Województwo opolskie znajduje się tuż przy granicy polsko-czeskiej. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańców Opola odwiedza naszych południowych sąsiadów. Warto jednak pamiętać, aby w trakcie takich i innych europejskich podróży mieć przy sobie kartę EKUZ. Ten niepozorny dokument może okazać się naprawdę przydatny w momencie, gdy dana osoba będzie musiała skorzystać z pomocy medycznej. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Opolu? Gdzie można wyrobić ten dokument?
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyrobić kartę EKUZ w Opolu od ręki?
- Ile czeka się na kartę EKUZ w Opolu?
- Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Opolu?
- Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Opolu?
- Karta EKUZ w Opolu – kontakt (e-mail i telefon)
- Godziny otwarcia NFZ w Opolu
- Dlaczego karta EKUZ jest tak przydatna podczas podróży?
- Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – o czym warto wiedzieć?
- Wnioski do pobrania na 2024 rok
Jak wyrobić kartę EKUZ w Opolu od ręki?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest międzynarodowym odpowiednikiem karty wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego to właśnie NFZ posiada uprawienia do wydawania obydwu wspomnianych dokumentów. Na szczęście nie jest to procedura realizowana przez centralę, gdyż wydawaniem kart EKUZ zajmują się oddziały terenowe.
Tym samym mieszkańcy Opola zainteresowani uzyskaniem karty EKUZ powinni udać się do miejscowego oddziału NFZ. Mieści się on w budynku zlokalizowanym przy ulicy Ozimskiej (obok salonu Agata Meble). Powinni o tym pamiętać wszyscy petenci, którzy zamierzają osobiście złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.
Ile czeka się na kartę EKUZ w Opolu?
Mieszkańcy Opola mogą uzyskać kartę EKUZ właściwie od ręki. W tym celu wystarczy udać się do wspomnianej placówki NFZ. Tam wystarczy wypełnić i złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Urzędnicy mają bowiem obowiązek przyjmowania takich wniosków w pierwszej kolejności. Dzięki temu w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut można wypełnić wszystkie formalności i otrzymać gotową kartę.
Zła wiadomość jest z kolei taka, że przy wyborze innej metody złożenia wniosku czas oczekiwania znacząco rośnie. W teorii NFZ ma kilka dni roboczych na rozpatrzenie podania złożonego w ten sposób. Jednak do tego trzeba także doliczyć czas potrzebny na wyrobienie karty oraz jej późniejszą wysyłkę. Przez to łączny czas oczekiwania wynosi 2 tygodnie, a w okresach szczególnie dużego ruchu nawet 3 tygodnie.
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Opolu?
Wspomniana wizyta w placówce NFZ to jeden ze sposobów na uzyskanie karty EKUZ. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że podanie zostanie rozpatrzone od razu. Tym samym kartę EKUZ zazwyczaj będzie można uzyskać jeszcze tego samego dnia.
Niestety, osobista wizyta w placówce oznacza konieczność stania w kolejkach i czekania na przyjęcie. Dlatego coraz więcej osób wyrabia kartę EKUZ na odległość. Nie jest to nic trudnego. Cała procedura obejmuje wyłącznie wypełnienie wniosku i wysłanie go do urzędu. Można to zrobić między innymi poprzez: system ePUAP, e-mail lub pocztę tradycyjną. Dane kontaktowe Opolskiego Oddziału NFZ widnieją w poniższej zakładce.
Jeżeli ktoś dysponuje faksem, może także przekazać wniosek w takiej formie – (77) 402 01 01.
Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Opolu?
Cała procedura rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ. Jeżeli chodzi o dodatkowe formalności, warto wspomnieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, urzędnicy poproszą o przedstawienie dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego). Ponadto petent składający wniosek w imieniu innej osoby musi mieć przy sobie podpisane pełnomocnictwo.
Po drugie, urzędnicy przed wydaniem karty sprawdzą, czy dana osoba jest objęta ubezpieczeniem NFZ. Jeśli ta kwestia będzie budzić wątpliwości, urzędnicy poproszą o okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do ubezpieczenia. Takim dokumentem może być np. legitymacja lub umowa zatrudnienia.
Karta EKUZ jest dokumentem, który nie zawiera zdjęcia, dlatego nie trzeba dostarczać fotografii do urzędu.
Karta EKUZ w Opolu – kontakt (e-mail i telefon)
ul. Ozimska 72A, 45-310 Opole;
numer telefonu: (77) 402 01 00;
adres e-mail: sekretariat@nfz-opole.pl.
UWAGA!
Do 2019 roku siedziba Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mieściła się przy ulicy Głogowskiej 37. Jednak została ona przeniesiona na ulicę Ozimską 72. Warto o tym pamiętać w razie planowania osobistej wizyty w urzędzie.
