karta EKUZ w Bytomiu
EKUZ

Gdzie w Bytomiu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Bytomiu wyrobić kartę EKUZ?

Nagła choroba lub groźny wypadek to przykłady zdarzeń, które same w sobie są wystarczającym problemem. Niestety, czasami przytrafiają się one osobom przebywającym poza granicami Polski. Wówczas jest to ogromny kłopot także pod względem organizacyjnym. Dlatego tak ważne jest to, aby turyści podróżujący po świecie posiadali własne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku wyjazdów europejskich wiele osób stawia na kartę EKUZ. Czy zapewnia ona wystarczająco szeroką ochronę? Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Bytomiu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu od ręki?

Bytom to miasto położone w samym sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ten rejon jest więc silnie zurbanizowany, co ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Nie można jednak dziwić się mieszkańcom Bytomia, którzy chętnie wykorzystują okazje do spędzenia urlopu poza miastem. Bardzo często celem takich wyjazdów są zagraniczne kurorty turystyczne. Jeżeli ktoś faktycznie planuje spędzenie urlopu poza granicami Polski, karta EKUZ z pewnością mu się przyda. Jak więc wygląda wyrobienie karty EKUZ Bytom?

Na szczęście nie jest to nic trudnego. Taką kartę można uzyskać w dowolnym oddziale lub placówce terenowej NFZ. Co istotne, jedna z tych placówek mieści się właśnie w Bytomiu. Jest to lokalna Sekcja Obsługi Ubezpieczonych zlokalizowana przy ulicy Wrocławskiej.

Osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ od ręki powinny wybrać się do tej placówki. Dlaczego? Ponieważ wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście. Tylko wtedy taki wniosek zostaje rozpatrzony na miejscu. W efekcie cała procedura z wyrabianiem i wydaniem karty EKUZ trwa średnio kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Trudno zatem o szybsze załatwienie wszystkich formalności związanych z wydaniem tego dokumentu.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Bytomiu?

Czas oczekiwania liczony w minutach jest na pewno dobrą informacją dla petentów. Jednak warto pamiętać, że taka zasada dotyczy wyłącznie wniosków składanych bezpośrednio w oddziale NFZ. Natomiast w przypadku wniosków składanych online czas oczekiwania jest już znacznie dłuższy.

Według informacji zamieszczonych na stronach NFZ-u czas oczekiwania nie powinien przekraczać 2-3 tygodni. Tyle łącznie może zająć rozpatrzenie wniosku, wyrobienie i wysłanie gotowej karty. Co prawda, czasami karta może zostać wydana szybciej, ale zależy to przede wszystkim od liczby złożonych wniosków. Szczególnie gorącym okresem jest pod tym względem sezon wakacyjny. Jeśli więc ktoś akurat wtedy złoży swój wniosek, na wydanie karty będzie musiał poczekać około 3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Bytomiu?

Wypełnienie wniosku o wydanie karty EKUZ nie powinno sprawiać zbyt wielu problemów. Jest to krótki formularz wymagający podania jedynie kilku najważniejszych informacji. Dlatego można go wypełnić nawet w oddziale NFZ.

Spośród wszystkich pozostałych metod najlepszą alternatywą jest złożenie wniosku za pomocą internetowej platformy ePUAP. Jest to oficjalny serwis urzędowy pozwalający na załatwianie formalności drogą elektroniczną. W bazie ePUAP znajdują się gotowe wzory dokumentów, które można wypełnić online. Dla osób zamierzających uzyskać kartę EKUZ będzie to bardzo wygodna alternatywa.

Z drugiej strony gotowy wzór wniosku można także pobrać i samodzielnie wypełnić. Wówczas w grę wchodzą dwa rozwiązania. Pierwszym będzie zeskanowanie gotowego wniosku, a następnie przesłanie go za pośrednictwem poczty elektronicznej. Takie dokumenty warto kierować na adres dedykowany wyrabianiu karty EKUZ: ekuz@nfz.gov.pl. Wnioskodawca ma również możliwość wysłania wniosku listem poleconym na adres: ulica Wrocławska 32-34, 41-902 Bytom.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Bytomiu?

Wydanie karty EKUZ może nastąpić wyłącznie po potwierdzeniu tego, że wnioskodawca jest objęty ważnym ubezpieczeniem NFZ. W przypadku osób pracujących nie powinien być to problem, gdyż wspomniane potwierdzenie zapewne widnieje w systemie NFZ.

Jednak prawo do świadczeń muszą potwierdzić np. studenci oraz renciści. Takie osoby muszą więc okazać posiadaną legitymację, która potwierdzi ich prawa do korzystania z ubezpieczenia NFZ.

Co istotne, obecnie do składanego wniosku EKUZ nie trzeba dołączać zdjęcia.

Karta EKUZ w Bytomiu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Bytomiu
ulica Wrocławska 32-34*, 41-902 Bytom
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl
* Wejście do placówki znajduje się od strony ulicy gen. Okulickiego.

