Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przyda się wielu osobom, które planują wyjazd za granicę. Ten dokument zapewnia bowiem prawo do uzyskania refundowanej opieki lekarskiej poza granicami Polski. Co istotne, taką kartę można uzyskać całkowicie za darmo, ponieważ jej wydawaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Białymstoku? Gdzie można wyrobić ten dokument?
Z artykułu dowiesz się:
- Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku od ręki?
- Ile czeka się na kartę EKUZ w Białymstoku?
- Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Białymstoku?
- Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Białymstoku?
- Karta EKUZ w Białymstoku – kontakt (e-mail i telefon)
- Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Białymstoku
- Co warto wiedzieć o karcie EKUZ?
- Ubezpieczenie turystyczne – alternatywa dla EKUZ?
- Wnioski do pobrania na 2024 rok
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku od ręki?
Wydawanie kart EKUZ leży w kompetencji terenowych oddziałów NFZ. Oznacza to, że mieszkańcy danej miejscowości powinni udać się do najbliższej placówki NFZ i tam złożyć stosowny wniosek.
W przypadku mieszkańców Białegostoku jest to szczególnie łatwe, ponieważ w ich mieście znajduje się Podlaski Oddział NFZ. W tym miejscu można łatwo złożyć wymagany wniosek i wyrobić kartę EKUZ.
Ile czeka się na kartę EKUZ w Białymstoku?
Ogólne tendencje dotyczące czasu oczekiwania na wydanie karty EKUZ są podobne niezależnie od miasta. Jak więc wygląda to w praktyce?
Zazwyczaj kartę EKUZ można otrzymać od ręki, ale pod warunkiem osobistej wizyty w oddziale NFZ. Wtedy urzędnicy mogą od razu zaakceptować złożony wniosek i na tej podstawie wydać kartę EKUZ. Jest więc to zdecydowanie najlepsza opcja dla osób, którym zależy na czasie.
Alternatywą dla tej opcji jest złożenie wniosku o EKUZ przez internet lub wysłanie go pocztą. Na pewno dla wielu osób będzie to wygodniejsza opcja. Jednak warto pamiętać, że wtedy czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ wydłuża się nawet do około 2-3 tygodni. Tyle właśnie może trwać rozpatrzenie wniosku i wysłanie gotowej karty pocztą. Jeśli ktoś zgodzi się odebrać gotową kartę EKUZ w urzędzie, czas oczekiwania będzie nieco krótszy.
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Białymstoku?
Odpowiedź na to pytanie znalazła się już w poprzednim akapicie. Każda osoba zainteresowana uzyskaniem karty EKUZ może złożyć taki wniosek na kilka sposobów:
- osobiste złożenie wniosku w oddziale NFZ w Białymstoku;
- złożenie wniosku online (np. poprzez platformę ePUAP);
- wypełnienie wniosku, zeskanowanie go i wysłanie pocztą elektroniczną;
- wysłanie podpisanego wniosku pocztą tradycyjną na adres oddziału NFZ.
Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Białymstoku?
Karta EKUZ jest formą rozszerzenia krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego dokumentem niezbędnym do wyrobienia takiej karty jest dowód posiadania ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku osób pracujących stosowne potwierdzenie powinno od razu wyświetlić się w systemie. Jednak dla bezpieczeństwa np. uczniowie lub emeryci powinni zabrać ze sobą posiadane legitymacje. Okazanie takich dokumentów może być konieczne przy składaniu wniosku.
Co istotne, do wyrobienia karty EKUZ nie jest potrzebne zdjęcie.
Karta EKUZ w Białymstoku – kontakt (e-mail i telefon)
ul. Pałacowa 3, 15-042 Białystok;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: sekretariat@nfz-bialystok.pl
Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Białymstoku
Oddział NFZ w Białymstoku jest czynny w godzinach:
- poniedziałek: 8:00-16:00;
- wtorek: 8:00-16:00;
- środa: 8:00-16:00;
- czwartek: 8:00-16:00;
- piątek: 8:00-16:00.
Co warto wiedzieć o karcie EKUZ?
Karta EKUZ to najbardziej podstawowa forma ubezpieczenia zdrowotnego. Jej posiadacze mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej podczas pobytu za granicą. Niestety, taka możliwość posiada pewne ograniczenia, które są całkiem istotne.