Godziny otwarcia NFZ w Opolu
Oddział NFZ w Opolu otwarty jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00-16:00;
- wtorek: 8:00-16:00;
- środa: 8:00-16:00;
- czwartek: 8:00-16:00;
- piątek: 8:00-16:00.
Dlaczego karta EKUZ jest tak przydatna podczas podróży?
Jeżeli turysta podczas wyjazdu zagranicznego trafi do szpitala lub będzie musiał skorzystać z pomocy lekarza, EKUZ zapewni refundację leczenia. Taka karta jest dowodem potwierdzającym, że dany człowiek ma ważne ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei krajowe ubezpieczenia zachowują ważność we wszystkich państwach członkowskich UE oraz krajach należących do EFTA.
Co więcej, karta EKUZ to w pełni darmowe ubezpieczenie. Narodowy Fundusz Zdrowia wystawia takie dokumenty bez pobierania dodatkowych opłat.
Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – o czym warto wiedzieć?
Pomimo wszystkich zalet karty EKUZ warto wiedzieć, że nie zapewnia ona ochrony w każdej sytuacji. Warunki korzystania z takiego ubezpieczenia są następujące:
- Posiadacz karty EKUZ może zgłosić się do zagranicznego lekarza tylko w nagłych sytuacjach. Jeżeli udzielenie pomocy medycznej nie jest absolutnie koniecznie, koszty leczenia ponosi sam zainteresowany.
- Refundacja kosztów leczenia dotyczy jedynie usług świadczonych w publicznych placówkach. Oznacza to, że turysta nie może korzystać z niepublicznych klinik lub szpitali. Ponadto przed samą wizytą warto dopytać, czy dany lekarz przyjmuje pacjentów zagranicznych na podstawie karty EKUZ.
- Nie wszystkie usługi medyczne są refundowane przez NFZ. Ratownictwo górskie lub morskie, transport do kraju, leczenie dentystyczne; to tylko niektóre świadczenia wyłączone z zakresu ochrony.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest więc kompleksowym świadczeniem. Natomiast jej ewentualne braki można łatwo uzupełnić za sprawą ubezpieczenia turystycznego. Jak wygląda porównanie tych dwóch świadczeń?
Karta EKUZ | Ubezpieczenie turystyczne | |
Zakres ochrony | Podstawowa pomoc medyczna w nagłych przypadkach | Swobodny dostęp do większości usług medycznych |
Obszar zasięgu | Unia Europejska + państwa należące do EFTA | Cały świat |
Charakter refundacji | Pełna lub częściowa | Pełna (do limitu kosztów leczenia) |
Dostęp do placówek medycznych | Leczenie tylko w publicznych placówkach | Leczenie w publicznych i prywatnych placówkach |
Usługi dodatkowe | Brak | Refundacja transportu do kraju i inne usługi |
Wnioski do pobrania na 2024 rok
Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wzór upoważnienia do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ dla pełnomocnika
Najważniejsze informacje:
- W celu uzyskania karty EKUZ Opolanie powinni udać się wprost do siedziby Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Oddział ten znajduje się w budynku położonym na ulicy Ozimskiej 72A.
- Jeżeli ktoś chce wyrobić kartę EKUZ stacjonarnie, musi zgłosić się do oddziału w godzinach jego otwarcia. Opolska placówka, podobnie jak inne oddziały, jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
- W przypadku wyrabiania karty EKUZ online nie trzeba w ogóle udawać się do oddziału. Wystarczy tylko złożyć wniosek przez internet i skorzystać z opcji wysyłki karty pocztą. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania.
- Karta EKUZ jest bardzo pomocna w czasie krótkich podróży po Europie. Niestety, przy odleglejszych wyjazdach na inne kontynenty traci ona swoją ważność. Wtedy turysta może uzyskać ochronę wyłącznie za sprawą ubezpieczenia.
- Prywatne polisy turystyczne zachowują ważność na całym świecie. W dodatku ich zakres pozwala na uzupełnienie niemal wszystkich braków w zakresie kart EKUZ. Dlatego są one tak chętnie wybierane przez turystów.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Opolu?
- Za przyjmowanie wniosków i wydawanie kart EKUZ w Opolu odpowiada Opolski Oddział Wojewódzki NFZ. Mieści się on na ulicy Ozimskiej 72A. To właśnie tam mogą więc udać się mieszkańcy tego miasta.
- Czy kartę EKUZ trzeba wyrobić w oddziale NFZ?
- Nie, ponieważ alternatywnym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku online. Jeśli jednak ktoś się na to zdecyduje, musi zaakceptować dłuższy czas oczekiwania na wydanie gotowej karty.
- Kiedy karta EKUZ nie zapewni ochrony?
- Samo powstanie karty EKUZ miało na celu zabezpieczenie osób podróżujących po Europie. Z tego względu karta EKUZ nie ma żadnej wartości poza granicami UE i EFTA. We wszystkich pozostałych państwach turyści mogą więc korzystać jedynie z prywatnych ubezpieczeń.