karta ekuz w częstochowie
EKUZ

Gdzie w Częstochowie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Częstochowie wyrobić kartę EKUZ?

Ubezpieczenie zdrowotne to w dzisiejszych czasach absolutnie niezbędne świadczenie. Jeżeli ktoś nie posiada takiej polisy, musi samodzielnie płacić za swoje leczenie. To z kolei może wiązać się z naprawdę wysokimi kosztami. W Polsce podstawowym świadczeniem tego typu jest polisa NFZ. Jednak nie wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ wiedzą o tym, że ochrona zdrowotna przysługuje im także poza granicami kraju. Aby móc z niej skorzystać, wystarczy jedynie wyrobić sobie kartę EKUZ. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Częstochowie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Częstochowie od ręki?

Częstochowa to miasto o fenomenalnej lokalizacji pod względem komunikacyjnym. Liczne drogi krajowe oraz pobliska autostrada A4 znacząco ułatwiają podróżowanie. Dzięki temu mieszkańcy mogą łatwo dojechać do kilku największych polskich miast. Z drugiej strony nie wszyscy są miłośnikami krajowych podróży. Niektóre osoby preferują wakacje w zagranicznych kurortach i nie ma w tym nic złego. Jednak przy okazji takich wyjazdów należy pamiętać o wcześniejszym wyrobieniu sobie karty EKUZ.

Dzięki karcie EKUZ turyści będą mogli uzyskać potrzebną pomoc lekarską podczas zagranicznego pobytu. Gdzie więc złożyć stosowny EKUZ wniosek? W celu wyrobienia tego dokumentu mieszkańcy Częstochowy powinni skontaktować się z miejscową delegaturą NFZ. Znajduje się ona w budynku położonym przy ulicy Adama Jerzego Czartoryskiego.

Jeżeli chodzi o uzyskanie karty EKUZ od ręki, zasada jest bardzo prosta. Wniosek o wydanie takiej karty trzeba złożyć osobiście we wspomnianej delegaturze NFZ. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ tylko wtedy wniosek zostanie rozpatrzony od ręki. Jest więc to jedyny sposób na błyskawiczne uzyskanie karty EKUZ.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Częstochowie?

Przy osobistym złożeniu wniosku na wydanie karty EKUZ trzeba będzie poczekać 15-40 minut. Tyle zazwyczaj trwa przyjęcie wniosku i wyrobienie gotowej karty. Jest więc to idealna alternatywa dla osób, które lubią szybkie załatwianie spraw urzędowych.

Natomiast w razie złożenia wniosku online czas oczekiwania rośnie i to znacząco. NFZ twierdzi, że wtedy na wydanie karty trzeba czekać około 2 tygodnie. Zazwyczaj czas oczekiwania okazuje się krótszy, ale wyjątkiem pod tym względem jest okres wakacyjny. Wszystko ze względu na to, że mnóstwo osób składa wówczas wnioski o wydanie karty EKUZ. Dlatego w tym okresie na wydanie karty nieraz trzeba czekać nawet 2-3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Częstochowie?

Według aktualnych przepisów karta EKUZ może zostać wydana tylko na wniosek osoby ubezpieczonej. Na szczęście częstochowska delegatura NFZ znajduje się blisko ścisłego centrum miasta. Tym samym mieszkańcy zainteresowani osobistą wizytą w placówce z pewnością do niej trafią.

Jakie są alternatywne sposoby na złożenie wniosku? Przede wszystkim taką możliwość zapewnia platforma ePUAP, czyli oficjalny serwis urzędowy. Za jego pomocą można szybko wypełnić pismo, a następnie przekazać je bezpośrednio do wybranej placówki. Serwis ePUAP jest dostępny dla posiadaczy tzw. profilu zaufanego oraz osób dysponujących e-dowodem osobistym.

Jeżeli ktoś nie chce lub nie może skorzystać z ePUAP, pozostaje mu samodzielne wydrukowanie oraz wypełnienie wniosku. Następnie taki dokument należy wysłać listem tradycyjnym lub zeskanować i wysłać przy pomocy poczty elektronicznej:

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Częstochowie?

Na szczęście wykaz takich dokumentów nie jest szczególnie długi. Na pewno do wyrobienia karty EKUZ niezbędny będzie dowód tożsamości lub pisemne upoważnienie (jeśli karta ma zostać wydana komuś innemu).

Do tego niektóre osoby będą musiały okazać potwierdzenia posiadania ważnego ubezpieczenia NFZ. W przypadku uczniów lub rencistów takim dokumentem będzie posiadana legitymacja. Natomiast osoby pracujące w teorii powinny okazać potwierdzenie zatrudnienia. Jednak w praktyce tego typu informacje często znajdują się w systemie NFZ. Mimo wszystko warto mieć przy sobie taki dokument, aby uniknąć nieprzewidzianych wypadków przy składaniu wniosku.

Karta EKUZ Częstochowa – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Częstochowie
ul. Adama Jerzego Czartoryskiego 28, 42-200 Częstochowa;
numer telefonu: (34) 360 72 78;
adres e-mail: sekretariat_czestochowa@nfz-katowice.pl, ekuz@nfz.gov.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Częstochowie

Delegatura NFZ w Częstochowie otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-18:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Karta EKUZ i najważniejsze warunki jej działania

Każdy turysta wie o tym, że celem karty EKUZ jest zapewnienie dostępu do opieki lekarskiej w czasie zagranicznego pobytu. Jednak wbrew niektórym opiniom takie leczenie wcale nie musi być darmowe. Tak naprawdę posiadacze karty EKUZ są traktowani na terenie UE/EFTA na równi ze wszystkimi ubezpieczonymi obywatelami. Tym samym, podobnie jak oni, muszą podlegać pod miejscowe regulacje w zakresie finansowania publicznej opieki zdrowotnej.

