karta ekuz w jeleniej górze
EKUZ

Gdzie w Jeleniej Górze wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Jeleniej Górze wyrobić kartę EKUZ?

Jelenia Góra to miejscowość granicząca bezpośrednio z terytorium Czech. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że obywatelom tego miasta regularnie zdarza się przekraczać granicę. Co więcej, spora grupa miejscowych przedsiębiorców przekracza ją w celach zawodowych. Dlatego wszystkim osobom odwiedzającym naszych południowych sąsiadów (i nie tylko) warto przypomnieć o karcie EKUZ. Jest to darmowy dokument, który staje się nieocenionym wsparciem w razie wypadku poza granicami Polski. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Jeleniej Górze? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Jeleniej Górze od ręki?

Przełęcz Karkonoska jest górskim odcinkiem położonym dokładnie na granicy polsko-czeskiej i zarazem ulubionym miejscem spacerowym dla mieszkańców Jeleniej Góry. Co jasne, przy takich spacerach karta EKUZ zazwyczaj nie będzie potrzebna. Niemniej w razie odleglejszych podróży naprawdę warto mieć ją przy sobie.

Na szczęście sama procedura wyrobienia tego dokumentu pozostaje w pełni darmowa dla osób mających ważne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. W celu uzyskania karty EKUZ mieszkańcy Jeleniej Góry powinni skierować swoje kroki do okolicznej delegatury NFZ. Mieści się ona w budynku zlokalizowanym przy ulicy Wolności.

Osoby zainteresowane szybkim uzyskaniem karty EKUZ powinny znać lokalizację wspomnianej placówki. Aby bowiem szybko otrzymać gotową kartę, niezbędna będzie osobista wizyta w tym oddziale. Podczas takiej wizyty należy osobiście złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i poczekać na wyrobienie dokumentu. Przy wyborze takiej metody złożenia wniosku kartę EKUZ faktycznie będzie można uzyskać od ręki.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Jeleniej Górze?

Średnio na wydanie karty EKUZ trzeba czekać około 30-45 minut. Tyle właśnie trwa na ogół wyrobienie karty w sytuacji, kiedy ktoś osobiście złoży wniosek o jej wydanie. Jest więc to główny argument przemawiający za udaniem się do oddziału NFZ.

Ile jednak wynosi czas oczekiwania na wydanie karty w przypadku złożenia wniosku online? Tutaj wygląda to już zupełnie inaczej. W większości przypadków rozpatrzenie wniosku złożonego online oraz wydanie karty trwa około 2 tygodnie. Tylko w okresach wzmożonej pracy oddziałów NFZ (np. okresu wakacyjnego) czas oczekiwania może wzrosnąć nawet do 3 tygodni.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Jeleniej Górze?

Aktualnie samodzielne złożenie wniosku stanowi najszybszy sposób na uzyskanie gotowej karty. Jeżeli komuś zależy więc na czasie, ma do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich będzie wypełnienie wniosku w domu i złożenie go we wspomnianym wyżej oddziale. Natomiast drugą opcją będzie wypełnienie formularza na miejscu. W obydwu przypadkach petenci mogą uzyskać kartę EKUZ od ręki.

Z drugiej strony wniosek o wydanie karty EKUZ można bez problemu złożyć na inne sposoby. Mieszkańcy Jeleniej Góry mogą wybrać jedną z trzech dostępnych alternatyw:

 • wniosek o wydanie karty EKUZ można wypełnić i złożyć online za pomocą serwisu ePUAP;
 • wydrukowany i wypełniony egzemplarz należy wysłać listem na adres: ulica Wolności 18, 58-560 Jelenia Góra;
 • gotowy wniosek można także zeskanować, a następnie wysłać skan przy pomocy e-maila na adres: ekuz@nfz.gov.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Jeleniej Górze?

Podstawą do wydania karty EKUZ będzie złożony wniosek i weryfikacja tożsamości składającego. Dlatego wnioskodawcy muszą mieć ze sobą dowód osobisty. Jeżeli ktoś składa wniosek w imieniu bliskiej osoby, niezbędne będzie także pisemne upoważnienie.

Czy przy składaniu wniosku trzeba okazać dodatkowe dokumenty? Teoretycznie tak, ponieważ NFZ może zweryfikować, czy wnioskodawca dysponuje prawem do ubezpieczenia krajowego. Dlatego warto mieć przy sobie np. legitymację szkolną (w przypadku uczniów), legitymację emeryta-rencisty lub potwierdzenie zatrudnienia.

Co prawda, czasami nie trzeba okazywać tych dokumentów, ponieważ NFZ powinien mieć stosowne dane w swoim systemie. Jednak nie wykluczone, że przy składaniu wniosku może pojawić się problem z odczytem takich danych. Wtedy tylko posiadanie fizycznych dokumentów pozwoli na szybkie rozwiązanie powstałych wątpliwości.

Karta EKUZ w Jeleniej Górze – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Jeleniej Górze
ul. Wolności 18, 58-560 Jelenia Góra;
numer telefonu: (75) 645 87 21, 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Jeleniej Górze

Delegatura NFZ w Jeleniej Górze działa w następujących godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-18:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

Jak działa karta EKUZ?

