Jak wyrobić kartę EKUZ w Opolu?
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Województwo opolskie znajduje się tuż przy granicy polsko-czeskiej. Nic więc dziwnego, że wielu mieszkańców Opola odwiedza naszych południowych sąsiadów. Warto jednak pamiętać, aby w trakcie takich podróży mieć przy sobie kartę EKUZ. Ten niepozorny dokument może okazać się naprawdę przydatny w momencie, gdy dana osoba będzie musiała skorzystać z pomocy medycznej. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Opolu?
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Opolu?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest międzynarodowym odpowiednikiem karty wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego to właśnie NFZ posiada uprawienia do wyrabiania obydwu wspomnianych dokumentów. Na szczęście nie jest to procedura realizowana przez centralę, gdyż wydawaniem kart EKUZ zajmują się oddziały terenowe.
Tym samym mieszkańcy Opola zainteresowani uzyskaniem karty EKUZ powinni udać się do miejscowego oddziału NFZ.
Karta EKUZ w Opolu – kontakt (e-mail i telefon)
- adres: ul. Ozimska 72A, 45-310 Opole;
- godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
- numer telefonu: (77) 402 01 00;
- adres e-mail: sekretariat@nfz-opole.pl
UWAGA!
Do 2019 roku siedziba Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mieściła się przy ulicy Głogowskiej 37. Jednak niedawno została ona przeniesiona na ulicę Ozimską 72. Warto o tym pamiętać w razie planowania osobistej wizyty w urzędzie.
Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Opolu
Oddział NFZ w Opolu otwarty jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00 – 16:00,
- wtorek: 8:00 – 16:00,
- środa: 8:00 – 16:00,
- czwartek: 8:00 – 16:00,
- piątek: 8:00 – 16:00;
Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?
Wspomniana wizyta w placówce NFZ to jeden ze sposobów na uzyskanie karty EKUZ. Na miejscu każdy petent musi wypełnić wymagany wniosek i przekazać go urzędnikowi. Plusem takiego rozwiązania jest to, że podanie zostanie rozpatrzone od razu, a kartę EKUZ będzie można uzyskać tego samego dnia.
Niestety, osobista wizyta w placówce oznacza konieczność stania w kolejkach i czekania na przyjęcie. Dlatego coraz więcej osób wyrabia kartę EKUZ na odległość. Nie jest to nic trudnego. Cała procedura obejmuje wyłącznie wypełnienie wniosku i wysłanie go do urzędu. Można to zrobić między innymi poprzez: system ePUAP, e-mail lub pocztę tradycyjną. Dane kontaktowe Opolskiego Oddziału NFZ widnieją w powyższej zakładce.
Jeżeli ktoś dysponuje faksem, może także przekazać wniosek w takiej formie – (77) 402 01 01.
Dlaczego karta EKUZ jest tak przydatna podczas podróży?
Jeżeli turysta podczas wyjazdu zagranicznego trafi do szpitala lub będzie musiał skorzystać z pomocy lekarza, EKUZ zapewni refundację leczenia. Taka karta jest dowodem potwierdzającym, że dany człowiek ma ważne ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei krajowe ubezpieczenia zachowują ważność we wszystkich państwach członkowskich UE oraz krajach należących do EFTA.
Co więcej, karta EKUZ to w pełni darmowe ubezpieczenie. Narodowy Fundusz Zdrowia wystawia takie dokumenty bez pobierania dodatkowych opłat.
Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – o czym warto wiedzieć?
Pomimo wszystkich zalet karty EKUZ warto wiedzieć, że nie zapewnia ona ochrony w każdej sytuacji. Warunki korzystania z takiego ubezpieczenia są następujące:
- Posiadacz karty EKUZ może zgłosić się do zagranicznego lekarza tylko w nagłych sytuacjach. Jeżeli udzielenie pomocy medycznej nie jest absolutnie koniecznie, koszty leczenia ponosi sam zainteresowany.
- Refundacja kosztów leczenia dotyczy jedynie usług świadczonych w publicznych placówkach. Oznacza to, że turysta nie może korzystać z niepublicznych klinik lub szpitali. Ponadto przed samą wizytą warto dopytać, czy dany lekarz przyjmuje pacjentów zagranicznych na podstawie karty EKUZ.
- Nie wszystkie usługi medyczne są refundowane przez NFZ. Ratownictwo górskie lub morskie, transport do kraju, leczenie dentystyczne; to tylko niektóre świadczenia wyłączone z zakresu ochrony.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest więc kompleksowym świadczeniem. Natomiast jej ewentualne braki można łatwo uzupełnić za sprawą ubezpieczenia turystycznego. Jak wygląda porównanie tych dwóch świadczeń?
Karta EKUZ | Ubezpieczenie turystyczne | |
Zakres ochrony | Podstawowa pomoc medyczna w nagłych przypadkach | Swobodny dostęp do większości usług medycznych |
Obszar zasięgu | Unia Europejska + państwa należące do EFTA | Cały świat |
Charakter refundacji | Pełna lub częściowa | |
Dostęp do placówek medycznych | Leczenie tylko w publicznych placówkach | |
Usługi dodatkowe | Brak |
Podsumowanie
W celu uzyskania karty EKUZ Opolanie powinni udać się wprost do siedziby Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Co istotne, wniosek o wydanie karty można złożyć także w sposób zdalny. Jeżeli chodzi o zakres karty EKUZ, obejmuje ona tylko podstawowe usługi medyczne. Co więcej, świadczenie zachowuje swoją ważność jedynie w Europie. Natomiast ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę na całym świecie, a jego zakres jest zdecydowanie szerszy. Dlatego w wielu przypadkach to właśnie polisa będzie lepszym wyborem.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?
w Białymstoku
w Bielsku-Białej
w Bydgoszczy
w Bytomiu
w Chrzanowie
w Częstochowie
w Gdańsku
w Gdyni
w Gliwicach
w Jeleniej Górze
w Kaliszu
w Katowicach
w Kielcach
w Koninie
w Koszalinie
w Krakowie
w Legnicy
w Lesznie
w Lublinie
w Nowym Sączu
w Nowym Targu
w Olsztynie
w Opolu
w Pile
w Poznaniu
w Radomiu
w Rybniku
w Rzeszowie
w Sosnowcu
w Szczecinie
w Tarnowie
w Toruniu
w Tychach
w Warszawie
w Wałbrzychu
we Wrocławiu
we Włocławku
w Zabrzu
w Zielonej Górze
w Łodzi