karta ekuz w legnicy
EKUZ

Gdzie w Legnicy wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Legnicy wyrobić kartę EKUZ?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne NFZ zapewnia dostęp do publicznych usług medycznych na terenie całej Polski. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że zakres takiego ubezpieczenia może zostać rozszerzony. Posiadacze polisy NFZ mogą bowiem złożyć wniosek o wydanie im karty EKUZ. Ten dokument pozwala z kolei na korzystanie z podstawowej opieki lekarskiej we wszystkich 32 krajach należących do UE/EFTA. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Legniczy? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Legnicy od ręki?

Legnica jest miastem położonym w odległości około 100 kilometrów od granicy polsko-czeskiej oraz polsko-niemieckiej. Tym samym okoliczni mieszkańcy mogą bez większych problemów podróżować pomiędzy trzema różnymi krajami. Co jasne, takie wyjazdy z reguły mają charakter okazjonalny. Natomiast niektórzy pasjonaci podróżowania regularnie przekraczają granice Polski. To właśnie im należy w pierwszej kolejności przypomnieć o wyrobieniu karty EKUZ.

Dzięki temu dokumentowi każda europejska podróż staje się znacznie bezpieczniejsza. Jeżeli chodzi o kwestie formalne, mieszkańcy Legnicy mogą wyrobić kartę EKUZ w pobliskiej delegaturze NFZ. Jest to oddział działający przy ulicy Jana Pawła II, czyli naprawdę blisko centralnej części miasta. Z pewnością taka lokalizacja stanowi duże ułatwienie dla mieszkańców.

Wynika to z faktu, że osobiste składanie wniosków o wydanie karty EKUZ wciąż jest popularną praktyką. Dzięki wyborowi tej metody petenci mogą bowiem liczyć na jedną istotną korzyść.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Legnicy?

Korzyść ta dotyczy możliwości uzyskania karty EKUZ właściwie od ręki. Przy osobistym złożeniu wniosku o EKUZ czas oczekiwania jest bowiem zdecydowanie najkrótszy. Dość powiedzieć, że standardowo wynosi on kilkanaście minut. Co prawda, przy dużych kolejkach na wydanie karty trzeba będzie czekać trochę dłużej. Jednak nadal jest to bardzo dobra alternatywa.

Dla porównania wystarczy stwierdzić, że przy składaniu wniosku inną metodą czas oczekiwania jest liczony w tygodniach. Już samo rozpatrzenie wniosku zajmuje przynajmniej kilka dni roboczych. Natomiast późniejsze wyrabianie oraz wysyłka karty to kwestia kolejnych dni. W efekcie cała procedura zajmuje średnio 2 tygodnie, a w niektórych okresach nawet około 3 tygodni.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Legnicy?

Składanie dokumentów urzędowych od zawsze wiązało się z kilkoma utrudnieniami. Aby je ograniczyć, organy rządowe zainicjowały projekt stworzenia platformy urzędowej online. Tak właśnie powstał serwis ePUAP, który obecnie umożliwia składanie oficjalnych pism urzędowych za pomocą strony internetowej. W bazie tej platformy znajduje się między innymi EKUZ wniosek online. Jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem takiej karty, musi jedynie wypełnić formularz przez internet.

Co ważne, jedną z funkcji serwisu ePUAP jest również urzędowa skrzynka nadawcza. Dzięki niej można od razu wysłać gotowy wniosek do wybranej delegatury NFZ.

Gotowe wzory wniosku o wydanie karty EKUZ widnieją także w internecie. Tym samym każdy może samodzielnie pobrać, wydrukować i wypełnić taki wniosek. Rzecz jasna należy go później dostarczyć do placówki NFZ. Można to zrobić osobiście lub skorzystać z:

 • poczty elektronicznej (wysyłka zeskanowanego wniosku) – wniosek_le@nfz-wroclaw.pl;
 • przesyłki listowej (wysłanie podpisanego wniosku listem) – ulica Jana Pawła II 7, 59-220 Legnica.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Legnicy?

Do wydania karty EKUZ niezbędny będzie przede wszystkim wspomniany już wielokrotnie wniosek. Oprócz niego urzędnicy mogą zweryfikować tożsamość wnioskodawcy, dlatego trzeba mieć przy sobie dowód osobisty. Co ciekawe, obecne przepisy pozwalają na złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ w imieniu innej osoby. W takiej sytuacji osoba składająca podanie musi jednak dysponować pisemnym upoważnieniem.

Ponadto urzędnicy NFZ muszą sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o wydanie karty EKUZ posiada prawo do świadczeń NFZ. Najłatwiej zrobić to poprzez kontrolę określonych dokumentów. Z tego względu do oddziału NFZ trzeba zabrać: legitymację szkolną (w przypadku uczniów i studentów), dowód zatrudnienia (w przypadku pracujących) lub legitymację emeryta.

Przy składaniu wniosku o EKUZ nie trzeba dostarczać zdjęcia.

Karta EKUZ w Legnicy – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Legnicy
ul. Jana Pawła II 7, 59-220 Legnica;
numer telefonu: (76) 729 31 16, 800 190 590;
adres e-mail: wniosek_le@nfz-wroclaw.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Legnicy

Delegatura NFZ w Legnicy otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00.

Co trzeba wiedzieć o karcie EKUZ?

