Chorwacja jest krajem, który w okresie wakacyjnym przyciąga zarówno Polaków, jak i turystów z innych państw europejskich. Lokalne kurorty zlokalizowane na wybrzeżu Morza Adriatyckiego gwarantują udany wypoczynek. Szeroka baza noclegowa oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawiają, że zorganizowanie urlopu nad Adriatykiem jest naprawdę łatwe. Jednak dobra organizacja urlopu musi obejmować również kwestię bezpieczeństwa. Dlatego karta EKUZ w Chorwacji lub prywatne ubezpieczenie turystyczne przyda się każdemu amatorowi podróżowania.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyrobić kartę EKUZ do Chorwacji?
- Karta EKUZ – co obejmuje w Chorwacji?
- Co daje nam karta EKUZ w Chorwacji?
- Czym grozi brak karty EKUZ w Chorwacji?
- Jak korzystać z karty EKUZ w Chorwacji?
- Dlaczego karta EKUZ Chorwacja jest tak istotna?
- Czy jadąc do Chorwacji trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?
- Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Chorwacji?
- Ubezpieczenie turystyczne Chorwacja – szerszy wymiar ochrony
- O czym należy pamiętać przy zakupie polisy turystycznej?
- Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Chorwacji?
Jak wyrobić kartę EKUZ do Chorwacji?
Najważniejszym krokiem dla każdej osoby zainteresowanej uzyskaniem karty EKUZ będzie złożenie wniosku o wydanie EKUZ. Dopiero na podstawie tego pisma urzędnicy mogą wyrobić i wydać gotową kartę.
Co jasne, obecnie większość tego typu spraw można załatwić nawet bez wychodzenia z domu. Karta EKUZ nie jest tutaj wyjątkiem, ponieważ wniosek o wydanie EKUZ można złożyć online. Jednak wtedy czas oczekiwania na wydanie karty wyniesie średnio 2 tygodnie. Jeśli więc komuś zależy na czasie, wniosek warto złożyć osobiście w oddziale NFZ. Wówczas można bowiem uzyskać kartę EKUZ właściwie od ręki.
Aby uzyskać kartę EKUZ, trzeba dysponować ubezpieczeniem NFZ. Jeżeli więc ktoś nie ma praw do takich świadczeń, nie będzie mógł uzyskać karty EKUZ. Dlatego np. osoby bezrobotne powinny zastanowić się nad rejestracją w urzędzie pracy.
Karta EKUZ – co obejmuje w Chorwacji?
Z karty EKUZ należy korzystać w ściśle określony sposób. Dokładne zasady dotyczące tego zagadnienia zostały ustalone już dawno temu. Toteż wszyscy posiadacze karty EKUZ powinni ich przestrzegać, gdyż w przeciwnym razie utracą prawa do refundowanego leczenia.
Co więc ma szczególne znaczenie przy korzystaniu z tego dokumentu? Oto kilka najważniejszych zasad:
- Karta EKUZ pozwala na uzyskanie refundowanego leczenia w nagłych przypadkach. Podstawą do użycia karty jest więc wyłącznie nagły stan zagrożenia życia lub zdrowia.
- Dokument ten nie służy do refundowania np. kosztów leczenia planowanego lub zabiegów estetycznych.
- Refundacja może zostać przyznana tylko pod warunkiem leczenia w publicznym szpitalu lub poradni. Za wszelkie usługi o charakterze prywatnym płaci sam turysta.
- Karta EKUZ w Chorwacji zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.
Co daje nam karta EKUZ w Chorwacji?
Co ciekawe, Chorwacja to najmłodszy kraj w strukturach Unii Europejskiej. Dopiero w 2013 roku, a więc dosłownie przed kilkoma laty, Chorwacja została oficjalnie przyjęta do wspólnoty. Było to ważne wydarzenie zarówno dla samych obywateli, jak i wszystkich turystów odwiedzających ten kraj. Wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej oznacza, że na jej terytorium można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Karta EKUZ Chorwacja stanowi podstawowe zabezpieczenie dla każdego turysty. Ten dokument umożliwia bowiem korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na terytorium Chorwacji. Jeżeli zdrowie lub życie turysty okaże się zagrożone, taka osoba będzie mogła uzyskać niezbędną pomoc.
Czym grozi brak karty EKUZ w Chorwacji?
W momencie rejestracji do zagranicznego lekarza turysta ma dwie możliwości. Pierwszą z nich jest okazanie karty EKUZ i zyskanie statusu pacjenta w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Toteż brak karty EKUZ spowoduje, że turysta zyska status pacjenta niepublicznego. Z kolei przez to wszelkie udzielone mu zabiegi będą w pełni odpłatne.
