Jak wyrobić kartę EKUZ w Wałbrzychu
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Niezwykle dynamiczny rozwój światowej turystyki sprawił, że podróże międzynarodowe stały się nieodłączną częścią życia milionów osób. Co jasne, nie byłoby to możliwe bez licznych ułatwień stworzonych z myślą o turystach. Takim ułatwieniem jest bez wątpienia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (potocznie znana jako EKUZ). Posiadacze tego dokumentu zyskują prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terenie UE/EFTA. Co więcej, kartę EKUZ można uzyskać zupełnie za darmo. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Wałbrzychu?
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Wałbrzychu?
Wałbrzych to malowniczo położone miasto, które znajduje się nieopodal urokliwych Gór Sowich oraz pasma tzw. Sudetów Wałbrzyskich. Z tego względu do Wałbrzycha oraz okolicznych miejscowości niemal przez cały rok zjeżdżają turyści spragnieni odpoczynku w otoczeniu natury. Co jasne, ruch turystyczny odbywa się także w drugą stronę. Wśród mieszkańców Wałbrzycha można bowiem odnaleźć sporą grupę amatorów podróży zagranicznych. To właśnie te osoby w pierwszej kolejności powinny zadbać o uzyskanie karty EKUZ. Nie jest to nic trudnego, ponieważ w Wałbrzychu znajduje się Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dzięki tej placówce wszyscy okoliczni mieszkańcy mogą szybko odebrać gotową kartę EKUZ.
Karta EKUZ w Wałbrzychu – kontakt (e-mail i telefon)
Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Wałbrzychu
adres: ulica Kościuszki 1-3, 58-300 Wałbrzych;
telefon: (74) 847 41 01;
adres e-mail: wniosek_wb@nfz-wroclaw.pl, ekuz@nfz.gov.pl.
Uwaga!
Jakiś czas temu doszło do zmiany lokalizacji Delegatury NFZ w Wałbrzychu. Przez wiele lat ta placówka mieściła się w budynku zlokalizowanym przy alei Wyzwolenia 20. Dlatego okoliczni mieszkańcy powinni pamiętać o nowej lokalizacji placówki.
Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Wałbrzychu
Nowa lokalizacja nie jest jedyną zmianą pod względem funkcjonowania placówki w Wałbrzychu. Aktualnie miejscowy oddział NFZ działa zgodnie ze skróconymi godzinami otwarcia. Toteż petenci mogą załatwić określone formalności od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Niemniej są to tymczasowe godziny otwarcia, dlatego warto na bieżąco śledzić zmiany ogłaszane przez NFZ.
Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
Skrócone godziny działania placówki w Wałbrzychu mogą być sporym utrudnieniem dla osób zamierzających osobiście złożyć wniosek o wydanie EKUZ. Na szczęście nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie. Co prawda, składanie wniosku na odległość wiąże się z nieco dłuższym czasem wyrabiania dokumentu. Jednak z drugiej strony jest to dużo wygodniejsza alternatywa dla petenta.
Aktualnie wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Do dyspozycji petentów są bowiem dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na użyciu serwisu ePUAP do wypełnienia i wysłania wniosku. Jest to oficjalna rządowa platforma służąca do załatwiania rozmaitych spraw formalnych. Dzięki serwisowi ePUAP można łatwo złożyć wniosek o wydanie EKUZ online. Natomiast drugą alternatywą będzie samodzielne wydrukowanie i wypełnienie pisma. Gotowy dokument można później zeskanować, a następnie przesłać e-mailem na adres: wniosek_wb@nfz-wroclaw.pl lub ekuz@nfz.gov.pl.
Natomiast zwolennikom tradycyjnych rozwiązań można polecić inną alternatywę. Jest nią wysłanie wydrukowanego i wypełnionego wniosku przy pomocy tradycyjnego listu. Taką korespondencję należy przesłać na adres: ulica Juliusza Słowackiego 23A, 58-300 Wałbrzych.
Do jakich zasad muszą stosować się posiadacze karty EKUZ?
Choć karta EKUZ jest często porównywana do prywatnych ubezpieczeń turystycznych, działa ona zupełnie inaczej. Podstawowa różnica polega na tym, iż karta EKUZ ma odgórnie ustalony zakres, którego nie można modyfikować. Tym samym posiadacze tego dokumentu muszą stosować się do kilku zasad, aby móc otrzymać refundację kosztów leczenia. O jakich zasadach mowa?
