karta ekuz w kaliszu
EKUZ

Gdzie w Kaliszu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Kaliszu wyrobić kartę EKUZ?

Stały dostęp do opieki lekarskiej jest niezwykle istotny zarówno podczas przebywania w kraju, jak i poza granicami Polski. Co jasne, podczas pobytu na terytorium innego państwa turyści polegają pod lokalne regulacje prawne dotyczące leczenia obcokrajowców. Na szczęście takie przepisy są podobne na terenie całej Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA. W tych krajach należy mieć przy sobie kartę EKUZ, która w razie potrzeby umożliwi otrzymanie refundowanej pomocy medycznej. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Kaliszu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Kaliszu od ręki?

Kalisz jest miastem położonym blisko centralnej części kraju. Taka lokalizacja znacząco utrudnia organizowanie szybkich wypadów zagranicznych. Toteż dużo większym zainteresowaniem cieszą się odleglejsze wyjazdy, które stanowią element wakacyjnego wypoczynku.

W kontekście wyboru ubezpieczenia bardzo ważny jest cel takiego wyjazdu. Jeżeli celem jest miejscowość położona w kraju członkowskim UE/EFTA, warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Na szczęście mieszkańcy Kalisza mogą łatwo wyrobić ten dokument bez konieczności opuszczania miasta. Wystarczy tylko udać się do pobliskiej delegatury NFZ, która działa przy ulicy Skarszewskiej.

Co należy zrobić, aby otrzymać kartę EKUZ od ręki? Otóż osoby zainteresowane takim rozwiązaniem powinny udać się osobiście do wspomnianej placówki i tam złożyć stosowny wniosek. Dzięki temu urzędnicy szybko go rozpatrzą, a co za tym idzie – będą mogli wydać gotową kartę. Dla wielu osób będzie to zdecydowanie najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Kaliszu?

Na podstawie podanych wyżej informacji wiadomo już, że pod kątem czasu oczekiwania najlepszym wyjściem jest osobiste złożenie wniosku w oddziale NFZ. Przy wyborze tego rozwiązania karta EKUZ zazwyczaj zostanie wydana w ciągu 30-45 minut.

Natomiast przy składaniu wniosku o EKUZ na odległość czas oczekiwania na wydanie karty jest zdecydowanie dłuższy. Wtedy samo rozpatrzenie takiego wniosku potrwa przynajmniej kilka dni. Do tego należy również doliczyć czas potrzebny na wyrobienie karty, a także wysłanie jej na wskazany adres. Finalnie więc czas oczekiwania w tym przypadku wynosi średnio 2 tygodnie. Warto jednak pamiętać, że w okresie wakacji czas ten może być jeszcze dłuższy z powodu ogromnej liczby składanych wniosków.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Kaliszu?

Aktualne regulacje Narodowego Funduszu Zdrowia przewidują wyrabianie kart EKUZ tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Taki wniosek warto osobiście złożyć w oddziale ze względu na krótszy czas oczekiwania.

Przy braku możliwości osobistego złożenia wniosku pozostają inne alternatywy. Od pewnego czasu składanie dokumentów urzędowych jest możliwe dzięki platformie ePUAP. Można na niej znaleźć gotowe wzory wniosków oraz innych oficjalnych pism. Wystarczy zatem wypełnić odpowiednie pismo i przekazać je drogą elektroniczną bezpośrednio do oddziału NFZ.

Jeżeli ktoś samodzielnie wydrukuje i wypełni taki wniosek we własnym domu, może przekazać go:

 • drogą listową na adres: ulica Skarszewska 42A, 62-800 Kalisz;
 • pocztą elektroniczną na adres: kalisz@nfz-poznan.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Kaliszu?

Przy składaniu wszystkich formalnych wniosków urzędnicy muszą potwierdzić tożsamość wnioskodawcy. Dlatego warto zabrać ze sobą dowód osobisty. Co istotne, wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć w swoim imieniu lub w imieniu innej osoby. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na drugą opcję, będzie potrzebować pisemnego upoważnienia.

Oprócz tego warto zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające posiadanie ważnego ubezpieczenia NFZ. Może to być np. legitymacja ucznia, legitymacja emeryta-rencisty lub umowa o pracę. Rzecz jasna dane dotyczące statusu obywateli i ich prawa do świadczeń widnieją w systemie NFZ. Gdyby jednak pojawiły się problemy z odczytem takich danych, fizyczna kopia dokumentów będzie bardzo przydatna.

Karta EKUZ w Kaliszu – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu
ul. Skarszewska 42A, 62-800 Kalisz;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: kalisz@nfz-poznan.pl.

Uwaga!

Przez wiele lat siedziba Delegatury Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu mieściła się przy ulicy Kolegialnej. Jednak w ostatnim czasie została ona przeniesiona na ulicę Skarszewską. Dlatego należy pamiętać o nowej lokalizacji placówki!

Godziny otwarcia NFZ w Kaliszu

Delegatura NFZ w Kaliszu otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

Jak działa karta EKUZ?

