karta EKUZ w Zabrzu
EKUZ

Gdzie w Zabrzu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Zabrzu wyrobić kartę EKUZ?

Posiadanie ważnej polisy o międzynarodowym zasięgu to niezwykle ważna kwestia dla każdego turysty. Tylko takie ubezpieczenie zdrowotne może bowiem zapewnić pomoc w razie nagłej choroby, wypadku lub innego zdarzenia podczas zagranicznego pobytu. W przypadku polskich turystów rolę podstawowego zabezpieczenia najczęściej odgrywa karta EKUZ, czyli dokument wydawany bezpłatnie przez NFZ. Co dokładnie można uzyskać dzięki posiadaniu karty EKUZ? Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Zabrzu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Zabrzu od ręki?

Wysoki poziom gęstości zaludnienia na Śląsku sprawia, że Śląski Oddział Wojewódzki NFZ jest jednostką silnie zdecentralizowaną. Co prawda, główna siedziba miejscowego NFZ-u znajduje się w Katowicach. Jednak praktycznie we wszystkich ościennych miastach można znaleźć oddziały terenowe lub delegatury NFZ. Zabrze nie jest wyjątkiem od tej reguły.

Miejscowy oddział NFZ mieści się przy ulicy Pawła Ślęczka, a więc nieopodal Kopalni Guido. Dzięki temu mieszkańcy na pewno łatwo do niego trafią, a to ma duże znaczenie w kontekście wyrabiania karty. Warto bowiem pamiętać o tym, że tylko osobista wizyta w oddziale NFZ zapewnia możliwość szybkiego odebrania dokumentu.

Zasada jest więc prosta. Jeśli komuś zależy na czasie i chce szybko odebrać kartę EKUZ, powinien samodzielnie wybrać się do wspomnianego oddziału.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Zabrzu?

Zabrze jest dużym miastem, dlatego w miejscowym oddziale NFZ zdarzają się spore kolejki. Pomimo tego osobista wizyta w tej placówce pozostaje najszybszym sposobem na wyrobienie karty EKUZ. Przy osobistym złożeniu wniosku czas oczekiwania na wydanie karty nie powinien przekroczyć 25-40 minut. Tylko w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu czas oczekiwania faktycznie może być większy.

Jeżeli chodzi o składanie wniosku online lub listem, sytuacja wygląda inaczej. Takie wnioski na ogół są rozpatrywane w ciągu 1-2 tygodni. Tym samym na wydanie karty z reguły trzeba czekać właśnie przez 2 tygodnie. W niektórych przypadkach czas oczekiwania może być dłuższy (np. podczas wakacji lub ferii).

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Zabrzu?

Nie bez powodu spora część turystów preferuje osobiste składanie wniosku w urzędzie. Wynika to z faktu, że wtedy gotowa karta EKUZ jest z reguły wydawana jeszcze w czasie takiej wizyty. Trudno więc znaleźć lepszą opcję dla osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu dokumentu.

Co jasne, względy logistyczne mogą przeszkodzić wielu osobom w osobistym złożeniu wniosku. Na szczęście wtedy do gry może wkroczyć platforma ePUAP. Stanowi ona ważną część rządowej infrastruktury online, która została stworzona w celu przyspieszenia realizacji spraw urzędowych. Jedną z funkcji platformy ePUAP jest właśnie możliwość złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ. Petent musi tylko zalogować się do serwisu, wypełnić wzór dokumentu i przesłać go do placówki NFZ. Cała procedura nie powinna wówczas zająć więcej niż kilkanaście minut.

Osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ mogą również skorzystać z bardziej tradycyjnych metod, czyli poczty elektronicznej oraz tradycyjnej wysyłki listowej:

  • korespondencję elektroniczną należy kierować na adres: ekuz@nfz.gov.pl;
  • wypełniony wniosek można wysłać listem na adres: ulica Pawła Ślęczka 20, 41-800 Zabrze.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Zabrzu?

Procedury związane z wydawaniem karty EKUZ nie są szczególnie skomplikowane. W momencie przyjęcia wniosku urzędnik poprosi wnioskodawcę o okazanie dowodu tożsamości lub pisemnego upoważnienia. Pisemne upoważnienie będzie wymagane w sytuacji, kiedy ktoś złoży wniosek w imieniu innej osoby.

Oprócz tego urzędnicy mogą wymagać okazania dokumentu potwierdzającego posiadanie ważnego ubezpieczenia NFZ. W zależności od sytuacji takim dokumentem może być np.:

  • legitymacja szkolna lub studencka;
  • umowa o pracę lub inny dowód zatrudnienia;
  • legitymacja rencisty.

Co istotne, obecnie do wniosku o wydanie karty EKUZ nie trzeba dodawać zdjęcia.

