Warszawa jako stolica Polski jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej naszego kraju. Miejscowe Lotnisko Chopina każdego dnia przyjmuje tysiące pasażerów z całego świata, a także Polaków wylatujących za granicę. Jeżeli ktoś udaje się w taką podróż, powinien jeszcze przed wyjazdem zadbać o uzyskanie karty EKUZ. Ten dokument będzie nieocenionym wsparciem w razie ewentualnych problemów podczas podróży. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Warszawie? Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Warszawie? Gdzie można wyrobić ten dokument?
Z artykułu dowiesz się:
- Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Warszawie od ręki?
- Ile czeka się na kartę EKUZ w Warszawie?
- Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Warszawie?
- Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Warszawie?
- Karta EKUZ w Warszawie – kontakt (e-mail i telefon)
- Godziny otwarcia NFZ w Warszawie
- Jakie świadczenia zapewnia karta EKUZ?
- Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może być niezbędne?
- Wnioski do pobrania na 2024 rok
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Warszawie od ręki?
Karta EKUZ to rodzaj państwowego ubezpieczenia zdrowotnego o międzynarodowym charakterze. Uprawnia ona obywateli Polski do korzystania z opieki lekarskiej w innych krajach europejskich. Wydawaniem kart EKUZ zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia, który w ten sposób potwierdza, że dana osoba posiada ważne ubezpieczenie.
Żeby więc uzyskać kartę EKUZ, mieszkańcy Warszawy powinni udać się do Mazowieckiego Oddziału NFZ. Placówka ta mieści się przy ulicy Tytusa Chałubińskiego. Jednak niektórzy słusznie zauważą teraz, że Warszawa jest przecież największym polskim miastem. Dlatego dostępność tylko jednej placówki była dość problematyczna.
Z tego względu NFZ stworzył rozwiązanie i to naprawdę kreatywne rozwiązanie tego problemu. Otóż mazowiecki NFZ uruchomił specjalny punkt obsługi… na lotnisku Chopina! Dzięki temu każdy ubezpieczony obywatel może uzyskać kartę EKUZ od ręki i to bezpośrednio na lotnisku. Trudno zatem wymarzyć sobie bardziej praktyczną alternatywę.
Ile czeka się na kartę EKUZ w Warszawie?
Uruchomienie dwóch punktów obsługi klienta to dobra informacja dla wszystkich turystów. Dzięki temu w Warszawie można szybciej uzyskać kartę EKUZ. Jeżeli jednak chodzi o czas oczekiwania, warto przypomnieć o złotej zasadzie. Wszystkie osoby dążące do szybkiego wyrobienia karty EKUZ powinny osobiście zgłosić się do punktu NFZ. Osobiste złożeniu wniosku nadaje mu bowiem priorytet, dzięki czemu urzędnicy od razu wyrobią kartę EKUZ. Gotowy egzemplarz (w zależności od kolejek) powinien być gotowy w ciągu 15-40 minut.
Natomiast przy wyborze innej metody czas oczekiwania na kartę EKUZ wyniesie około 2-3 tygodnie. Wynika to z dłuższego przebiegu procedury oraz konieczności czekania na kartę, która zostanie wysłana pocztą. Jeżeli więc chodzi o czas oczekiwania, osobiste złożenie wniosku stanowi zdecydowanie lepszą opcję.
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Warszawie?
W porównaniu do innych urzędowych procedur wydawanie karty EKUZ przebiega naprawdę sprawnie. Jeżeli zainteresowana osoba złoży wniosek osobiście w wyznaczonej placówce, zazwyczaj może otrzymać kartę EKUZ od ręki.
Niestety, mieszkańcy Warszawy na pewno znają realia dotyczące załatwiania spraw urzędowych. Długie kolejki są tutaj często normą. Na szczęście osobista wizyta w placówce NFZ to tylko jedna z możliwości. Opisywany dokument można wyrobić także bez wychodzenia z domu. Karta EKUZ Warszawa online? Jak najbardziej! Najprostszym sposobem będzie użycie serwisu ePUAP i wysłanie wniosku za jego pomocą.
Jak można złożyć wniosek o kartę EKUZ bez korzystania z platformy ePUAP?
- Pierwszym krokiem będzie wydrukowanie wzoru podania.
- Następnie wniosek należy wypełnić i podpisać.
- Gotowy dokument wystarczy przekazać do oddziału NFZ poprzez:
- wysłanie wydrukowanego wniosku pocztą tradycyjną;
- zeskanowanie i wysłanie wniosku poprzez wiadomość e-mail.
Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Warszawie?
Istnieją tylko dwa warunki stawiane osobom, które wnioskują o wydanie im karty EKUZ. Pierwszym jest złożenie samego wniosku. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie dane zostały wprowadzone poprawnie. Co więcej, NFZ pozwala na składanie wniosków w imieniu innych osób. Jednak do tego potrzebne będzie pisemne pełnomocnictwo.
Drugim i zarazem kluczowym warunkiem jest to, żeby wnioskodawca był objęty ubezpieczeniem NFZ. Karta EKUZ stanowi bowiem jedynie formę rozszerzenia tej polisy. Co jasne, ubezpieczenie NFZ przysługuje praktycznie wszystkim obywatelom. Mimo tego przy składaniu wniosku trzeba okazać stosowne potwierdzenie. Takim potwierdzeniem mogą być niektóre dokumenty, takie jak: ważna legitymacja (szkolna, studencka, emeryta-rencisty), dowód zatrudnienia lub potwierdzenie opłacania składek NFZ.
