karta ekuz w portugalii
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Portugalii? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Portugalii? Co obejmuje?

Malownicza Portugalia zapewnia turystom bardzo dużą swobodę pod względem planowania urlopu. Osoby lubiące zwiedzanie mogą udać się w podróż do Lizbony, Porto lub innych miejscowości położonych na kontynentalnej części kraju. Z kolei na amatorów bardziej egzotycznego wypoczynku czekają portugalskie wyspy. Największą popularnością cieszy się słynna Madera, choć coraz więcej osób spędza swoje wakacje na Azorach. Wybór miejsca wypoczynku to jedno, ale oprócz tego należy jeszcze zaplanować cały wyjazd. Jednym z ważniejszych elementów przygotowań do podróży jest wyrobienie dokumentu znanego jako karta EKUZ w Portugalii. Co należy wiedzieć o tym świadczeniu?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ do Portugalii?

Wyrabianie karty EKUZ należy rozpocząć od złożenia odpowiedniego wniosku. Jest to wniosek uniwersalny, dlatego nie trzeba w nim zaznaczać np. celu podróży. Karta EKUZ co do zasady zachowuje ważność we wszystkich krajach należących do UE/EFTA.

Wniosek o kartę EKUZ można złożyć osobiście lub skorzystać z opcji złożenia dokumentów online. Pierwsze rozwiązanie gwarantuje możliwość szybszego uzyskania karty, natomiast drugie jest po prostu wygodniejsze. Każdy musi więc wybrać opcję odpowiednią dla siebie.

Co jasne, kartę EKUZ mogą uzyskać tylko osoby objęte ubezpieczeniem NFZ. Takiej możliwości nie będą więc mieć np. bezrobotni, którzy nie zarejestrowali się w urzędzie pracy.

Karta EKUZ – co obejmuje w Portugalii?

Niektóre osoby określają kartę EKUZ mianem międzynarodowej polisy zdrowotnej. Po części jest to prawda, ale nie można przy tym zapominać o bardzo ważnej kwestii. Otóż stosowanie karty EKUZ jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Złamanie tych zasad może sprawić, że turysta nie otrzyma refundacji leczenia zagranicznego. Oto kilka ważnych reguł dotyczących używania tej karty:

  1. Turyści mogą korzystać z karty EKUZ tylko w nagłych sytuacjach, które stanowią zagrożenie dla ich życia lub zdrowia.
  2. Refundacja zostanie przyznana tylko pod warunkiem, że za leczenie turysty odpowiadała publiczna placówka medyczna. Prywatna opieka nie jest objęta refundacją.
  3. Karta EKUZ w Portugalii zapewnia refundację tylko tych podstawowych usług medycznych.

Co daje nam karta EKUZ w Portugalii?

Portugalia to kraj z niezwykle bogatą historią kolonialną. Portugalscy żeglarze w XV i XVI wieku zdobyli miano odkrywców wielu nowych ziem. Choć europejskie kraje już dawno porzuciły politykę kolonialną, Portugalia utrzymała kontrolę nad kilkoma wyspami. To właśnie one są szczególnie częstym celem turystów spragnionych letniego wypoczynku.

Tutaj pojawia się jednak bardzo ważne pytanie. Czy karta EKUZ Portugalia jest ważna na Maderze oraz Azorach? Odpowiedź brzmi – tak! Dokument ten zachowuje swoją ważność zarówno na kontynentalnej części kraju, jak i na wyspach należących do Portugalii. Dzięki temu turyści mogą wszędzie uzyskać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.

Karta EKUZ może zostać wystawiona przez jeden z oddziałów wojewódzkich NFZ-u. Osoby zainteresowane uzyskaniem tego dokumentu muszą wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. Gotową kartę można odebrać za darmo.

Czym grozi brak karty EKUZ w Portugalii?

Brak karty oznacza brak możliwości uzyskania refundacji leczenia. To z kolei naraża turystę na bardzo wysokie koszty. Dotyczy to zwłaszcza tych przypadków, kiedy konieczna będzie hospitalizacja. Wówczas wysokość rachunku za leczenie może być wręcz ogromna. Dlatego karta EKUZ to niezwykle ważny element ochrony w czasie zagranicznego wyjazdu. Warto więc zawsze mieć ją przy sobie, jeśli podróżujemy po terytorium UE/EFTA.

Jak korzystać z karty EKUZ w Portugalii?

Pod względem ogólnych standardów system opieki zdrowotnej w Portugalii stoi na niezłym poziomie. Na terytorium tego kraju działają Centro de Saúde, czyli publiczne placówki opieki lekarskiej. Można w nich uzyskać pomoc na zasadach refundacji. Należy jednak pamiętać o bardzo istotnym aspekcie.

