karta EKUZ w Szczecinie
EKUZ

Gdzie w Szczecinie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Szczecinie wyrobić kartę EKUZ?

Szczecin to miasto zlokalizowane w odległości około kilkunastu kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. Takie położenie sprawia, że spora część mieszkańców Szczecina okazjonalnie wyjeżdża poza zachodnią granicę. Niektórzy robią to w celach prywatnych, a dla innych jest to część obowiązków służbowych. W obydwu przypadkach warto jednak mieć przy sobie kartę EKUZ. Dzięki niej można będzie uzyskać pomoc lekarską nie tylko w Niemczech, ale w całej Unii Europejskiej. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Szczecinie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Szczecinie od ręki?

W całej Unii Europejskiej obowiązuje pewien wspólny system opieki zdrowotnej. Jego istnienie sprawia, że każdy obywatel kraju członkowskiego UE może otrzymać bezpłatną pomoc lekarską w innych państwach wspólnoty. Żeby jednak było to możliwe, taka osoba musi posiadać stosowny dokument. W Polsce jest on określany mianem karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Co istotne, kartę EKUZ mogą otrzymać wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie Narodowego Funduszu Zdrowia. Zresztą to właśnie NFZ odpowiada za wydawanie takich dokumentów. Mieszkańcy Szczecina mogą wyrobić kartę EKUZ w lokalnym oddziale NFZ. Mieści się on przy ulicy Arkońskiej 45.

Rzecz jasna w dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zdalną obsługę spraw urzędowych. Zazwyczaj jest to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie. Jednak w przypadku karty EKUZ jest nieco inaczej, ponieważ wniosek o jej wydanie warto złożyć osobiście. Wynika to z jednej ważnej kwestii.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Szczecinie?

Wspomnianą kwestią jest czas oczekiwania na wydanie karty. Tak naprawdę pod tym względem kluczowe znaczenie ma czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku. Tutaj pojawia się jednak ciekawa zależność.

Jeżeli ktoś złoży taki wniosek osobiście w oddziale NFZ, uzyska kartę EKUZ od ręki. Wszystko ze względu na to, że urzędnicy zawsze rozpatrują takie wnioski w pierwszej kolejności. Wtedy takiej osobie pozostaje tylko poczekać na wyrobienie i wydanie karty. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 30 minut.

Czas rozpatrywania wniosku wygląda jednak zupełnie inaczej w sytuacji, gdy taki wniosek złożono inną metodą. Wtedy urzędnicy zazwyczaj potrzebują przynajmniej kilku dni roboczych na jego rozpatrzenie. Później trzeba jeszcze poczekać na wyrobienie i wysłanie gotowej karty. To wszystko sprawia, że inne metody składania wniosku oznaczają czas oczekiwania rzędu 2-3 tygodni. Tyle właśnie zajmuje wówczas wydanie karty EKUZ.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Szczecinie?

Karta EKUZ to jeden z dokumentów wydawanych tylko na indywidualny wniosek. Dlatego każda osoba zainteresowana uzyskaniem takiej karty musi złożyć wspomniane pismo. Na szczęście cała procedura wyrabiania karty jest w pełni darmowa.

Aby wyrobić kartę EKUZ, wystarczy wypełnić wspomniany wniosek i dostarczyć go do placówki NFZ. Można to zrobić osobiście lub przekazać pismo upoważnionej osobie.

Jeśli do wyjazdu zostało sporo czasu, wygodniejszym rozwiązaniem będzie wypełnienie wniosku online. Tutaj z pomocą przychodzi platforma ePUAP, a także możliwość przesłania zeskanowanego wniosku za pomocą poczty elektronicznej. Warto jednak pamiętać, że w tych przypadkach wyrobienie karty EKUZ potrwa znacznie dłużej.

Wypełniony wniosek można również wysłać do placówki NFZ pocztą (adres podany wyżej) lub faksem – (91) 425 10 55.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Szczecinie?

Złożenie wniosku to jeden z dwóch wymogów stawianych osobom, które chcą uzyskać kartę EKUZ. Drugi wymóg dotyczy tego, że wnioskodawca musi mieć ważne ubezpieczenie krajowe NFZ. Dlatego w razie potrzeby należy okazać dowód posiadania takiego ubezpieczenia. Takim dowodem może być np.: legitymacja ucznia, studenta lub emeryta, a w przypadku osób pracujących – dowód zatrudnienia.

Do tego przy składaniu wniosku należy okazać dowód tożsamości i pisemne upoważnienie, jeśli składamy wniosek w imieniu kogoś innego. Obecnie do takiego wniosku nie trzeba dołączać żadnej fotografii.

