karta ekuz w rybniku
EKUZ

Gdzie w Rybniku wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Rybniku wyrobić kartę EKUZ?

Dla osób żyjących w przygranicznych miejscowościach przebywanie na terytorium innego państwa jest czymś zupełnie normalnym. Niektórzy mieszkańcy przekraczają wówczas granice Polski nawet kilka razy w ciągu tygodnia. Przez to takie podróże mogą stać się dość rutynowe. Jednak mimo tego nie należy tracić czujności nawet podczas bardzo krótkich wyjazdów za granicę. Czasami niepozorny wypadek na terytorium innego kraju może bowiem oznaczać spore problemy. Aby się przed nimi uchronić, warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Posiadacze tego dokumentu mogą liczyć na uzyskanie pomocy w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia poza granicami Polski. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Rybniku? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rybniku od ręki?

Rybnik to jedno z największych miast w województwie śląskim, które dodatkowo znajduje się około 30 kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Nic więc dziwnego, że spora grupa okolicznych mieszkańców dość regularnie podróżuje na terytorium naszego południowego sąsiada. Niektórzy robią to w celach biznesowych, a inni wyjeżdżają prywatnie.

Jednak niezależnie od celu podróży, karta EKUZ przyda się wszystkim osobom przekraczającym granice Polski. Aby uzyskać taki dokument, mieszkańcy Rybnika mogą złożyć wizytę w miejscowej delegaturze NFZ. Oddział ten znajduje się przy ulicy 3 Maja.

W tej placówce można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ oraz odebrać gotowy dokument. Co ciekawe, karta EKUZ jest tutaj wyjątkowym przykładem, gdyż w jej przypadku naprawdę warto osobiście złożyć wspomniany wniosek. Z czego to wynika?

Ile czeka się na kartę EKUZ w Rybniku?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Głównym czynnikiem jest tutaj metoda złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ. Pod tym względem najlepiej byłoby złożyć taki wniosek bezpośrednio w oddziale NFZ. Wtedy bowiem taki wniosek zostanie przyjęty natychmiastowo, a wydanie karty EKUZ zajmie około 30-45 minut. Co więcej, przy braku kolejek całą procedurę będzie można załatwić dosłownie w kilka minut!

Niestety, inaczej jest w przypadku złożenia wniosku drogą elektroniczną lub inną metodą. Wtedy rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet kilka dni roboczych. Przez to samo wyrabianie i późniejsza wysyłka karty również potrwa zdecydowanie dłużej. Finalnie petenci będą musieli czekać na uzyskanie karty nawet przez 2-3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Rybniku?

Złożenie stosownego wniosku jest podstawą do wyrobienia i wydania karty EKUZ. Dlatego każda osoba zainteresowana uzyskaniem takiej karty musi najpierw wypełnić określone formalności. Co istotne, może to zrobić na cztery różne sposoby:

 1. Osobista wizyta w placówce NFZ – samodzielne wypełnienie wniosku w oddziale NFZ jest zalecanym rozwiązaniem dla osób pilnie potrzebujących karty EKUZ. Wówczas urzędnicy mogą od razu przyjąć i przetworzyć wniosek. Dzięki temu gotowa karta EKUZ powinna zostać wydana w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut.
 2. Złożenie wniosku przez platformę ePUAP – serwis ePUAP to rządowa inicjatywa, która ma ułatwić obywatelom załatwianie różnych spraw urzędowych. Tym samym można skorzystać z tej platformy między innymi w celu złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem będzie znalezienie i wypełnienie gotowego wzoru. Następnie pozostaje tylko zatwierdzić przygotowany dokument oraz przesłać go bezpośrednio do rybnickiej delegatury NFZ.
 3. Zeskanowanie i wysłanie wniosku przy pomocy e-maila – jeżeli ktoś nie posiada konta na platformie ePUAP, powinien wydrukować i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Gotowy dokument wystarczy później zeskanować, a następnie wysłać na adres: rybnik@nfz-katowice.pl.
 4. Wysłanie wypełnionego wniosku drogą listową – wypełniony wniosek można także wysłać listem tradycyjnym. Taką przesyłkę należy skierować na adres: ulica 3 Maja 29, 44-200 Rybnik.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Rybniku?

Kiedy ktoś pojawi się w oddziale NFZ i złoży wniosek o wydanie karty EKUZ, urzędnicy poproszą o kilka rzeczy. Przede wszystkim taka osoba będzie musiała okazać dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń NFZ. W przypadku uczniów i studentów takim dokumentem będzie legitymacja szkolna/studencka. Osoby dorosłe muszą natomiast okazać dowód zatrudnienia lub potwierdzenie rejestracji jako osoba bezrobotna. W przypadku emerytów niezbędne będzie z kolei okazanie legitymacji emeryta-rencisty.

Dodatkowo urzędnicy poproszą o przedstawienie dokumentu tożsamości i pisemnego upoważnienia (w przypadku składania wniosku w imieniu innej osoby). Natomiast do samego wniosku nie trzeba dostarczać fotografii. W przypadku karty EKUZ zdjęcie nie jest w ogóle potrzebne.

Karta EKUZ w Rybniku – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rybniku
ul. 3 Maja 29, 44-200 Rybnik;
telefon: (32) 429 49 95;
adres e-mail: rybnik@nfz-katowice.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Rybniku

W przypadku placówki dla kart EKUZ Rybnik godziny otwarcia są następujące:

 • poniedziałek: 8:00-16:00;
 • wtorek: 8:00-16:00;
 • środa: 8:00-16:00;
 • czwartek: 8:00-16:00;
 • piątek: 8:00-16:00.

