karta ekuz w wałbrzychu
EKUZ

Gdzie w Wałbrzychu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Wałbrzychu wyrobić kartę EKUZ?

Niezwykle dynamiczny rozwój światowej turystyki sprawił, że podróże międzynarodowe stały się nieodłączną częścią życia milionów osób. Co jasne, nie byłoby to możliwe bez licznych ułatwień stworzonych z myślą o turystach. Takim ułatwieniem jest bez wątpienia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (potocznie znana jako EKUZ). Posiadacze tego dokumentu zyskują prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terenie UE/EFTA. Co więcej, kartę EKUZ można uzyskać zupełnie za darmo. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Wałbrzychu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Wałbrzychu od ręki?

Wałbrzych to malowniczo położone miasto, które znajduje się nieopodal urokliwych Gór Sowich oraz pasma tzw. Sudetów Wałbrzyskich. Z tego względu do Wałbrzycha oraz okolicznych miejscowości niemal przez cały rok zjeżdżają turyści spragnieni odpoczynku w otoczeniu natury. Co jasne, ruch turystyczny odbywa się także w drugą stronę. Wśród mieszkańców Wałbrzycha można bowiem odnaleźć sporą grupę amatorów podróży zagranicznych. To właśnie te osoby w pierwszej kolejności powinny zadbać o uzyskanie karty EKUZ.

Nie jest to nic trudnego, ponieważ w Wałbrzychu znajduje się Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dzięki tej placówce wszyscy okoliczni mieszkańcy mogą szybko odebrać gotową kartę EKUZ. Wspomniana delegatura działa w budynku położonym przy ulicy Kościuszki (w 2020 roku zmieniono jej lokalizację).

Ten akapit dotyczy również wyrabiania karty EKUZ od ręki. Jeśli więc ktoś jest zainteresowany uzyskaniem takiej karty tego samego dnia, powinien osobiście udać się do oddziału NFZ. Tak naprawdę osobista wizyta w oddziale stanowi jedyną metodę na szybkie uzyskanie tego dokumentu.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Wałbrzychu?

Dostępność takiej metody wynika z procedur stosowanych przez NFZ. Procedury te zakładają, że urzędnicy najpierw przyjmują wnioski składane przez petentów. Natomiast wszelkie wnioski nadsyłane do urzędu inną drogą zostaną przyjęte w drugiej kolejności.

To z kolei wpływa na czas oczekiwania związany z wyrabianiem karty. Przy natychmiastowym przyjęciu wniosku (osobista wizyta) karta EKUZ będzie gotowa w ciągu 30-45 minut. Naturalnie podany czas może być krótszy lub nieco dłuższy (w zależności od kolejek). Niemniej na wydanie karty nie trzeba czekać zbyt długo.

Inaczej jest w przypadku pozostałych wniosków, które zostają przyjęte w drugiej kolejności. Wówczas na zaakceptowanie podania trzeba poczekać przynajmniej przez kilka dni. Kolejne kilka dni zajmie z kolei wyrabianie karty oraz wysyłka dokumentu pocztą. Łącznie cała procedura potrwa wtedy 2-3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Wałbrzychu?

Ostateczna decyzja dotycząca metody składania wniosku należy do samego petenta. Co prawda, składanie wniosku na odległość wiąże się z nieco dłuższym czasem wyrabiania dokumentu. Jednak z drugiej strony jest to dużo wygodniejsza alternatywa.

Aktualnie wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Do dyspozycji petentów są bowiem dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na użyciu serwisu ePUAP do wypełnienia i wysłania wniosku. Jest to oficjalna rządowa platforma służąca do załatwiania rozmaitych spraw formalnych. Dzięki serwisowi ePUAP można łatwo złożyć wniosek o wydanie EKUZ online. Natomiast alternatywą będzie samodzielne wydrukowanie i wypełnienie pisma. Gotowy dokument można później zeskanować, a następnie przesłać e-mailem na adres: wniosek_wb@nfz-wroclaw.pl lub ekuz@nfz.gov.pl.