Na terytorium Portugalii pacjenci muszą z własnej kieszeni płacić za niektóre usługi medyczne. Nie oznacza to, że refundacja nagle przestaje obowiązywać. Wręcz przeciwnie! Dzięki refundacji koszty leczenia są zdecydowanie niższe w porównaniu do przypadków, gdy pacjenci ponoszą 100% odpłatności. Co jasne, karta EKUZ Portugalia jest dokumentem niezbędnym do skorzystania ze wspomnianej ulgi.

Jak wyglądają przykładowe ceny w portugalskich przychodniach i szpitalach? Oto krótkie zestawienie:

  • poszczególne placówki mogą pobierać od pacjentów jednorazowe opłaty wynoszące 5-10 euro (około 22-45 złotych);
  • każdy dzień pobytu w szpitalu stanowi wydatek rzędu 25 euro (ponad 100 złotych)*;
  • lekarstwa dostępne w portugalskich aptekach mogą być częściowo refundowane, ale zazwyczaj pacjent ponosi pełną odpłatność.

*W pilnych przypadkach, a więc sytuacjach stanowiących poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia turysty, szpital może naliczyć niższą opłatę za każdy dzień pobytu. Jej wysokość wynosi wówczas od 10 do 20 euro.

Z większości pozostałych usług można korzystać bezpłatnie. Warto również dodać, że kobiety w ciąży oraz osoby niepełnoletnie są zwolnione z wymienionych wyżej opłat.

Czy jadąc do Portugalii trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie w formie karty EKUZ będzie podstawową formą ochrony przy wyjeździe do Portugalii. Bez tego dokumentu turysta utraci prawo do uzyskania refundacji leczenia zagranicznego. W związku z tym należy pamiętać, że karta EKUZ lub prywatne ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne przy takim wyjeździe.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Portugalii?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że turysta ma przy sobie kartę EKUZ. To właśnie karta EKUZ stanowi bowiem formę rozszerzenia krajowej polisy NFZ.

Czy karta EKUZ Portugalia zapewnia wystarczającą ochronę?

Przy obiektywnej ocenie należy stwierdzić, że karta EKUZ Portugalia ma zarówno istotne zalety, jak i bardzo poważne wady. Jej kluczowym atutem jest gwarancja bezpłatnego dostępu do wybranych świadczeń medycznych na terenie całej Portugalii. Ponadto samą kartę można uzyskać łatwo i bez żadnych opłat.

Niestety, największym problemem dla jej posiadaczy będą poważne dolegliwości zdrowotne. Przy takich kłopotach turysta może potrzebować natychmiastowej hospitalizacji. To z kolei oznacza, że szpital zacznie pobierać od niego wspomniane opłaty za każdy dzień pobytu. Jeśli hospitalizacja będzie trwać kilka dni lub nawet tygodni, ostateczny rachunek może dosłownie zrujnować budżet turysty.

Niektórzy mogą teraz pomyśleć, że przy tak wysokich cenach bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie kontynuowanie leczenia w Polsce. Rzeczywiście takie stwierdzenie jest słuszne. Problem polega na tym, że transport medyczny do Polski nie wchodzi w zakres karty EKUZ. W efekcie turysta musiałby z własnej kieszeni zapłacić za zorganizowanie takiej usługi. Nie trzeba chyba dodawać, iż koszty specjalistycznego transportu są naprawdę wysokie.

Ubezpieczenie dla podróżnych – nowy wymiar bezpieczeństwa

Karta EKUZ Portugalia nie ma więc w pełni kompleksowego charakteru. Co gorsza, jej braki mogą objawić się w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego turyści powinni zastanowić się nad uzupełnieniem zakresu tego świadczenia. Można to zrobić poprzez zakup prywatnego ubezpieczenia dla podróżnych.

Co sprawia, że polisa turystyczna jest tak przydatna? Wynika to z kilku ważnych powodów:

  1. Prywatne ubezpieczenia zapewniają pełną refundację leczenia zagranicznego do określonej kwoty. Nie ma więc znaczenia to, czy dane świadczenie medyczne podlega standardowej refundacji. Jeżeli koszty leczenia turysty nie przekroczą wyznaczonego limitu, asekurator pokryje całą należność.
  2. Większość prywatnych polis w ramach wspomnianego limitu umożliwia również pokrycie kosztów zorganizowania transportu medycznego do Polski.
  3. Dzięki ubezpieczeniu można korzystać zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że nieopodal kurortów turystycznych mieszczą się głównie prywatne praktyki. Przez to przytoczony zapis naprawdę zyskuje na znaczeniu.