Godziny otwarcia NFZ w Bytomiu

Sekcja Obsługi Ubezpieczonych NFZ w Bytomiu przyjmuje petentów w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Zakres oraz zasady używania karty EKUZ

Karta EKUZ to darmowe ubezpieczenie zdrowotne o międzynarodowym zasięgu. Niestety, ma ono kilka istotnych wad. Dotyczą one zakresu udzielanej ochrony, a raczej pewnych braków w tym zakresie.

Mitem jest choćby to, że karta EKUZ gwarantuje prawo do darmowego leczenia poza granicami Polski. W rzeczywistości posiadacze tego dokumentu mogą uzyskać refundację kosztów leczenia zagranicznego. Natomiast taka refundacja wcale nie musi obejmować wszystkich wydatków. Jeżeli miejscowy system opieki zdrowotnej zakłada pobieranie opłat od pacjentów, posiadacze karty EKUZ także muszą je uiścić.

Kolejny ważny problem to ograniczony zakres refundacji. Aby uzyskać przynajmniej częściowy zwrot kosztów leczenia, turysta musi korzystać ze świadczeń publicznych. Są to usługi udzielane przez szpitale oraz poradnie należące do systemu państwowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że turyści leczący się w prywatnych placówkach zostaną pozbawieni prawa do uzyskania refundacji.

Co gorsza, karta EKUZ zazwyczaj nie obejmuje zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego oraz mniej poważnych zabiegów lekarskich. W jej zakres nie wchodzą także wydatki związane ze zorganizowaniem transportu medycznego do Polski.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne jako uzupełnienie karty EKUZ

Rzecz jasna nie każdy turysta zwróci uwagę na przedstawione braki w zakresie karty EKUZ. Mimo tego dla niektórych osób są one problemem. Dlatego popularną praktyką jest uzupełnianie zakresu karty EKUZ poprzez zakup dodatkowej polisy turystycznej. Jakie korzyści wiążą się z takim działaniem?

Zasadniczo można stwierdzić, że ubezpieczenie turystyczne sięga wszędzie tam, gdzie kończy się standardowy zakres karty EKUZ. Doskonałym przykładem jest tutaj kwestia leczenia prywatnego. Jeżeli ktoś korzysta tylko z karty EKUZ, musi płacić za wszystkie zabiegi przeprowadzone w niepublicznych szpitalach lub poradniach. Tymczasem ubezpieczyciele zwracają swoim klientom nawet koszty leczenia prywatnego.

Nie można także zapominać o innych ważnych aspektach. Ubezpieczenie turystyczne działa we wszystkich krajach świata, natomiast zakres terytorialny EKUZ ogranicza się do struktur UE/EFTA. Tym samym wybór konkretnego świadczenia w niektórych przypadkach jest odgórnie narzucony. Ponadto zakres prywatnych ubezpieczeń może być modyfikowany przez turystów. Większość firm sprzedających takie świadczenia pozwala bowiem swoim klientom na odpłatne rozszerzenie zakresu ochrony. Toteż ubezpieczenie turystyczne będzie dużo lepszą alternatywą dla najbardziej wymagających turystów.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Aby wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu, należy zwrócić się do placówki terenowej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Lokalna Sekcja Obsługi Ubezpieczonych jest zlokalizowana przy ulicy Wrocławskiej 32-34.
  • Placówki terenowe tego typu są czynne wyłącznie od poniedziałku do piątku. W przypadku bytomskiej Sekcji Obsługi Ubezpieczonych godziny otwarcia są stałe, gdyż placówka działa od 8:00 do 16:00.
  • Posiadacze karty EKUZ muszą jednak pamiętać o istotnych brakach w zakresie tego dokumentu. Ich obecność sprawia, że nagłe leczenie zagraniczne może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
  • Jeśli ktoś chciałby uniknąć takich opłat, powinien dodatkowo zakupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Dedykowane polisy dla podróżnych zapewniają refundację wszystkich kosztów leczenia aż do określonej kwoty.
  • Ponadto prywatne ubezpieczenie gwarantują możliwość korzystania z niepublicznych placówek lekarskich, a ich zasięg obejmuje niemal cały świat. Dlatego trzeba przyznać, że ubezpieczenie turystyczne jest dużo bardziej kompleksową i tym samym lepszą alternatywą niż karta EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu?
W Bytomiu mieści się Sekcja Obsługi Ubezpieczonych należąca do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Placówka ta działa w budynku położonym przy ulicy Wrocławskiej 32-34. Tam właśnie powinny zgłosić się osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ.
Czy kartę EKUZ trzeba wyrabiać stacjonarnie?
Absolutnie nie, ponieważ wymagany wniosek można również złożyć przez internet. Z drugiej strony osobiste składanie wniosku ma ten plus, że umożliwia uzyskanie karty EKUZ od ręki. Toteż dla wielu osób będzie to lepsza alternatywa.
Kiedy karta EKUZ nie przyda się turystom?
Karta EKUZ powstała głównie po to, aby ułatwić turystom podróżowanie po Europie. Jeśli więc ktoś opuszcza terytorium UE/EFTA, jego karta EKUZ zupełnie traci przydatność. Takie osoby muszą więc zadbać o uzyskanie ochrony poprzez zakup polisy turystycznej.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.