Karta EKUZ w Zabrzu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Zabrzu
ul. Pawła Ślęczka 20, 41-800 Zabrze;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Zabrzu

Delegatura NFZ w Zabrzu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

Karty EKUZ są wydawane obywatelom wszystkich państw należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Ten dokument stanowi bowiem formę porozumienia, które zostało osiągnięte w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób podróżujących po terytorium wspólnoty. Karta EKUZ ma zapewnić turystom możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej w przypadku poważnych problemów zdrowotnych. Co istotne, cała procedura zakłada poszanowanie odrębnych regulacji prawnych dotyczących zasad funkcjonowania opieki medycznej w danych krajach. To z kolei rodzi poważne rozbieżności.

W Polsce osoby mające ważne ubezpieczenie NFZ mogą za darmo korzystać z niemal wszystkich usług publicznej opieki zdrowotnej. Natomiast liczne państwa europejskie stosują zupełnie inną zasadę. Jest to reguła częściowej odpłatności, która zakłada, że pacjenci będą musieli zapłacić za udzielenie niektórych świadczeń medycznych. Co ważne, posiadacze karty EKUZ nie są zwolnieni z tego obowiązku.

Toteż karta EKUZ nie zawsze chroni przed koniecznością częściowej zapłaty za leczenie. Jednak z drugiej strony posiadacze tego dokumentu uzyskują refundację, która obejmuje większą część kosztów leczenia zagranicznego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy turysta korzysta z usług prywatnego szpitala lub poradni. Wtedy ponosi 100% odpłatności za leczenie. Mimo to kartę EKUZ wciąż warto mieć przy sobie.

UWAGA!

Refundacja gwarantowana przez kartę EKUZ na ogół nie obejmuje:

  • kosztów leczenia stomatologicznego (poza nielicznymi wyjątkami);
  • wydatków związanych ze zorganizowaniem akcji ratunkowej lub poszukiwawczej;
  • kosztów zorganizowania transportu medycznego do Polski w celu kontynuacji leczenia.

Karta EKUZ to za mało? Wybierz ubezpieczenie turystyczne!

Ze względu na darmowy charakter karty EKUZ każdy turysta powinien ją sobie wyrobić. To nic nie kosztuje, a sama karta może być naprawdę przydatna w czasie pobytu za granicą. Niemniej braki w zakresie tego dokumentu są ewidentne. Dlatego bardziej zapobiegliwi turyści mogą szukać sposobu na ich uzupełnienie.

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Wystarczy tylko kupić odpowiednią polisę turystyczną na nadchodzący wyjazd. Podstawowym atutem takich ubezpieczeń jest brak ograniczeń typowych dla karty EKUZ. Jedyną ważną kwestię stanowi tutaj limit dotyczących kosztów leczenia. Natomiast przy odpowiednio wysokim limicie lub nielimitowanej polisie turysta uzyskuje pełną ochronę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają swoim klientom wszystkie koszty związane z leczeniem zagranicznym. Co ważne, dotyczy to również wydatków na leczenie prywatne. Tym samym turyści nie będą musieli szukać placówek honorujących kartę EKUZ. Ponadto prywatne ubezpieczenia są uznawane na całym świecie!

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Na ulicy Pawła Ślęczka w Zabrzu można znaleźć Sekcję Obsługi Ubezpieczonych należącą do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W tym miejscu wszystkie zainteresowane osoby mogą uzyskać własną kartę EKUZ.
  • Wspomniana placówka w Zabrzu jest czynna w standardowych godzinach, czyli od 8:00 do 16:00. Ponadto działa ona jedynie od poniedziałku do piątku.
  • Warto jednak pamiętać, że wniosek o wydanie dokumentu można także złożyć za pośrednictwem serwisu ePUAP lub poczty elektronicznej. Każdy może więc sam wybrać alternatywę, która najbardziej mu odpowiada.
  • Choć karta EKUZ niewątpliwie przydaje się podczas podróży, jej zakres może być niewystarczający. Toteż przy dłuższych wyjazdach należy uzupełnić braki karty EKUZ za sprawą zakupu ubezpieczenia turystycznego.
  • Prywatna polisa może zapewnić szerszy zakres ochrony, a ponadto ubezpieczenia tego typu działają na całym świecie. Dzięki temu turyści zyskają dodatkowe zabezpieczenie przed wieloma potencjalnymi problemami w czasie wyjazdu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Zabrzu?
Miejscowa placówka NFZ jest zlokalizowana na ulicy Pawła Ślęczka 20. W tym miejscu można odebrać gotową kartę EKUZ lub złożyć wniosek o wyrobienie tego dokumentu.
Jak najszybciej można wyrobić kartę EKUZ w Zabrzu?
Zdecydowanie najszybszym sposobem będzie wizyta we wspomnianej placówce. Przy osobistym złożeniu wniosku karta EKUZ może zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Natomiast przy składaniu wniosku online na kartę trzeba będzie poczekać przez około 2-3 tygodnie.
Kiedy karta EKUZ nie zapewni ochrony?
Zakres terytorialny karty EKUZ obejmuje jedynie obszar Unii Europejskiej oraz EFTA. We wszystkich pozostałych państwach karta EKUZ nic nie znaczy. Dlatego przy każdej odleglejszej podróży zagranicznej turysta musi polegać na prywatnych ubezpieczeniach.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.