Te z kolei różnią się w zależności od konkretnego kraju. Polska jest pod tym względem państwem przyjaznym pacjentom, gdyż większość usług medycznych pozostaje nad Wisłą darmowa. Jednakże w licznych krajach Europy Zachodniej oraz Północnej obowiązują zgoła odmienne regulacje. Tym samym w niektórych państwach turyści muszą liczyć się z koniecznością częściowej zapłaty za leczenie.

Takie wydatki mogą być jednak jeszcze większe, jeżeli turysta będzie korzystać z prywatnej opieki lekarskiej. Wówczas nie będzie przysługiwać mu nawet częściowa refundacja kosztów leczenia. Ponadto zakres karty EKUZ nie obejmuje żadnego z dodatkowych świadczeń medycznych. Jeżeli więc turysta będzie chciał np. kontynuować leczenie w Polsce, EKUZ nie zapewni mu refundacji kosztów transportu do kraju.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Przy ocenie karty EKUZ trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po stronie zalet tego dokumentu należy zapisać fakt, że karta jest wydawana bez dodatkowych opłat. Co więcej, jej posiadacze mogą uzyskać dostęp do lekarza w razie zagrożenia życia lub zdrowia. To właśnie w takich sytuacjach karta EKUZ jest najbardziej przydatna.

Z drugiej strony opisywany dokument ma spore wady. Największym minusem karty EKUZ jest to, że nie chroni ona przed potencjalnymi opłatami za leczenie zagraniczne. Choć faktycznie zapewnia ona refundację leczenia, taka refundacja może mieć jedynie częściowy charakter. Kolejną ważną kwestią jest całkowity zakaz korzystania z prywatnych placówek medycznych. Leczenie prywatne nie zostało objęte nawet częściową refundacją. Nie można również zapominać o tym, że sama karta EKUZ zachowuje ważność tylko na terytorium UE/EFTA.

Trudno więc dziwić się turystom, którzy stawiają na prywatne polisy dla podróżnych. Wystarczy tylko porównać zakres tych dwóch świadczeń. Każde ubezpieczenie turystyczne gwarantuje zwrot kosztów leczenia niezależnie od tego, gdzie turysta uzyskał pomoc lekarską. Tym samym nie ma tutaj mowy o obowiązku korzystania z publicznych placówek. Ponadto ubezpieczyciele zwracają swoim klientom wszystkie wydatki dotyczące leczenia zagranicznego. Jeżeli ktoś kupi polisę bez limitu kosztów leczenia, asekurator zapewni mu pełne bezpieczeństwo i refundację wszystkich wydatków. Ponadto z ubezpieczeń turystycznych można korzystać na całym świecie.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Jedna z delegatur Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mieści się w Częstochowie przy ulicy księcia Adama Jerzego Czartoryskiego 28. Obecność tej placówki sprawia, że wszyscy mieszkańcy mogą szybko i łatwo uzyskać swoją własną kartę EKUZ.
  • Delegatura w Częstochowie jest czynna od poniedziałku do piątku. W poniedziałki jest czynna od godziny 8:00 do 18:00. Natomiast w pozostałe dni jej godziny otwarcia to 8:00-16:00.
  • Karta EKUZ dla wielu osób może być podstawowym zabezpieczeniem podczas podróży zagranicznej. Jeśli jednak komuś zależy na uzyskaniu pełnej ochrony, nie powinien stawiać tylko na nią.
  • Dokument ten ma bowiem zbyt duże braki pod względem zakresu oraz zasięgu. Dużo lepszą i bardziej kompleksową alternatywą będzie więc prywatne ubezpieczenie turystyczne.
  • Polisa tego typu gwarantuje pełną refundację kosztów leczenia. Ponadto obejmuje ona zdecydowanie więcej świadczeń medycznych niż karta EKUZ, a przy tym zachowuje ważność na całym świecie. Dlatego w wielu przypadkach będzie ona jedynym słusznym wyborem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Częstochowie?
W Częstochowie na ulicy księcia Adama Jerzego Czartoryskiego 28 mieści się delegatura Śląskiego Oddziału NFZ. Placówka ta może przyjmować wnioski o wydanie EKUZ oraz wyrabiać wspomniane dokumenty. Toteż w razie potrzeby mogą się do niej zgłosić wszyscy ubezpieczeni mieszkańcy.
Jak przebiega wyrabianie karty EKUZ w Częstochowie?
Przy osobistym składaniu wniosku o kartę EKUZ urzędnicy od razu rozpatrują złożone podanie. W efekcie gotowa karta EKUZ powinna zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Natomiast wnioski składane online są przetwarzane dłużej, przez co wydanie karty może zająć 2-3 tygodnie.
Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?
W przypadku podróży po Europie warto mieć przy sobie obydwa te świadczenia, gdyż one wzajemnie się uzupełniają. Natomiast przy wszystkich odleglejszych wyjazdach turyści muszą już polegać wyłącznie na ubezpieczeniach. Karta EKUZ nie ma bowiem żadnej wartości poza obszarem UE/EFTA.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.