłopoty turystów. Pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne oraz prywatną opiekę lekarską pozostaje sporym problemem. Jeżeli ktoś dysponuje mniejszym budżetem, nawet częściowa odpłatność będzie stanowić dla niego obciążenie. Toteż kartę EKUZ należy mieć przy sobie, ale warto pamiętać, iż nie chroni ona przed wszystkimi wydatkami.

Ubezpieczenie turystyczne – idealna alternatywa dla karty EKUZ?

Przydatność karty EKUZ nie polega dyskusji, choć ciężko kwestionować pewne braki w zakresie dokumentu. Dlatego turyści nie muszą ograniczać się tylko do tego świadczenia. Co prawda, kartę EKUZ i tak warto sobie wyrobić. Jednak poza nią każdy podróżny może zaopatrzyć się w prywatną polisę turystyczną.

Ubezpieczenia dla podróżnych mają jedną ważną zaletę. Gwarantują one pełne pokrycie kosztów leczenia do określonej kwoty. W ich przypadku częściowa odpłatność nie stanowi problemu, ponieważ ubezpieczyciel bierze ją na siebie. Prywatna polisa umożliwia również turyście korzystanie z prywatnych poradni i szpitali na Islandii. Również w tym przypadku asekurator zapewnia pokrycie kosztów związanych z udzieleniem pomocy lekarskiej.

Jest więc to znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby uzupełnić braki karty EKUZ. Naturalnie sam zakup ubezpieczenia turystycznego oznacza dodatkowy wydatek. Jednakże wyższy poziom ochrony bez dwóch zdań rekompensuje poniesione koszty.

Polisa turystyczna? Tak, ale…

Przy zakupie polisy turystycznej trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, ubezpieczenie (podobnie jak karta EKUZ Islandia) nie zapewnia refundacji planowanych zabiegów medycznych. Takie świadczenia mają pomóc turyście jedynie w nagłych sytuacjach, gdy jego życie lub zdrowie będzie zagrożone.

Po drugie, polisa powinna obejmować wysoką kwotę maksymalnej refundacji kosztów leczenia. Wszystko z powodu cen obowiązujących na Islandii. Trzeba przy tym pamiętać, że przekroczenie limitu refundacji będzie skutkować obciążeniem budżetu turysty. Tego z kolei należy bezwzględnie unikać.

Po trzecie, każde ubezpieczenie zawiera w swojej treści tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Jest to wykaz sytuacji, w których asekurator nie będzie musiał refundować leczenia. Zazwyczaj wyłączenia tego typu obejmują np. doznanie uszczerbku na zdrowiu po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Niemniej szczegółowa zawartość wykazu zależy tylko od danego asekuratora. W związku z tym przed zakupem polisy należy koniecznie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Islandii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Islandii?

Pomimo pewnych braków w ochronie karta EKUZ Islandia stanowi niezbędnik każdego turysty. Jest to całkowicie darmowe świadczenie zapewniające pomoc w nagłych wypadkach. Choćby z tego względu warto wyrobić sobie ten dokument jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli jednak turysta chciałby uzyskać bardziej kompleksową ochronę, zakup dodatkowej polisy będzie zdecydowanie wskazany. Prywatne ubezpieczenia zapewniają pełną refundację kosztów leczenia, dzięki czemu turysta nie musi ich finansować z własnej kieszeni. Ponadto polisa gwarantuje możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej oraz zapewnia refundację dodatkowych usług (np. transportu medycznego do Polski). Biorąc więc pod uwagę wysokie ceny panujące na Islandii – posiadanie obydwu świadczeń wydaje się rozsądne.

Najważniejsze informacje:

  • Islandia to pod wieloma względami bardzo unikalny kraj. Jednak należy on do struktur EFTA, co oznacza, że na jego obszarze obowiązują liczne regulacje europejskie. Jedna z nich dotyczy możliwości korzystania z kart EKUZ podczas pobytu na Islandii.
  • Standardy panujące w systemie opieki zdrowotnej na Islandii stoją na wysokim poziomie. Dlatego turyści mogą być na ogół spokojni o jakość opieki lekarskiej, która zostanie im udzielona.
  • Z drugiej strony na Islandii ubezpieczeni pacjenci muszą brać na siebie niektóre koszty leczenia. Powszechnie panującą zasadą jest uiszczanie opłat za wizyty u lekarzy lub transport medyczny.
  • Co ciekawe, wysokość takich opłat może zależeć między innymi od godziny, kiedy turysta zgłosi się do lekarza. Jeśli zrobi to w godzinach pracy placówki, zostanie obciążony niższą opłatą. W przeciwnym razie ta opłata będzie wyższa.
  • Z tego względu tylko dedykowane ubezpieczenie turystyczne może zwolnić podróżnych z opisanych opłat. Taka polisa zapewni całkowitą refundację kosztów leczenia, która obejmie również wspomniane opłaty dodatkowe. Jest więc to korzystniejsza alternatywa dla turystów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy na Islandii działa karta EKUZ?
Co prawda, Islandia nie należy do Unii Europejskiej. Jednak kraj ten przystąpił do porozumienia EFTA, a to oznacza, że na jego obszarze obowiązują niektóre europejskie zasady. Dzięki temu turyści mogą tutaj korzystać z kart EKUZ w celu uzyskania pomocy medycznej.
Czy leczenie z kartą EKUZ jest na Islandii darmowe?
Nie do końca, ponieważ na Islandii obowiązuje dodatkowe opłaty, które muszą uiszczać nawet ubezpieczeni pacjenci. Takie opłaty pojawiają się zarówno przy wizytach u lekarzy, jak i podczas np. korzystania z transportu medycznego. Ich średnia wysokość wynosi kilka tysięcy koron islandzkich.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne przy wyjeździe na Islandię?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Tylko prywatne ubezpieczenie może uchronić turystę przed koniecznością płacenia za otrzymaną pomoc lekarską. W przypadku polis prywatnych to ubezpieczyciel bierze na siebie koszty leczenia, jeśli tylko suma wydatków nie przekroczy określonej kwoty.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.