karta ekuz w toruniu
EKUZ

Gdzie w Toruniu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Toruniu wyrobić kartę EKUZ?

Pomoc lekarska udzielana w ramach publicznej służby zdrowia jest dostępna dla każdej ubezpieczonej osoby. Ze względu na to, że Polska należy do Unii Europejskiej, obywatele naszego kraju mogą uzyskać taką pomoc również w innych europejskich państwach. Wszystko dzięki karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument zapewnia dostęp do podstawowych usług medycznych we wszystkich krajach należących do wspólnoty. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Toruniu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Toruniu od ręki?

Wydawanie kart EKUZ to jedna z wielu procedur realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne mogą zwrócić się z wnioskiem o wydanie takiej karty.

Aby przyspieszyć proces wyrabiania karty EKUZ, warto przekazać wspomniany wniosek do najbliższego oddziału NFZ. W przypadku mieszkańców Torunia będzie to miejscowa placówka, czyli Delegatura Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Toruniu. Mieści się ona w budynku położonym przy Szosie Chełmińskiej 30.

Co jasne, możliwość uzyskania karty EKUZ od ręki na pewno będzie ważna dla wielu turystów. Dlatego już teraz warto podkreślić jedną istotną kwestię. Otóż taki dokument można uzyskać od ręki tylko pod warunkiem osobistego złożenia wniosku we wspomnianym oddziale.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Toruniu?

Opisany wyżej warunek wynika z prostej zasady. Urzędnicy NFZ zawsze mają bowiem przyjmować wnioski składane osobiście przez petentów w pierwszej kolejności. Jeżeli więc ktoś stawi się osobiście w oddziale NFZ, jego wniosek o EKUZ zostanie od razu przyjęty. Tym samym urzędnicy szybko zajmą się niezbędnymi procedurami. Ostatecznie na wydanie karty EKUZ trzeba będzie poczekać około 10-45 minut (w zależności od kolejek).

Co jasne, nie każdy zdecyduje się na osobiste złożenie wniosku o EKUZ w urzędzie. Warto jednak wiedzieć o tym, że rezygnacja z tej procedury oznacza znacznie dłuższy czas oczekiwania. W przypadku złożenia wniosku inną metodą taki czas wyniesie nawet 2-3 tygodnie. Różnica w czasie oczekiwania jest więc naprawdę znacząca.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Toruniu?

Każda osoba zainteresowana uzyskaniem karty EKUZ może złożyć wniosek na kilka sposobów. Podstawowym rozwiązaniem jest osobista wizyta w placówce i wypełnienie dokumentu na miejscu. Niestety, osobiste składanie wniosku oznacza także konieczność stania w kolejkach i czekania na wyrobienie karty. Nie wszystkim osobom będzie więc odpowiadać taka perspektywa.

Dlatego sporo osób korzysta z możliwości wyrobienia karty EKUZ bez wychodzenia z domu. W tym celu warto użyć znanej platformy ePUAP, która pozwala na bezpośrednie wysłanie wniosku do wybranego urzędu. Wniosek można również wydrukować i wypełnić, a następnie przesłać go za pomocą:

 • poczty elektronicznej: torun@nfz-bydgoszcz.pl;
 • tradycyjnej przesyłki pocztowej: Delegatura NFZ w Toruniu, Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Toruniu?

Wykaz takich dokumentów jest bardzo krótki. Poza podpisanym wnioskiem wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający prawo do świadczeń NFZ. Co jasne, taki dokument może różnić się w zależności od danej osoby. Przykładowo, dorosła osoba zatrudniona powinna okazać np. umowę zatrudnienia. Natomiast emeryci lub uczniowie muszą okazać posiadaną legitymację.

Dodatkowo urzędnicy zapytają o pełnomocnictwo, jeżeli ktoś złoży wniosek w imieniu kogoś innego. Warto więc pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą taki dokument. Jeśli zaś chodzi o zdjęcie, nie jest ono wymagane do wyrobienia karty EKUZ.