Dzięki karcie EKUZ obcokrajowcy podlegają tym samym zasadom, co obywatele danego kraju. To z kolei oznacza, że turyści mogą korzystać z miejscowej służby zdrowia. Jednak dokładne zasady dotyczące uzyskania takiej pomocy zależą już od obowiązujących regulacji. Przykładowo, wiele europejskich państw zobowiązuje pacjentów do częściowej płatności za udzielone usługi lekarskie. Taka zasada automatycznie obejmuje również turystów posługujących się kartą EKUZ. Wobec tego kłamstwem jest stwierdzenie, że EKUZ zawsze zapewnia darmową pomoc medyczną.

Aby skorzystać z pomocy lekarza podczas pobytu za granicą, należy okazać kartę EKUZ w lokalnej placówce medycznej. Niestety, nie może to być dowolnie wybrana placówka. Karta EKUZ jest honorowana wyłącznie w punktach mających ważną umowę z instytucją odpowiedzialną za finansowanie publicznej opieki zdrowotnej. To w praktyce uniemożliwia turystom korzystanie z niepublicznych placówek lekarskich. Pod tym względem EKUZ przypomina krajowe ubezpieczenie zdrowotne.

Trzeba również podkreślić, że refundacja przyznawana w ramach karty EKUZ jest ograniczona do podstawowych świadczeń medycznych. Toteż turyści nie mogą liczyć na pokrycie kosztów akcji ratunkowej lub specjalistycznego transportu do Polski.

Kiedy kartę EKUZ warto zastąpić ubezpieczeniem turystycznym?

Karta EKUZ ma jeszcze jedno istotne ograniczenie. Jako dokument europejski obowiązuje ona w krajach należących do struktur UE lub EFTA. Poza tymi wspólnotami EKUZ traci swoją ważność. To oznacza, że turyści planujący podróż na inny kontynent nie muszą zabierać ze sobą karty EKUZ. Zamiast niej warto zaopatrzyć się wówczas w prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.

Polisy turystyczne działają według kompletnie odmiennych regulacji. W przeciwieństwie do kart EKUZ nie są one darmowe, ale za to gwarantują turystom zdecydowanie szerszą ochronę. Co więc obejmuje ich zakres? Po pierwsze, możliwość korzystania zarówno z publicznej, jak i niepublicznej opieki lekarskiej. Asekuratorzy zapewniają refundację niezależnie od wybranego miejsca leczenia. Po drugie, ubezpieczenie turystyczne obejmuje także dodatkowe wydatki, takie jak: koszty ratownictwa, transportu medycznego oraz leczenia dentystycznego. Po trzecie, turyści mogą w razie potrzeby rozszerzyć zakres polisy o inne świadczenia. Tymczasem karty EKUZ nie zapewniają takiej możliwości.

To wszystko sprawia, że bardziej wymagający turyści powinni zdecydować się na zakup polisy. Takie świadczenie przyda się nawet w trakcie podróży po Europie, gdyż uzupełni wówczas braki w zakresie karty EKUZ!

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu to miejsce, w którym okoliczni mieszkańcy mogą wyrobić kartę EKUZ. Placówka ta mieści się w budynku zlokalizowanym przy ulicy Skarszewskiej 42A.
 • Wszystkie delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia działają w sposób zbliżony do urzędów. Dlatego są czynne od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach 8:00-16:00.
 • Wniosek o wydanie karty EKUZ należy złożyć osobiście lub skorzystać z innych dostępnych rozwiązań (np. platformy ePUAP).
 • Sama karta EKUZ jest bez wątpienia istotnym dokumentem podczas zagranicznych podróży. Z drugiej strony nie można lekceważyć istotnych braków w jej zakresie. Dlatego dobrą alternatywą w czasie podróży po Europie będzie jednoczesne posiadanie karty EKUZ i dodatkowej polisy turystycznej.
 • Prywatne ubezpieczenia mają zdecydowanie szerszy zakres, dzięki czemu mogą zapewnić dostęp do wielu potrzebnych świadczeń. Dodatkowo tylko prywatne polisy będą mogły zapewnić ochronę podczas wakacji spędzanych poza Europą.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Kaliszu?
Na ulicy Skarszewskiej 42A mieści się Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu. To ta placówka odpowiada za przyjmowanie wniosków i wydawanie kart EKUZ mieszkańcom Kalisza oraz okolicznych miejscowości.
Jak długo trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Kaliszu?
Jeżeli ktoś chciałby uzyskać kartę EKUZ od razu, powinien osobiście zgłosić się do placówki NFZ. Natomiast przy składaniu wniosków online trzeba liczyć się z tym, że czas oczekiwania wyniesie wtedy około 2-3 tygodnie.
Czy karta EKUZ zapewnia szeroką ochronę?
Karta EKUZ najlepiej sprawdza się w czasie krótkich podróży po Europie. Natomiast przy odleglejszych wyjazdach karta EKUZ się już nie sprawdzi. Wtedy turystom pozostaje jedynie zakup dedykowanej polisy dla podróżnych.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.