karta ekuz w lublinie
EKUZ

Gdzie w Lublinie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Lublinie wyrobić kartę EKUZ?

Ubezpieczenie NFZ ma zagwarantować darmową opiekę lekarską w ramach publicznej służby zdrowia. Takie ubezpieczenie pozwala Polakom na uzyskanie pomocy we wszystkich publicznych placówkach. Co ciekawe, taka ochrona nie obowiązuje jedynie na terytorium Polski. Każda ubezpieczona osoba może bowiem wyrobić sobie kartę EKUZ, która zapewnia możliwość uzyskania pomocy lekarskiej również za granicą. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Lublinie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lublinie od ręki?

Publiczne placówki lekarskie w Polsce są nadzorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To właśnie ta instytucja odpowiada za obsługę wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Dotyczy to zarówno świadczeń krajowych, jak i międzynarodowych, w tym wspomnianej karty EKUZ.

Jeżeli więc ktoś chciałby wyrobić sobie taką kartę, powinien zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Lublinie. Jednak niektórych może zaskoczyć to, że mieście tym znajdują się aż dwie placówki NFZ. Pierwsza z nich to Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ, który mieści się przy ulicy Szkolnej. Natomiast drugą placówką jest Sala Obsługi Klientów działająca przy ulicy Nadstawnej. To właśnie tam mogą udać się osoby, które chcą osobiście złożyć wniosek o kartę EKUZ.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Lublinie?

Jeżeli ktoś złoży wniosek o EKUZ osobiście, zapewne otrzyma kartę od ręki. Urzędnicy mają bowiem rozpatrywać podania składane osobiście w pierwszej kolejności. Co jasne, nie zawsze przebiega to tak sprawnie, ponieważ np. kolejki mogą nieco wydłużyć przebieg procedury. Jednak mimo wszystko jest to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu karty.

Co jednak w sytuacji, kiedy ktoś złoży wspomniany wniosek bez odwiedzania oddziału NFZ? Wtedy proces wyrabiania karty EKUZ może potrwać nawet 2-3 tygodnie. Wynika to z faktu, że urzędnicy muszą najpierw przyjąć wniosek i sprawdzić, czy wnioskodawca ma ubezpieczenie NFZ. Następnie przekazują oni dyspozycję do wyrobienia i wysyłki karty. Dodatkowo cały ten proces może się wydłużyć przy dużej liczbie złożonych wniosków.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Lublinie?

Osobista wizyta w placówce NFZ nie jest konieczna, aby złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie wydrukowanie i wypełnienie takiego wniosku we własnym domu. Następnie przygotowany dokument można wysłać drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub faksem.

Jeszcze szybszym rozwiązaniem będzie załatwienie formalności poprzez platformę ePUAP. Dzięki niej urzędnicy zyskają natychmiastowy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji. To z kolei przyspieszy rozpatrywanie wniosku.

Trzeba jednak przyznać, że wspomniana wyżej wizyta w placówce pozwala na najszybsze uzyskanie karty. Dlatego pozostałe opcje są przeznaczone raczej dla tych osób, którym nie zależy na czasie.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Lublinie?

Najważniejszym dokumentem będzie wypełniony i podpisany wniosek. Ponadto urzędnicy mogą poprosić o okazanie dowodu tożsamości w celu weryfikacji. Co istotne, wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć w imieniu bliskiej osoby. Jednak wtedy do oddziału NFZ należy zgłosić się z pisemnym pełnomocnictwem.

Do tego urzędnicy mogą sprawdzić, czy wnioskodawca jest objęty ubezpieczeniem NFZ. Aby to potwierdzić, warto zadbać do placówki NFZ dokumenty, takie jak:

 • legitymacja szkolna lub studencka;
 • umowa o pracę lub inny dowód zatrudnienia;
 • legitymacja emeryta-rencisty.

Do wyrobienia karty EKUZ nie jest potrzebne zdjęcie.

