karta EKUZ w Gdyni
EKUZ

Gdzie w Gdyni wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Gdyni wyrobić kartę EKUZ?

Na pewno każdy pasjonat podróżowania słyszał o karcie EKUZ. Jest to forma zagranicznego ubezpieczenia zdrowotnego, które zapewnia refundację kosztów opieki medycznej udzielonej poza granicami Polski. Wystawianiem i obsługą kart EKUZ zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Co istotne, wszystkie osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne mogą łatwo i szybko wyrobić kartę EKUZ. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Gdyni? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gdyni od ręki?

Aby uzyskać własną kartę EKUZ, każda osoba posiadająca ważne ubezpieczenie zdrowotne powinna złożyć odpowiedni wniosek w najbliższej placówce NFZ. Zazwyczaj wydawaniem kart zajmują się Wojewódzkie Oddziały NFZ.

Jeżeli jednak chodzi o Gdynię, tutaj jest nieco inaczej. Siedziba Pomorskiego Oddziału NFZ mieści się bowiem w pobliskim Gdańsku. Na szczęście mieszkańcy Gdyni nie muszą podróżować do sąsiedniego miasta. Zamiast tego mogą skorzystać z miejscowej placówki, czyli Punktu Obsługi Ubezpieczonych NFZ w Gdyni. Punkt ten mieści się w budynku położonym przy ulicy Śląskiej 53, a więc na terenie miejscowego Xenon Business Parku.

Dlaczego warto o tym wiedzieć? Ponieważ jedynym sposobem na uzyskanie karty EKUZ od ręki będzie osobista wizyta w takim oddziale. Na miejscu należy złożyć wypełniony wniosek, a następnie poczekać na jego rozpatrzenie oraz wydanie karty. Zazwyczaj nie powinno zająć to więcej niż 20-40 minut.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Gdyni?

Ogólna zasada dotycząca wydawania karty EKUZ sprawdza się niezależnie od miasta. Zakłada ona, że czas oczekiwania na wydanie gotowej karty zależy wyłącznie od wybranej metody złożenia wniosku.

Jeżeli ktoś złoży wniosek osobiście, faktycznie może liczyć na uzyskanie karty jeszcze tego samego dnia. Przy niewielkim ruchu w oddziale cała procedura nie powinna zająć więcej niż kilkadziesiąt minut.

Natomiast przy składaniu wniosku na odległość sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Urzędnicy NFZ rozpatrują takie wnioski w drugiej kolejności (pierwszeństwo mają wnioski składane osobiście przez petentów). W efekcie czas oczekiwania na wydanie karty rośnie do około 2 tygodni. Czasami jest on krótszy, a czasami (zwłaszcza w okresie wakacyjnym) może być jeszcze dłuższy.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Gdyni?

Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście w oddziale NFZ i uzyskać kartę EKUZ od ręki. Jednak obecnie spora grupa petentów postanawia złożyć wspomniany wniosek bez odwiedzania placówki. Jest to znacznie wygodniejsza i mniej czasochłonna alternatywa. Jak można to zrobić?

Przede wszystkim należy pobrać, wydrukować i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Następnie taki dokument można dostarczyć do urzędu poprzez:

 1. Wysyłkę wniosku pocztą – wypełniony i podpisany dokument można wysłać na wskazany wyżej adres Punktu Obsługi Ubezpieczonych w Gdyni.
 2. Przesłanie wniosku faksem (patrz niżej);
 3. Wysyłkę skanu dokumentu (patrz niżej).

UWAGA!

Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Gdyni to jednostka terenowa nadzorowana przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Dlatego wnioski składane faksem lub pocztą elektroniczną należy kierować bezpośrednio do placówki w Gdańsku.

 • adres: ulica Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
 • numer telefonu: (58) 751 25 00 lub 800 190 590;
 • numer faksu: (58) 321 86 48;
 • adres e-mail: biurowss@nfz-gdansk.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Gdyni?

Aby uzyskać kartę EKUZ, należy okazać dowód tożsamości w momencie składania wniosku. Co istotne, wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć także w imieniu innej osoby. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, musi przedstawić podpisane pełnomocnictwo.

Oprócz tego niektóre osoby mogą być zobowiązane do okazania dokumentu potwierdzającego prawo do ubezpieczenia NFZ. W takiej sytuacji np. uczniowie oraz renciści będą musieli okazać posiadaną legitymację. Z kolei osoby pracujące powinny mieć przy sobie dokumenty potwierdzające fakt zatrudnienia. Co prawda, dane na temat wykonywanej pracy powinny widnieć w systemie NFZ. Jednak na wszelki wypadek warto mieć przy sobie również fizyczną kopię takich dokumentów.