Jak korzystać z karty EKUZ w Chorwacji?
Turyści zazwyczaj dobrze oceniają pracę chorwackich lekarzy oraz sposób funkcjonowania miejscowych poradni i szpitali. Rzeczywiście standard usług medycznych stoi tutaj na niezłym poziomie. Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać.
Przede wszystkim pacjenci biorą udział w finansowaniu świadczeń medycznych. Jest to powszechna zależność, która obowiązuje na terytorium Chorwacji. Oznacza ona, że wszystkie osoby korzystające z usług medycznych muszą częściowo pokryć ich koszt. W przypadku publicznej służby zdrowia próg refundacji wynosi 80%. Łatwo więc obliczyć, iż pacjenci pokrywają z reguły około 20% kosztów leczenia. Jak to wygląda w praktyce?
Podstawowa zasada głosi, że pacjent za wizytę u lekarza płaci dokładnie 10 kun chorwackich*. Taka wysokość opłaty obowiązuje zarówno w przypadku konsultacji internistycznej, jak i stomatologicznej. Za wizytę u lekarza specjalisty płaci się nieco więcej – 25 kun. Większe koszty pojawiają się dopiero przy hospitalizacji, gdyż każdy dzień spędzony w szpitalu generuje należność w wysokości 100 kun. Tutaj należy podkreślić, że kwota 2000 kun stanowi limit dotyczący współpłacenia. Jeżeli koszty leczenia okażą się jeszcze wyższe, pacjent nie zostanie obciążony powstałą nadwyżką.
Co jasne, wszystkie opisane zależności można zastosować jedynie w odniesieniu do publicznych placówek medycznych. Niestety, karta EKUZ Chorwacja nie zapewni refundacji turystom, którzy będą leczyć się w prywatnych punktach. Przez to same koszty leczenia będą wtedy zdecydowanie wyższe. Problemem może być także fakt, że w kurortach turystycznych wielu lekarzy otwiera swoje prywatne praktyki. Dlatego warto sprawdzić, czy dany medyk współpracuje z państwową służbą zdrowia. Wówczas na drzwiach jego gabinetu powinien widnieć skrót CHIF (Croatian Health Insurance Fund) lub HZZO (Hrvatski Zavod za Zdravstveno Osiguranje).
* 1 kuna chorwacka stanowi równowartość około 60 groszy. 10 kun chorwackich = około 6 złotych.
Dlaczego karta EKUZ Chorwacja jest tak istotna?
Tylko karta EKUZ Chorwacja zapewnia turyście prawo do skorzystania ze wspomnianej refundacji usług medycznych. Co prawda, taka refundacja jest tylko częściowa. Niemniej znacząco zmniejsza ona finalny koszt udzielenia niezbędnych świadczeń. Co więcej, karta EKUZ Chorwacja gwarantuje również bezpłatny transport karetką do najbliższego szpitala.
Należy jednak podkreślić, że karta EKUZ ma również pewne braki. Najważniejszym z nich jest ograniczenie refundacji jedynie do podstawowych świadczeń zdrowotnych. Jeżeli zatem turysta będzie potrzebować np. transportu medycznego do kraju, karta EKUZ Chorwacja nie pokryje kosztu jego zorganizowania. Dlatego jest to podstawowa ochrona dla turystów, którzy nie wymagają specjalnej opieki.
Czy jadąc do Chorwacji trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?
Odpowiedź jest tylko jedna – tak. Każdy odpowiedzialny turysta powinien dysponować świadczeniem, które zapewni mu pełną lub częściową refundację leczenia zagranicznego. W wersji podstawowej takim świadczeniem może być karta EKUZ. Natomiast osobom z większymi wymaganiami warto polecić połączenie karty EKUZ z prywatnym ubezpieczeniem turystycznym.
Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Chorwacji?
Chorwacja i Polska to dwa kraje członkowskie UE. Dlatego polisy zdrowotne (rozszerzone poprzez kartę EKUZ) zachowują ważność na terytorium obydwu tych państw.
Ubezpieczenie turystyczne Chorwacja – szerszy wymiar ochrony
Znacznie szerszym i bardziej kompleksowym rozwiązaniem okazują się prywatne ubezpieczenia dla podróżnych. Polisy tego typu są dostępne w wielu różnych wariantach. Tym samym każdy turysta bez trudu odnajdzie świadczenie, które będzie dopasowane do jego potrzeb.