Tym samym posiadacze polis turystycznych nie muszą uiszczać nawet opłat standardowych. Ubezpieczyciel w ich imieniu pokryje wszystkie powstałe koszty. Warto więc sprawdzić, czy dana firma oferuje bezgotówkowe rozliczanie kosztów leczenia. Dzięki tej usłudze asekurator może skontaktować się z placówką medyczną i bezpośrednio opłacić całą należność.

Czy polisa turystyczna to rozwiązanie idealne?

Nie można zaprzeczyć, że ubezpieczenia turystyczne mają liczne zalety. Ich zakres ochrony jest zdecydowanie szerszy w porównaniu do karty EKUZ. Pozostaje więc pytanie – czy prywatne polisy mają w ogóle jakieś wady?

Dość oczywistym minusem, przynajmniej w porównaniu do karty EKUZ, jest odpłatny charakter ubezpieczeń. Polisy nie można dostać za darmo, gdyż trzeba ją po prostu kupić. Na szczęście składki ubezpieczeń tego typu są stosunkowo niskie. Tym samym każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję.

Mianem pewnego haczyka można natomiast określić warunki ubezpieczeń. Każdy asekurator może zawrzeć w umowie określone zasady, które muszą być respektowane, aby polisa zachowała ważność. Z punktu widzenia turysty największym „zagrożeniem” są zapisy poświęcone wyłączeniom odpowiedzialności. Wszystkie okoliczności uwzględnione w tym wykazie skutkują unieważnieniem polisy i odmową refundacji leczenia. Dlatego przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Portugalii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Portugalii?

Różnice pomiędzy dwoma opisanymi świadczeniami są ewidentne. Przez to wielu turystów będzie zastanawiać się nad tym, jaką formę ochrony wybrać. A może wcale nie trzeba wybierać? Karta EKUZ Portugalia jest przecież wydawana za darmo. Tym samym każdy powinien mieć przy sobie ten dokument, gdyż będzie on podstawowym zabezpieczeniem. Natomiast prywatne ubezpieczenie stanowi doskonałe rozszerzenie ochrony i uzupełnienie luk w zakresie karty EKUZ. Warto więc polecić je wszystkim osobom stawiającym na bezpieczeństwo!

Najważniejsze informacje:

  • Portugalia może poszczycić się dobrym i całkiem efektywnym systemem opieki zdrowotnej. Co więcej, kraj ten należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu Polacy mogą tutaj korzystać z kart EKUZ.
  • Co istotne, karta EKUZ co do zasady zachowuje ważność na terytoriach zamorskich należących do poszczególnych krajów. Tym samym będzie ona respektowana między innymi na portugalskiej Maderze.
  • W Portugalii dosyć powszechną zasadą jest obciążanie pacjentów niektórymi kosztami leczenia. Dotyczy to także publicznych placówek, a tym samym wspomniana zasada rozciąga się na posiadaczy karty EKUZ. Niestety, NFZ nie gwarantuje później zwrotu takich kosztów.
  • Dopłaty za usługi lekarskie w Portugalii mają różną wysokość. Przykładowo, za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi zapłacić około 10 euro. Natomiast hospitalizacja pociąga za sobą opłaty w wysokości od 15 do nawet 25 euro dziennie.
  • Rozwiązaniem opisanego problemu częściowej refundacji będzie zakup prywatnej polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie zapewnia całkowity zwrot kosztów leczenia zagranicznego aż do określonej kwoty. Jest więc to doskonałe rozszerzenie ochrony gwarantowanej przez kartę EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ jest ważna w Portugalii?
Jak najbardziej, gdyż Portugalia należy do Unii Europejskiej. Warto jednak wiedzieć o tym, że ubezpieczenie zdrowotne w Portugalii działa nieco inaczej niż ubezpieczenie NFZ. Dlatego nawet posiadacze karty EKUZ będą podlegać pod inne regulacje dotyczące opieki zdrowotnej.
Jaką ochronę zapewni karta EKUZ w Portugalii?
Posiadacze karty EKUZ uzyskają prawo do częściowej refundacji kosztów leczenia. Jednak za niektóre usługi medyczne będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. Toteż karta EKUZ, zwłaszcza przy dłuższym pobycie w Portugalii lub na Maderze, może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem.
Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie turystyczne do Portugalii?
Prywatna polisa turystyczna zapewnia szerszą ochronę niż karta EKUZ. Takie świadczenie gwarantuje pełną refundację leczenia zagranicznego, a jedynym ograniczeniem jest limit kwotowy takich wydatków. Ponadto w połączeniu z kartą EKUZ polisa zapewnia naprawdę bardzo szeroką ochronę.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.