Karta EKUZ w Szczecinie – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Szczecinie
ul. Arkońska 45, 71-470 Szczecin;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: sekretariat@nfz-szczecin.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Szczecinie

Oddział NFZ w Szczecinie otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Jakie świadczenia są gwarantowane przez kartę EKUZ?

Sama karta EKUZ jest więc darmowym ubezpieczeniem turystycznym, które przysługuje wszystkim ubezpieczonym Polakom. Dzięki niej można otrzymać bezpłatną pomoc lekarską poza granicami kraju. Jest to zdecydowanie najważniejszy atut tej karty.

Niestety, sam zakres ochrony nie wygląda już tak dobrze. Co prawda, karta EKUZ zapewnia refundację kosztów leczenia we wszystkich najważniejszych przypadkach. Ponadto taki dokument zachowuje ważność niemal w całej Europie (z wyjątkiem: Grenlandii, Wysp Owczych, Wysp Normandzkich i wyspy Man).

Tutaj jednak pojawia się kilka poważnych problemów. Po pierwsze, pomoc medyczna podlega refundacji tylko w sytuacjach ratowania życia lub zdrowia. Tym samym wszelkie inne dolegliwości nie są podstawą do ubiegania się o zwrot kosztów leczenia. Po drugie, refundacja NFZ dotyczy jedynie osób, które leczyły się w publicznych szpitalach lub przychodniach. Jeżeli turysta zasięgnie porady lekarza w prywatnej placówce, sam będzie musiał uregulować powstałą należność.

Kto powinien kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Karta EKUZ ma zarówno ważne zalety, jak i istotne wady. W związku z tym nie będzie ona odpowiednim świadczeniem dla wszystkich turystów. Kto powinien zadbać o uzyskanie dodatkowej ochrony?

Przede wszystkim osoby, które planują wyjazd poza Europę. Karta EKUZ nie zostanie uznana w żadnym kraju znajdującym się na innym kontynencie. O rozszerzoną ochronę powinni zadbać również sportowcy, a w szczególności osoby uprawiające sporty ekstremalne. Trzeba bowiem podkreślić, że np. koszty ratownictwa górskiego nie są zazwyczaj refundowane przez NFZ.

Ubezpieczenie turystyczne przyda się również osobom, którym zależy na gwarancji uzyskania kompleksowej pomocy medycznej. Posiadacze karty EKUZ mogą liczyć jedynie na podstawowe świadczenia, natomiast pozostałe usługi medyczne będą dla nich płatne. Tymczasem osoby objęte ochroną w ramach polisy dla podróżnych uzyskają pełną refundację nagłego leczenia publicznego i niepublicznego.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Osoby mieszkające w Szczecinie mogą uzyskać kartę EKUZ dzięki Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Oddziałowi NFZ. To właśnie tam należy skierować wniosek o wydanie dokumentu.
  • Wspomniana placówka działa przy ulicy Arkońskiej 45. Co ważne, jest ona czynna w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku.
  • Jeżeli komuś zależy na szybkim otrzymaniu karty EKUZ, powinien osobiście złożyć wniosek o wydanie karty. Wtedy w większości przypadków gotowa karta zostanie mu wydana jeszcze tego samego dnia.
  • Karta EKUZ będzie szczególnie przydatna w trakcie krótkich podróży, gdyż zakres jej ochrony ma pewne luki. Jeżeli komuś zależy na pełnym bezpieczeństwie, może uzupełnić takie braki poprzez zakup polisy turystycznej.
  • Prywatne ubezpieczenie zapewni dostęp do większości usług medycznych i pełną refundację kosztów leczenia (do określonej kwoty). Co istotne, polisy turystyczne są honorowane na całym świecie. Toteż tylko dzięki nim turyści mogą uzyskać międzynarodową ochronę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Szczecinie?
W Szczecinie działa Zachodniopomorski Wojewódzki Oddział NFZ i to on odpowiada za wydawanie kart EKUZ. Budynek mieści się przy ulicy Arkońskiej 45 i to tam powinni się udać mieszkańcy.
Ile trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Szczecinie?
Jeśli ktoś składa wniosek osobiście i ruch w placówce nie jest wyjątkowo duży, karta EKUZ powinna zostać wydana w ciągu tego samego dnia. Natomiast osoby składające wniosek online będą musiały poczekać na uzyskanie karty. Średni czas oczekiwania w ich przypadku wynosi kilkanaście dni.
Dlaczego karta EKUZ może nie wystarczyć jako zabezpieczenie wyjazdu?
Przede wszystkim dlatego, że karta EKUZ ma ograniczony zakres ochrony i niewielki zasięg terytorialny. Z tego względu bardziej wymagający turyści oraz osoby planujące dalszą podróż muszą wybrać ubezpieczenie turystyczne. Prywatna polisa tego typu zapewni zdecydowanie szerszą ochronę o międzynarodowym zasięgu.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.