Główną zaletą ubezpieczeń jest zasada 100% refundacji. Asekurator pokrywa bowiem wszystkie koszty związane z leczeniem zagranicznym. Dzięki temu turysta nie musi nawet częściowo płacić za udzielone świadczenia. Ponadto większość polis gwarantuje pokrycie kosztów wspomnianego transportu do kraju. Pod tymi względami ubezpieczenia są więc dużo lepszą alternatywą.
O czym należy pamiętać przy zakupie polisy turystycznej?
Karta EKUZ Chorwacja jest naprawdę uniwersalnym świadczeniem. Wszyscy posiadacze takiego dokumentu uzyskują identyczny zakres ochrony. Tymczasem w przypadku ubezpieczeń turystycznych jest zupełnie inaczej. Tak naprawdę każdy wariant polisy może mieć inne warunki i zakres. Dlatego warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zapisów zawartych w umowie ubezpieczenia.
Jeżeli zakres polisy turystycznej nie jest dla kogoś wystarczający, asekuratorzy oferują możliwość rozszerzenia gwarantowanej ochrony. Każde takie rozszerzenie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Na szczęście większość świadczeń tego typu ma charakter dobrowolny. Z drugiej strony istnieją pewne wyjątki od opisanej reguły. Przykładowo, turyści cierpiący na schorzenia przewlekłe muszą wykupić dodatkową ochronę z gwarancją hospitalizacji.
Wszyscy turyści powinni również pamiętać o weryfikacji zapisów dotyczących wyłączeń odpowiedzialności. Dotyczą one wszystkich okoliczności, przy których ubezpieczyciel będzie mógł legalnie odmówić refundacji kosztów leczenia.
Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji
Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Chorwacji?
Polisa dla podróżnych będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku turystów, którym zależy na pełnym zabezpieczeniu wyjazdu. Szerszy zakres ochrony oraz gwarancja refundacji 100% kosztów leczenia to główne atuty ubezpieczeń. Z kolei karta EKUZ Chorwacja ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Można ją uzyskać zupełnie za darmo, gdyż NFZ nie pobiera dodatkowych opłat za wyrobienie dokumentu. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie wymienione argumenty i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Należy także pamiętać, że turysta może jednocześnie mieć przy sobie obydwa opisane świadczenia. Czasami połączenie takiej ochrony okazuje się najlepszym rozwiązaniem.
Najważniejsze informacje:
- Chorwacja to od wielu lat ulubiony kierunek wakacyjny dla tysięcy polskich turystów. Jeśli ktoś planuje wyjazd do Chorwacji, powinien pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą posiadaną kartę EKUZ.
- Od 2013 roku Chorwacja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Dlatego obecnie na jej terytorium obowiązują liczne ułatwienia związane między innymi z turystyką. To sprawia, że posiadacze karty EKUZ mogą tutaj liczyć na refundowaną opiekę lekarską.
- W Chorwacji obowiązuje jednak reguła dotycząca tego, że pacjenci muszą pokryć niektóre koszty leczenia. Przykładowo, za wizytę u lekarza ogólnego muszą oni zapłacić 10 kun. Natomiast przy hospitalizacji pacjent pokrywa aż 20% jej kosztów (do kwoty 2000 kun).
- Opisana wyżej reguła dotyczy sytuacji, kiedy posiadacz karty EKUZ zgłosi się do publicznej placówki medycznej. Jeżeli jednak będzie to placówka prywatna, wtedy pacjent zapłaci za wszystkie koszty leczenia.
- Na szczęście istnieje łatwy sposób na ochronę posiadanego budżetu. Wystarczy tylko kupić stosowne ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Taka polisa zapewni pokrycie licznych wydatków, które nie zostały objęte standardową refundacją.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy w Chorwacji można skorzystać z karty EKUZ?
- Jeżeli tylko sytuacja tego wymaga, turysta może użyć karty EKUZ w celu uzyskania pomocy lekarskiej w Chorwacji. Karta EKUZ zapewni mu refundację licznych świadczeń, a sam turysta będzie musiał pokryć tylko częściowe koszty leczenia.
- Jak wygląda poziom opieki zdrowotnej w Chorwacji?
- Standardy miejscowego systemu opieki zdrowotnej są porównywalne do tych, które mamy w Polsce. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że czasami otrzymanie pomocy może być łatwiejsze, jeśli ktoś zdecyduje się na leczenie prywatne. Z drugiej strony takie leczenie nie będzie refundowane z tytułu EKUZ.
- Dlaczego warto kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?
- Podstawowym atutem prywatnych polis turystycznych jest gwarancja pełnej refundacji kosztów leczenia zagranicznego do określonej kwoty. Co więcej, taka refundacja obejmuje także leczenie prywatne. W przypadku wyjazdu do Chorwacji będzie to więc szczególnie dobra alternatywa.