Przede wszystkim karta EKUZ zachowuje ważność jedynie na terenie UE oraz państw należących do EFTA. Jeżeli więc ktoś wyjeżdża poza Stary Kontynent, EKUZ mu się po prostu nie przyda. Ponadto takie ubezpieczenie uprawnia jedynie do korzystania z podstawowych świadczeń lekarskich. Nie obejmuje ono np. pomocy stomatologicznej oraz kosztów ratownictwa medycznego. Pod tym względem zakres refundacji zależy przede wszystkim od regulacji obowiązujących w danym kraju.
Warto również podkreślić, że EKUZ zapewnia pomoc tylko w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia. Nie ma więc tutaj mowy o korzystaniu z bardziej rozbudowanych świadczeń.
Ubezpieczenie turystyczne – alternatywa dla EKUZ?
Na szczęście wszystkie braki karty EKUZ można zrekompensować poprzez zakup ubezpieczenia turystycznego. Polisy tego typu gwarantują znacznie bardziej kompleksową ochronę, ponieważ zapewniają pełne zabezpieczenie zdrowia. Tym samym ich posiadacze mogą udać się do lekarza w dosłownie każdym przypadku.
Co więcej, ubezpieczenia turystyczne mają charakter ogólnoświatowy. Turysta musi tylko wskazać kraj, do którego się udaje. Dzięki temu ubezpieczyciel zaproponuje polisę dopasowaną do lokalnej służby zdrowia oraz kosztów leczenia prywatnego. Najwięksi asekuratorzy są więc w stanie zaproponować ofertę przystosowaną do niemal wszystkich państw na świecie.
Warto także wspomnieć o cenach. Najtańsze polisy dla podróżnych zapewniają ochronę już za kilka złotych dziennie. Dlatego obecnie każdy turysta może sobie pozwolić na taki wydatek.
Wnioski do pobrania na 2024 rok
Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ na wyjazd turystyczny
- Wzór wniosku o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wypełniony wniosek o wydanie EKUZ w związku z wykonywaniem pracy
- Wzór upoważnienia do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ dla pełnomocnika
Najważniejsze informacje:
- Mieszkańcy Białegostoku mogą wyrobić kartę EKUZ w miejscowym Podlaskim Oddziale NFZ. Placówka ta mieści się przy ulicy Pałacowej 3, a więc nieopodal centrum miasta.
- Oddziały NFZ są czynne od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o Podlaski Oddział NFZ, jest on czynny od 8:00 do 16:00. Wyjątkiem od tej zasady są poniedziałki, ponieważ wtedy placówka działa o 2 godziny dłużej.
- Każdy mieszkaniec Białegostoku i okolic może wybrać jedną z metod na złożenie wniosku EKUZ. Taki wniosek można bowiem złożyć osobiście w oddziale lub przesłać go np. drogą elektroniczną.
- Karta EKUZ to bardzo przydatny dokument, ale należy pamiętać, że ma ona pewne ograniczenia. Aby zatem uzyskać pełną ochronę, warto uzupełnić jej braki poprzez zakup ubezpieczenia turystycznego.
- Tylko prywatne polisy dla podróżnych mogą zostać uznane na całym świecie. Ponadto ich zakres ochrony jest szerszy niż zakres kart EKUZ. Dlatego takie ubezpieczenia mogą zapewnić kompleksowe bezpieczeństwo w każdym zakątku globu!
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Białymstoku?
- W Białymstoku mieści się siedziba Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Placówka ta działa w budynku położonym przy ulicy Pałacowej 3. To w tym oddziale kartę EKUZ mogą uzyskać mieszkańcy Białegostoku i okolicznych miasteczek.
- Ile trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Białymstoku?
- Czas oczekiwania jest zdecydowanie najkrótszy w sytuacji, kiedy ktoś osobiście przychodzi do placówki w celu złożenia wniosku. Wtedy zazwyczaj karta EKUZ zostanie mu wydana od ręki. Pozostali będą musieli poczekać na nią średnio przez kilkanaście dni.
- Czy kartę EKUZ można traktować jako zamiennik ubezpieczenia turystycznego?
- Niestety nie. Karta EKUZ w porównaniu do komercyjnych ubezpieczeń ma nie tylko ograniczony zasięg terytorialny, ale również ubogi zakres refundacji. Dlatego kompleksowa polisa turystyczna zawsze będzie lepszym wyborem.