W czasie przyjmowania wniosku urzędnicy mogą poprosić także o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.
Karta EKUZ w Warszawie – kontakt (e-mail i telefon)
ul. Tytusa Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa;
numer telefonu: (22) 279 79 99*;
adres e-mail: kancelaria@nfz-warszawa.pl.
*Jest to dedykowany numer dla osób, które kontaktują się z oddziałem NFZ w sprawie karty EKUZ.
Godziny otwarcia NFZ w Warszawie
Oddział NFZ w Warszawie otwarty jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00-16:00;
- wtorek: 8:00-16:00;
- środa: 8:00-16:00;
- czwartek: 8:00-16:00;
- piątek: 8:00-16:00.
Jakie świadczenia zapewnia karta EKUZ?
Najczęściej podawaną informacją o karcie EKUZ jest to, że zapewnia ona możliwość bezpłatnego korzystania z opieki medycznej poza Polską. Jednak tutaj pojawia się kilka ograniczeń, które dotyczą każdego posiadacza karty EKUZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty leczenia zagranicznego tylko w nagłych sytuacjach. Co to dokładnie oznacza? Jeżeli turysta ulegnie wypadkowi lub jego zdrowie gwałtownie się pogorszy, wizyta u lekarza będzie uzasadniona. Jednak refundacja nie dotyczy np. tych zabiegów, które były planowane jeszcze przed wyjazdem. Co więcej, kartę EKUZ można wykorzystać tylko w publicznych poradniach i szpitalach.
Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może być niezbędne?
Zakres karty EKUZ spełnia jedynie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Osoby korzystające z takiego świadczenia muszą samodzielnie płacić za niektóre usługi medyczne (np. ratownictwo górskie). Dlatego karta EKUZ może okazać się zbyt ograniczonym świadczeniem.
Osoby z większymi wymaganiami powinny więc postawić na ubezpieczenie turystyczne. Prywatna polisa zapewnia liczne atuty, których nie uzyskają posiadacze karty EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia refundację kosztów leczenia we wszystkich dostępnych placówkach. Jeśli turysta będzie chciał skorzystać z usług wykraczających poza publiczną służbę zdrowia, otrzyma taką możliwość.
Co ważne, towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą polisy dla osób podróżujących po całym świecie. Dzięki temu z prywatnego ubezpieczenia można skorzystać praktycznie wszędzie. Natomiast karta EKUZ jest ważna tylko na terytorium Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA. Tym samym nie można jej użyć podczas pobytu na innym kontynencie.
Wnioski do pobrania na 2024 rok
Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wzór upoważnienia do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ dla pełnomocnika
Najważniejsze informacje:
- Warszawiacy powinni wystąpić z wnioskiem o wydanie karty EKUZ do Mazowieckiego Oddziału NFZ. Można to zrobić zarówno poprzez wizytę w placówce, jak i wysłanie przygotowanego dokumentu.
- Mazowiecki Oddział NFZ mieści się w budynku położonym na ulicy Tytusa Chałubińskiego 8. Placówka jest czynna jedynie w dni powszednie od godziny 8:00 do godziny 16:00.
- Wizyta we wspomnianym oddziale jest zalecana osobom, które chcą możliwie szybko uzyskać kartę EKUZ. Przy osobistym złożeniu wniosku karta może zostać wydana jeszcze tego samego dnia.
- Karta EKUZ gwarantuje możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w trakcie pobytu za granicą. Niemniej obejmuje ona tylko wąski zakres usług niezbędnych do ratowania zdrowia.
- Żeby uzyskać bardziej kompleksową ochronę lub uzyskać ochronę pozą Europą, trzeba kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Takie polisy są dostępne w wielu różnych wariantach i zakresach ochrony. Dlatego każdy turysta będzie w stanie znaleźć ubezpieczenie dopasowane do jego potrzeb.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie można dostać kartę EKUZ w Warszawie?
- Placówką odpowiedzialną za wydawanie kart EKUZ w Warszawie jest Mazowiecki Oddział NFZ. Mieści się on na ulicy Tytusa Chałubińskiego 8, a więc niedaleko Muzeum Narodowego. To w tym oddziale można złożyć wniosek o wydanie karty lub odebrać gotowy dokument.
- Czy wniosek o EKUZ trzeba złożyć w oddziale NFZ?
- Nie, ale warto pamiętać, że jest to najszybszy sposób na uzyskanie gotowej karty. Jeżeli jednak czas oczekiwania nie ma większego znaczenia, dużo wygodniej będzie złożyć wspomniany wniosek online.
- Dlaczego ubezpieczenie turystyczne to lepsza alternatywa niż karta EKUZ?
- W przypadku podróży na inny kontynent karta EKUZ traci swoją przydatność. Wtedy turyści mogą polegać tylko na prywatnych ubezpieczeniach, które zachowują ważność na całym świecie. Ponadto prywatne polisy mają szerszy zakres ochrony i pozwalają np. na korzystanie z prywatnych placówek medycznych.