Karta EKUZ w Lublinie – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Lublinie
ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: sekretariat@nfz-lublin.pl lub info@nfz-lublin.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Lublinie

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ jest czynny w następujących godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00;

Karta EKUZ – podstawowe informacje

Bardzo dobrą wiadomością dla każdego turysty jest fakt, że kartę EKUZ można uzyskać za darmo. Taki dokument stanowi bowiem część ważnego ubezpieczenia, dlatego NFZ nie pobiera od niego żadnych dodatkowych opłat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas podróży po Europie. Jeśli jej posiadacz ulegnie wypadkowi lub będzie potrzebować natychmiastowej pomocy lekarza, karta EKUZ zapewni mu darmową opiekę. Co prawda, zagraniczne przychodnie wystawią turyście rachunek za udzieloną pomoc, jednak taka należność zazwyczaj zostanie uregulowana przez NFZ.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Zakres karty EKUZ nie obejmuje leczenia w placówkach niepublicznej służby zdrowia. Dlatego turysta przed skorzystaniem z usług lekarza powinien sprawdzić, czy honoruje on kartę EKUZ. Co więcej, NFZ pokrywa jedynie koszty niezbędnego leczenia. Wszelkie mniej poważne lub planowane zabiegi medyczne nie podlegają refundacji.

Czy kartę EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Karta EKUZ to naprawdę przydatne, choć niezbyt kompleksowe ubezpieczenie. Z tego względu wielu turystów postanawia rozszerzyć poziom uzyskanej ochrony poprzez zakup polisy turystycznej.

W przeciwieństwie do karty EKUZ, która zachowuje ważność tylko w Europie, ubezpieczenie turystyczne można wykorzystać praktycznie wszędzie. Asekuratorzy dbają o to, aby ich polisy odpowiadały specyfice kraju będącego celem podróży. Ponadto turyści sami decydują o zakresie ubezpieczenia oraz warunkach ochrony.

Tym samym polisa turystyczna umożliwia pokrycie luk w zakresie karty EKUZ. Przykładowo, takie ubezpieczenie pozwala na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Refundacja nie ogranicza się więc tylko do publicznej służby zdrowia. Warto również dodać, że większość asekuratorów zapewnia kompleksową refundację kosztów leczenia. Turysta może zatem skorzystać z pomocy lekarza w przypadku niemal wszystkich dolegliwości zdrowotnych. Jest to ważna zaleta, ponieważ karta EKUZ czasami refunduje tylko niezbędne zabiegi medyczne.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ to placówka, w której mieszkańcy Lublina mogą łatwo wyrobić kartę EKUZ. Placówka ta mieści się w budynku zlokalizowanym przy ulicy Szkolnej 16.
 • Godziny otwarcia wszystkich oddziałów NFZ są niemal identyczne. Placówka w Lublinie działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Osobista wizyta w oddziale NFZ jest najprostszym sposobem na szybkie uzyskanie karty. EKUZ. Wystarczy tylko złożyć tam stosowny wniosek i poczekać na wydanie karty jeszcze tego samego dnia.
 • Wszyscy muszą jednak mieć świadomość tego, że karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową ochronę. Choć jest to darmowe świadczenie, czasami naprawdę warto uzupełnić jego zakres. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zakup polisy turystycznej.
 • Prywatne polisy mają szerszy zakres niż karty EKUZ, a przy tym działają one na całym świecie. Z tego względu dla wielu turystów będą one jedyną alternatywą przy planowaniu odleglejszych wyjazdów zagranicznych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?
W Lublinie przy ulicy Szkolnej 16 mieści się Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ. W tym miejscu kartę EKUZ mogą wyrobić wszyscy mieszkańcy Lublina oraz okolicznych miejscowości.
Czy wniosek o kartę EKUZ trzeba złożyć osobiście w oddziale NFZ?
Nie jest to konieczne, ale taka alternatywa będzie zdecydowanie najlepsza w przypadku osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu karty. Jeśli jednak czas oczekiwania nie stanowi problemu, równie dobrze można złożyć taki wniosek online.
Czy karta EKUZ zapewnia kompleksową ochronę poza granicami Polski?
Niestety nie. Zakres karty EKUZ ma liczne ograniczenia, a ponadto karta traci swoją ważność poza granicami UE/EFTA. Z tego względu przy planowaniu dłuższych wyjazdów trzeba postawić na prywatne ubezpieczenie o szerszym zakresie ochrony.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.