Zwolennikom tradycyjnych rozwiązań można polecić inną opcję. Jest nią wysłanie wydrukowanego i wypełnionego wniosku przy pomocy tradycyjnego listu. Taką korespondencję należy przesłać na adres: ulica Juliusza Słowackiego 23A, 58-300 Wałbrzych.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Wałbrzychu?

Tak naprawdę jedynymi dokumentami są tutaj: wniosek o kartę EKUZ, dowód tożsamości i potwierdzenie faktu posiadania polisy NFZ.

Co należy rozumieć przez potwierdzenie faktu posiadania polisy NFZ? Tak naprawdę to w praktyce oznacza po prostu konieczność okazania dowodu ubezpieczenia. Takim dowodem (w zależności od danej osoby) może być np.: legitymacja (szkolna, emeryta, studenta) lub umowa zatrudnienia.

Jeżeli ktoś składa wniosek o EKUZ w imieniu bliskiej osoby, potrzebne będzie specjalne pełnomocnictwo. Natomiast karta EKUZ to jeden z niewielu dokumentów, który można wyrobić bez dostarczania zdjęcia.

Karta EKUZ w Wałbrzychu – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Wałbrzychu
ul. Kościuszki 1, 58-300 Wałbrzych;
numer telefonu: (74) 847 41 01;
adres e-mail: wniosek_wb@nfz-wroclaw.pl, ekuz@nfz.gov.pl.

Uwaga!

Jakiś czas temu doszło do zmiany lokalizacji Delegatury NFZ w Wałbrzychu. Przez wiele lat ta placówka mieściła się w budynku zlokalizowanym przy alei Wyzwolenia 20. Dlatego okoliczni mieszkańcy powinni pamiętać o nowej lokalizacji placówki.

Godziny otwarcia NFZ w Wałbrzychu

Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Wałbrzychu jest czynna w następujących godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Do jakich zasad muszą stosować się posiadacze karty EKUZ?

Choć karta EKUZ jest często porównywana do prywatnych ubezpieczeń turystycznych, działa ona zupełnie inaczej. Podstawowa różnica polega na tym, iż karta EKUZ ma odgórnie ustalony zakres, którego nie można modyfikować. Tym samym posiadacze tego dokumentu muszą stosować się do kilku zasad, aby móc otrzymać refundację kosztów leczenia. O jakich zasadach mowa?

Po pierwsze, karta EKUZ jest honorowana wyłącznie w publicznych placówkach lekarskich na terenie UE/EFTA. Tym samym leczenie w prywatnych szpitalach oraz leczenie w krajach spoza wspólnoty nie podlega refundacji. Po drugie, karta EKUZ uwzględnia tylko te zabiegi medyczne, które były niezbędne w celu ratowania życia lub zdrowia. Za wszystkie mniej poważne usługi (np. podstawowe leczenie stomatologiczne) turysta musi zapłacić samodzielnie. Niemniej dokładny zakres refundacji zależy przede wszystkim od zasad obowiązujących w danym kraju. Po trzecie, karta EKUZ nie pokrywa kosztów wynikających z usług dodatkowych. Pod tym względem należy rozumieć np. koszty przeprowadzenia akcji ratunkowej lub zorganizowania transportu do Polski.

Takie reguły w wyraźny sposób ograniczają zakres karty EKUZ. Dlatego nie można jej określić mianem kompleksowego ubezpieczenia dla turystów. Co prawda, dokument ten pozostaje darmowy i choćby dlatego warto go sobie wyrobić. Jednak turyści z większymi wymaganiami powinni zastanowić się nad zakupem prywatnej polisy.

