karta ekuz w gdansku
EKUZ

Gdzie w Gdańsku wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Gdańsku wyrobić kartę EKUZ?

Dzięki karcie EKUZ Polacy przebywający poza granicami kraju mogą uzyskać refundację kosztów pomocy medycznej. Taka forma ochrony z pewnością przyda się każdej osobie podróżującej po Starym Kontynencie. Co istotne, kartę EKUZ można uzyskać zupełnie za darmo! Wystarczy tylko zgłosić się do pobliskiego oddziału NFZ i złożyć stosowny wniosek o wydanie karty. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Gdańsku? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gdańsku od ręki?

Obsługą powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych już od wielu lat zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto o tym pamiętać, ponieważ karta EKUZ ma stanowić po prostu przedłużenie krajowego ubezpieczenia. Dlatego to właśnie NFZ odpowiada również za wydawanie kart EKUZ. Wszystkie formalności związane z tą procedurą są realizowane przez terenowe oddziały funduszu.

Tym samym mieszkańcy Gdańska powinni udać się bezpośrednio do Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieści się on przy ulicy Marynarki Polskiej.

Warto znać lokalizację tego oddziału, ponieważ osobista wizyta w urzędzie może być dobrym rozwiązaniem w przypadku karty EKUZ. Wszystko ze względu na to, że taka wizyta daje możliwość uzyskania dokumentu praktycznie od ręki. Wynika to z aktualnych procedur NFZ w zakresie rozpatrywania wniosków.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Gdańsku?

Wspomniane procedury mogą zaskoczyć niektórych petentów. Otóż urzędnicy NFZ w pierwszej kolejności rozpatrują wnioski złożone bezpośrednio w oddziałach. To dlatego czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ w takiej sytuacji wynosi raptem 30-45 minut. Jest więc to jedyna opcja dla osób, które chcą wyrobić kartę na ostatni moment.

Dlaczego? Ponieważ przy składaniu wniosków online czas oczekiwania wynosi zazwyczaj 2 tygodnie. W tym czasie urzędnicy powinni zaakceptować złożone podanie i wyrobić gotową kartę. Do tego należy jeszcze doliczyć czas związany z dostarczeniem dokumentu pod wskazany adres.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Gdańsku?

Wielu osobom wizyty w urzędach kojarzą się przede wszystkim z długimi kolejkami. Aby zatem zmniejszyć kolejki w placówkach terenowych, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zdalny system rozpatrywania wniosków. Dzięki niemu petenci nie muszą już składać dokumentów bezpośrednio w oddziale NFZ. Obecnie wszystkie procedury można równie dobrze zrealizować na odległość. Warto jednak pamiętać o tym, że wówczas czas oczekiwania na wydanie karty będzie wyraźnie dłuższy.

Najprostszym rozwiązaniem dla mieszkańców Gdańska będzie zatem zeskanowanie wypełnionego wniosku i wysłanie go poprzez pocztę elektroniczną. Taki wniosek należy skierować na adres – biurowss@nfz-gdansk.pl.

Co jasne, nie każdy dysponuje skanerem. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem jest wysyłka wniosku pocztą tradycyjną lub faksem:

  • numer faksu: (58) 321 86 48;
  • adres do korespondencji: Pomorski Oddział NFZ, ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Gdańsku?

Obecnie wykaz takich dokumentów nie jest szczególnie długi, ponieważ NFZ dysponuje niemal wszystkimi potrzebnymi informacjami. Znajdują się one w bazie danych należących do tej instytucji. Dlatego przy składaniu wniosku potrzebny będzie przede wszystkim dowód tożsamości. Co istotne, obecnie NFZ pozwala na składanie wniosków o wydanie karty EKUZ w imieniu innej osoby. Jednak wtedy należy mieć przy sobie podpisane pełnomocnictwo.

Co jasne, istnieje także ryzyko, że system NFZ nie będzie posiadać pełnych danych. Dlatego na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą dokument potwierdzający prawo do świadczeń NFZ. Może to być np.:

  • ważna legitymacja szkolna lub studencka;
  • dowód zawarcia umowy o pracę;
  • legitymacja emeryta-rencisty.

Karta EKUZ w Gdańsku – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Gdańsku
ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk;
numer telefonu: (58) 751 25 00 lub 800 190 590;
adres e-mail: biurowss@nfz-gdansk.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Gdańsku

Oddział NFZ w Gdańsku otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-18:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Uwaga!
W Gdańsku poza siedzibą oddziału wojewódzkiego działa także drugi punkt należący do Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieści się on przy ulicy Podwale Staromiejskie 69. W tym punkcie również można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ i odebrać gotowy dokument. Dlatego warto pamiętać o takiej możliwości.

