Jak wyrobić kartę EKUZ przez internet?
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ przez internet?

Jeszcze nie tak dawno temu wszystkie procedury urzędowe trzeba było wypełnić stacjonarnie, czyli poprzez wizytę w urzędzie. Wydanie karty EKUZ nie było wyjątkiem. Wniosek można było złożyć tylko podczas osobistej wizyty w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Na szczęście urzędnicy zadbali o uproszczenie tej procedury. Dzięki temu petenci mogą obecnie składać wspomniane wnioski online. Jak wyrobić kartę EKUZ przez internet? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ przez internet?

Nie wszystkie dokumenty urzędowe są automatycznie wyrabiane i wydawane osobom zainteresowanym. Niektóre dokumenty zostaną wydane tylko wtedy, gdy petent złoży stosowny wniosek. Aby więc je uzyskać, niezbędne będzie przygotowanie takiego pisma. Procedura tego typu obejmuje między innymi Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wniosek o kartę EKUZ – wzór

Zazwyczaj gotowe druki wniosków można znaleźć w oddziałach NFZ. Jest to bardzo dobra informacja dla osób, które zamierzają złożyć wniosek bezpośrednio w urzędzie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby pobrać cyfrową wersję tego dokumentu. W tym celu wystarczy skorzystać ze wzorów dostępnych na stronie NFZ.

Wniosek należy pobrać i wydrukować. Następnie trzeba go dokładnie wypełnić poprzez wpisanie wymaganych informacji. Aby karta EKUZ przez internet została wydana, wniosek koniecznie musi być podpisany! Wiele osób zapomina o tej pozornie oczywistej czynności. Niestety, podania bez podpisu są automatycznie odrzucane.

Kiedy wniosek będzie już wypełniony, należy zeskanować go przy pomocy skanera. Następnie pozostaje tylko zapisać cyfrową wersję dokumentu. Gotowe podanie można wysłać za pomocą poczty elektronicznej na adres:

Czy karta EKUZ może mieć formę e-dokumentu?

Obecnie wszyscy żyjemy w czasach postępującej cyfryzacji. Jednym z jej oznak jest to, że większość dokumentów jest już dostępna w formie elektronicznej. Dzięki temu możemy obecnie okazać np. dowód osobisty bez posiadania przy sobie jego fizycznej kopii.

Karta EKUZ online nie jest jednak dostępna w cyfrowej wersji. Oznacza to, że taki dokument należy mieć przy sobie w tradycyjnej formie. Przy składaniu wniosku online trzeba wybrać metodę odbioru gotowej karty. Można ją odebrać osobiście w wybranym oddziale NFZ lub poprosić o wysłanie karty pocztą na wskazany adres.

Wydanie karty EKUZ – czas oczekiwania

Możliwość złożenia wniosku o kartę EKUZ online jest bardzo wygodna i praktyczna. Jednak ma ona pewną wadę. Mianowicie wnioski online są rozpatrywane przez urzędników w drugiej kolejności. Pierwszeństwo mają bowiem wnioski składane bezpośrednio w placówkach.

To z kolei wpływa na czas oczekiwania na wydanie dokumentu. Karty EKUZ w placówkach NFZ są zazwyczaj wydawane od ręki. Natomiast przy składaniu wniosku online lub wniosku ePUAP EKUZ nie zostanie wyrobiona od razu. Wtedy na wydanie karty trzeba będzie poczekać przez około 2-3 tygodnie. Jeżeli więc ktoś nie chce lub nie może czekać, powinien złożyć wniosek stacjonarnie.

Uzyskanie karty EKUZ przez ePUAP – jak to zrobić?

Wypełniony wniosek o EKUZ można choćby zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną. Jednak petenci mogą również skorzystać z innej alternatywy. Jest nią wyrobienie karty EKUZ przez ePUAP.

Ten elektroniczny system pozwala na wygodne składanie wniosków urzędowych przez internet. Każdy obywatel Polski może uzyskać dostęp do profilu zaufanego. W tym celu należy zgłosić się do jednego ze wskazanych urzędów – https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList. Co istotne, niektóre banki również mają prawo do zakładania swoim klientom profili zaufanych.

Po uzyskaniu dostępu do systemu można wygodnie złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ przez ePUAP. Cała procedura wygląda identycznie jak w przypadku wniosków składanych online. Jej opis można znaleźć pod wskazanym adresem.

Najważniejsze informacje:

  • Kartę EKUZ online można wyrobić naprawdę szybko i łatwo. Cała procedura sprowadza się raptem do kilku prostych kroków.
  • Co jasne, karta EKUZ może zostać wydana tylko na wniosek. Takie podanie można złożyć za pomocą poczty elektronicznej lub systemu ePUAP.
  • Warto przy tym pamiętać, że procedura wyrabiania karty online trwa przynajmniej kilka dni. Gotowy dokument będzie można odebrać w urzędzie lub poprosić o wysyłkę karty pocztą.
  • Jeżeli komuś zależy na czasie, powinien mimo wszystko złożyć wniosek osobiście. Wtedy karta EKUZ z reguły jest wydawana od ręki.
  • Przedłużenie karty EKUZ przez internet jest możliwe jedynie poprzez złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy da się wyrobić kartę EKUZ online?
Jak najbardziej. W tym celu zainteresowane osoby mogą wypełnić wniosek o wydanie karty np. poprzez system ePUAP. Alternatywnie można także zeskanować wypełniony wniosek i wysłać go np. pocztą elektroniczną.
Ile trwa wyrobienie karty EKUZ przez internet?
Zazwyczaj wnioski o EKUZ składane online zostaną rozpatrzone w ciągu kilkunastu dni. Dlatego na otrzymanie gotowej karty zazwyczaj trzeba poczekać przez około 2-3 tygodnie.
Jak szybko wyrobić kartę EKUZ?
Składanie wniosków urzędowych online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak komuś zależy na szybkim uzyskaniu karty EKUZ, powinien osobiście udać się do urzędu. Tylko wtedy można bowiem uzyskać kartę EKUZ od ręki.