Prywatna polisa turystyczna a karta EKUZ – podstawowe różnice

Dedykowane ubezpieczenia turystyczne są kupowane głównie przez turystów wyjeżdżających poza kontynent. Wynika z faktu, że karta EKUZ obowiązuje tylko w Polsce oraz pozostałych 31 krajach należących do UE/EFTA. We wszystkich innych państwach dokument ten nie ma żadnej wartości. Tym samym turyści muszą wówczas ograniczyć się do korzystania z prywatnych ubezpieczeń.

Ma to jednak swoje zalety. Turyści będący posiadaczami dedykowanych polis są chronieni w dużo większym stopniu. Dość powiedzieć, że ubezpieczenia turystyczne zapewniają refundację 100% kosztów leczenia zagranicznego aż do określonej kwoty. Tym samym posiadacze polis nie muszą martwić się ewentualnymi dopłatami za leczenie. Oprócz tego prywatne ubezpieczenia obejmują możliwość korzystania z prywatnej opieki lekarskiej, a ponadto gwarantują refundację transportu medycznego.

Czy warto kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne?

Co jasne, zakup ubezpieczenia będzie stanowić dodatkowy wydatek. Może to nieco zniechęcić turystów, którzy do tej pory korzystali jedynie z darmowej karty EKUZ. Niemniej szersza ochrona gwarantowana w ramach ubezpieczenia powinna zrekompensować taką inwestycję. Prywatna polisa turystyczna stanowi po prostu bardziej kompleksowe rozwiązanie pod względem zabezpieczenia nadchodzącej podróży. Dlatego turystyczne ubezpieczenie zdrowotne mogą kupić nawet osoby korzystające z karty EKUZ. Wówczas prywatna polisa będzie rewelacyjnie uzupełniać wszelkie braki w zakresie europejskiej karty.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Mieszkańcy Wałbrzycha mogą odebrać kartę EKUZ w lokalnej Delegaturze Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Warto tutaj przypomnieć, że obecnie ta placówka mieści się na ulicy Juliusza Słowackiego 23A.
  • Co więcej, opisywana placówka działa tylko w tygodniu od godziny 8:00 do godziny 16:00. Jest to kluczowa informacja dla osób zamierzających osobiście odebrać gotowy dokument.
  • Sama karta EKUZ przyda się w czasie zagranicznego wyjazdu, o ile jego celem jest kraj należący do UE/EFTA. W pozostałych przypadkach jedyną alternatywą dla turysty będzie zakup prywatnego ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenia turystyczne zapewniają zdecydowanie szerszą ochronę niż karta EKUZ. Przykładowo, dzięki takim polisom można uzyskać refundację leczenia w prywatnych placówkach lekarskich oraz dostęp do większej liczby świadczeń.
  • Co więcej, prywatne ubezpieczenie pozwoli na uzyskanie zwrotu nawet tych kosztów, które nie polegają standardowej refundacji.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Wałbrzychu?
W Wałbrzychu od lat działa Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W ostatnim czasie została ona jednak przeniesiona na ulicę Juliusza Słowackiego 23A. Teraz to w tym miejscu można odebrać gotową kartę EKUZ lub złożyć wniosek o jej wydanie?
Ile trzeba czekać na kartę EKUZ w Wałbrzychu?
Przy osobistym składaniu wniosku kartę EKUZ zazwyczaj można otrzymać jeszcze tego samego dnia. Natomiast przy składaniu wniosku online czas oczekiwania nieco się wydłuży. Wtedy będzie to zazwyczaj okres 2-3 tygodni (czas oczekiwania może wzrosnąć w czasie sezonu wakacyjnego).
Czy karta EKUZ zawsze sprawdzi się podczas wakacji?
Niestety nie. Karta EKUZ może zapewnić pomoc, ale tylko w krajach należących do UE/EFTA. Z tego względu przy każdej odleglejszej podróży potrzebne już będzie indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Tylko takie polisy mogą zagwarantować refundację leczenia zagranicznego i to niezależnie od celu wyjazdu.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.