Karta EKUZ w Toruniu – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Toruniu
ul. Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń;
numer telefonu: (56) 658 26 00 lub 800 190 590;
adres e-mail: torun@nfz-bydgoszcz.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Toruniu

Oddział NFZ w Toruniu otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00;
 • wtorek: 8:00 – 16:00;
 • środa: 8:00 – 16:00;
 • czwartek: 8:00 – 16:00;
 • piątek: 8:00 – 16:00.

Jakie zasady obowiązują posiadacza karty EKUZ?

Wszyscy posiadacze karty EKUZ mogą z niej korzystać jedynie na określonych warunkach. Jeżeli nie zostaną one spełnione, NFZ po prostu odmówi refundacji kosztów leczenia. Dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Czego dotyczą najważniejsze reguły związane z używaniem karty EKUZ?

Karta EKUZ zapewnia dostęp do publicznej służby zdrowia w krajach UE/EFTA. To oznacza, że turysta nie może korzystać z prywatnych szpitali oraz punktów opieki medycznej. Kolejne ograniczenie dotyczy zakresu świadczonych usług. NFZ zrefunduje koszty usług medycznych, które były niezbędne do ratowania życia lub zdrowia. W ramach karty EKUZ nie można więc korzystać np. z pomocy stomatologa.

Polisa turystyczna a EKUZ – jakie są różnice?

Alternatywą dla karty EKUZ są ubezpieczenia turystyczne. Polisy tego typu nie są obsługiwane przez NFZ, tylko przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe. Oznacza to, że asekurator może zaoferować znacznie szersze warunki ochrony niż państwowa instytucja.

Rzeczywiście taka zależność się sprawdza, ponieważ polisy turystyczne mają po prostu bardziej kompleksowy charakter. Po pierwsze, zapewniają one dostęp do pełnej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Tymczasem karta EKUZ gwarantuje refundację jedynie podstawowych świadczeń. Po drugie, ubezpieczenia turystyczne obejmują niemal wszystkie kraje na świecie. Dlatego w wielu państwach będą one jedyną dostępną alternatywą. Z kolei zasięg EKUZ ogranicza się jedynie do Europy. Po trzecie, prywatne polisy mogą zawierać liczne świadczenia dodatkowe (np. gwarancję pokrycia kosztów transportu do kraju). Dlatego ubezpieczenia w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Oddział NFZ w Bydgoszczy posiada swoją delegaturę, która mieści się w Toruniu. Dzięki temu obywatele miasta Kopernika mogą łatwo wyrobić sobie kartę EKUZ.
 • W tym celu należy zgłosić się do placówki zlokalizowanej przy ulicy Szosa Chełmińska 30. Miejscowy oddział jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Osobiste złożenie wniosku we wspomnianym oddziale będzie zalecanym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu karty. Przy osobistym złożeniu wniosku z reguły karta EKUZ zostanie wydana jeszcze tego samego dnia.
 • Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ochrona udzielana w ramach tej karty jest ograniczona. Znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają prywatne ubezpieczenia turystyczne.
 • Co prawda, zakup prywatnej polisy turystycznej wiąże się z określonym wydatkiem. Jednak gwarancja uzyskania szerszego zakresu ochrony jest zazwyczaj warta poniesionych kosztów. Co więcej, tylko prywatna polisa może zapewnić wsparcie w krajach znajdujących się poza obszarem UE/EFTA.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?
W Toruniu działa Delegatura Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Placówka ta mieści się w budynku położonym przy ulicy Szosa Chełmińska 30. Pod ten adres powinny skierować się osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ.
Jak szybko można dostać kartę EKUZ w Toruniu?
Jeżeli chodzi o czas oczekiwania, zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie osobiste złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ w oddziale NFZ. Dzięki temu większość osób uzyska kartę EKUZ jeszcze tego samego dnia. Pozostali będą musieli z kolei poczekać na nią średnio przez kilkanaście dni.
Czy karta EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Faktem jest jednak to, że polisy turystyczne co do zasady zapewniają szerszy zakres ochrony. Ponadto tylko one zachowają ważność w państwach położonych poza obszarem UE/EFTA.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.