Po pierwsze, karta EKUZ jest honorowana wyłącznie w publicznych placówkach lekarskich na terenie UE/EFTA. Tym samym leczenie w prywatnych szpitalach oraz leczenie w krajach spoza wspólnoty nie podlega refundacji. Po drugie, karta EKUZ uwzględnia tylko te zabiegi medyczne, które były niezbędne w celu ratowania życia lub zdrowia. Za wszystkie mniej poważne usługi (np. podstawowe leczenie stomatologiczne) turysta musi zapłacić samodzielnie. Niemniej dokładny zakres refundacji zależy przede wszystkim od zasad obowiązujących w danym kraju. Po trzecie, karta EKUZ nie pokrywa kosztów wynikających z usług dodatkowych. Pod tym względem należy rozumieć np. koszty przeprowadzenia akcji ratunkowej lub zorganizowania transportu do Polski.
Takie reguły w wyraźny sposób ograniczają zakres karty EKUZ. Dlatego nie można jej określić mianem kompleksowego ubezpieczenia dla turystów. Co prawda, dokument ten pozostaje darmowy i choćby dlatego warto go sobie wyrobić. Jednak turyści z większymi wymaganiami powinni zastanowić się nad zakupem prywatnej polisy.
Prywatna polisa turystyczna a karta EKUZ – podstawowe różnice
Dedykowane ubezpieczenia turystyczne są kupowane głównie przez turystów wyjeżdżających poza kontynent. Wynika z faktu, że karta EKUZ obowiązuje tylko w Polsce oraz pozostałych 31 krajach należących do UE/EFTA. We wszystkich innych państwach dokument ten nie ma żadnej wartości. Tym samym turyści muszą wówczas ograniczyć się do korzystania z prywatnych ubezpieczeń.
Ma to jednak swoje zalety. Turyści będący posiadaczami dedykowanych polis są chronieni w dużo większym stopniu. Dość powiedzieć, że ubezpieczenia turystyczne zapewniają refundację 100% kosztów leczenia zagranicznego aż do określonej kwoty. Tym samym posiadacze polis nie muszą martwić się ewentualnymi dopłatami za leczenie. Oprócz tego prywatne ubezpieczenia obejmują możliwość korzystania z prywatnej opieki lekarskiej, a ponadto gwarantują refundację transportu medycznego.
Co jasne, zakup ubezpieczenia będzie stanowić dodatkowy wydatek. Może to nieco zniechęcić turystów, którzy do tej pory korzystali jedynie z darmowej karty EKUZ. Niemniej szersza ochrona gwarantowana w ramach ubezpieczenia powinna zrekompensować taką inwestycję. Prywatna polisa turystyczna stanowi po prostu bardziej kompleksowe rozwiązanie pod względem zabezpieczenia nadchodzącej podróży. Dlatego turystyczne ubezpieczenie zdrowotne mogą kupić nawet osoby korzystające z karty EKUZ. Wówczas prywatna polisa będzie rewelacyjnie uzupełniać wszelkie braki w zakresie europejskiej karty.
Podsumowanie
Osoby żyjące w Wałbrzychu mogą odebrać kartę EKUZ w lokalnej Delegaturze Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Warto jednak pamiętać, że obecnie ta placówka mieści się na ulicy Juliusza Słowackiego 23A. Jest to kluczowa informacja dla osób zamierzających osobiście odebrać gotowy dokument. Sama karta EKUZ przyda się w czasie zagranicznego wyjazdu, o ile jego celem jest kraj należący do UE/EFTA. W pozostałych przypadkach jedyną alternatywą dla turysty będzie zakup prywatnego ubezpieczenia. Nie należy się jednak tego obawiać, gdyż polisy turystyczne nie są drogie. Mało tego, zapewniają one zdecydowanie szerszą ochronę niż karta EKUZ. Tym samym zakup prywatnego ubezpieczenia to opcja, którą powinni rozważyć wszyscy turyści!
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?
w Białymstoku
w Bielsku-Białej
w Bydgoszczy
w Bytomiu
w Chrzanowie
w Częstochowie
w Gdańsku
w Gdyni
w Gliwicach
w Jeleniej Górze
w Kaliszu
w Katowicach
w Kielcach
w Koninie
w Koszalinie
w Krakowie
w Legnicy
w Lesznie
w Lublinie
w Nowym Sączu
w Nowym Targu
w Olsztynie
w Opolu
w Pile
w Poznaniu
w Radomiu
w Rybniku
w Rzeszowie
w Sosnowcu
w Szczecinie
w Tarnowie
w Toruniu
w Tychach
w Warszawie
w Wałbrzychu
we Wrocławiu
we Włocławku
w Zabrzu
w Zielonej Górze
w Łodzi