karta ekuz w lesznie
EKUZ

Gdzie w Lesznie wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Lesznie wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ to jeden z najważniejszych dokumentów dla osób podróżujących po Europie. Dzięki niemu turyści mogą uzyskać dostęp do publicznej opieki lekarskiej w razie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Taka gwarancja obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej i kraje należące porozumienia EFTA. Jest więc to międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem podróży należy zadbać o uzyskanie ważnej karty EKUZ. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Lesznie? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lesznie od ręki?

Status miasta powiatowego sprawia, że w Lesznie znajdują się liczne placówki urzędowe. Jest to znakomita informacja dla mieszkańców, którzy mogą załatwić wiele formalności bezpośrednio na miejscu. Co istotne, taka możliwość dotyczy również procedury wyrabiania karty EKUZ.

W Lesznie mieści się bowiem Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Jedną z kompetencji tej placówki jest właśnie wyrabianie i wydawanie kart EKUZ. Wspomniana delegatura mieści się w budynku położonym na Placu Tadeusza Kościuszki.

Położenie w pobliżu centrum miasta sprawia, że dojazd do placówki nie powinien stanowić problemu. Z takiej możliwości powinni więc skorzystać ci petenci, którzy chcą możliwie szybko otrzymać gotową kartę EKUZ. Dlaczego jest to ważne akurat dla takich osób?

Ile czeka się na kartę EKUZ w Lesznie?

Odpowiedź na to pytanie kryje się w czasie oczekiwania na wydanie karty. Czas ten może być skrajnie różny. W przypadku osobistego złożenia wniosku w oddziale NFZ karta EKUZ zostanie wydana od ręki. Co jasne, dokładny czas oczekiwania będzie zależeć przede wszystkim od ewentualnych kolejek. Jeśli jednak nie będą one zbyt długie, dokument powinien być gotowy w ciągu 15-30 minut. W najgorszym wypadku procedura powinna zająć niecałą godzinę.

Jednak taki czas jest niczym w porównaniu do tego, ile trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku złożonego innym sposobem. Wtedy czas oczekiwania na wydanie karty sięga nawet 2-3 tygodni. Skąd bierze się taka dysproporcja?

Przede wszystkim z faktu, że podania składane w urzędzie są od razu przyjmowane. Natomiast rozpatrywanie wniosków złożonych inną metodą trwa przynajmniej kilka dni. Do tego należy także doliczyć czas związany z wysyłką gotowej karty.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Lesznie?

Samo wypełnianie wniosku nie powinno stanowić większego problemu. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka dostępnych alternatyw pod względem sposobu dostarczenia tego dokumentu. Najlepszą opcją dla osób preferujących szybkie wypełnianie formalności będzie osobista wizyta w urzędzie. Minusem tego rozwiązania jest z kolei konieczność stania w kolejkach. Te zaś mogą być szczególnie długie podczas okresu wakacyjnego.

Toteż nieco praktyczniejszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku online. Tutaj pojawiają się dwie podstawowe metody:

 • przesłanie zeskanowanego wniosku przy pomocy poczty elektronicznej na adres: leszno@nfz-poznan.pl;
 • wypełnienie i wysłanie dokumentu za pośrednictwem serwisu ePUAP.

Wniosek można także wydrukować, wypełnić i wysłać do oddziału NFZ zwykłym listem. Wówczas pismo należy skierować na adres: Plac Kościuszki 4, 64-100 Leszno.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Lesznie?

Aktualny wykaz takich dokumentów obejmuje jedynie kilka pozycji. Są to przede wszystkim:

 • wypełniony i podpisany wniosek o wydanie karty EKUZ;
 • dokument tożsamości (np. dowód osobisty);
 • pisemne upoważnienie dotyczące złożenia wniosku (dotyczy petentów składających wniosek w imieniu innej osoby);
 • dokument potwierdzający fakt posiadania ubezpieczenia NFZ (np. umowa o pracę, legitymacja emeryta, legitymacja szkolna).

Do wyrobienia karty EKUZ nie jest potrzebne zdjęcie.

Karta EKUZ w Lesznie – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Lesznie
Plac Tadeusza Kościuszki 4, 64-100 Leszno;
numer telefonu: (65) 322 67 75, (65) 322 67 79, (65) 322 67 80;
adres e-mail: leszno@nfz-poznan.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Lesznie

Delegatura NFZ w Lesznie otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00-16:00,
 • wtorek: 8:00-16:00,
 • środa: 8:00-16:00,
 • czwartek: 8:00-16:00,
 • piątek: 8:00-16:00;

Jak działa karta EKUZ?

Dzięki okazaniu karty EKUZ turysta może liczyć na uzyskanie pomocy w zagranicznych placówkach medycznych. Trzeba jednak wiedzieć o kilku ważnych ograniczeniach dotyczących tego zapisu.

Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku odpłatność za leczenie. Jeżeli miejscowy system opieki zdrowotnej zakłada pobieranie opłat od osób ubezpieczonych, turyści także będą musieli je uiścić. Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj nie są to wysokie opłaty, gdyż większą część kosztów leczenia pokrywa państwo. Natomiast turyści muszą pamiętać o tym, że karta EKUZ nie gwarantuje darmowego leczenia.

Ponadto karta EKUZ nie zadziała we wszystkich przychodniach lub szpitalach. Turyści mają prawo do korzystania jedynie z tych punktów, które przyjmują pacjentów w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej. Tym samym niepubliczne leczenie jest całkowicie wyłączone z zakresu karty EKUZ.

Prywatna polisa turystyczna – rozszerzona wersja karty EKUZ

Karta EKUZ ma więc zalety oraz wady. Po stronie jej atutów należy zapisać wysoką dostępność i możliwość uzyskania tego dokumentu zupełnie za darmo. Ponadto karta EKUZ rzeczywiście zapewnia pomoc w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia podczas zagranicznego pobytu. Tym samym spełnia ona podstawowe założenie dobrego ubezpieczenia.

Niestety, nie można uznać jej za świadczenie kompleksowe. Braki w zakresie karty EKUZ mogą bowiem stanowić spore utrudnienie dla turystów. Pod tym względem największym problemem jest zasada częściowej odpłatności za leczenie oraz fakt, że EKUZ nie refunduje niektórych wydatków. Należy również pamiętać, iż w krajach nienależących do UE lub EFTA karta EKUZ kompletnie traci swoją ważność.

Trudno więc dziwić się turystom, którzy coraz częściej stawiają na prywatne polisy dla podróżnych. Zakres takich świadczeń jest zdecydowanie szerszy i tym samym bardziej kompleksowy. Co jasne, za ubezpieczenie trzeba dodatkowo zapłacić. Jednak trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycja we własne bezpieczeństwo!

Prywatne ubezpieczenie turystyczne gwarantuje:

 • możliwość korzystania z publicznych oraz prywatnych punktów opieki medycznej;
 • refundację wszystkich wydatków dotyczących niezbędnego leczenia zagranicznego (do określonej w umowie kwoty);
 • zwrot kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej oraz transportu medycznego.

Jeżeli ktoś wybiera się na egzotyczne wakacje, tylko ubezpieczenie turystyczne może zapewnić mu wymaganą ochronę. Natomiast w czasie podróży po Europie taka polisa będzie znakomicie uzupełniać zakres karty EKUZ.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

 • Mieszkańcy Leszna mogą wyrobić kartę EKUZ w lokalnej Delegaturze Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Placówka ta jest zlokalizowana na Placu Tadeusza Kościuszki 4.
 • Delegatury oraz oddziały NFZ działają w sposób typowy dla urzędów. Oznacza to, że one czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
 • Jeżeli chodzi o samą kartę EKUZ, najszybszym sposobem na uzyskanie tego dokumentu będzie osobiste złożenie wniosku w urzędzie. Wtedy urzędnicy od ręki rozpatrzą złożony wniosek i wyrobią kartę jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak czas nie gra tak dużej roli, wygodniejszą alternatywą jest skorzystanie z opcji wysyłki dokumentu online.
 • Karta EKUZ zapewnia dostęp do podstawowych usług medycznych podczas pobytu za granicą. Niestety, karta nie obejmuje wszystkich świadczeń, a ponadto traci ona swoją ważność przy wyjeździe poza terytorium UE/EFTA.
 • Dlatego przy odleglejszych wyjazdach jedyną alternatywą dla podróżnych pozostaje prywatne ubezpieczenie turystyczne. Takie polisy stanowią dużo lepsze zabezpieczenie, gdyż ich zakres jest zdecydowanie szerszy niż zakres kart EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Lesznie?
Na Placu Tadeusza Kościuszki 4 w Lesznie mieści się Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Ta placówka odpowiada między innymi za przyjmowanie wniosków o wydanie kart EKUZ oraz wyrabianie takich dokumentów. Dlatego to do niej swoje kroki powinni skierować mieszkańcy Leszna i okolic.
Ile trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Lesznie?
Zazwyczaj wyrobienie karty EKUZ trwa przez 2-3 tygodnie. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy ktoś składa wniosek o wydanie karty EKUZ drogą elektroniczną. Jeżeli natomiast petent osobiście zgłosi się ze swoim wnioskiem do oddziału NFZ, zazwyczaj uzyska kartę EKUZ tego samego dnia.
Czy karta EKUZ sprawdzi się jako zabezpieczenie w czasie wyjazdu zagranicznego?
Niestety, nie zawsze. Karta EKUZ zapewnia ochronę, ale tylko na terytorium państw członkowskich UE lub EFTA. We wszystkich innych krajach tylko prywatne ubezpieczenie turystyczne może zapewnić pomoc i gwarancję pokrycia kosztów hospitalizacji.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.