Karta EKUZ w Gdyni – kontakt (adres i telefon)

NFZ w Gdyni
ul. Śląska 53, 81-304 Gdynia;
numer telefonu: (58) 321 85 65.

Godziny otwarcia NFZ w Gdyni

Punkt Obsługi Klientów NFZ w Gdyni otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-18:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

Jak działa karta EKUZ?

Podstawowym celem karty EKUZ jest zapewnienie pomocy turyście, który podczas podróży znalazł się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Jeżeli do tego dojdzie, turysta może uzyskać refundowaną pomoc medyczną w jednej z publicznych placówek ochrony zdrowia. Koszty takiej opieki pokrywa częściowo lub w całości NFZ.

Tutaj jednak pojawia się pewien haczyk. Otóż wspomniana refundacja jest obwarowana kilkoma warunkami. Po pierwsze, turysta może korzystać z karty EKUZ jedynie na terytorium Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA. Na innych kontynentach ubezpieczenie traci swoją ważność. Po drugie, refundacja NFZ obejmuje tylko zabiegi niezbędne do ratowania życia i zdrowia. Warto również pamiętać o wspomnianym ograniczeniu dotyczącym korzystania jedynie z publicznych placówek.

Jakby tego było mało, karta EKUZ wcale nie gwarantuje, że pomoc lekarska będzie w pełni darmowa. Pod tym względem wszystko zależy od zasad obowiązujących w danym kraju.

EKUZ, a może ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Wspomniane ograniczenia w zakresie karty EKUZ skłaniają turystów do zakupu ubezpieczeń dla podróżnych. Polisy ubezpieczeniowe rzeczywiście mają znacznie bardziej kompleksowy zakres ochrony. Przede wszystkim refundacja gwarantowana przez asekuratorów obejmuje wszelkie placówki medyczne. Dlatego turysta może bez obaw korzystać z prywatnych klinik i szpitali.

Co więcej, ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa i transportu medycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które planują podróż w niedostępne rejony (np. wysokie pasmo górskie). Ubezpieczenie turystyczne zapewnia gwarancję uzyskania pomocy w każdym miejscu na świecie!

Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z posiadania karty EKUZ. Jeśli ktoś podróżuje po Europie, takie ubezpieczenie z pewnością będzie przydatne. Aby jednak uzyskać pełne zabezpieczenie, warto rozważyć dodatkowy zakup prywatnej polisy.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Mieszkańcy Gdyni mogą odebrać kartę EKUZ w miejscowym Punkcie Obsługi Ubezpieczonych NFZ. Mieści się on na terenie parku Xenon Business Park przy ulicy Śląskiej 53.
 • Wspomniany punkt jest czynny jedynie w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o godziny otwarcia, poza poniedziałkiem placówka jest czynna od 8:00 do 16:00. Natomiast w poniedziałki działa o 2 godziny dłużej (do 18:00).
 • Warto pamiętać, że niektóre wnioski EKUZ (np. składane poprzez e-mail) są rozpatrywane jedynie przez Pomorski Oddział NFZ w Gdańsku. Dlatego warto upewnić się, czy dokument został wysłany w odpowiednie miejsce.
 • Karta EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej w trakcie pobytu za granicą. Jeśli jednak ktoś potrzebuje bardziej kompleksowej ochrony lub podróżuje na inny kontynent, powinien kupić specjalne ubezpieczenie turystyczne.
 • Dedykowana polisa turystyczna z jednej strony zapewnia zdecydowanie szerszy zakres ochrony. Natomiast z drugiej strony ma ona większy zasięg terytorialny, ponieważ działa także poza Europą. To sprawia, że dla turystów to właśnie dedykowana polisa będzie lepszą alternatywą.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Gdyni?
Choć Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ mieści się w Gdańsku, to w Gdyni działa Punkt Obsługi Klientów. Jest on zlokalizowany przy kompleksie Xenon Business Park na ulicy Śląskiej 53. To do tej placówki powinni udać się mieszkańcy Gdyni zainteresowani uzyskaniem karty EKUZ.
Jak długo trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Gdyni?
Przy osobistym składaniu wniosku petenci mogą liczyć na to, że uzyskają kartę EKUZ tego samego dnia. Pozostali muszą z kolei uzbroić się w cierpliwość. Przy składaniu wniosku online na wydanie karty EKUZ trzeba czekać średnio przez kilkanaście dni.
Czy karta EKUZ jest lepsza niż polisa turystyczna?
Karta EKUZ to darmowe ubezpieczenie zdrowotne, które jest przydatne w czasie podróży po Europie. Jednak braki w zakresie tej karty oraz jej ograniczony zasięg terytorialny stanowią dwie poważne wady. Z tego względu karta EKUZ nigdy nie zastąpi dedykowanych ubezpieczeń, ponieważ takie polisy są zdecydowanie bardziej kompleksowe.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.