W przypadku karty EKUZ pojawia się pewien naprawdę ciekawy paradoks. Z jednej strony jest to świadczenie cieszące się dużym zainteresowaniem. Najlepiej świadczy o tym fakt, że większość regularnie podróżujących osób posiada własną kartę EKUZ. Jednak z drugiej strony tylko niektórzy turyści znają szczegółowe warunki tego dokumentu. Niestety, brak wiedzy na temat wspomnianych reguł może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego warto z wyprzedzeniem sprawdzić, co tak naprawdę zapewnia karta EKUZ.

Głównym celem tego dokumentu jest zagwarantowanie turyście dostępu do opieki lekarskiej w czasie pobytu zagranicznego. Należy tutaj podkreślić, że warunki tego dostępu zależą wyłącznie od zasad przyjętych w konkretnym państwie. Przykładowo, czeski system opieki zdrowotnej funkcjonuje według reguły częściowej refundacji leczenia. Oznacza ona, że nawet ubezpieczeni pacjenci muszą płacić za udzielenie im określonych świadczeń medycznych. Co istotne, opłaty tego typu są pobierane także od posiadaczy karty EKUZ, choć nie podlegają one refundacji. Tym samym turyści muszą uiścić taką należność z własnej kieszeni.

Karta EKUZ może więc zapewnić częściową lub pełną refundację kosztów leczenia. Aby tak się stało, jej posiadacz musi korzystać z placówek należących do publicznej opieki zdrowotnej. Wszelkie zabiegi udzielane w prywatnych klinikach zostały bowiem wyłączone z zakresu karty EKUZ.

Nie można również zapominać o kwestii, która wydaje się oczywista. EKUZ to skrót od pełnej nazwy dokumentu – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka nazwa jasno sugeruje, że karta EKUZ działa wyłącznie na Starym Kontynencie. W rzeczywistości można z niej korzystać na terytorium Unii Europejskiej oraz w krajach przynależących do sojuszu EFTA. Poza tymi strukturami karta EKUZ nie ma właściwie żadnej wartości.

Prywatne ubezpieczenie a karta EKUZ – o czym warto pamiętać?

Niektóre osoby uznają kartę EKUZ za darmową alternatywę dla polisy turystycznej. Czy faktycznie takie podejście jest uzasadnione? Niestety nie. Co prawda, karta EKUZ w istocie jest wydawana bezpłatnie. Natomiast zakres jej ochrony ma się nijak do zakresu standardowego ubezpieczenia dla podróżnych.

Wynika to głównie z tego, że polisa turystyczna działa na innych zasadach. W momencie zawarcia umowy asekurator zobowiązuje się do uregulowania wszystkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym swojego klienta. Dotyczy to zarówno świadczeń udzielonych w prywatnych, jak i publicznych placówkach. Co więcej, turyści mogą także kupić ubezpieczenie turystyczne bez limitu kosztów leczenia. Taka polisa zapewnia więc 100% refundację wszystkich wydatków i zarazem stanowi kompleksowe zabezpieczenie nadchodzącej podróży.

Kto powinien kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne? Na pewno wszystkie osoby udające się w podróż poza terytorium Unii Europejskiej/EFTA. W pozostałych krajach tylko prywatne polisy będą respektowane pod względem refundacji kosztów leczenia. To jednak nie oznacza, że dedykowane ubezpieczenie jest bezwartościowe dla turystów podróżujących po Europie. Wręcz przeciwnie! Prywatna polisa znakomicie uzupełnia podstawowe braki w zakresie karty EKUZ. Z tego powodu będzie to doskonała alternatywa dla turystów ceniących pełne bezpieczeństwo.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Aby uzyskać kartę EKUZ, mieszkańcy Legnicy powinni zgłosić się do miejscowej delegatury NFZ-u. Mieści się ona przy ulicy Jana Pawła II 7.
 • Delegatury oraz terenowe oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia działają od poniedziałku do piątku. Punkt w Legnicy jest czynny od godziny 8:00 do godziny 16:00.
 • Sam wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć na kilka sposobów. Jeśli komuś zależy na czasie, powinien go osobiście złożyć w oddziale, gdyż wtedy kartę EKUZ można otrzymać tego samego dnia.
 • Karta EKUZ zapewni podstawową ochronę w czasie podróży po Europie, ale jej zakres nie jest kompleksowy. Dlatego bardziej wymagające osoby powinny raczej postawić na prywatne ubezpieczenie turystyczne.
 • Prywatna polisa turystyczna zapewnia refundację kilku świadczeń, które nie znajdują się w zakresie karty EKUZ. Ponadto z takich polis można korzystać na całym świecie, ponieważ nie ma tutaj ograniczeń terytorialnych.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w Legnicy?
Odpowiednią do tego placówką będzie Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Legnicy. Działa ona na ulicy Jana Pawła II 7. W tym miejscu można więc złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać gotowy dokument.
W jaki sposób można złożyć wniosek o EKUZ online?
Jeśli ktoś nie chce składać wniosku osobiście, może skorzystać z innych alternatyw. Praktycznym rozwiązaniem będzie np. skorzystanie z platformy ePUAP lub wysłanie zeskanowanego wniosku drogą elektroniczną.
Czy karta EKUZ sprawdzi się jako zabezpieczenie wyjazdu?
To zależy od celu takiego wyjazdu oraz jego długości. Podstawowym problemem karty EKUZ są nie tylko braki w jej zakresie, ale także ograniczony zasięg terytorialny. Jeżeli więc ktoś planuje podróż w odleglejsze rejony, prywatne ubezpieczenie turystyczne będzie jedyną sensowną alternatywą.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.