Warunki i zakres karty EKUZ

Dlaczego karta EKUZ jest tak istotna w czasie zagranicznych podróży? Ponieważ pod względem działania przypomina ona ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niej Polacy mogą uzyskać pomoc medyczną we wszystkich krajach Unii Europejskiej i porozumienia EFTA. Warto jednak wiedzieć, że pomoc ta musi zostać udzielona zgodnie z określonymi procedurami. Te z kolei różnią się w zależności od kraju.

W niektórych europejskich państwach (np. Irlandii lub Malcie) posiadacze karty EKUZ mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną. Jedyne ograniczenia dotyczą tylko leczenia dentystycznego, które pozostaje darmowe wyłącznie w nagłych przypadkach.

Należy jednak podkreślić, że powyższe regulacje obowiązują jedynie w kilku krajach. Tymczasem dużo powszechniejszym rozwiązaniem jest schemat refundacji zakładający częściowe pokrycie kosztów leczenia przez pacjenta. Wówczas państwo pokrywa większość wydatków związanych z leczeniem, ale pacjent musi samodzielnie zapłacić za niektóre usługi. Co istotne, takie zasady automatycznie obejmują także turystów.

Tym samym karta EKUZ zapewnia dostęp do opieki lekarskiej, choć taka opieka nie zawsze będzie darmowa. O czym jeszcze należy pamiętać?

 1. Refundacja (pełna lub częściowa) zostanie przyznana tylko wtedy, gdy posiadacz karty EKUZ skorzysta z państwowej placówki.
 2. Powyższa zasada oznacza, że turyści powinni korzystać z usług poradni jedynie w godzinach ich otwarcia. W przeciwnym wypadku udzielone świadczenia mogą zostać uznane za niepubliczne.
 3. Karta EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej. Toteż za wszystkie bardziej zaawansowane świadczenia (np. zorganizowanie akcji ratunkowej lub transportu do Polski) musi zapłacić turysta.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne – remedium na braki karty EKUZ?

Powyższe zasady nie są z reguły problematyczne w czasie jedno lub dwudniowych wyjazdów. Natomiast przy każdej dłuższej podróży wspomniane braki karty EKUZ stanowią już pewne ryzyko. Na szczęście można je łatwo uzupełnić. Wszystko za sprawą zakupu prywatnej polisy turystycznej.

Dedykowane ubezpieczenia dla podróżnych pod wieloma względami przewyższają kartę EKUZ. Z jednej strony ich posiadacze nie muszą szukać publicznych placówek lekarskich podczas pobytu za granicą. Większość ubezpieczycieli refunduje bowiem także leczenie prywatne. To zaś gwarantuje zdecydowanie szerszą swobodę działania. Co więcej, polisa turystyczna zapewnia zwrot niektórych wydatków, które zostały wyłączone z zakresu karty EKUZ. Są to między innymi: koszty leczenia stomatologicznego, opłaty za zorganizowanie akcji ratunkowej lub transportu medycznego do Polski.

Tym samym prywatna polisa turystyczna będzie znakomitym uzupełnieniem karty EKUZ w czasie podróży po Europie. Natomiast przy wyjeździe międzykontynentalnym turyści mogą polegać wyłącznie na zakupionym ubezpieczeniu, gdyż EKUZ działa tylko na terytorium państw UE/EFTA.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Karta EKUZ jest bardzo ważnym dokumentem dla osób, które wybierają się do innego kraju. Dzięki niej turyści mogą uzyskać refundowaną pomoc lekarską poza granicami kraju.
 • Na szczęście wszyscy ubezpieczeni obywatele Polski mogą uzyskać taką kartę zupełnie za darmo. Wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie takiej karty. Można to zrobić stacjonarnie lub drogą elektroniczną.
 • Wydawaniem kart EKUZ zajmują się między innymi delegatury NFZ. W Rybniku taka placówka mieści się przy ulicy 3 Maja 29. To właśnie tam mogą zgłosić się okoliczni mieszkańcy.
 • Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rybniku działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Karta EKUZ jest podstawową formą ochrony dla turystów, który wyjeżdżają poza granicę Polski. Jednak dokument ten ma pewne braki, przez co turyści nie mogą liczyć na kompleksową ochronę.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rybniku?
Mieszkańcy Rybnika mogą wyrobić kartę EKUZ w miejscowej Delegaturze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rybniku. Mieści się ona przy ulicy 3 maja 29 i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Czy kartę EKUZ trzeba wyrobić stacjonarnie?
Obecnie jest to tylko jedna z możliwości. Jeżeli ktoś nie chce osobiście zgłaszać się do placówki, może złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ online. Przy składaniu tego wniosku należy zaznaczyć, czy składający odbierze kartę osobiście, czy preferuje wysyłkę pocztową.
Jaki zakres ochrony ma karta EKUZ?
Zakres karty EKUZ nie jest jednolity, ponieważ zależy on od zasad obowiązujących w danym kraju. Dlatego w niektórych przypadkach może on być stosunkowo szeroki, a w innych będzie dosyć ograniczony. Jeżeli więc turysta ma wątpliwości dotyczące tego, czy karta EKUZ mu wystarczy, powinien rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.