Karta EKUZ dla dziecka
EKUZ

Karta EKUZ dla dziecka – jak ją wyrobić?

Dzieci mają w sobie naprawdę mnóstwo energii, a dodatkowo są bardzo ciekawe świata. Niestety, takie połączenie czasami okazuje się problematyczne. Jeżeli dziecko w ferworze zabawy nieszczęśliwie upadnie i przydarzy mu się jakiś uraz, konieczna będzie interwencja lekarza. Na szczęście karta EKUZ dla dziecka sprawi, że taką pomoc można uzyskać nawet podczas pobytu za granicą. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zadbać o wyrobienie takiego dokumentu. Jak wypełnić podanie i kto podpisuje wniosek o kartę EKUZ? Te pytania często zadają sobie rodzice. Mamy jednak dobrą informację. Karta EKUZ dla dziecka może zostać wydana łatwo oraz szybko. Wystarczy tylko zastosować się do kilku zasad. Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Karta EKUZ dla dziecka – jak ją wyrobić?

Międzynarodowe ubezpieczenie w formie karty EKUZ jest dostępne dla wszystkich osób objętych krajową polisą NFZ. Co więcej, wydawanie tej karty pozostaje bezpłatne, ponieważ stanowi ona rozszerzenie krajowej polisy. Tym samym karta EKUZ może obejmować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

W Polsce karta EKUZ dla dziecka może zostać wydana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To właśnie NFZ odpowiada za realizację całej procedury. Należy przy tym pamiętać, że karta EKUZ nie jest wydawana automatycznie. Aby ją uzyskać, trzeba złożyć stosowny wniosek.

Za przyjmowanie i realizowanie takich wniosków odpowiadają placówki terenowe Narodowego Funduszu Zdrowia. W każdym województwie można znaleźć oddział wojewódzki NFZ, a czasami także dodatkowe delegatury i punkty obsługi. Osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ powinny więc zgłosić się do jednego z takich punktów.

Polisoteka – lista oddziałów terenowych NFZ

Serwis Polisoteka przychodzi z pomocą wszystkim osobom zainteresowanym uzyskaniem karty EKUZ! W naszej bazie można odnaleźć kompletny wykaz oddziałów terenowych NFZ. Zadbaliśmy o zamieszczenie w nim zarówno danych kontaktowych, jak i informacji praktycznych.

Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszego wykazu, który jest dostępny w tym miejscu:

EKUZ dla dziecka wniosek – kto go powinien złożyć?

Pod względem formalnym składanie jakiegokolwiek wniosku urzędowego stanowi czynność prawną. Dlatego osoby niepełnoletnie nie mogą tego zrobić, gdyż nie posiadają zdolności do podejmowania czynności prawnych. Toteż w imieniu dziecka lub nastolatka powinni to zrobić rodzice.

Na szczęście samo składanie wniosku sprowadza się raptem do kilku prostych czynności:

 1. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie wniosku o wydanie karty EKUZ.
 2. W dokumencie należy podać zarówno dane dziecka, jak i dane rodzica wypełniającego wniosek.
 3. Gotowe podanie wystarczy podpisać i dostarczyć do najbliższej placówki NFZ. Można to zrobić osobiście lub za pomocą:
 • poczty elektronicznej (wysyłka skanu dokumentu);
 • platformy ePUAP;
 • poczty tradycyjnej.
 1. Wyrobioną kartę EKUZ można odebrać w wybranym oddziale NFZ. Jeżeli rodzic odbiera kartę w imieniu dziecka, nie musi mieć pełnomocnictwa.

Karta EKUZ dla dziecka online – kiedy warto ją wyrobić?

Od pewnego czasu polskie urzędy zapewniają możliwość składania wniosków online. Dotyczy to także wniosku o kartę EKUZ. Na pewno taka możliwość jest bardzo wygodna, ale warto tutaj wspomnieć o jednej ważnej kwestii.

Jeżeli komuś zależy na czasie, powinien osobiście złożyć wniosek o EKUZ w oddziale NFZ. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ urzędnicy rozpatrują takie podania w pierwszej kolejności, dzięki czemu można uzyskać kartę EKUZ od ręki.

Co istotne, czas wyrabiania karty EKUZ różni się w zależności od sposobu dostarczenia wniosku. Jeżeli rodzic składa wniosek osobiście, zazwyczaj otrzyma kartę EKUZ od razu. Natomiast złożenie podania online będzie wiązać się z kilku lub kilkunastodniowym czasem oczekiwania.

Karta EKUZ dla dziecka – informacje praktyczne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje karty EKUZ bezpłatnie. Aby jednak karta EKUZ dla dziecka została wydana, rodzic musi dostarczyć do placówki NFZ potrzebne dokumenty. W przypadku uczniów będzie to legitymacja szkolna lub zaświadczenie potwierdzające, że dziecko kontynuuje naukę. Trzeba także podkreślić, że rodzic składający wniosek w imieniu dziecka musi mieć przy sobie dowód osobisty!

Najważniejsze informacje:

 • Karta EKUZ dla dziecka może zostać wydana tylko na pisemny wniosek. Na szczęście wyrabianie takiej karty to naprawdę łatwa procedura.
 • Co prawda, dzieci oraz nastolatki nie mają jeszcze prawa do samodzielnego wypełniania wniosków urzędowych. Dlatego podanie o kartę EKUZ w ich imieniu muszą złożyć rodzice.
 • Wypełniony wniosek należy dostarczyć osobiście do najbliższego oddziału NFZ lub wysłać go drogą elektroniczną.
 • Warto jednak pamiętać o tym, aby złożyć taki wniosek z wyprzedzeniem. Dzięki temu później można spokojnie czekać na wydanie karty.
 • Jeżeli do wyjazdu nie zostało zbyt wiele czasu, warto osobiście udać się z podaniem do urzędu i tam odebrać gotową kartę EKUZ. Tylko wtedy opisywany dokument będzie można uzyskać od ręki.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?
Aby dziecko otrzymało kartę EKUZ, rodzic musi złożyć w jego imieniu wymagany wniosek. W dokumencie należy zaznaczyć, że karta EKUZ będzie przeznaczona dla członka rodziny i osoby niepełnoletniej. Wypełniony wniosek warto dostarczyć osobiście do najbliższego oddziału NFZ lub wysłać go online.
Kto podpisuje wniosek o EKUZ dla dziecka?
Do ukończenia 18. roku życia osoba niepełnoletnia nie ma zdolności do czynności prawnych. Dlatego podanie o EKUZ podpisuje rodzic, który formalnie składa wniosek w imieniu dziecka.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania karty?
W przypadku karty EKUZ jedyne potrzebne dokumenty to legitymacja szkolna lub stosowne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dodatkowo osoba składająca wniosek musi mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Jak długo ważna jest karta EKUZ dla dziecka?
Obecnie karty EKUZ dla dzieci zachowują ważność przez okres 5 lat. Jeżeli jednak w tym czasie dziecko skończy 18 lat, karta automatycznie straci ważność!