W internecie często można odnaleźć stwierdzenie, iż karta EKUZ jest darmowym ubezpieczeniem zagranicznym. Po części jest ono prawdziwe, ponieważ wydawanie karty EKUZ w istocie pozostaje bezpłatne dla osób ubezpieczonych. Nie oznacza to jednak, że samo korzystanie z EKUZ nie będzie generować żadnych dodatkowych opłat.

Celem karty EKUZ nie jest bowiem zapewnienie darmowej opieki medycznej. Ten dokument ma jedynie zagwarantować turyście dostęp do pomocy lekarskiej poza granicami kraju. Natomiast same warunki udzielenia takiej pomocy zależą już od zasad obowiązujących w danym państwie.

Karta EKUZ a refundacja leczenia zagranicznego

Warto zatem wiedzieć o tym, że w wielu europejskich krajach osoby ubezpieczone otrzymują tylko częściową refundację kosztów leczenia. Pozostałą część należności muszą już opłacić z własnej kieszeni. Najczęściej dodatkowe opłaty są naliczane przy okazji:

 • hospitalizacji;
 • wizyty u lekarza specjalisty;
 • leczenia stomatologicznego.

Żeby uzyskać częściową refundację kosztów leczenia, turyści muszą stosować się do kilku ważnych zasad. Po pierwsze, karta EKUZ jest honorowana tylko w poradniach i szpitalach mających status placówek publicznych. Tym samym turysta musi samodzielnie zapłacić za wszystkie usługi udzielone prywatnie. Po drugie, zakres refundacji obejmuje tylko podstawowe świadczenia. Po trzecie, karta EKUZ nie zapewnia zwrotu kosztów związanych z organizacją transportu powrotnego do Polski.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Darmowy charakter karty EKUZ po części rekompensuje przedstawione braki w zakresie tego dokumentu. Jednak ich obecność stanowi ważny sygnał ostrzegawczy. Karta EKUZ może bowiem nie wystarczyć w razie dłuższego pobytu zagranicznego. Jeżeli więc ktoś planuje długoterminowy wyjazd, powinien zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia turystycznego.

Zaopatrzenie się w prywatną polisę dla podróżnych jest konieczne w przypadku wyjazdu poza terytorium UE/EFTA. Wszystko ze względu na fakt, że ważność karty EKUZ ogranicza się tylko do 32 europejskich krajów. We wszystkich pozostałych państwach honorowane są jedynie prywatne polisy.

Mimo tego ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ nawet podczas podróży europejskich. Warto bowiem wiedzieć, że prywatne polisy gwarantują dostęp do znacznie większej liczby świadczeń. Przykładowo, refundują one zarówno leczenie w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Ponadto dzięki ubezpieczeniu turysta nie musi płacić za zorganizowanie transportu medycznego do kraju.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Na terenie Jeleniej Góry mieści się Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Jeśli ktoś chciałby udać się do tej placówki, mieści się ona przy ulicy Wolności 18.
 • Praktycznie wszystkie oddziały i delegatury NFZ działają w podobnych godzinach. Są one czynne w dni powszednie w godzinach 8:00-16:00. Niektóre placówki (w tym ta w Jeleniej Górze) w poniedziałki przyjmują petentów od godziny 8:00 do 18:00.
 • Choć karta EKUZ na pewno przyda się w czasie zagranicznej podróży, turyści muszą pamiętać o jej brakach. Ich obecność sprawia, że EKUZ nie zawsze będzie odpowiednim wyborem.
 • Ubezpieczenia turystyczne zapewniają dostęp do świadczeń, które nie są objęte standardowym zakresem karty EKUZ. Z tego względu wyraźnie zwiększają one poziom bezpieczeństwa w czasie wszystkich wyjazdów zagranicznych.
 • Ponadto zakup prywatnej polisy jest konieczny w sytuacji, kiedy ktoś wyjeżdża poza Europę. Wynika to z faktu, że karta EKUZ zachowuje ważność tylko na terytorium UE/EFTA.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Jeleniej Górze?
Placówką odpowiedzialną za wydawanie kart EKUZ jest Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Jeleniej Górze. Mieści się ona w budynku zlokalizowanym na ulicy Wolności 18.
Karta EKUZ online – jak ją uzyskać?
Jeśli komuś nie przeszkadza dłuższy czas oczekiwania na wydanie karty, może złożyć wniosek o EKUZ online. W tym celu wystarczy np. wejść na platformę ePUAP i wypełnić gotowy formularz. Wniosek można także wydrukować, zeskanować i przesłać drogą elektroniczną.
Czy karta EKUZ jest lepsza od ubezpieczeń turystycznych?
Nie, ponieważ to prywatne polisy mają szerszy zakres ochrony i zapewniają pełną refundację leczenia. Co więcej, ubezpieczenia dla podróżnych są honorowane na całym świecie, a nie tylko w Europie. Dlatego karta EKUZ nie może zastąpić kompleksowej polisy.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.