Zalety i wady karty EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to jedyne świadczenie o charakterze międzynarodowym, które zapewnia pokrycie kosztów leczenia zagranicznego przez NFZ. Dlatego każda osoba objęta państwowym ubezpieczeniem powinna skorzystać z możliwości uzyskania takiej karty.

Trzeba jednak pamiętać, że NFZ refunduje zabiegi medyczne tylko w ograniczonym zakresie. Przede wszystkim refundacja dotyczy wyłącznie tych świadczeń, które są niezbędne do ratowania zdrowia i życia. Co więcej, NFZ zwróci koszty leczenia pod warunkiem, że pacjent korzystał z publicznej placówki. Prywatna opieka jest więc całkowicie wyłączona z zakresu gwarantowanej ochrony.

Co istotne, karta EKUZ zachowuje ważność na terytorium Unii Europejskiej oraz większość państw członkowskich EFTA (z wyłączeniem Grenlandii, Wysp Owczych oraz dependencji Wielkiej Brytanii). Jeżeli ktoś planuje podróż na inny kontynent, karta EKUZ mu się po prostu nie przyda. Wtedy jedynym sposobem na uzyskanie ochrony będzie zakup prywatnego ubezpieczenia.

EKUZ + polisa turystyczna = gwarancja spokojnej podróży

Luki w zakresie ochrony zapewnianej przez kartę EKUZ mogą okazać się poważnym problemem dla turystów. Dlatego warto uzupełnić je poprzez zakup dodatkowej polisy turystycznej.

Ubezpieczenia turystyczne mają znacznie bardziej kompleksowy charakter. Gwarantują one zwrot wszystkich wydatków związanych z leczeniem zagranicznym (do określonej kwoty). Ponadto zachowują one ważność na całym świecie, a turysta może dopasować ich warunki i zakres ochrony. To wszystko sprawia, że jest to dobra alternatywa dla osób chcących zadbać o bezpieczną podróż.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Mieszkańcy Gdańska mogą bezpłatnie wyrobić kartę EKUZ w miejscowym oddziale NFZ. Warto jednak wiedzieć, że w mieście działa także oddzielny punkt NFZ, który mieści się przy ulicy Podwale Staromiejskie 69.
  • Obecnie większość osób wyrabia kartę EKUZ właśnie w tym punkcie. Placówka ta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 (w poniedziałki 8:00-18:00).
  • Co istotne, wypełnienie wszelkich formalności związanych z kartą EKUZ nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie. Niektórym taka wizyta może się jednak opłacić, ponieważ wtedy karta EKUZ zostanie wydana od ręki.
  • Braki w zakresie ochrony sprawiają, że w wielu przypadkach należy zastanowić się nad uzupełnieniem ochrony gwarantowanej przez EKUZ. Prywatna polisa turystyczna może zapewnić bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie nie sięga zakres wspomnianej karty.
  • Co więcej, prywatne ubezpieczenia turystyczne są przystosowane do zapewnienia ochrony na całym świecie. Tymczasem karta EKUZ działa tylko na obszarze UE/EFTA. Dlatego nie można porównywać ze sobą tych dwóch świadczeń.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Gdańsku?
Choć w Gdańsku mieści się Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, większość osób korzysta obecnie z punktu położonego przy ulicy Podwale Staromiejskie 69. W tym miejscu można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ, a według wielu mieszkańców cała procedura przebiega tam wyjątkowo sprawnie.
Co warto wiedzieć o wyrabianiu karty EKUZ?
Samo wyrobienie karty EKUZ pozostaje darmowe dla wszystkich ubezpieczonych osób. Jeśli chodzi o czas oczekiwania, przy osobistym złożeniu wniosku karta EKUZ powinna zostać wydana od ręki. Dlatego będzie to najlepsza opcja dla osób, którym zależy na czasie.
Jak karta EKUZ wypada na tle polis turystycznych?
Obiektywnie trzeba przyznać, że karta EKUZ nie może być substytutem dla polis turystycznych. Ma ona zbyt wąski zakres ochrony, a przy tym działa tylko na terytorium państw członkowskich UE/EFTA. To z kolei sprawia, iż duża część turystów po prostu musi wybrać prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.